Skocz do zawartości

Brak sygnału video przy uruchamianiu.


Recommended Posts

Witam 

Przychodzę do Was z problemem którego nie udało mnie się rozwiązać. 

 

Problem polega na braku sygnału (nic się nie wyświetla na monitorze) przy uruchamianiu komputera - komputer się uruchomi ale dopiero za którymś z kolei razem - czasem 3 czasem 6 a czasem się włączy normalnie za 1 razem.

 

Specyfikacja komputera:

CPU: I7 2600k - (Testowany bez OC jak i z moimi stabilnymi ustawieniami na 4,6 / 4,5 i tak jak ostatnio działał większość czasu na 4,2)

Mobo: Asrock P67 Pro3 (bios chyba 3.20)

Ram: 2x4GB HyperX Blu. 1600MHz (wcześniej dodatkowo z 2x4 Random 1333 @ 1600MHz ale ostatnio je wyciągnąłem aby sprawdzić czy to one tego nie powodują)

PSU: Thermaltake SE 630w (mam go od nowości i przetrwał już z 3 zestawy)

GPU: Sapphire Radeon RX 470 Nitro+ OC 4gb (wcześniej  Sapphire Radeon R9 290 Tri-X Vapor-X 4gb)

OS: Windows 10 Pro 1903

 

Co zrobiłem:

- Komputer został rozłożony i przeczyszczony po czym złożony ponownie - wszystkie wtyczki podopinane,

- Windows zaktualizowany do najnowszej wersji - wszystkie sterowniki są najnowsze - sterownik GPU wywalony i zainstalowany na czysto,

- Dyski przeskanowane pod kontem wirusów i śmieci - Malwarebytes, RogueKiller, CCleaner, + wywalone kilka nieużywanych aplikacji i cały gruz z :C,

- Skan dysku z HDTune + CrystalDiskInfo Screeny z programów

- testowanie różnych ustawień biosu + wymiana baterii Cmos i zmiana kabli sata oraz wywalenie 2 kości ram,

- testowanie stabilności komputera (oc ?) w occt, intel burner, 3dmark i coś tam jeszcze,

 

Komputer najczęściej zatrzymuje się na błędzie "3b" (czasem na 63 lub 97) - próbuje uruchomić się po kilka razy i wreszcie odpala (ale nie zawsze- czasem restarty nie pomagają).

Kiedyś komputer chodził z 2500k + r9 290 + 2x4gb HyperX Blu oraz 2x4gb randomowe kości z oc wszystkiego bez żadnych problemów. Następnie wymieniłem 2500k na 2600k ustawiłem stabilne oc na 4,6 (które później zmniejszyłem na 4,2) i tak działał dłuższy czas. Kilka miesięcy temu udało mnie się zakupić od kolegi RX 470 Nitro+ OC (znam historię karty od momentu zakupu i nie była pokoparkowa czy coś w tym stylu) więc zmieniłem staruszka 290 na 470 aby mniej prądu to brało i także nie występowały żadne problemy. Niestety kilka tygodni temu zaczęły się problemy opisane powyżej tak nagle beż żadnych zmian w sprzęcie (jedyne co ostatnio zrobiłem to podłączyłem stacje DVD oraz tablet graficzny Wacom Bamboo) - nie mam już pomysłu co mogę zrobić. 

Co może padać już ? (myślałem że to może być wina ramu albo zasilacza no chyba że mobo już umiera).

 

Komputer jak już się włączy to pracuje stabilnie i nie występują żądne BDosy (ostatnio był jeden ale to przez zbyt małe napięcie przy testowaniu oc).

 

Jakieś porady co jeszcze mógłbym zrobić ?

Z góry Dziękuję i Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
no chyba że mobo już umiera

No niestety na to wygląda. Mogę się mylić, bo pamięć już nie ta, ale P67 chyba były problematycznymi konstrukcjami

 

Możesz jeszcze próbować uruchamiać z pojedynczymi elementami (bez grafy, bez RAM) i obserwować jak się sprzęt zachowuje.

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites

 

 

P67 chyba były problematycznymi konstrukcjami

Wczesne wersje miały problem z kontrolerem SATA ale raczej objawiało by się to nie wykrywaniem dysku zamiast czarnym ekranem.

 

Dobrze byłoby podstawić dla testu jakiś inny zasilacz, jak sam przyznałeś jest już dość stary. O kody błędów POST (3b, 63, 97) można zapytać pomoc techniczną Asrocka, może nakierują na jakieś możliwe przyczyny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...