Skocz do zawartości

Płyta pod R5 3600


Recommended Posts

Dobry, 

 

poszukałem po forum plus obejrzałem milion recenzji i benchmarków w necie i nadal nie jestem pewny jaką płytę kupić.

Do wydania mam 550 ziko plus minus i myślę o b450 od msi w wersji tomahawk max. Tylko teraz robi się problem, bo chyba 3 albo 4 tematy są o tym, że ludzie mają problem z bootem systemu. Szczerze nie chce mieć takich problemów  :rotfl: . Jestem świadomy tego, że są kłopoty z biosem i prawdopodobnie w listopadzie znikną ale nadal mamy tutaj nutkę prawdopodobieństwa. Dodatkową sprawą jest to, że chce tą platformę i tak modernizować, mam na myśli 3700x (może na blckfrid coś się wyłapie) i przyszłe 4000.

Link to post
Share on other sites

Polecane plyty po Ryzen 3000 z serii 400: 

 

MSI B450 Tomahawk Max

MSI B450m Mortar Max

MSI B450m Bazooka Plus (+ update Biosu)

 

Te modele spokojnie ogarna kazdego procka 8-rdzeniowego, modele 12-rdzeniowe tez (ale bez OC). 

Bodajze AGESA 1.0.0.3 ABBA rozwiazywala wiekszosc problemow z bootem, 1.0.0.4 ktora jest w drodze powinna przyspieszyc start systemu. 

Link to post
Share on other sites

O co chodzi w tymi problemami z bootem? Właśnie zacząłem upgrade sprzętu, który niestety odbędzie się na raty. Zakupiłem Ryzena 3600, za miesiąc mobo i ram. Płytę planowałem kupić w okolicach 400pln i planuję Mortar Max. Wprawdzie wolałbym full ATX, ale w budżecie nie ma nic innego godnego uwagi (płyta musi mieć wyjście optyczne dźwięku). Oczywiście chciałbym żeby płyta była bezproblemowa.

Link to post
Share on other sites

Tak, mam na myśli cold boot. Sam mam z tym problem. Czekam na nowy BIOS. Mam nadzieję, że to rozwiąże ten problem. Ciekawe, jest to, że gdy podłączę pod płytę msi b450m gaming plus zasilacz seasonic focus gold 650W mam cold boot, a gdy podłączę inny (OCZ 600W) wszystko jest w porządku. Gdy podłącze zasilacz seasonic focus gold 650W pod inną płytę wszystko jest OK. Z czego to może wynikać? Być może problem z napięciami.

Edytowane przez Krzysztof12a
Link to post
Share on other sites

Jestem po zakupie R5 3600 i na razie będzie pracować na B350M Bazooka.

Bios zaktualizowany do najnowszego i zobaczymy co będzie.

Po aktualizacji BIOS został mocno okrojony z uwagi na pogodzenie funkcjonalności z małą ilością pamięci na BIOS, tylko 16MB.

Czy w płytach wymienionych w tacie jest taka, która ma 32MB pamięci?

Gdyby się okazało, że Bazooka nie da rady to trzeba kupić nową.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

O co chodzi w tymi problemami z bootem? Właśnie zacząłem upgrade sprzętu, który niestety odbędzie się na raty. Zakupiłem Ryzena 3600, za miesiąc mobo i ram. Płytę planowałem kupić w okolicach 400pln i planuję Mortar Max. Wprawdzie wolałbym full ATX, ale w budżecie nie ma nic innego godnego uwagi (płyta musi mieć wyjście optyczne dźwięku). Oczywiście chciałbym żeby płyta była bezproblemowa.

 

O ile pójdę w AMD, kolega coraz bardziej mnie na 3700x nakręca, to chyba jednak w chipset 570, założenie mam dokładnie takie samo, musi mieć na pokładzie spdif.

NA chwilę obecną najtańszą opcją wydaje się być: MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI

W kwestii dopłaty do tomahawk to jakieś dodatkowe 300zł, ale jeśli to ma mi zapewnić brak problemów jakie serwuje 450, to chyba warto. Spośród 450 niestety mało płyt posiada spdif, z 570 chyba wszystkie. O tym modelu piszą też, że ma półpasywny wiatraczek na chipsecie i nie jest głośny, bo to ponoć też problem płyt na 570, nie po to wydaję masę kasy na lepszą grafikę z cichym chłodzeniem czy wodne do cpu, żeby mi potem te wszystkie wydatki zniweczył jakiś durny wiatraczek od chipsetu... Procki amd same w sobie prezentują się coraz lepiej wraz z kolejnymi aktualizacjami bios, ale znaleźć porządną i dobrze rokującą na przyszły update płyte to jakaś masakra. :/

Link to post
Share on other sites

Tak, mam na myśli cold boot. Sam mam z tym problem. Czekam na nowy BIOS. Mam nadzieję, że to rozwiąże ten problem. Ciekawe, jest to, że gdy podłączę pod płytę msi b450m gaming plus zasilacz seasonic focus gold 650W mam cold boot, a gdy podłączę inny (OCZ 600W) wszystko jest w porządku. Gdy podłącze zasilacz seasonic focus gold 650W pod inną płytę wszystko jest OK. Z czego to może wynikać? Być może problem z napięciami.

Mam Ryzena 3600, B450 Gaming Plus najnowszy bios 1C, Seasonic Focus Gold 550W, nie mam cold bootów, 2 razy mi się zdarzyły, że dopiero za drugi razem komp zaskoczył, było to po wyłączeniu z prądu na czas burzy.

Wszystko hula, nawet na stocku boostuje do 4.2ghz i tak trzyma zegar, nie przekracza 1.4v na auto(stock).

Komp mam od premiery Ryzena, i miałem 3 biosy do tej pory v18, v1A i teraz 1C.

 

Z płyt można jeszcze brać pod uwagę moją b450 gaming plus, może być wersja MAX. Ja mam bez max'a, wtedy nie było.

Edytowane przez Daniel82
Link to post
Share on other sites

A co myślicie na temat b450 MSI B450-A PROmax ? Kiedyś ludzie mówili, że to jest to samo co gaming plus/tomahawk pod względem sekcji zasilania  tylko gorzej wyglądająca. Coś się zmieniło w maxach ? Bo obecnie nikt ich nie poleca. Pytam bo sam zastanawiam się czy brać r5 2600/3600 (jeśli warto do 3600 dopłacić) z tą właśnie płytą

Edytowane przez Ropuszyzm
Link to post
Share on other sites

MSI B450 A -Pro, Tomahawk i Gaming Plus mają tą samą sekcję zasilania. 

Po między R5 2600 a R5 3600 jest jednak spora różnica wydajności! Szczególnie mocno poprawił się kontroler pamięci, który teraz pozwala osiągnąć znacznie wyższe, stabilne taktowanie dla pamięci ram. 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

MSI B450 A -Pro, Tomahawk i Gaming Plus mają tą samą sekcję zasilania.

Po między R5 2600 a R5 3600 jest jednak spora różnica wydajności! Szczególnie mocno poprawił się kontroler pamięci, który teraz pozwala osiągnąć znacznie wyższe, stabilne taktowanie dla pamięci ram.

Fazowo tak - ale już chłodzenie jest inne na tych sekcjach.

Link to post
Share on other sites

Obecnie mam Gigabyte B450M DS3H, który ma słabszą sekcję od tych z MSI, dodatkowo zamontowany jest bardzo mały radiatorek

 

Rqyq21e.gif

 

a z procesorem R7 1700@ 3.7Ghz 1.28v po 4 godzinnym renderingu zanotowałem 75C na sekcji zasilania.
Obecnie z R5 3600 stock ~4.2Ghz 1.37v sekcja nie łapie nawet 70C a w grach typu BF5 gdzie procesor jest obciążony w granicach 80% sekcja notuje maksymalnie 61C

Link to post
Share on other sites

Mam Ryzena 3600, B450 Gaming Plus najnowszy bios 1C, Seasonic Focus Gold 550W, nie mam cold bootów, 2 razy mi się zdarzyły, że dopiero za drugi razem komp zaskoczył, było to po wyłączeniu z prądu na czas burzy.

Wszystko hula, nawet na stocku boostuje do 4.2ghz i tak trzyma zegar, nie przekracza 1.4v na auto(stock).

Komp mam od premiery Ryzena, i miałem 3 biosy do tej pory v18, v1A i teraz 1C.

 

Z płyt można jeszcze brać pod uwagę moją b450 gaming plus, może być wersja MAX. Ja mam bez max'a, wtedy nie było.

Po wyłączeniu z prądu na kilka godzin nie masz cold bootów?

Edytowane przez Krzysztof12a
Link to post
Share on other sites

Ja niestety nie będę mógł wydać więcej jak te ~ 450pln. Na stronach sklepów ludzie chwalą Mortara MAX. I tak się zastanawiam czy lepsza opcja to Mortar nówka, czy może coś na X370, używka z biosem umożliwiającym obsługę Ryzenów 3 generacji?

 

Jutro będę składać Ryzena 3600 i B450M Mortara Max, do tego popróbuję z oc 4.2GHz i pamięci na 3600MHz CL14, dam znać jak wyszło ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po wyłączeniu z prądu na kilka godzin nie masz cold bootów?

Te 2 razy to miałem po wyłączeniu bo szła burza. Innym razem jak była burza, to się włączyło normalnie- to było na starym biosie v18. Montowałem coś do kompa miałem wyłączony komp, to bez problemów się włączyło. Na noc nie wyłączam z prądu. 

Mam tylny wentylator RGB, jak jest odcięty prąd to świeci na jasno, a nie tym kolorem co ustawiłem, dopiero na pulpicie zmienia kolor.

Dziś sprawdzałem ze stoperem mniej niż 28s ładuje się do pulpitu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...