Skocz do zawartości

Monitor do 2,5k (+sporo pytań technicznych) (1440p144hz)


Recommended Posts

Witam wszystkich,

Wczoraj pisałem temat odnośnie podzespołów komputerowych i zostałem odesłany tutaj, aby zapytać o monitor.

Najpierw formułka, potem pytania.

 

  • budżet: 2500zł max
  • przeznaczenie: głównie gry, czasem może jakiś film (ale raczej od tego mam tv). Gry głownie RPG (wiedźmin 3, cyberpunk 2077, RDR2), czasem jakiś overwatch ale nie na wysokim poziomie, raczej amatorskim.
  • oczekiwania: Nie więcej niż 27 cali, 1440p144hz, IPS, g sync. Jak pisałem wyżej nie jestem jakimś pro fps graczem, bardziej zależy mi na jakości obrazu, ale też nie chcę żeby to miało input lag jak telewizor. Obecny monitor to stary benq 1080p60hz TN, więc przeskok będzie i tak spory, ale nie znaczy to, że chcę kupić byle jaki IPS, tylko żeby jakoś w miarę wyświetlał obraz.
  • warunki w pomieszczeniu (oświetlenie w dzień, oświetlenie w nocy): Pokój raczej ciemny, jak słońce za mocno bije to mogę zasunąć rolety.
  • model karty graficznej lub skrócona specyfikacja jednostki centralnej (CPU, GPU, mobo, RAM, PSU): Link do koszyka co będzie kupowane: https://proline.pl/koszyk/21a05c6d
    W skrócie: Ryzen 7 3700x, MSI RTX 2080 Super X Trio, 16GB ram 3000MHz CL15.
     

Propozycja monitora ode mnie: https://www.x-kom.pl/p/265313-monitor-led-27-acer-predator-xb271hubmiprz-czarny.html

Asus Predator XB271HU IPS 1440p 144hz 4ms 27 cali, g sync.

 

Ogólnie przeglądałem internet, to niewiele jest takich modeli, a ten jest jednym z najtańszych. Opinie raczej pozytywne, ale chętnie wysłucham co forumowicze mają do powiedzenia na temat tego monitora, ewentualnie jaki inny do zaproponowania :)

 

Jeszcze kilka pytań technicznych:

 

Czy "response time" 1ms a 4ms jest jakoś bardzo zauważalny, czy to tylko do grania w FPS na wysokim poziomie?

 

Według strony displayspecifications, mój obecny BenQ GL2460 ma input lag na poziomie 11ms, a ten acer 5ms, będzie to zauważalne, czy tylko w strzelankach FPS?

 

Będę podłączać 2 monitory. Jeden ten nowy i drugi ten benq (1080p60hz), czy będą jakieś problemy z tym, że oba działają w róznych hz? Obecnie mam podpięte 2 monitory 60hz (jeden 1440x900 drugi fhd) i gram w gry z ustawieniem borderless. Czy teraz będę musiał grać w fullscreen (z racji że na jednym będzie 60hz, a na drugim 144?).

 

Z tego co czytałem o gsync to przy spadkach fps jest to mniej widoczne.

Czy lepiej mieć 120 fps w wiedźminie i wyższe detale z włączonym g sync,

czy 144fps z trochę mniejszymi detalami? Taki przykład.

 

Ogólnie chętnie bym przeczytał jakiś artykuł albo oglądnął filmik z dokładnej zasady działania g sync, bo coś tam mniej więcej wiem, ale jakby nie do końca, a materiały które znalazłem są dość stare (dzięki za wszystkie linki :) ).

 

Czy do działania g sync potrzeba włączyć v sync? V sync zawsze wyłączałem bo dodawał input lag, a problem z większą ilością fps niż jest w stanie wyświetlić monitor rozwiązywałem w taki sposób, że zewnętrznym programem (np RivaTuner) ustalałem max fps do 60. Jak to się ma w przypadku g sync?

 

Czy g sync działa w borderless, czy tylko fulscreen?

 

Trochę pytań, mam nadzieję, że jakiś ekspert odpowie chociaż na połowę z nich, no i czekam na propozycję monitorów :)

 

Pozdrawiam.


Można zamknąć, już znalazłem odpowiedź w internecie na wszystko

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...