Skocz do zawartości

Problem z resetującymi się ustawieniami RAM


Recommended Posts

Witam serdecznie.


 


Proszę o poradę odnośnie dziwnego zachowywania się PC.


Podczas gdy jest zainstalowana aplikacja do sterowania podświetleniem komputer zachowuje się następująco:


 


Od czasu do czasu po wyłączeniu komputera zgasna wszystkie LED podświetlenia poza podświetleniem pamięci RAM. Po ponownym włączeniu PC podczas rozruchu automatycznie wchodzi do BIOS i raportuje problem z ustawieniami RAM (profile XMP zostaje wyłączony). Pozwala mi go włączyć, ale po jakimś czasie znów pojawia się ten problem. W samym programie do kontri LED mam ustawioną synchronizacje kolorow MOBO,GPU i RAM. Za każdym razem gdy ten problem wystąpi zauważyłem, że RAM LED sie rozsynchronizuje od MOB+GPU (tzn. świeci w innym kolorze niż pozostałe komponenty). Ten problem występował kilka razy dziennie.


 


Po odinstalowaniu oprogramowania do kontroli LED od Gigabyte ten problem występuje może raz w tygodniu. Nie jest to może aż tak wielki problem, ale bardzo to irytuje.


 


1.Konfiguracja komputera: https://imgur.com/a/f1zlLb9


2.System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home (x64) Build 17763.737 (1809/RS5)


3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: n/a


4.Używany program antywirusowy: Avast Internet Security


5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Reinstalacja aplikacji do kontroli podświetlenia od Gigabyte. Update BIOS do najnowszej wersji. Użyłem też oprogramowania Microsoft (dostępnego w MS Windows) do testowania RAM. Nie wykazało żadnych błędów.


6.Informacje dodatkowe: https://imgur.com/a/HteJuLd


Powyżej informacje o PC podczas obciążenia CPU.


 


Z góry dziękuję za pomoc.


Krzysztof.


Link to post
Share on other sites

Odinstaluj program do sterowania LED i sprawdź zachowanie PC. Jeżeli program masz RGB Fusion od Gigabyte to jest on bardzo niestabilny i potrafi namieszać w biosie. Sterowanie LED masz z poziomu biosu i tu stosuj ustawienia.

Jak napisałem powyżej program jest juz odinstalowany. Problem pozostał, ale nie tak często jak wcześniej. Czy gubi inne ustawienia to ciężko mi powiedzieć, nic innego w BIOS nie ustawiałem. Płyta jest nowa, więc mało prawdopodobne aby problem był z baterią. Mogę kupić nową i sprawdzić.

Edytowane przez Jasiek123123
Link to post
Share on other sites

Czy po odinstalowaniu programu przeczyściłeś rejestr systemowy i ewentualne pliki po nim? W biosie w ostatniej zakładce zrób przywrócenie ustawień domyślnych biosu a jak to nie pomoże to wykonaj reset zworką na płycie gł.

Sprawdź w HWiNFO jakie napięcia ustawia płyta dla XMP.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Czy po odinstalowaniu programu przeczyściłeś rejestr systemowy i ewentualne pliki po nim? W biosie w ostatniej zakładce zrób przywrócenie ustawień domyślnych biosu a jak to nie pomoże to wykonaj reset zworką na płycie gł.  

Rejestru nie czyściłem. Wolałem nie dotykać jak nie wiem co mogę wymazać. Dodatkowo teraz dałem zintegrowaną grafikę do pozycji disabled. Jak się znów wykrzaczy to sprawdze czy inne ustawienia się również zmieniły.

Odnośnie sterowania LED w bios to tylko znalazłem opcje do włącznia lub wyłączenia, nie widze tam nigdzie możliwości innych zmian jak synchronizacja czy zmiana koloru.

Wyszukiwałem w rejestrze *rgb* oraz *fusion*, nic nie znalazło.

Sprawdzałem stronke Gigabyte i widze, że jest nowa wersja RGB Fusion. Sprawdze czy znów problemy się nasilą.

Zainstalowałem najnowszy RGB Fussion. Jak na razie problem się nie pojawił.

Edytowane przez Jasiek123123
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...