Skocz do zawartości

poszukuję szybkie procesora w jednym i w wielu wątkach


Recommended Posts

Poszukuje procesora co najmniej 12 rdzeniowego (24 wątkowego) z możliwie szybkim pojedynczym wątkiem ale i żeby był szybki w wielu wątkach. Używam programu, który równolegle zapuszcza kilka operacji. W tym czasie będą obciążone praktycznie wszystkie rdzenie. Dane zapisuje w swoje bazie danych. Następnie gdy już wszystko obrobi analizuje zawartość tej bazy. Ta ostatnia operacja jest dość czasochłonna ale program umie do tego wykorzystać tylko 1-2 wątki. Obecnie pracuje ma i7-4810QM, który jednowątkowo całkiem nieźle wygląda w pcmarku ale szukam czegoś dużo szybszego. Spoglądam na Ryzena 9 3900X lub jeśli się wkrótce pojawi 3950X i płycie na X570.  Czy jest coś lepszego w tym przedziale cenowym? Czy nachodzące Threadrippery coś tutaj zmienią? Więcej niż 24 rdzenie (48 wątków) mi nie potrzeba, podkręcać nie zamierzam. Całość pod kontrolą Windows 10 PRO, 64 GB RAM, 2 x M.2 NVMe PCIe Gen. 4x4 + 2xSATA SSD w RAID 0 + jakaś przeciętna karta graficzna typu RTX2060.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie najtańszy Ryzen Threadripper 3960x powininen trafić w Twoje preferencje. 

 

 

A z jakiego powodu? Owszem będzie miał 24 rdzenie (48 wątków) ale wydaje mi się, że procesor + płyta będzie znacznie droższy (z 2000 zł?).  3950X będzie już sporo kosztował a 3960X napewno więcej. Do tego płyty będą droższe niż na X570. Nie wiem czy warto. Czy oprócz ilości rdzeni i 4 kanałowej pamięci Threadripper będzie miał jakąś przewagę, którą wykorzystam?

Link to post
Share on other sites

Bardzo ładny skok IPC oraz wyższe zegary niż TR2000, wsparcie dla dużo szybszego Ramu. Z drugiej strony spokojnie mógłbyś kupić nawet nową sztukę TR1000 - i tak powinieneś być zadowolony.

 

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-threadripper-1920x-3-5-ghz-8372141253

 

Dobra płyta X570 kosztuje tyle samo co X399

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-plyta-asrock-x399-taichi-tr4-threadripper-8499342219

 

Za taki zestaw płacisz praktycznie tyle samo co za 3900x.

Link to post
Share on other sites

Bardzo ładny skok IPC oraz wyższe zegary niż TR2000, wsparcie dla dużo szybszego Ramu. Z drugiej strony spokojnie mógłbyś kupić nawet nową sztukę TR1000 - i tak powinieneś być zadowolony.

 

https://allegro.pl/oferta/procesor-amd-ryzen-threadripper-1920x-3-5-ghz-8372141253

 

Dobra płyta X570 kosztuje tyle samo co X399

 

https://allegro.pl/oferta/outlet-plyta-asrock-x399-taichi-tr4-threadripper-8499342219

 

Za taki zestaw płacisz praktycznie tyle samo co za 3900x.

 

 

Tylko porównujesz stare TR do TR nowej generacji. Ja pytam o różnicę między 3950X a nowymi TR. Po za tym w PC Marku taki AMD Ryzen Threadripper 2970WX w jednym wątku wyciąga tylko tyle co moje obecne CPU, Ryzen 1920X również podobnie a to za mało. Jak pisałem, przez pewien etap działania programu będą użyte 1-2 wątki i tutaj zysku nie będę miał a chcę mieć. Po za tym WX'y mają dziwną obsługę ram powyżej zdaje się 16 rdzeni.
Odnośnie płyty to pod nowe TR będzie nowy chipset. Płytę na X570 kupię za 800 zł (Gigabyte X570 GAMING X). Pod nowego TR raczej to nie wykonalne. Pytanie ile w single thread będzie miał 3950X a ile 3960X? Porównywalnie, czy znacząco więcej?
Link to post
Share on other sites

3950x będzie miał wyższy wynik w SC, bo ma wyższe zegary (wątpię żeby 3960x miał nawet taki boost jak 3900x)

 

Dalej, TR3000 będzie miał 12-15% zysku w pojedynczym wątku względem TR1000 z racji różnic w IPC, wsparciu Ramu 4000+ MHz i zmniejszeniu opóźnień w komunikacji między CCX.

 

Co zaś się tyczy różnic względem twojego mobilnego Haswella: twój procek jest 4R/8W z TDP ograniczonym do 47W. Jakie masz all core boost pod pełnym obciążeniem? 3.0 GHz? Przecież 1920x z boostem ma 3.7 GHz na wszystkich rdzeniach, co przy zbliżonym ipc już daje lepsze wyniki SC, a w MC to nawet nie ma co pisać.

 

Nie patrz na wyniki w Syntetykach tylko w programch o podobnym zastosuwaiu do tego, w którym ty pracujesz.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

3950x będzie miał wyższy wynik w SC, bo ma wyższe zegary (wątpię żeby 3960x miał nawet taki boost jak 3900x)

 

Dalej, TR3000 będzie miał 12-15% zysku w pojedynczym wątku względem TR1000 z racji różnic w IPC, wsparciu Ramu 4000+ MHz i zmniejszeniu opóźnień w komunikacji między CCX.

 

Co zaś się tyczy różnic względem twojego mobilnego Haswella: twój procek jest 4R/8W z TDP ograniczonym do 47W. Jakie masz all core boost pod pełnym obciążeniem? 3.0 GHz? Przecież 1920x z boostem ma 3.7 GHz na wszystkich rdzeniach, co przy zbliżonym ipc już daje lepsze wyniki SC, a w MC to nawet nie ma co pisać.

 

Nie patrz na wyniki w Syntetykach tylko w programch o podobnym zastosuwaiu do tego, w którym ty pracujesz.

 

Widzę, że się nie rozumiemy. Kompresuje właśnie 64 GB plik programem 7zip. Mam 100% użycia CPU i 3.50-3.58 GHz - odczytane w menedżerze zadań Windows 10 na moim i7-4810QM (Nawet jeśli pokazuje źle to przy 1-2 wątkach i tak będę miał około 3,6 GHz.). Więc dla single thread w porównaniu do 1920X będzie bardzo podobnie a tutaj też chcę mieć szybciej i nie o 5-10% tylko o np. 80%.  Rozumiem, że w wielu wątkach będzie szybciej bo ma więcej rdzeni ale nie oto tylko mi chodzi. Szukam procesora co zawsze będzie ZNACZNIE szybszy od tego co mam.

 

To teraz z innej beczki bo skłaniam się jednak ku 3900X lub 3950X: czy taki 3900X lub 3950X i ich mała ilość linii PCIe będzie problemem przy 2 dyskach M.2 NVMe PCIe Gen. 4x4 które to w szycie potrafią wyciągnąć około 5 GB/s + 2 dyski SATA w RAID 0 + jakaś grafika wykorzystująca CUDA? Pierwszy dysk M2 na system operacyjny więc będzie się nudził podczas pracy, drugi dysk M2 na bazę danych gdzie zapisywane będą wyniki analizy danych.  Źródło tych danych będzie zapisane na klasycznym dysku SSD spiętym w Raid 0 z drugim takim samym (około 500 MB/s x 2 ). Jak już to wszystko przetworzy to następnie będzie analiza tych danych z wykorzystaniem GPU. Zapcham magistralę albo będę bardzo blisko tego momentu?

 

Dokładnie. Syntetyk, syntetykiem a jednak sprawdzać należy w praktyce.

 

 

Tylko, żeby to sprawdzić w praktyce  muszę wywalić z 5000 zł na samą płytę + procesor + RAM o reszcie komponentów nie wspominając. Trochę drogo jeżeli chodzi tylko o testy.

Edytowane przez piotrnad80
Link to post
Share on other sites

Obawiam się zatem, że możesz mieć problem ze znalezieniem procka o ~80% szybszego w SC od Twojego i7-4810QM. Najlepsze sztuki 9900k/9700k po OC do 5.2 GHz będą co najwyżej o ~45% szybsze (nadal mówimy o SC, i tj teoretyczny max) od tego twojego mobilka.

 

Co zaś się tyczy konfigu z dyskami: jeżeli puścisz grafikę w trybie x8/x8 to w drugim slocie pcie x16 możesz podłączyć te dwa dyski m.2 bez utraty pasma korzystając z adaptera pcie. Dwa ostatnie ssd pod RAID mogą spokojnie polecieć po SATA3.

Link to post
Share on other sites

Obawiam się zatem, że możesz mieć problem ze znalezieniem procka o ~80% szybszego w SC od Twojego i7-4810QM. Najlepsze sztuki 9900k/9700k po OC do 5.2 GHz będą co najwyżej o ~45% szybsze (nadal mówimy o SC, i tj teoretyczny max) od tego twojego mobilka.

 

Co zaś się tyczy konfigu z dyskami: jeżeli puścisz grafikę w trybie x8/x8 to w drugim slocie pcie x16 możesz podłączyć te dwa dyski m.2 bez utraty pasma korzystając z adaptera pcie. Dwa ostatnie ssd pod RAID mogą spokojnie polecieć po SATA3.

 

Eh.... minęło ponad 5 lat od prezentacji mojego procesora a w SC mało co poszło do przodu :(

Ale dzięki za odpowiedź.

Odnośnie dysków M2, płyta którą chcę zakupić ma dwa gniazda M2 i tam chcę wpiąć te dyski. To robi jakąś różnicę?

Link to post
Share on other sites

Wg specyfikacji:

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-GAMING-X-rev-10/sp#sp

 

Pierwszy slot m.2 jest podpięty bezpośrednio do Cpu, drugi zaś leci przez chipset - czyli współdzieli linie z portami SATA3. Przy czym moim zdaniem jeden dodatkowy nvme powinien dostać wystarczająco linii żeby działać na pełnym paśmie pcie 3.0(?) x4 i jednocześnie nie blokować RAIDa na parze SATA3 ssd-ków.

 

Byłoby jednak miło, żeby ktoś jeszcze to zweryfikował :D

 

Co zaś się tyczy płyt HEDT: ja wciąż uważam, że wyjdą DWA rodzaje Threadripperów 4. generacji - jedne kompatybilne z przystawka TR4 oraz drugie z nowym Socketem TRX4. Te "słabsze" (3960x, 3970x) powinny wejść na obecne płyty.

Link to post
Share on other sites

Wg specyfikacji:

 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-GAMING-X-rev-10/sp#sp

 

Pierwszy slot m.2 jest podpięty bezpośrednio do Cpu, drugi zaś leci przez chipset - czyli współdzieli linie z portami SATA3. Przy czym moim zdaniem jeden dodatkowy nvme powinien dostać wystarczająco linii żeby działać na pełnym paśmie pcie 3.0(?) x4 i jednocześnie nie blokować RAIDa na parze SATA3 ssd-ków.

 

Byłoby jednak miło, żeby ktoś jeszcze to zweryfikował :D

 

Co zaś się tyczy płyt HEDT: ja wciąż uważam, że wyjdą DWA rodzaje Threadripperów 4. generacji - jedne kompatybilne z przystawka TR4 oraz drugie z nowym Socketem TRX4. Te "słabsze" (3960x, 3970x) powinny wejść na obecne płyty.

 

Dzięki. A gdy karta graficzna będzie pracować w PCIe 3.0 to nie spowoduje, że cała reszta też tylko w 3.0 będzie działać?

Widzę, też że ta płyta co wybrałem nie ma USB 3.2  gen 2. Może polecisz coś na X570 z dwoma portami M2, USB 3.2 gen 2, 4 banki pamięci w rozsądnej cenie. WiFi i inne bajery mi zbędne. 

Link to post
Share on other sites

Najbardziej opłacalna płyta na X570 to moim zdaniem Asus Prime -P (testuje go właśnie u siebie). Są pewne kompromisy (nie możesz ustawić taktowania BCLK ręcznie, Spread Spectrum jest zablokowane) ale ma też kilka dosyć istotnych plusów:

 

* solidna i dosyć dobrze chłodzoną sekcje VRM (temperatury na poziomie płyt dwa razy droższych)

* całkiem przyzwoity komplet wyjść (m.in. wspomniane przez Ciebie dwa porty USB3 2.gen, 6 portów sata, 2 m.2)

* CENA!

 

https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-X570-P/

 

https://www.x-kom.pl/p/501598-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x570-p.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

Tutaj masz ją porównaną w całkiem fajnym teście do innych płyt X570 (budżetowe oraz kilka droższych):

 

https://www.youtube.com/watch?v=xbyWKufthS4



A, i byłbym zapomniał - teraz Asus daje do swoich płyt Cashback. Nie wiem, czy w PL jest tyle samo, ale u mnie było 25€ zwrotu.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Najbardziej opłacalna płyta na X570 to moim zdaniem Asus Prime -P (testuje go właśnie u siebie). Są pewne kompromisy (nie możesz ustawić taktowania BCLK ręcznie, Spread Spectrum jest zablokowane) ale ma też kilka dosyć istotnych plusów:

 

* solidna i dosyć dobrze chłodzoną sekcje VRM (temperatury na poziomie płyt dwa razy droższych)

* całkiem przyzwoity komplet wyjść (m.in. wspomniane przez Ciebie dwa porty USB3 2.gen, 6 portów sata, 2 m.2)

* CENA!

 

https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-X570-P/

 

https://www.x-kom.pl/p/501598-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x570-p.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

Tutaj masz ją porównaną w całkiem fajnym teście do innych płyt X570 (budżetowe oraz kilka droższych):

 

https://www.youtube.com/watch?v=xbyWKufthS4

 

A, i byłbym zapomniał - teraz Asus daje do swoich płyt Cashback. Nie wiem, czy w PL jest tyle samo, ale u mnie było 25€ zwrotu.

 

 

Faktycznie świetna cena i ma to co chcę mieć. Jedynie co mnie zastanawia to sekcja zasilania 8+4 DrMOS a nie 12+2 DrMOS. Czy to uciągnie 3950X? Tego CPU nie ma na liście kompatybilności, wiem że jeszcze go nie sprzedają ale Gigabyte już podaje ten procesor w liście kompatybilności.

Link to post
Share on other sites

Wg testów z linku 3900x na dobrą sprawę nawet nie poci tej płyty (sekcji zasilania), 3950x przy takim samym profilu wydajnościowym powinien mieć o te 33% większe zapotrzebowanie na energię.

 

Bodajże Buildzoid (inny, całkiem solidny yutuber) robił analizę sekcji zasilania na grupie kilkunastu płyt różnych producentów i jego wnioski były takie, że nawet kilka płyt B450 (głównie msi) powinno bez problemu ogarnąć zarówno słabszego jak i mocniejszego Ryzen 9 (bez OC) — to co dopiero X570, które są bardzo "nadmiarowo" projektowane.

 

Możesz jednak poczekać do listopada na testy 3950x, bo jestem pewien, że ten Asus (jako jedna z tańszych i często polecanych płyt) będzie brana na warsztat.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zdecydowanie najtańszy Ryzen Threadripper 3960x powininen trafić w Twoje preferencje. 

 

Pozamiatali jednak z cenami :(

Sam procesor będzie u nas kosztował około 6 tysięcy do tego płyta pewnie z 2 tysiące. Znacząco drożej niż 3900X lub 3950X na X570 a różnicy w moich zastosowaniach nie zauważę lub będzie ona nie warta aż tylu pieniędzy.

Czekam na dostępność 3950X i pierwsze testy, z zakupem wstrzymam się chyba do stycznia, ceny powinny się trochę unormować. 

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Na black Friday bedzue dostępność 3950x - przynajmniej w Szwecji. W te chwili nie ma też problemu z zakupem 3900x

 

https://www.webhallen.com/se/product/302705-AMD-Ryzen-9-3900X-Processor-12-cores-24-threads-4-6-GHz

 

Ponad 120 sztuk na stanie, cena lekko ponad 2500 pln.

Link to post
Share on other sites

Gdzieś w opiniach czytałem, że w Asus x570-P drugi dysk M2 działa tylko z 50% prędkości. Proponuję to zweryfikować, żeby nie było nieprzyjemnej niespodzianki, chyba że to w wersji Pro było, ale jeśli tam, to i tutaj też tak może niemile zaskoczyć.

Link to post
Share on other sites

@dimmiu nie. Obydwa M.2 są PCIe gen4 x4. X570 nie powinno mieć takich ograniczeń jak starsze chipsety.

Ocena użytkownika po zakupie z micro center, powiedziałem tylko, że warto to sprawdzić, niestety mało ludzi używa  dysków m2 więc siłą rzeczy trudno trafić na opinie z użytkowania właśnie takiego setupu:

 

"I'm "upgrading" from an MSI Gaming Pro X470, and I have to say, this board has been nothing but headaches for me.
Right out of the box, it won't POST if you don't have something connected to the CPU fan header. I have a liquid cooler and run the CPU fan off of that. At least... I did, until I had to connect a case fan to the header to get it to stop crying every time the computer booted.
Then I discovered that installing Windows 10 was a no-go if you have both NVMe slots populated. And once you put the second one back, the write speed on M_2 drops to 50%. I expected that with the X470 board with my old 2700X, but not on the "OMG SO MANY PCI LANES" X570 with a 3900X.
Speaking of which, should you populate both slots, for whatever reason, the USB 2 ports absolutely lose their minds and drop like crazy.
Speaking of crazy, ASUS really, really, REALLY wants you to install their dumb Armoury program. So much so, Microsoft happily fetches it for them in the Windows 10 install. And then the service starts, and Armoury goes to look for an update that doesn't exist. And speaking of not existing, ASUS hasn't found it within themselves to grace us with a proper TPM driver, so you can enjoy seeing the PCI Encryption / Decryption Controller dead in Device Manager.
Yes. I made sure the BIOS was current. Yes, I checked their site. Yes, I get that this is a new(ish) board. And I'd expect all of that from ASRock on a board that cost half as much. But ASUS? C'mon!"
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...