Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na początku chciałbym wszystkich powitać ;) bo na forum jestem nowy, mimo że blaszakami interesuje się od dawna.

Otóż, na wlasny użytek mam sobie low-end maszynkę, w której siedzi i3-4170 na budżetowym chipsecie H81M. Towarzyszy mu 16GB RAMu (pracuje na nim, szybko zostaje zaśmiecony stąd taka ilość) i GTX 950 od ASUSa. Niska wydajność procesora wbrew pozorom daje trochę sobie we znaki, mimo że w grach które ogrywam nie jest to jakoś bardzo zauważalne. Chciałbym od niego jednak trochę szybszego działania, ale z drugiej strony nie planuje inwestować dużych pieniędzy, tym bardziej robić nowego setupu. Wychodzę z pytaniem do was - czy i na jaki procesor stawiać, jeśli chciałbym odczuć różnice w wydajności? Liczę na ogólną poprawę, pomijając szeroki temat wydajności w grach.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Jeżeli nie chcesz zmieniać platformy to masz w zasadzie wybór między i5 4570, 4590, 4670, 4690 (oraz wersje z odblokowanym mnożnikiem k z którego nie skorzystasz) oraz i7 4770 4790 (oraz wersje K) 

 

Do tego dodatkowo Xeona którego wskazał kolega wyżej i który jest odpowiednikiem i7, o zazwyczaj niższej cenie (ze względu na popularność oraz brak zintegrowanej karty której nie potrzebujesz)

 

Przesiadając się na i5 zyskujesz 2 dodatkowe rdzenie, a na i7/xeona 2 rdzenie i 4 wątki. Wydajność możesz sobie porównać w testach. Najlepszy stosunek cena/wydajność będzie miał właśnie Xeon. Z drugiej strony i5 kupisz za grosze jak dobrze poszukasz. i7 na tą platformę maja trochę zaporowe ceny. Gdybyś miał wydawać na taką 600zł, to lepiej wymienić całą platformę na ryzena. 

Edytowane przez wojciechu15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Miałem właśnie dodać, że głównie interesuje mnie i5 4690k. Szperałem po różnych testach i ten wypada dość dobrze w stosunku wydajność/cena. Myślałem też może o czymś droższym, ale słusznie mówicie że przy cenie takiego i7 lepiej wypada upgrade. Czyli ten model i5 uważacie że się spisze?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Wszystkie wersje "k" na twój płycie są pozbawione sensu, bo będą działać gorzej niż wspomniany Xeon.

 

Poczytaj testy i7-4770, bo tj praktycznie ten sam procesor co wspomniany wcześniej E3.

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sam nie wiem jak to z nimi jest, dlatego pytam. Nie wiem czy dobrze odczytuje benchmarki, ale z nich wynika że 4690 z k na końcu ma wydajność ma poziomie tego xeona. Bez podkręcania jest niewiele gorszy od najbardziej wydajnego na ten socket 4790k w rożnego rodzaju porównaniach. Dodatkowo oczywiście bardzo ważny czynnik - cena. Ten Xeon na pewno jest w porządku, tylko jest ich bardzo mało. Model który kolega wyżej podlinkował, kosztuje 4 stówki. Za i5 na pewno przemawia cena - mam kilka opcji zakupu poniżej 300, a nawet za 250 złotych.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze odczytuje benchmarki, ale z nich wynika że 4690 z k na końcu ma wydajność ma poziomie tego xeona. Bez podkręcania jest niewiele gorszy od najbardziej wydajnego na ten socket 4790k w rożnego rodzaju porównaniach. 

 

 

Nie wiem jakie testy/porównania przeglądasz, ale realia są takie, że między 4690k a 4790k jest przepaść wydajnościowa. Po pierwsze ten drugi ma wyższe zegary turbo, a po drugie i najważniejsze i5 ma "gołe" 4 rdzenie/4wątki, a 4790k ma 4 rdzenie, ale 8 wątków (technologia HT) a możesz w dużym uproszczeniu liczyć, że każdy dodatkowy wątek daje jakieś 30-50% wydajności rdzenia w zależności od zastosowania. Jest to szczególnie widoczne przy pracy w wielu aplikacjach naraz i w grach/oprogramowaniu które potrafi wykorzystać wiele wątków.

 

EDTIT:Zaraz podlinkuję ci jakiś rzetelniejszy test.

 

Masz tu test w cinebech - dobrze oddaje różnice mocy procesorów wielowątkowych.

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i7_8700k_premiera_coffee_lake?page=0,7

twój i3 z wynikiem 366 pkt,  4690k wykręcił 556 a więc około 150% tego co i3, 4790k natomiast 847, czyli 250% tego co obecny procek i połowę więcej od i5. Po OC przewaga jeszcze bardziej rośnie, ale to cie akurat nie interesuje bo z tego nie skorzystasz na swojej płycie. Dlatego sugerujemy celować w tańsze modele z zablokowanym mnożnikiem.

 

W pozostałych zakładkach testu możesz łatwo porównać wyniki w innych zastosowaniach. 

 

 

EDIT2: Jeżeli nie chcesz wydawać za dużo, to najrozsądniejszym wyborem będzie i5 4570 - na allegro od ręki za 200zł, czyli połowę tego ile najtańszy 4690k - realnie nie zobaczysz między nimi praktycznie różnicy. Za 400 to już myśleć o Xeonie, który będzie wydajnością znacznie bliżej wspomnianego wyżej i7 (bo to odpowiednik 4770) niż jakiejkolwiek i5 z tej, czy kolejnych generacji.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites
po wynikach ze strony userbenchmark

 

 

Nie patrz na to, bo to bzdury - testy rzeczywiste się liczą.

 

Film akurat jest bardzo nierzetelny. Po pierwsze oba procki są bardzo mocno podkręcone (do wyniku jakiego prawie żadna z tej generacji i5 nie robi) a po drugie ze zbyt słabą kartą. Zauważ, ze wyniki są takie same tylko dlatego, że oba procesory nie są maksymalnie obciążone - to karta użyta w teście jest za słaba, co w połączeniu ze złymi ustawieniami do testowania procesora sprawia, że jest obciążona w 100% i tak naprawdę widzisz cały czas jaki wynik uzyskuje karta, a nie procesory, bo one leżą obydwa odłogiem.

 

W teście który ci podlinkowałem masz testy w grach. Wszędzie i7 jest średnio 20-50% wydajniejszy od i5. Oczywiście, jeżeli uważasz, ze nie opłaca ci się wydawać dwa razy tyle dla 20-30-40% to jest to twój wybór. Z drugiej strony idąc tym tropem o tyle wydajniejszy od twojego procka jest i5. Kwestia podstawowa polega na tym, który z tych procków pozwala komfortowo pograć - bo 10fps różnicy między 70, a 80 nie ma znaczenia, ale między 30, a 40 już kolosalne. i7/xeon dadzą sobie na dzień dzisiejszy jeszcze wszędzie bez wyjątku radę. i5 gdzieniegdzie może dostawać już czkawki ale większość tytułów ograsz bez problemu, a na i3 niektóre tytuły są niegrywalne. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Do porównywania używałem strony userbenchmark. Porównywałem na niej jakiś czas temu właśnie procesory które wymieniliście, najlepsze wyniki (lub zbliżone) miał 4690k. Oczywiście, i7 4770 i 4790 w wersji k lub bez wypadają od niego wiele lub niewiele lepiej. Zasugerowałem się jedynym testem w grach jaki znalazłem na youtube:https://youtu.be/KzpYOHuSfaMJak widać, nie ma ogromnej różnicy w wydajności.Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wybaczcie, edytowałem i napisałem drugi razWysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Widzę już, przeczytałem. Dlatego właśnie pisze tutaj, bo sam do końca nie wiem w co wierzyć a w co nie, dlatego dziękuje za odpowiedzi. Cena ma spore znaczenie bo mam odłożone na ten cel około tych 300 złotych, które jest dla mnie raczej maksimum (niestety). Dlatego chciałbym wiedzieć, czy będę zadowolony z tej i5, czy jest warta swojej ceny i czy skok wydajności będzie zauważalny?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites

Masz w teście zarówno swój obecny procek jak i i5 4690k bez oc (którego można traktować jak 4670, 4690) więc możesz sobie w wielu grach i programach zobaczyć jaka będzie dokładnie różnica. 

 

Jeżeli dostaniesz za swojego i3 około 90-100zł, bo tyle widzę stoją na allegro, to moim zdaniem warto 100zł dołożyć i wymienić go na i5 4570. Omijaj tylko szerokim łukiem wersję S, oraz T bo to wersje energooszczędne (dużo słabsze) oraz 4460 który ma bardzo niskie zegary. 

Link to post
Share on other sites

Byłaby to jakaś opcja ekonomicznie uzasadniona gdyby nie

 

 

nie planuje inwestować dużych pieniędzy, tym bardziej robić nowego setupu.
 

 

W zasadzie do GTX 950 taki 4570 styknie i myślę, że szkoda robić zamieszanie. Nie wiem do jakiej pracy sprzęt jest wykorzystywany oprócz grania, żeby te dodatkowe wątki były tak potrzebne. 

 

Jak robić zamieszanie i schodzić do h61, to już moim zdaniem lepiej dołożyć 100zł i kupić xenona którego @@Rebelmind , zaproponowałeś na początku.

Link to post
Share on other sites

Jak dla kogoś cena/wydajność ma najistotniejsze znaczenie oraz jest na budżecie, to przesiadka w dół ma jak najbardziej sens. Wymiana h81 nawet na P67 tj operacja 1:1, za 300 pln PLUS to, co dostanie za i3 i nagle styka na i7-2600k. A tego kręci na 4+ GHz z palcem w slocie.

Link to post
Share on other sites

Podsumowując, mam kilka opcji zakupu i5 4690k za około 300 złotych lub mniej, kupować? Dodatkowo, mam jakieś oc na moim mobo (MSI H31M-E33), dałoby się go jakoś wykręcić pod lepszym chłodzeniem?Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Liczę na sprawne działanie FL Studio 12, zależy mi na wydajności podczas pracy z wieloma obciążającymi kartami przeglądarek, programami, czy żeby dał radę uciągnąć wiele procesów w tle. Generalnie rzeczy tego typu. Gierki jak gierki, nie grywam w najnowsze tytuły.Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...