Skocz do zawartości

Ryzen 5 pod Photoshop - ( 3400G vs 3600 + NVIDIA GTX 1050Ti )


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wojciechu15,

Recommended Posts

Cześć,
 
 
Przez warunki logistyczno-lokalowe, zostałem zmuszony do złożenia "małego" komputera opartego o płytę miniITX. Obudowa już w drodze (Cooltek Coolcube). 
 
  • Przeznaczenie komputera: to głównie obróbka zdjęć i grafika 2D - Adobe Lightroom, Photoshop CC, Photomechanic. Czasem jakieś amatorskie video się trafi. Obróbka zdjęć w formacie RAW, 22 MPX - 30MPX Zwykle do 10 - 15 zdjęć otwartych równolegle.
     
  • Obecnie użytkuję laptopa: DELL INSPIRON, i7-3630QM, 16GB RAM z grafiką: GT 650M na pokładzie (monitor zewnętrzny, EIZO - lap działa obecnie jako "jednostka centralna" ). Nie narzekam w żadnym przypadku na wydajność, ale jak pisałem wyżej, jestem zmuszony do zmiany :( Przy monitorowaniu pracy, wychodzi że obecnie w/w oprogramowanie + działające w tle (Spotify, Chrome) - to zużycie do 13-14GB pamięci RAM.
--------------------
 
Budżet: ~2100 - 2300 PLN

Jeśli chodzi o nowy komputer - obudowa, dyski (500GB na M2 + RAID 4TB HDD), monitor już są. To czego jestem niemal pewien to:
 - PłytaASRock B450 GAMING-ITX/AC
 - ZASILACZ: SilentiumPC Vero M2 600W 80 Plus Bronze
To daje: ~750 PLN 
 
Na pozostały sprzęt - CPU, GPU, RAM pozostaje: 1300 - 1500 PLN.
 
I teraz w zasadzie rozważam 2 opcje:
 
OPCJA 1:
--------------
 - CPU: RYZEN 5 3400G  ( ok 690 PLN )
 - GPU: RX VEGA 11 zintegrowana z CPU ( 0 PLN ) 
 - RAM: G.SKILL 32GB 3000MHz Aegis CL16 (2x16GB) ( ok 650 PLN )
 
RAZEM ( z płytą i zasilaczem ): 2100 PLN 
 
 
OPCJA 2 - BIZANCJUM:
--------------
 - CPU: RYZEN 5 3600  ( 900 PLN )
 - GPU: Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC LP 4GB GDDR5 ( 600 PLN ) 
 - RAM: Crucial 16GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16 (2x8GB) ( 390 PLN )
 
 RAZEM ( z płytą i zasilaczem ): 2650 PLN ( 350 PLN ponad budżet .... )
 
 
No i teraz pytania:
  • czy warto inwestować w RYZENA 5 3600 kosztem RAM, czy też zostać na zintegrowanym z grafiką Ryzenie 5 3400. 
  • czy do obróbki zdjęć (2D) nie wystarczy jednak na spokoju RXVega 11 ale więcej RAM?
  • czy od obróbki zdjęć, ma znaczenie tatowanie RAM (najtańszą opcją jest 2666 MHZ'owe HyperX Fury, ale wszędzie widzę info, że pod Ryzen'y lepiej spisuje się wysokotaktowany RAM).
Będę wdzięczny z szybkie odpowiedzi, bo chciałbym złożyć całość w przyszłym tygodniu.
 
Pozdr,
 
Link to post
Share on other sites

Ten Asrock pod Ryzena 3600 wymaga update biosu.

600W PSU pod taki zestaw, grubo, tu dobre 400W ma duży zapas.

 

 

 

Crucial 16GB 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16 (2x8GB) ( 390 PLN )

Taniej i z lepszym potencjałem OC Crucial Ballistix Sport LT 16GB (2x8GB) DDR4-3000 CL15 

 

Dedykowane GPU przydaje się w LR kiedy lecisz z obróbką całych galerii i nakładasz całe presety efektów.

 

Ja bym tu nawet pomyślał nad 2400G - 150zł oszczędności i dał 32GB RAM G.Skill Aegis DDR4 32GB (2x16GB) 3000MHz CL16 tym bardziej, że tylko dwa sloty RAM.

Link to post
Share on other sites
Ten Asrock pod Ryzena 3600 wymaga update biosu.

 

 

Tutaj rozważam jeszcze w tej samej niemal cenie MSI B450I GAMING PLUS AC lub Gigabyte B450 I AORUS PRO WIFI - ten sam chipset, ale ASRock przekonał mnie USB C na pokładzie. 

 

Co do Update BIOS'u - czy po wsadzeniu tego procka na płytę wszystko ruszy i dopiero wtedy update trzeba wykonać, czy też będzie w ogóle problem z odpaleniem?

 

 

 

600W PSU pod taki zestaw, grubo, tu dobre 400W ma duży zapas

 

Święta prawda :) Chyba wstawiłem go do zestawu, bo w bardzo dobrej cenie był (porównywalnej z 450W na który patrzyłem). W pierwszym przebiegu planowałem się złożyć na PICO 180W, ale ... koszt zasilacza i obudowy no ekonomicznie w żaden sposób się nie bronił.

 

 

 

Dedykowane GPU przydaje się w LR kiedy lecisz z obróbką całych galerii i nakładasz całe presety efektów

 

No to dość częsta operacja. Tutaj tylko się w takim razie zastanawiam, czy ten  Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC LP 4GB GDDR5 to nie przerost formy nad treścią. Czy nie wystarczy 2GB na pokładzie i np. Radeon RX 550 Phantom Gaming 2GB GDDR5 za 200 PLN mniej. Lub może jakaś inna karta, która zapewni odpowiednią wydajność. 

 

Doprecyzowując odnośnie karty graficznej:

  • będzie pracować z EIZO ColorEdge CX241
  • długość karty nie może przekroczyć 185mm
Edytowane przez sw.wilq
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do Update BIOS'u - czy po wsadzeniu tego procka na płytę wszystko ruszy i dopiero wtedy update trzeba wykonać, czy też będzie w ogóle problem z odpaleniem?

 Nie uruchomisz PC bez odpowiedniego biosu, to CI musi sklep ogarnąć.

 

Nie ma co przesadzać z PSU, za 250zł be quiet! Pure Power 11 400W CM z częściowo modularnym okablowaniem, stabilniejszy na DC-DC, cichszy, 5 lat gwarancji.

 

Z GPU poniżej 4GB VRAM bym nie schodził.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za garść przydatnych informacji. Nie rozwiało to do końca mojego dylematu, czyli:

  • 32GB RAM + Ryzen 3400G z RX VEGA 11 na pokładzie, czy
  • 16GB RAM + Ryzen 3600 + Dedykowane GPU

Nie mniej dzięki wielkie za zwrócenie uwagi na wiele szczegółów, które mi uciekły do tej pory :) 

Jeśli ktoś może jeszcze rzucić jakieś światło na ten wybór, będę wdzięczny!

Link to post
Share on other sites

 

 

Ja tylko dorzucę, że Q1 2020 ma wyjść APU na Zen2
 

 

Brzmi nieźle, tylko trochę późno :(  Do końca tygodnia potrzebuję gratów na biurku :) Myślę że jutro będę już wiedział, co ostatniecznie zrobię, ale informacja od Ciebie jest kolejnym kamyczkiem do ogródka - wydaje się że może jednak wersja na 3400G + przesiadka w przyszłym roku na wyższy model wyjdzie sporo taniej niż dedykowane GPU. Jakby słabo to działało, to zawsze mogę to 3400G pchnąć dalej i przesiąść się na 3600 + dedykowane GPU. 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

DELL INSPIRON, i7-3630QM, 16GB RAM z grafiką: GT 650M na pokładzie (monitor zewnętrzny, EIZO - lap działa obecnie jako "jednostka centralna" ). Nie narzekam w żadnym przypadku na wydajność, ale jak pisałem wyżej, jestem zmuszony do zmiany
 

 

Jeżeli tutaj nie narzekasz na wydajność to nie sądzę by 3400G cię zawiodło.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli tutaj nie narzekasz na wydajność to nie sądzę by 3400G cię zawiodło.
 

 

No i tak stanęło ostatecznie. Sprawdziłem jeszcze dokładnie instrukcję płyty ASRocka i jak widzę inwestowanie w pamięci ponad 3000MHZ mija się z celem, więc czekam na Ryzen 5 3400G + 32GB RAM 2666 CL 16. 

 

Dzięki wszystkim za pomoc - dam znać jak już się "złożę do kupy".

Link to post
Share on other sites

 

 

nie ma sensu dopłacać do 3600G.

3400G :)

 

 

 

prawdziłem jeszcze dokładnie instrukcję płyty ASRocka i jak widzę inwestowanie w pamięci ponad 3000MHZ mija się z celem, więc czekam na Ryzen 5 3400G + 32GB RAM 2666 CL 16.   

Niby dlaczego? jak będziesz leciał na integrze to szybki RAM to podstawa, poza tym jak wymienisz CPU to tym bardziej szybszy RAM ma sens, dlatego RAM 3000MHZ to tutaj minimum i najlepiej te Cruciale wyżej.

Link to post
Share on other sites

Części się już materializują. W weekend poskładam i zobaczymy jak to poleci. 
 

 

 

Ten Asrock pod Ryzena 3600 wymaga update biosu.
 

A odnośnie powyższego - ASRock przyszedł dzisiaj i miłe zaskoczenie - od razu z BIOS 3.50 z fabryki przyjechał :) - co w sumie jest bardzo dobrą wiadomością, bo w sklepie nie zauważyli wyraźnej prośby o upgrade ... a już miałem widmo oddawania płytki do aktualizacji z powrotem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...