Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

RX 580 problem z riserem?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Myszku

Myszku
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 18 październik 2019 - 14:07

Czesc, mam dosyc dziwny problem z rx 580 8gb. Karte zakupilem kilka dni temu. Na poczatku uzywalem kabla hdmi z jednym monitorem, poniewaz czekalem, az przyjda do mnie kabelki display-hdmi.

W miedzyczasie zmodyfikowalem swoja obudowe, poniewaz nowa karta byla o wiele ciezsza od starej (gtx750ti) i niezbyt dobrze sie trzymala. Do tej pory bylo wszystko dobrze, karta zostala wpieta w riser, ktory uzywalem od kilku lat. Po zrobieniu nowej obudowy (samorobki) i zlozeniu wszystkiego nie moglem uruchomic systemu, panel BIOSu itp dzialal ok, ale gdy system juz sie logowal i zaraz mial wskoczyc pulpit, to windows 10 dostawal zwiechy na kilka sekund i robily sie czarne ekrany (na dwoch monitorach display-hdmi), dostawalem informacje o braku sygnalu hdmi.

Dlugo kombinowalem, poniewaz myslalem, ze jest to wina nowych kabli, w koncu udalo mi sie go uruchomic na jednym monitorze, po chwili podpialem drugi i obydwa pulpity dzialaly. Niestety nie na dlugo. Komputer czesto wieszal sie podczas logowania do systemu, czasami zawieszal sie obraz po kilku minutach jego pracy i efekt byl ten sam: zawieszenie sie obrazu, czarne ekrany, brak sygnalu i pozostawalo jedynie zrestartowac komputer (bo caly czas pracowal).

Sprawdzilem tasme risera i zauwazylem, ze jeden styk sie odlutowal, wiec go naprawilem i nadal bylo bez zmian. Pobawilem sie troche w BIOSie i duzo pomoglo zwiekszenie napiecia o 50mV na gpu, komputer ladnie pracowal i nie bylo juz problemow z jego uruchamianiem, ale jak pogralem okolo 2 godzin w gta 5, to nagle zrobilo sie to samo. Zwiekszylem do 100mV (maksymalnie ile pozwala bios w mojej plycie glownej asrock z68 ext4 gen3). Bylo ok, ale uruchomilem benchmark unigine i wysiadlo przy testowaniu 1080p na poziomie extreme. Mozliwe, ze byl to przypadek, poniewaz ponowilem test 3-krotnie i bylo ok, temperatura maksymalna 73 stopnie. Nie zauwazylem zwiazku miedzy pojawianiem sie czarnych ekranow a temperatura lub praca karty. Moze pojawic sie to na pulpicie podczas "spoczynku" albo podczas obciazenia, moze ten efekt wystapic po 2min od wlaczeniu komputera, a nawet po 3 godzinach lub wcale.

Przyczyna jest tutaj raczej tasma przedluzajaca zlacze pci-e o 19cm, poniewaz jak karte podepne bezposrednio do zlacza pci-e, to wszystko dziala, a przynajmniej nie pojawila sie tutaj taka sytuacja. Probowalem zwiekszac, a nawet zmniejszac napiecie na karcie (do wyboru mam tylko -100, -50, 0, +50, +100mV) i jedyne co zauwazylem, to to, ze na +50 i +100 rzadziej pojawiaja sie problemy z czarnymi ekranami/zawieszaniem sie, a na -50 mam wiecej fpsow w benchmarkach. Przeinstalowywalem rowniez system operacyjny aby pozbyc sie pozostalosci po sterownikach nvidii ze starej karty.

Probowalem ekranowac tasme folia aluminiowa (cokolowiek to daje), ale niestety bez zmian.

A, no i mam zasilacz corsair 750W. Zalezy mi tez na uzyciu risera, poniewaz musze miec plaska obudowe komputera, jest ona otwarta i wisi na scianie. Wpiecie karty bezposrednio w slot plyty glownej mija sie z moimi zalozeniami.

Jeszcze dodam, ze karta posiada zlacze 8-pinowe, znalazlem u siebie dwa kable 6+2pin, ktore byly dolaczone do mojego starego zasilacza i nigdy nie zostaly uzyte, na jednym kablu komputer sie uruchamial, ale karta milczala, a na drugim kablu robilo sie zwarcie lub cos podobnego, poniewaz komputer robil "pyk" i padalo w nim zasilanie. Najciekawsze jest to, ze obydwa kable sa nowe, tej samej firmy i obydwa tak samo opisane (6+2 pci-e). Karte podpialem na przejsciowce z molexa na 6 pinow, ktorej uzywalem przy starej karcie, jedynie dodalem kolejne 2 piny i karta uruchomila sie bez najmniejszych problemow.

Mial ktos podobny problem i znalazl rozwiazanie?

Użytkownik Myszku edytował ten post 18 październik 2019 - 14:13

• 0

#2 lukasz272015

lukasz272015
  • Dyskutant

• 213 postów

Napisano 19 październik 2019 - 10:03

Wywal pozostałości po sterownikach od karty za pomocą Display Driver Uninstaller on chyba wywala nawet bios karty, ja na swojej miałem problemy z różnymi kolorami ekranu, dopiero jak użyłem tego narzędzia, to problem znikł, może to ci pomoże, tylko w trybie awaryjnym najlepiej tego dokonaj.

• 0

#3 Myszku

Myszku
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 20 październik 2019 - 07:38

Wywal pozostałości po sterownikach od karty za pomocą Display Driver Uninstaller on chyba wywala nawet bios karty, ja na swojej miałem problemy z różnymi kolorami ekranu, dopiero jak użyłem tego narzędzia, to problem znikł, może to ci pomoże, tylko w trybie awaryjnym najlepiej tego dokonaj.

Formatowalem dysk i zainstalowalem Windowsa na nowo, wiec tutaj raczej nie ma z tym problemu, ale dzieki za program, pewnie przyda sie w przyszlosci!

Prawdopodobnie kupie inny typ risera, dotychczas uzywalem tasmy, to moze sprobuje takich z plytka drukowana z kondensatorami itp i moze zacznie dzialac. Jak sie nic nie poprawi, to bede dalej szukal rozwiazania.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych