Skocz do zawartości

RX 580 problem z riserem?


Recommended Posts

Czesc, mam dosyc dziwny problem z rx 580 8gb. Karte zakupilem kilka dni temu. Na poczatku uzywalem kabla hdmi z jednym monitorem, poniewaz czekalem, az przyjda do mnie kabelki display-hdmi.

 

W miedzyczasie zmodyfikowalem swoja obudowe, poniewaz nowa karta byla o wiele ciezsza od starej (gtx750ti) i niezbyt dobrze sie trzymala. Do tej pory bylo wszystko dobrze, karta zostala wpieta w riser, ktory uzywalem od kilku lat. Po zrobieniu nowej obudowy (samorobki) i zlozeniu wszystkiego nie moglem uruchomic systemu, panel BIOSu itp dzialal ok, ale gdy system juz sie logowal i zaraz mial wskoczyc pulpit, to windows 10 dostawal zwiechy na kilka sekund i robily sie czarne ekrany (na dwoch monitorach display-hdmi), dostawalem informacje o braku sygnalu hdmi.

 

Dlugo kombinowalem, poniewaz myslalem, ze jest to wina nowych kabli, w koncu udalo mi sie go uruchomic na jednym monitorze, po chwili podpialem drugi i obydwa pulpity dzialaly. Niestety nie na dlugo. Komputer czesto wieszal sie podczas logowania do systemu, czasami zawieszal sie obraz po kilku minutach jego pracy i efekt byl ten sam: zawieszenie sie obrazu, czarne ekrany, brak sygnalu i pozostawalo jedynie zrestartowac komputer (bo caly czas pracowal).

 

Sprawdzilem tasme risera i zauwazylem, ze jeden styk sie odlutowal, wiec go naprawilem i nadal bylo bez zmian. Pobawilem sie troche w BIOSie i duzo pomoglo zwiekszenie napiecia o 50mV na gpu, komputer ladnie pracowal i nie bylo juz problemow z jego uruchamianiem, ale jak pogralem okolo 2 godzin w gta 5, to nagle zrobilo sie to samo. Zwiekszylem do 100mV (maksymalnie ile pozwala bios w mojej plycie glownej asrock z68 ext4 gen3). Bylo ok, ale uruchomilem benchmark unigine i wysiadlo przy testowaniu 1080p na poziomie extreme. Mozliwe, ze byl to przypadek, poniewaz ponowilem test 3-krotnie i bylo ok, temperatura maksymalna 73 stopnie. Nie zauwazylem zwiazku miedzy pojawianiem sie czarnych ekranow a temperatura lub praca karty. Moze pojawic sie to na pulpicie podczas "spoczynku" albo podczas obciazenia, moze ten efekt wystapic po 2min od wlaczeniu komputera, a nawet po 3 godzinach lub wcale.

 

Przyczyna jest tutaj raczej tasma przedluzajaca zlacze pci-e o 19cm, poniewaz jak karte podepne bezposrednio do zlacza pci-e, to wszystko dziala, a przynajmniej nie pojawila sie tutaj taka sytuacja. Probowalem zwiekszac, a nawet zmniejszac napiecie na karcie (do wyboru mam tylko -100, -50, 0, +50, +100mV) i jedyne co zauwazylem, to to, ze na +50 i +100 rzadziej pojawiaja sie problemy z czarnymi ekranami/zawieszaniem sie, a na -50 mam wiecej fpsow w benchmarkach. Przeinstalowywalem rowniez system operacyjny aby pozbyc sie pozostalosci po sterownikach nvidii ze starej karty.

 

Probowalem ekranowac tasme folia aluminiowa (cokolowiek to daje), ale niestety bez zmian.

A, no i mam zasilacz corsair 750W. Zalezy mi tez na uzyciu risera, poniewaz musze miec plaska obudowe komputera, jest ona otwarta i wisi na scianie. Wpiecie karty bezposrednio w slot plyty glownej mija sie z moimi zalozeniami.

 

Jeszcze dodam, ze karta posiada zlacze 8-pinowe, znalazlem u siebie dwa kable 6+2pin, ktore byly dolaczone do mojego starego zasilacza i nigdy nie zostaly uzyte, na jednym kablu komputer sie uruchamial, ale karta milczala, a na drugim kablu robilo sie zwarcie lub cos podobnego, poniewaz komputer robil "pyk" i padalo w nim zasilanie. Najciekawsze jest to, ze obydwa kable sa nowe, tej samej firmy i obydwa tak samo opisane (6+2 pci-e). Karte podpialem na przejsciowce z molexa na 6 pinow, ktorej uzywalem przy starej karcie, jedynie dodalem kolejne 2 piny i karta uruchomila sie bez najmniejszych problemow.

 

Mial ktos podobny problem i znalazl rozwiazanie?

Edytowane przez Myszku
Link to post
Share on other sites

Wywal pozostałości po sterownikach od karty za pomocą Display Driver Uninstaller on chyba wywala nawet bios karty, ja na swojej miałem problemy z różnymi kolorami ekranu, dopiero jak użyłem tego narzędzia, to problem znikł, może to ci pomoże, tylko w trybie awaryjnym najlepiej tego dokonaj.

 

Formatowalem dysk i zainstalowalem Windowsa na nowo, wiec tutaj raczej nie ma z tym problemu, ale dzieki za program, pewnie przyda sie w przyszlosci!

 

Prawdopodobnie kupie inny typ risera, dotychczas uzywalem tasmy, to moze sprobuje takich z plytka drukowana z kondensatorami itp i moze zacznie dzialac. Jak sie nic nie poprawi, to bede dalej szukal rozwiazania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...