Skocz do zawartości

Piszczące cewki


Recommended Posts

Cześć, otóż ostatnio grając usłyszałem ciągły świst z komputera. Z tego co wyczytałem to prawdopodobnie cewki na karcie graficznej tylko, że jak się okazuje to nie wina karty graficznej. Mianowicie przełożyłem kartę graficzną ze starego komputera, która nie miała coil whinów i niestety tutaj tez wystąpiły. Wyczytałem, że te dźwięki mogą dochodzić od zasilacza, ale zasilacz wykluczony o tyle o ile on sam ich nie wydaje (wyciągnąłem go i sprawdziłem czy to on piszczy). Moje pytanie, czy w jakiś sposób płyta główna może wydawać takie dźwięki? Jest to dość specyficzne bo pojawiają się one gdy jest po prostu dużo fpsów, np w menu gta 5 itd. Troche namieszałem w każdym razie.

 

Zamierzam wymienić zasilacz, ponieważ sprawdzałem inny i miałem wrażenie, że piszczenie jest cichsze. Moje pytanie czy powinienem też wymienić płytę główną czy raczej jest to nieprawdopodobne, że to ona wydaje te dźwięki albo niemożliwe, żeby to ona sprawiała, że karta graficzna wydawała takie dźwięki?

Edytowane przez fofoho
Link to post
Share on other sites

To jest rozwiązanie bo przecież w takim menu możesz mieć i 2k fps. Wtedy będziesz słyszał pisk. Sam korzystam z rivatuner jako lek m.in. właśnie na to. Ustaw ograniczenie zgodnie z maksymalnym odświeżaniem monitora a u Ciebie będzie to 240. Im większa częstotliwość/ilość klatek tym głośniej dają o sobie znać cewki.

Link to post
Share on other sites

No dobra, a ile dokładnie jest to dużo fpsów?

Mój błąd, na początku myślałem, że tylko w menu występuje ten problem albo przy naprawdę dużych fpsach, ale jest to zależne od gry. W jednej na 144 już zaczyna być słychać w bardziej wymagających momentach a w innej przy 240 jest cisza.

Link to post
Share on other sites

Wrzuć jakiś stress test na grafikę i obserwuj temperatury, zobacz czy piszczy.

1. Sprawdzałeś ustawienia grafiki w programie dołączonym przez producenta?

2. Jaką masz płytę główną?

3. Jeśli na wszystkich kartach piszczy, to już nie wiem...

Odpalałem i temperatury jak najbardziej w normie ale oczywiście piszczy. Przy teście z jakimiś fraktalami brzmiało jakby cewki chciały mi jakąś muzyczkę odegrać.

 

1. Tak

2. MSI b450 a pro max

3. No niestety po włożeniu do tego zestawu wszystkie 3 karty piszczą

Link to post
Share on other sites

W wyświetleniu klatek bierze udział GPU oraz CPU. Ten ostatni jest zależny od sekcji zasilania na płycie gł. i jeżeli w momencie wyświetlenia większej ilości FPS jego obciążenie wynosi 100% to sekcja zasilania płyty jest obciążana maksymalnie i możliwe, że to ta sekcja zasilania wydaje dźwięki. Potwierdzałoby to występowaniu piszczenia na różnych kartach grafiki i to, że przy wyświetlaniu fraktali testowany, a tym samym obciążany jest procesor.

Sprawdź czy piszczenie występuje w testach dla samego CPU.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...