Skocz do zawartości

Problem z zasialczem Seasonic S12 II Bronze 520W


Recommended Posts

Witam! Mam problem od dłuższego czasu z moim zasilaczem. Otóż, gdy zmieniłem komputer miałem nawyk, że wyłączałem komputer na noc z tyłu zasilacza ( po normalnym wyłączeniu oczywiście). I przez bardzo długi czas wszystko było w porządku. Aż pewnego razu, gdy włączyłem zasilacz i naciśnąłem przycisk startu komputer uruchomił się i zgasł.... i znowu się uruchomił... i znowu zgasł i uruchomił się już na dobre. I teraz jest tak za każdym razem, gdy wyłącze zasilacz. Nie ma z nim, żadnych innych problemów, tylko to. Przestałem wyłączać zasialacz. Macie jakiś pomysł czego to może być przyczyna?

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Następnym razem, jak wyłączysz zasilacz na noc, spróbuj go włączyć z tyłu i odczekać z 10 minut zanim włączysz komputer. Jeśli wszystko będzie ok. znaczy, że siadają kondensatory.

 

PS. Po co wyłączać zasilacz na noc? Ja wyłączam tylko wtedy, gdy wyjeżdżam na dłuższy czas.

Link to post
Share on other sites

Następnym razem, jak wyłączysz zasilacz na noc, spróbuj go włączyć z tyłu i odczekać z 10 minut zanim włączysz komputer. Jeśli wszystko będzie ok. znaczy, że siadają kondensatory.

 

PS. Po co wyłączać zasilacz na noc? Ja wyłączam tylko wtedy, gdy wyjeżdżam na dłuższy czas.

Włączył się bez problemu. Potem próbowałem znowu wyłączyć i włączyć od razu i też zadziałało bez zarzutu, ale to może przez zerową przerwę. Padające kondensatory to duży problem?

Co do wyłączania na noc, to nie wiem miałem w tym okresie przesadną paranoje na myśl o jakimś zwarciu :D .

Link to post
Share on other sites

Możesz pomierzyć zasilacz miernikiem i zobaczyć czy wszystko jest ok.

PS. Jak ma pójść przepięcie po sieci, to nie ma znaczenia czy masz wyłączony zasilacz, czy włączony. Iskra i tak pójdzie po układach i tak. Jedynym sposobem na uniknięcie tego jest odłączenie kabla od sieci.

Link to post
Share on other sites

Jeśli bateria się nie rozładowała do końca i nie straciła swoich właściwości to nic (w sensie, jeśli komputer normalnie się włącza i nie resetuje BIOSU). Najlepiej byłoby kupić jakąś listwę antyprzepięciową, podłączyć pod nią kompa i nie wyłączać zasilacza na noc. Jeśli bateria się rozładowała do końca i "nie trzyma", to wymienić.

Edytowane przez DcX82
Link to post
Share on other sites

Potrzymanie sprawdzisz ustawiając w biosie np. włąsnie inne (bardziej) zluzowane timinigu ramu.

Jeśli to nie to najlepiej byłoby podmienić zasilacz i sprawdzić, czy ty przypadkiem nie masz jeszcze na niego gwarancji?

Ale nie wiem czy jest sens oddawać zasilacz na gwarancję, gdy raczej ta bateria na płycie głównej padła, bo gdy komputer się włącza po tym włączaniu i wyłączaniu zawsze muszę nacisnąć F1 w biosie by uruchomić komputer.

Link to post
Share on other sites

Zależy, ale w 80% przypadkach przywrócić wartości domyślne jak nic nie było podkręcane. Ewentualnie ustawić dysk z którego ma system startować. 

A jak będę kupować tą baterię to kupować raczej jakieś typu Duracell, Philips?

 

Cokolwiek zmień, np RAM na niższa wartość MHz niż obecnie. I patrz co się stanie po tych kilku próbach uruchomienia, jak wejdziesz do bios. T

Chodzi Ci o to, trochę popróbować z BIOSem przed wymianą baterii czy po?

Przepraszam za głupie pytania.

Link to post
Share on other sites

Bateria BIOS-u (rozładowała się bo wyłączasz zasilacz na noc) i teraz płyta dobiera timingi RAM przy uruchomieniu? 

Sprawdź ją. 

A zapytaliście jaki ma sprzęt - płytę? 

Bateria tak szybko się nie rozładuje przy wł/wył zasilacza z tyłu.

 

Ale nie wiem czy jest sens oddawać zasilacz na gwarancję, gdy raczej ta bateria na płycie głównej padła, bo gdy komputer się włącza po tym włączaniu i wyłączaniu zawsze muszę nacisnąć F1 w biosie by uruchomić komputer.

 

Jeśli wszystko działa później prawidłowo to nie będzie to bateria tj zasugerował pędzel,sprawdz zasilacz,najlepiej wymień na inny i zrób z przełącznikiem to samo będziesz miał odp.

Link to post
Share on other sites

Podał objawy + specyficzne zachowanie (wyłączanie zasilacza na noc), podałem hipotezę pasującą do objawów (trening opóźnień RAM), podałem prawdopodobną przyczynę (reset cmos) i napisałem aby sprawdził baterię, która może to powodować (aby sprawdził baterię za 3zł, nie od razu ją wymieniał)

Nie wiem co ci nie pasuje w tym poście. Sprawdzenie to kilka minut, bez żadnych kosztów i narzędzi.

 

Ja miałem w rękach niedawno PC co nie był wyłączany zasilaczem nigdy, a po pół roku bateria padła.

 

Trening opóźnień RAM nie musi wynikać z resetu CMOS, może wynikać z zbyt dużego OC dla tych kostek nawet przez XMP.

 

Zalecenie wymiany zasilacza, jako pierwszy sposób na diagnozę, przed sprawdzeniem baterii, nie wydaje mi się odpowiednią poradą.

Ja bym później przyjrzał się RAM, później uefi/bios itd.

Wymiana zasilacza to raczej końcówka diagnozowania, nie początek.

 

Link to post
Share on other sites

Spoko.

 

 

Ja miałem w rękach niedawno PC co nie był wyłączany zasilaczem nigdy, a po pół roku bateria padła. Trening opóźnień RAM nie musi wynikać z resetu CMOS, może wynikać z zbyt dużego OC dla tych kostek nawet przez XMP.

Nigdy mi nie wysiadła bateria w żadnej płycie nawet tej 6 letniej gdzie wszystko było po OC.

 

 

Zalecenie wymiany zasilacza, jako pierwszy sposób na diagnozę, przed sprawdzeniem baterii, nie wydaje mi się odpowiednią poradą.

Dlaczego nie?

Ma możliwość to jak najbardziej.

Link to post
Share on other sites

No to proszę napisz "jeśli masz możliwość", ogólnie "normalni" ludzie zwykle nie mają takiej możliwości, ani umiejętności. Więc dla mnje taka rada to jak polecenie kupienia nowego zasilacza.

 

A i zachodu więcej.

No i nie kojarzę jak zasilacz może wywołać takie zachowanie przy POST. A nie chcę go zachęcać do metody spinacza, w celu sprawdzenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...