Skocz do zawartości

HDD 1T Seagate-ostatnie oznaki zycia czy Sandy Brige ?


Recommended Posts

Cześć, w weekend coś się stało z dyskiem. W ogóle nie ładował systemu i wywalał chwilowy bluescreen i reset.

Mam zrobioną partycję - C - win7 i programy, D - wszystko inne.

Zrobiłem format C i wgrałem jeszcze raz win7.

Partycja D nie ruszona.

 

Zmieniłem podłączenia CD <-> HDD - efekt taki sam a są oba urządzenia podłączone do różnych kabli sata.

 

Na początku wszystko było ok, ale jak zainstalowałem np wszystkie zaktualizowane sterowniki od mobo system znów padł.

Zrobiłem ponowny format. Win 7 siedzi. wgrane są stery tylko pod LAN żeby był net. I ciągle jest problem, teraz działa ok ale musiałem zrobić 4 resety...

Teraz system pada w taki sposób że ładuje win'a, przechodzi na pulpit i tak jakby cały explorer się wieszał ( myszka działa ). Jedyne wyjście z tego to reset i tak w kółko dopóki nie zaskoczy...

 

Myślicie że to koniec dysku czy może coś zaczyna się dziać z mobo ( mam tą wersję z niepoprawionym Sandy Brigde... ).

 

Co mogę sprawdzić ? I czym ?

 

Komp to ten ze stopki.

Link to post
Share on other sites

Najważniejszy problem to powierzchnia (resztę pomijam), siadła i to mocno, ponad 4 tys realokowanych sektorów, nie ma co się temu nawet przyglądać. Nie masz żadnej gwarancji, że uda ci się odczytać pliki na nim trzymane. Kopiuj wszystko co się da na inny dysk, najlepiej dwa i kupuj nowy HDD/SSD do PC. 

Tylko nie kupuj słabej jakości SSD, na budżetowych kontrolerach i kościach, bo to proszenie się o kłopoty, minimum MX500, lub lepiej samsung 860 evo, jak w SSD idziesz. Bo przy SSD, tracisz dane w sekundę, zwykle bez żadnego ostrzeżenia. 

 

Choć wiadomo, jedynym zabezpieczeniem danych jest RAID 1/RAID 5/RAI 6 itp + synchronizacja z NAS po sieci + backup na zewnętrznych nośnikach. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

SSD odpada - mała pojemność i duża cena.

Jakiego dysku HDD szukać ? Ten wytrzymał z 10 lat...

Nie ma też sensu próba ratowania go MHDD ??

 

Rozumiem że dane z partycji D również mogą być uszkodzone...

Edytowane przez Drusss
Link to post
Share on other sites

tak, zgrywaj wszystko teraz i nie obciążaj już tego HDD, możesz nawet zgrywać z innego bootowalnego systemu, jeśli chce jakieś aktualizacje wgrywać itp. 

 

 

 

Jakiego dysku HDD szukać ? Ten wytrzymał z 10 lat...

 

Dziś to loteria, wszystko ma dużą gęstość więc częstsze są problemy z powierzchnią, po krótszym czasie. Nie kupuj SMR tylko. Szukaj zwykłego PMR 3.5". Tak to obojętne, loteria. Ja lubię WD, no ale to Ja. 


Pamiętaj o backupie, bo doprowadzić HDD to takiego stanu, to już sztuka... i coś czuję że Tobie konkretnie backup się przyda (testuj go też na spójność i obserwuj stan HDD/SSD na którym trzymasz backup)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna rzecz zauważyłem, w save mode nie ma żadnego problemu, działa elegancko i brak jakiegokolwiek problemu z zawieszeniem się.

 

To fakt, mało co o niego dbałem, brak backupów, duże pliki wgrywanie, usuwane... praca ciągła kilka dób itp...

 

Ok, dzięki za rady.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

https://www.komputronik.pl/product/614887/western-digital-ultrastar-dc-ha210-1tb.html

 

2mln MTBF, 5 lat gwarancji. przystosowany do pracy 24/7

"

Data buffer (MB)2

128

Rotational speed (RPM)

7,200

Interface transfer rate (MB/s, max)

600

Sustained transfer rate
(MiB/s, typical)
(MB/s, typical)

 

191 / 175
200 / 184"

Error rate (non-recoverable bits read)

1 in 1015

MTBF (M hours)

2

Annualized Failure Rate (AFR)4

0.44%

Load/Unload cycles (at 40°C)

600,000

Availability (hrs/day x days/wk)

24x7

Limited Warranty (yrs)

5

 

Nie ma obecnie lepszego twardziela 1TB-2TB jeśli chodzi o wytrzymałość.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...