Skocz do zawartości

Dodatkowy router w szeregówce


Recommended Posts

Cześć,

 

Chciałbym utworzyc w szeregówce sieć internetową i do tego celu posiadam juz router Asus RT-AC86U ktory wspiera technologie aimesh.

 

Problemem jest to ze wszystkie przylacza i swiatlowod mieszcza sie w piwnicy. Budynek ma piwnice, parter, 1 pietro i 2 pietro nawszystkich pietrach chcialbym miec stabilne polaczenie z szybkim internetem.

 

Planuje Asusa ustawic na 1 pietrze bo nawet w tym celu doprowadzilem na korytarz gniazdo internetowe.

 

Forumowicze co polecacie mi aby zastosowac w piwnicy gdzie mam wszystkie kable enthernetowe i swiatlowod abym nie stracil na prędkości internetu?

 

Zastanawialem sie nad:

- D-Link EXO AC2600 Smart Mesh Wi-Fi Router

lub

- ROUTER ASUS RT-AC68U

 

Proszę Was o pomoc w wyborze...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kabel światłowodowy bedzie podpiety do czegoś takiego ZTE model Zxhn f601 i dostalem go od dostawcy internetu. Następnie od niego wychodzi kabel ktory łączy sie z Routerem.

 

Jak bylem u dostawcy internetu to mówił mi ze nie mogę zastosowac switcha, a jedynie router.

Podpowie ktos ? Jakie rozwiazanie bedzie dla mnie najlepsze?

Link to post
Share on other sites

Dostawca nie daje żadnego swojego routera? Dowiedz się, bo raczej powinien dawać. Jeśli nie daje, to dostaniesz dane dostępowe (użytkownik, hasło). A potem z poziomu routera możesz nadawać wewnętrzne IP swoim urządzeniom bądź automatycznie może to robić router. Switch jest tylko rozgałęźnikiem portów LAN (przełącznikiem), dlatego często jest niekonfigurowalny.

Link to post
Share on other sites

Aktualnie korzystam z jego usług ale w momencie kiedy przeprowadze sie i bede miał wszystkie kable łacznie z kablem swiatlowodowym w piwnicy to nie chce stawiac jedynego routera w niej bo nie bede mial zasiegu na 1 i 2 pietrze. Szeregowka to piwnica, parter, 1 pietro i 2 pietro.

 

Czy jak w piwnicy za modemem ustawie taki router D-Link DIR-2660 to nie strace na przepustowosc ? Mam umowe na predkosc 300 mb. I czy d-link oraz swojego Asus RT-AC86U polacze aimesh ? Czy to aimesh jest zarezerwowane tylko dla asusów?

 

Jak tak to jakiego asusa dokupic.

Link to post
Share on other sites

 

 

bede miał wszystkie kable łacznie z kablem swiatlowodowym w piwnicy to nie chce stawiac jedynego routera w niej bo nie bede mial zasiegu na 1 i 2 pietrze

Prowadzisz kabel sieciowy z piwnicy do docelowego miejsca, gdzie chcesz postawić router. Wybierasz takie miejsce, gdzie powinien być najlepszy zasięg na cały dom.

Link to post
Share on other sites

Z routera masz 4 porty. 3 sobie rozprowadzasz do urządzeń na parterze (konsola,TV) a jeden rezerwujesz na switch, który umieszczasz na którymś pietrze. Ze switcha masz kolejne 4 porty do podłączenia. Wszystko zależy gdzie i ile urządzeń będziesz chciał mieć po kablu.

Link to post
Share on other sites

nie mogę już nic rozprowadzić bo wszystko mam w ścianach i dlatego mam zagwozdkę jak to najlepiej rozwiązać... 

 

1. parter - w ścianie jeden kabel do którego podłączyłem trójnik aby dwoma kablami dojść na sąsiednią ścianę na której będzie telewizor i konsola i abym mógł te dwa urządzenia podpiąć po kablu

 

2. I piętro - kabel w ścianie w sypialni gdzie nie potrzebowałem go więc złączka   podłączyłem dodatkowe 4-5 metrów kabla internetowego i wyszedłem nim na korytarz bo tam planuję ustawić router ( moim zdaniem optymalne miejsce) aby mieć zasięg WIFI w całym domu

 

3. II piętro - kabel w ścianie w pokoju gdzie chcę mieć po kablu podpięty komputer stacjonarny

 

Wszystkie te kable schodza się do piwnicy gdzie również doprowadzony jest przewód światłowodowy.

 

Czy znając rozkład kabli masz pomysł jak to spiąć ze sobą? 

Link to post
Share on other sites

 

 

w ścianie jeden kabel do którego podłączyłem trójnik

A co to jest trójnik?

 

Aby postawić router tam gdzie chcesz, musiałbyś mieć jeszcze kabel zwrotny, który prowadziłby z powrotem do piwnicy, bo tam prowadzą wszystkie kable. Wtedy wystarczyłby tylko switch aby dalej rozprowadzić na pomieszczenia. Ale nie masz, więc nie narysujesz. W takim razie musiałbyś mieć dwa routery:

 

1 - umieszczony w piwnicy z wyłączonym WiFi.

2 - umieszczony tam gdzie chcesz pracujący jako access point dający tylko sygnał WiFi (oczywiście możesz też kablem pod niego coś podłączyć).

Link to post
Share on other sites

Ten w piwnicy z racji, że nie będzie miał WiFi, to może być prosty router, bo po kablu to każdy będzie działał. Oczywiście zwracaj uwagę, żeby miał port 1Gb.

 

Jeśli chodzi o trójnik, to działać on będzie na 100Mb:

https://www.akcesoriapc.pl/rozdzielacz-rj45-p-938.html

 

AiMesh zastosuj tylko wtedy, kiedy nie będziesz miał pokrycia WiFi w całym domu.

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem powyższej dyskusji bo bez rysunku ciężko się polapac ale niezależnie od tego czy trójnik jest ekranowany czy nie i tak ograniczy prędkość bo 1000Base-T używa wszystkich 4erech par skretki. Nawiasem mówiąc ekranowanie trójnika daje cokolwiek jeśli reszta czyli kable, wtyki gniazda są również ekranowanie.

Oczywiście, że tak, bo to co daje dostawca zamienia sygnał optyczny PON (Passive Optical Network) na sygnał LAN, który łączymy z modemem. Dopiero za modemem można używać switcha.

O jakim modemie piszesz?

 

--- edit ---

 

Nadal nie wiem czy to poprawnie rozumiem, ale:

 

W punkcie styku Internetu a sieci LAN, musi byś router robiący NAT - jeśli ONT dostawcy nie robi NAT-u to należy za nim postawić router z WANem gigabit i do switcha tego routera podpiąć wszystkie kable. Jeśli router ma zbyt mało portów to musi być za nim switch. Następnie na drugim końcu kabli podłączony urządzenia. Jeśli mamy zbyt mało kabli to ustawiamy switche. W miejscach gdzie ma być Wi-Fi dajemy AP lub routery działające jako AP.

Link to post
Share on other sites

 

 

O jakim modemie piszesz?

Miało być "router".

 

Dalej dobrze zrozumiałeś o co chodzi, tak więc bez schematu da radę się połapać. Jednak uważam, że dostawca da jakiś router, przecież nie będzie po zainstalowaniu światłowodu kazał kupować np. emerytom routera i samodzielnie konfigurować.

 

@biellun, zamiast tego trójnika zastosuj switch, będziesz wtedy pewien, że prędkość będzie maksymalna, a na pewno znajdzie się jakieś urządzenie, które też można kiedyś podłączyć (np. jakiś dekoder TV). Do TV 100Mb wystarczy, ale na konsolę będziesz ściągał gry/update i szkoda te łącze ograniczać.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Bardzo bym chciał zastosowac switch w miejscu gdzie aktualnie kable enthernet podpiołem do trojnika ale te kable wychodzą z puszki w scianie. Stosując owy trojnik wszystko schowalem w puszce i zaslepiłem.

 

Pozostaje mi zweryfikowac jaką prędkość osiągnę przez ten trojnik i dokupic router z lub bez wifi 1gb.

 

Kusi mnie dokupienie routera Asus aby utworzyc Aimesh ale tez nie chce ograniczyć sobie przepustowosci...

Cześć

 

Jezeli zdecyduje sie dokupic router ASUS RT AC68U z opcją Aimesh to w jakiej kolejnosci powinienem podlaczyc? Posiadam piwnicę gdzie deweloper doprowadził wszystkie kable internetowe, parter, 1 pietro oraz 2 piętro.

 

Jeden z routerów staną by na 1 pietrze, a drugi w piwnicy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...