Skocz do zawartości

Jaka płyta pod Ryzen 3800x


Recommended Posts

U mnie też podobnie. Za takie pieniądze też se wziąłem 3800X. Ta Asus X570-P Prime jakaś bezproblemowa - czytaj karta graficzna nie dmucha przypadkiem centralnie na wiatraczek od chipsetu? Od razu zaznaczam, że nie będę nic podkręcał, ale chciałbym, żeby wbijał  te maksymalne turbo co powinien

Edytowane przez Presidente
Link to post
Share on other sites

Mam bliźniaczy model, tylko trochę wyższy Asus X570-E Strix Gaming, mam praktycznie w tym samym miejscu ten wentylator chipsetu i mam tam maksymalnie 80 stopni (średnio przy obciążeniu 73, idle 60).

Jak na ten chipset jest przyzwoitą temperaturą. Zaznaczę, że to jest przy pełnym obciążeniu GPU i CPU (lecz nie syntetyczny test, tylko gra). Mam długą kartę więc wieje ciepłem na chipset i nie wpływa to negatywnie.

Link to post
Share on other sites

Nie wybieraj profilu docp dla Ramu - zostaw tam auto i tylko timingi ustaw ręcznie.

 

OK, I mnie w końcu w komputerze Prime X570-P. Było trochę walki żeby uruchomić ale poszło w końcu (strasznie długo POST ogarnia przy pierwszym uruchomieniu, 2-3 minuty).

 

Zauważyłem, że poza wybraniem D.O.C.P. musisz jeszcze ustawić ręcznie taktowanie dla Ramu i magistrali IF, wklepać timingi i ewentualnie poprawić napięcie.

 

Moje G.Skille ruszyły bez problemu po wybraniu docp 3200/14, po lekkim oc bez problemu 3600/16 z wszystkim klepanym z palca.

 

Tj Twój ram?

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Memory/vengeance-lpx-black/p/CMK16GX4M2B3000C15

Link to post
Share on other sites

Tak, to jest dokładnie ten ram.

 

Próbowałem ustawić ręcznie, względem tego co pokazuje CPUz. Ale te oznaczenia są dla mnie zupełnie niejasne.

Nazwy wartości z profilu XMP też nie pokrywają się wcale względem tego co pozwala mi ustawić UEFI.

 

Jest jakiś prosty sposób, żeby to ogarnąć?

Link to post
Share on other sites

Steve z HU testował wiele płyt na X570, w tym prawie wszystkie "tańsze" - i to z 3900x. Asus Prime miał porównywalne temperatury sekcji VRM do płyt za 1200+ pln.

 

Mogę prosić jakiś link do tych testów? Żywo mnie temat interesuje. Kwestia mobo i ceny może zaważyć na tym czy jednak intel czy amd. :)

Link to post
Share on other sites

 

nie ogarniam ja tego. W dzień w sąsiednim wątku pisałem o płycie MSI MPG X570 GAMING EDGE WIFI, że wygląda ciekawie i dość pozytywnie o niej piszą ludzie, w tym teście gościa wychodzi na to, że to szrot i "disaster", temperatury wyszły mu jak z piekarnika.

Na morelach 16 komentarzy, między innymi ludzi który sparowali to z 3900x i złego słowa nikt nie powiedział, a już na pewno nie o takich wartościach temperaturowych, same pozytywne opinie. I to opisy na morelach konkretne, bardzo długie i widać, że w miarę ogarniętych ludzi. I komu tu qrde wierzyć i o co chodzi, co koleś zrobił, że tak się ta płyta w teście zagotowała?

Link to post
Share on other sites

Generalnie u tych recenzentów wszelkiej maści zastanawia mnie jedno, praktycznie każdy wrzuca płytę na bencha (stolik) i dorzuca jakieś AiO do chłodzenia CPU. Tym samym odbierają jakąkolwiek wentylację i odprowadzenie ciepła z sekcji zasilania itd. I w normalnej sytuacji (obudowa) wyniki mogą być inne. Niby różnica nie powinna być duża, ale na pewno będzie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...