Skocz do zawartości

OC 9700K


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez janko1,

Recommended Posts

Witam!

Zakupiłem właśnie 9700K i płytę Gigabyte z390 Gaming X. Ustawiłem w biosie wszystko tak jak w tym poradniku plus zdjęcie dla weryfikacji. Vcore 1.295

Testuje sobie OCCT 5.4.1 i pierwszy test "occt" śmiga bez problemu, temperatury raczej nie przekraczały 80 stopni. Ciekawiej robi się, gdy włączę test "linpack". Po dwóch minutach, czasem nawet szybciej temperatury skaczą do 100 stopni i komputer freezuje. Chłodzenie, jakie posiadam to Dark Rock 4 Pro, pasta Accura 9.2x 11 W/mK.

Czym to może być spowodowane? Coś źle ustawiłem? Dodam, że grałem dzisiaj ponad 4 godziny i zupełnie nic się nie stało. Żadnej zwiechy, czy spadku wydajności. Temperatury podczas grania w okolicy 70 stopni.

Wykonałem ten test na ustawieniach domyślnych i temperatury wskakują na ok 95 stopni więc go zatrzymałem. Może być tak, że wszystko jest w porządku, a freeze powoduje tylko za wysoka temperatura? Jeśli tak to teraz pytanie, czy zmienić chłodzenie. Na górę obudowy zmieszczę AIO 280mm, zrobi to różnicę?

Dla świętego spokoju linkuję cały zestaw jaki posiadam.

72306665_438323710137581_66891931343682272177940_547052419389501_302923128558845

Edytowane przez jedenzet
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Po dwóch minutach, czasem nawet szybciej temperatury skaczą do 100 stopni i komputer freezuje

 

Czym to może być spowodowane? Coś źle ustawiłem?

 

Testowanie z instrukcjami avx zawsze mocniej nagrzewa procesor. Ty masz avx na auto więc możliwe, że idzie na 5GHz. 

Nic nie napisałeś o napięciu jakie dajesz na procesor i jakie ma pod obciążeniem. Możesz próbować je zmniejszyć i temperatury spadną.

Ustaw avx -1 i sprawdź w grze jakie taktowanie Ci trzyma 4.9 czy 5GHz. Mi skakało dlatego ustawione na sztywno mam 4.7 z avx czy bez.

Ps. Najnowszy gpu-z oprócz parametrów karty monitoruje również temperatury procesora i po rozgrywce możesz sprawdzić jakie maksymalne wartości przyjmowały różne parametry. Wygodny malutki programik, który okresowo włączam w tle aby zobaczyć czy to już nie czas na czyszczonko.

 

91e3b7a24391.png

 

Jeśli będzie poniżej 80 stopni dla CPU to jest jak najbardziej ok.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Czemu utrudniasz sobie życie ?

Grasz w OCCT itp programy ? Jak masz w normie temperatury w grach to graj i ciesz się nowo zakupionym sprzętem a nie szukaj sobie wrażeń.Posiadasz procesor który nie wymaga kręcenia na chwilę obecną i dobry cooler i jeszcze myślisz o syfiastym chłodzeniu AIO - pewnie dla wyglądu.

Kręcę bo potrzebuję. Jeśli nie masz nic sensownego do napisania to nie pisz. I nie stawiamy spacji przed znakami interpunkcyjnymi.

Do testowania stabilności używaj Aida64 a do temperatur Prime 95 w wersji 26.6.

Tak też uczynię.

Nic nie napisałeś o napięciu jakie dajesz na procesor i jakie ma pod obciążeniem.

Napisałem, że vcore mam na 1.295, przy 1.29 już freezuje system podczas testów. LLC na turbo i przy testach maksymalny odczyt napięcia to 1.320.

Jeśli chodzi o gry to napisałem, że maksymalna temperatura jaką widziałem to 72 stopnie.

 

Co do chłodzenia to chodzi o to, że teraz będzie ok, ale latem na pewno będzie du*a dlatego myślę o czymś lepszym. Wiem, że DR4P to świetny cooler, ale jakieś konkretne AIO może być wydajniejsze. I nie, nie chodzi mi o wygląd.

W obudowę mogę włożyć 280 na górę i 360 na przód tylko, że z przodu mam wentylatorki, które musiałbym przenieść na górę. Niby nie problem, ale AIO na froncie spowoduje wzrost temperatury w budzie - tak widziałem na kilku testach na yt.

Edytowane przez jedenzet
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...