Skocz do zawartości

Smużenie w grach (i nie tylko) po zmianie platformy


Recommended Posts

Witam, jak w temacie. Od kiedy zmieniłem platformę (mobo+ram+cpu) pojawił się u mnie dziwny problem. Wygląda to tak, że przy najmniejszym ruchu kamery w wielu grach tekstury się rozmazują, a krawędzie obiektów się powielają (efekt nasila się wraz ze wzrostem szybkości ruchu kamerą). Komponenty są nowe, na poprzedniej platformie takiego problemu nie było.

Specyfikacja sprzętu:

 

CPU: i5 9400f

Ram: Corsair 16 gb

Gpu: MSI GTX 970

Mobo: MSI Z390 gaming plus

Zasilacz: Chieftec 500w

 

 Próbowałem uporać się z tym problemem (a przynajmniej go zdiagnozować) na wiele sposobów. Min:

-Zmieniłem mobo na Asrock z390 pro4 -0 zmian, więc ewentualne uszkodzenie płyty głównej odpada.

-Pożyczyłem inna kartę (niestety też gtx 970),  nic to nie zmieniło

-mam 2 dyski, próbowałem instalować system na jednym i drugim, aby wykluczyć problem z dyskiem, niestety na obu ten problem występuje

-Testowałem zestaw na w sumie 3 monitorach i na każdym efekt jest ten sam.

-Updatowałem BIOS i sterowniki do czego tylko się dało

-"Bawiłem" się ustawieniami z panelu nvidi, wraz z ustawieniami w programie nvidia inspector i różne ustawienia graficzne nie mają żadnego wpływu na ten problem

 

Podsumowując moim zdaniem jest to problem z brakiem kombatybilności któregoś z elementów zestawu (ewentualnie, czy może być opcja taka że gtx 970 jest... za stary dla chipsetu/CPU?). Zastanawiam się też czy brak wbudowanego GPU na CPU nie jest problemem...

 

  Zależy mi bardzo żeby ten problem rozwiązać, nie oddając komputera do serwisu, gdyż komputer to moje narzędzie pracy. Dlatego będę wdzięczny za każdy trop który pomoże mi rozwiązać problem. BTW jeśli uda się komuś go rozwiązać to mogę w ramach podziękowania wysłać mu tego Asrocka:), Z góry dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

 

 

czy może być opcja taka że gtx 970 jest... za stary dla chipsetu/CPU?

Nie ma takiej opcji

 

 

czy brak wbudowanego GPU na CPU nie jest problemem...

Absolutnie nie jest

 

Która wersja sterownika do grafiki? Zainstalowane przez WU czy ze strony Nvidii? Przydałoby się też nagrać ten problem i wrzucić na yt żeby lepiej zobrazować. Jaki procesor miałeś wcześniej? Może ograniczał 970-kę a teraz na wyższych ustawieniach ta nie daje rady / brakuje vramu.

Link to post
Share on other sites

Obecnie mam zainstalowaną najnowsze stery (436.48), próbowałem też masy starszych sterowników, niestety bez efektu. A same sterowniki zawsze ściągam bezpośrednio ze strony nvidi.

 

 Wcześniej miałem i5 2500k z OC do 5ghz ( w zasadzie teraz odziedziczył go mój syn :P). Jeżeli chodzi o vram, to raczej nie, bo efekt ten występuje w nawet starych/niewymagających tytułach. Jutro rano dam link do filmiku na YT lepiej obrazującego problem.

Link to post
Share on other sites

Obiecany filmik:

, trochę słabo widać bo YT tnie jakość i nawet na statycznym obrazie widoczne jest delikatne rozmazanie. Generalnie rozmycie o którym mówię najbardziej widoczne jest na postaciac podczas ruchu kamery prawo-lewo. Na filmiku widoczny jest też delikatny stuttering, natomiast w grze on nie występuje. Chodzi tylko o to rozmycie.

 

Gram we wszystko w rozdzielczości full HD.

Edytowane przez davidson999
Link to post
Share on other sites

Jakiej szybkości masz ten ram? Profile pamięci X.M.P masz aktywne w bios?  Jeśli korzystasz z Windows 10 wypróbuj te porady niżej zainstaluj Winaero Tweaker i zoptymalizuj procesy svchost.exe i pamięć ram i system.  

https://winaero.com/blog/set-split-threshold-svchost-windows-10/

https://winaero.com/blog/disable-power-throttling-windows-10-1709/

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@janko1 Jeśli chodzi o gry, ten problem występuje w każdej, a najbardziej widoczny jest właśnie w grach w których jest rzut izometryczny. Samo Age of empires DE nie jest chyba jeszcze nawet dostępne na steam, ale mogę nagrać filmik z innej gry (aktualnie mam zainstalowane jeszcze sudden strike 4, Divinity Original Sin 2 i praktycznie wszystkie części total war'ów)

 

@gepardmak XMP mam aktualnie włączone, ale to bez różnicy czy ten profil jest włączony czy nie. Taktowanie ramu to aktualnie 3000mhz, ręczne obniżenie taktowania też daje 0 efektu. Próbowałem tych optymalizacji teraz i niestety również nic to nie zmieniło. Próbowałem również wyłączyć kilka rdzeni w CPU, też bez efektu.

 

@zbiku90 Też mi to wygląda na jakiś problem ze sterownikem, ewentualnie właśnie jakiś konflikt sprzętowy ingerujący w renderowanie grafiki. Zmiana ustawień w panelu Nvidia nic nie daje, podobnie jak w Nvidia inspector (chociaż tam jest tyle ustawień że przyznam że nie próbowałem wszystkich). Zreszta to nie tyczy się tylko i wyłącznie gier, w firefoxie np musiałem odznaczyć "płynne przewijanie obrazu" bo nie dało się patrzeć na traile zostawiane przez litery w tekście. Obecnie zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś najtańszego CPU na ten socket z wbudowanym GPU i na nim przetestować PC-ta.

Edytowane przez davidson999
Link to post
Share on other sites

Ja mam wersję AoE 2 HD --> teraz się to nazywa 2013. Uruchomiłem po małych trudnościach (ostatni grałem z rok temu) i obraz jest płynny przy przewijaniu. 

Klatkowanie obrazu jak u Ciebie tzn. przy przewijaniu na boki miałem w wiedźminie 3 dokładnie na tym komputerze co mam teraz gdy stawiałem świeży system po zakupie dysku. Nie pamiętam jak się z tym uporałem ale to była kwestia softu/sterowników.

Spróbuj aplikacji nvcleaninstall i zaznacz tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

 

https://www.techpowerup.com/forums/threads/nvcleanstall-clean-installer-for-nvidia-drivers-alpha.249085/

Link to post
Share on other sites

aaa to nie wiem bo zasugerowałem się filmikiem i ja tam widzę tylko klatkowanie podczas ruchu... Tak czy siak warto wiedzieć, że można znacznie odchudzić instalację sterowników o masę niepotrzebnych rzeczy, które korzystają z zasobów naszego komputera :)

Link to post
Share on other sites

Zacznijmy jeszcze raz od początku, wyłącz komputer odłącz zasilanie pc i zrób operacje Clear CMOS przez wyjęcie baterii CR2032 z płyty głównej na co najmniej 2 minuty. Po wyjęciu baterii i nadal bez zasilania, naciśnij kilka razy przycisk Power to dodatkowo rozładuje kondensatory na płycie głównej. Potem zamontuj baterię i podłącz zasilanie. Wystartuj pc, bios całkowicie się zresetuje w tym miejscu musisz ponownie ustawić datę, czas i inne potrzebne Ci opcje, nie zapomnij o profilach pamięci X.M.P i ustawieniu kontrolera sata na AHCI choć w nowych płytach ta opcja jest raczej automatycznie ustawiana tak jak potrzeba. Reszta funkcji ustawiona może być na auto. Jedyne na co musisz zwrócić uwagę to czy po uruchomieniu systemu napięcie cpu jest prawidłowe. Zbyt wysokie może powodować dropy i szybkie nagrzewanie procesora. Wrzuć screen z programu HWMonitor.    

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Niestety nic to nie pomogło. Temperatury są ok, na procku pod obciążeniem jest max 60 stopni, na karcie max 80.

 Zrobiłem też mały eksperyment, mianowicie przepiąłem cpu, ram i mobo z pc-ta syna i wystepuje ten sam problem, co by wykluczało(?) awarie sprzętu. Natomiast na pc-cie w pracy nie ma tego dziwnego rozmazania. Czy może to być związane z np z nr builda windowsa?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...