Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Dieta - Suple - Sport - Zdrowie

dieta suple suplementy sport aktywność zdrowie wellness

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
146 odpowiedzi w tym temacie

#141 Arthass

Arthass
 • Autor tematu
 • Why do we fall, Bruce?

 • 137 postów

Napisano 07 kwiecień 2020 - 15:16

Wygląda na to, że ostrygi są najbardziej zbilansowanym pokarmem pod względem podaży niezbędnych wartości odżywczych na 2000kcal. Pokrywają całe zapotrzebowanie oprócz witaminy K. Wystarczy dodać łyżeczkę suszonych ziół liściastych i można mieć kompletnie zbilansowaną dietę tylko z 2 składników :D Szkoda, że są takie drogie.

W zasadzie większość "owoców morza" ma bardzo dobry profil odżywczy, głównie ze względu na dobry współczynnik kalorii do zawartości mikroelementów. Ryby bardzo zbliżony, i zdecydowanie bardziej opłacalny, więc jednak ekonomicznie to lepszy wybór, choć nadal nie jest to najtańsze wyjście. Najtańszy i najbardziej opłacalny wybór pod względem współczynnika ceny do gęstości odżywczej dalej mają niedoceniane podroby.


Użytkownik Arthass edytował ten post 07 kwiecień 2020 - 16:34

 • 0

For to lose I could accept but to surrender I just wept and regretted this moment.
Suplementacja blog █│Sport│█:::Fat-Burners:::
Nokia E6 (Qwerty, 8Mpix, 8GB+2GB)70zł 】 〕


#142 adi777

adi777
 • Dyskutant

 • 209 postów
 • Miejscowość:Nowe Miasto nad Wartą

Napisano 09 kwiecień 2020 - 17:43

Najtańszy i najbardziej opłacalny wybór pod względem współczynnika ceny do gęstości odżywczej dalej mają niedoceniane podroby.

 

Właśnie dzisiaj szamałem na obiad. Mam pytanko. Jak mniej więcej wyliczyć sobie zapotrzebowanie kaloryczne?

Będąc na deficycie kalorycznym, i to takim mocno ujemnym, ale jedząc sporo białka i witamin dziennie, chyba nie wpłynie to negatywnie na moją dietę?


Użytkownik adi777 edytował ten post 09 kwiecień 2020 - 17:45

 • 0

#143 Arthass

Arthass
 • Autor tematu
 • Why do we fall, Bruce?

 • 137 postów

Napisano 09 kwiecień 2020 - 18:33

Właśnie dzisiaj szamałem na obiad. Mam pytanko. Jak mniej więcej wyliczyć sobie zapotrzebowanie kaloryczne?

Będąc na deficycie kalorycznym, i to takim mocno ujemnym, ale jedząc sporo białka i witamin dziennie, chyba nie wpłynie to negatywnie na moją dietę?

Zależnie od aktywności. Jeśli uprawiasz sport to powinien oszacować Ci trener. Podstawa na ujemnym bilansie to odpowiednia ilość białka, żeby waga nie spadała na masie mięśniowej. Im bardziej obniżasz próg podaży kalorii tym gęstsze odżywczo produkty w odniesieniu do podaży kalorii powinieneś wybierać. Podroby są bardziej odżywcze niż mięśnie szkieletowe. Podobnie ryby. Przede wszystkim bardzo dobrym uzupełnieniem mikroelementów są warzywa liściaste, bo zawierają bardzo mało kalorii i mają wysoką gęstość odżywczą versus gęstość kaloryczną. Im więcej, tym lepiej. Nawet jak zjesz dziennie dużą miskę zieleniny w ilościach 500g-1kg to dostarczysz średnio 200kcal, maks 400kcal, a przy okazji praktycznie wszystkie witaminy i minerały. Warto też wspomnieć, że zielenina posiada bardzo wysokiej jakości białko (kompletny profil), jak również korzystny stosunek białka do kalorii.
Dopóki dieta będzie dostarczać odpowiedniej ilości witamin, minerałów i białka to deficyt nie wpływa negatywnie. Błąd popełniają ludzie, którzy liczą jedynie podaż kalorii, bo na produktach jałowych odżywczo organizm przechodzi w stan głodu utajonego (niedobory witamin i minerałów oraz aminokwasów egzogennych). Potem jak ludzie wychodzą z takiego deficytu to rzucają się na jedzenie dla uzupełnienia mikroelementów i białka, a następstwem jest zwykle typowy efekt jo-jo.


Użytkownik Arthass edytował ten post 09 kwiecień 2020 - 18:36

 • 0

For to lose I could accept but to surrender I just wept and regretted this moment.
Suplementacja blog █│Sport│█:::Fat-Burners:::
Nokia E6 (Qwerty, 8Mpix, 8GB+2GB)70zł 】 〕


#144 Arthass

Arthass
 • Autor tematu
 • Why do we fall, Bruce?

 • 137 postów

Napisano 24 kwiecień 2020 - 19:03

Skorupki jajek jako źródła wapnia i profilaktyka układu kostno-stawowego
Ciekawa sprawa - wykorzystanie skorupki jajka w profilaktyce zdrowia kości oraz stawów oraz leczenia degeneracji układu ruchowego. Nie dość, że skorupki są bardzo bogatym źródłem wapnia (ok. 98% masy to węglan wapnia, substancja stosowana w suplementach), to dodatkowo zawierają glikozoaminoglikany i aminokwasy białkowe wspierające zdrowie kości i stawów.
Wystarczy wygotować, wysuszyć (np. piekarnik) i zmielić na proszek. Używać 500mg-1g dziennie. Najlepiej dosypywać do jakiegoś pożywienia - powinno to korzystnie wpłynąć na przyswajalność.

Badanie randomizowane, wieloośrodkowe, podwójnie ślepej próby, z grupą kontrolną placebo, czyli najwyższa jakość badań naukowych - od grupy Cochrane Collaboration, czyli zespołu badawczej uważanego za czołowych liderów badań naukowych. Oznacza to wysoką jakość dowodową w hierarchii badań.


https://www.cochrane...0uPMTeNEIZozjhY


Etapy Zdrowej Diety

dla laika i entuzjasty
 

Etap 1
różnica między zdrową a niezdrową dietą

 • Pozbądź się źródeł rafinowanych cukrów prostych
  (również słodzonych napojów - btw. piwo to napój produkowany na słodzie = rafinowany cukier prosty)
 • Pozbądź się przetworzonych owoców (też suszone). Tylko świeże i mrożone owoce bez obróbki! (można blendować)
  (soki owocowe, nawet 100%, to przetworzone owoce, bez błonnika, wywierają niekorzystny wpływ - 100% sok jabłkowy wytłoczony na zimno zawiera w szklance ekwiwalent 6-8 łyżeczek cukru stołowego)
 • Nie stosuje szkodliwych metod obróbki termicznej:
  Smażenia (długiego), smażenia w głębokim oleju, wędzenia, grillowania, pieczenia powyżej 200 stopni
  (korzystne i polecane metody - im niższa temperatura tym lepiej: duszenie - na wodzie lub woda+tłuszcz, gotowanie, gotowanie na parze, mikrofalówka, wolnowar, szybkowar, pieczenie na gorącym powietrzu, piekarnik poniżej 200 stopni, krótkie smażenie na wolnym ogniu)
 • Nie używaj tłuszczy bogatych w PUFA (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) do obróbki termicznej.
  W praktyce są to niemal wszystkie tłuszcze w postaci płynnej w temperaturze pokojowej (ze względu na temperaturę topnienia tych kwasów tłuszczowych)
  (korzystne i polecane do obróbki termicznej - zwykle w postaci stałej w temperaturze pokojowej: oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło klarowane, smalec, olej palmowy, olej kakaowy // krótka obróbka termiczna: masło, olej rzepakowy)
 • Uważaj na spożycie sodu (soli kuchennej).
  Większość produktów puszkowanych zawiera duże ilości sodu - staraj się unikać nadmiernego ich spożycia. Duże spożycie sodu powinno być równoważone wyższym spożyciem potasu (to elektrolity komplementarne), by nie wywierał on niekorzystnego wpływu na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz układ sercowo-naczyniowy. Produkty takie jak pomidory w puszce czy fasola w puszce zawierają dużo potasu, więc nie wywierają szkodliwego wpływu.
 • Unikaj żywności przetworzonej przemysłowo - oprócz sporej ilości sodu, zawiera niezdrowe dodatki technologiczne. Istnieją wyjątki jak ryby w puszce, pomidory w puszce, sok pomidorowy (bez dodatku cukru), sok marchewkowy (bez dodatku cukru), przetwory mleczne (bez dodatku cukru), czekolady (gorzkie >80% bez dodatku cukru).
  "Zasada kciuka" - im krótszy skład i mniej nazw składników, których nie rozumiesz tym lepiej ;)
 • Używaj nieprzetworzonych produktów żywnościowych - świeże, mrożone, suszone (oprócz owoców)

Po zastosowaniu tych zaleceń Twoja dieta jest zdrowa!

Etap 2
nadanie ostatecznego szlifu zdrowej diecie

 • Pozbądź się źródeł rafinowanej skrobi (głównie mąki zbożowe)
 • Staraj się nie łączyć dużej ilości tłuszczu z dużą ilością węglowodanów (szczególnie rafinowanej skrobi)

Teraz Twoja dieta jest jeszcze zdrowsza. To wszystkie podstawowe zalecenia jakie powinien próbować zastosować każdy człowiek.

 

Kolejne etapy są całkowicie opcjonalne i dla niektórych mogą okazać się kontrowersyjne. Nie musisz przechodzić dalej poza etap 2!
Etap 3
krok poza standardowe zalecenia dla nietolerujących żadnych kompromisów dietetycznych

 • Pozbądź się zbóż

Glikoproteiny obecne w zbożach mogą powodować reakcje zapalne oraz immunologiczne w niektórych przypadkach. Część ludzi odczuje istotną poprawę zdrowia po wyłączeniu zbóż i produktów zawierających zboża. Nie jest to niezbędne dla wszystkich. Wystarczy zrobić próbę na 2 tygodnie i obserwować czy odczuwamy efekty.

 

Poniższy etap wybiega dalej w rejony bardziej subiektywnej strategii dietetycznej opartej na stanowisku postulującym ograniczanie spożycia bogatych źródeł węglowodanów ze źródeł ziarnistych dla uzyskania potencjalnych, dodatkowych korzyści. Warto zauważyć, że pseudozboża i rośliny strączkowe są bogate odżywczo i również mogą stanowić wartościowy element diety.

Etap 4
to może być idealnie zoptymalizowany dla zdrowia sposób odżywiania...

 • Pozbądź się pseudozbóż
 • Pozbądź się strączkowych

Od tego momentu dieta jest praktycznie zgodna z ideą paleo. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i może być zalecana w przewlekłych problemach układu pokarmowego oraz stanach zapalnych. Nie należy zapominać o źródłach błonnika jak ziarna oleiste, orzechy, warzywa, szczególnie liściaste!

 

Ostatni opcjonalny etap ma na celu uzyskanie terapeutycznych efektów diety niskowęglowodanowej. To już ekstremalny krok tylko dla najbardziej zdeterminowanych w stosowaniu praktyk maksymalnie optymalizujących efekty zdrowotne i korzyści potencjalnego stanu ketozy metabolicznej. Choć pozostawienie warzyw skrobiowych i nieprzetworzonych owoców dalej jest wysoce efektywną strategią promowania korzyści zdrowotnych.

Etap 5

dieta nie tylko jako sposób zdrowego odżywiania, ale również narzędzie terapeutyczne

 

 • Pozbądź się warzyw skrobiowych i owoców bogatych w cukier
 • Pozbądź się nabiału naturalnie bogatego w cukier

Od tego momentu organizm zacznie adaptować się do wykorzystania ciał ketonowych jako głównego źródła energii. Wkraczasz na drogę oświecenia dietetycznego. Dieta ma właściwości przeciwzapalne i pod wieloma względami terapeutyczne. Tylko nie zapomnij o źródłach błonnika, a szczególnie liściaste warzywa powinny być podstawą diety, optymalnie w ilościach od 500g dziennie (w zasadzie bez ograniczeń). Zielone warzywa jak brokuł również zaliczają się do puli "zieleniny".


Użytkownik Arthass edytował ten post 24 kwiecień 2020 - 19:13

 • 0

For to lose I could accept but to surrender I just wept and regretted this moment.
Suplementacja blog █│Sport│█:::Fat-Burners:::
Nokia E6 (Qwerty, 8Mpix, 8GB+2GB)70zł 】 〕


#145 jarrro

jarrro
 • Nowicjusz

 • 0 postów

Napisano 28 kwiecień 2020 - 09:50

Ostatni etap diety Przestać jeść i umrzyj w spokoju. A tak poważnie, to które orzechy mogą powodować problemy trawienne? Na mnie źle działają orzeszki ziemne. I jakie jeszcze?
 • 0

#146 Arthass

Arthass
 • Autor tematu
 • Why do we fall, Bruce?

 • 137 postów

Napisano 28 kwiecień 2020 - 10:24

A tak poważnie, to które orzechy mogą powodować problemy trawienne? Na mnie źle działają orzeszki ziemne. I jakie jeszcze?


Jestem śmiertelnie poważny w kwestiach diety.
Teoretycznie, każde mogą powodować problemy trawienne jeśli masz alergię. Orzeszki ziemne najczęściej uczulają.
Orzechy, które mogą powodować problemy trawienne ze względu na wysoką zawartość sacharydów fermentujących to: nerkowce i pistacje. Niektóre nieświeże orzechy bogate w kwasy PUFA - jeśli ulegną zjełczeniu - też mogą powodować problemy trawienne. Głównie nieświeże orzechy włoskie.
 • 0

For to lose I could accept but to surrender I just wept and regretted this moment.
Suplementacja blog █│Sport│█:::Fat-Burners:::
Nokia E6 (Qwerty, 8Mpix, 8GB+2GB)70zł 】 〕


#147 Arthass

Arthass
 • Autor tematu
 • Why do we fall, Bruce?

 • 137 postów

Napisano 16 maj 2020 - 02:42

Koleś jest walnięty, ale wymyślił fajny przepis na zamiennik chleba z siemienia. Ja bym zrobił w piekarniku albo mikrofalówce.


 • 0

For to lose I could accept but to surrender I just wept and regretted this moment.
Suplementacja blog █│Sport│█:::Fat-Burners:::
Nokia E6 (Qwerty, 8Mpix, 8GB+2GB)70zł 】 〕


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: dieta, suple, suplementy, sport, aktywność, zdrowie, wellness

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych