Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Mini retro PC do obudowy z zasilaczem 150W 80bronze

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 08 październik 2019 - 09:55

Posiadam obudowę In Win Chopin bq696 (mini itx) z zasilaczem 150W i certyfikatem 80bronze.

Chciałbym tam zainstalować używany ale w miarę najwydajniejszy sprzęt (GPU w procesorze albo na płycie głównej), do którego wystarczy dołączony zasilacz 150W o sprawności 80bronze. Bardzo mile widziane, jeśli na tym sprzęcie da się postawić sprzęt, do którego będą sterowniki pod Windows XP.

Wstępnie myślę o LGA1155, przeglądałem już sobie płyty główne mini itx, wiem które mnie interesują. Natomiast procesor nie bardzo wiem, który wybrać, żeby wystarczył zasilacz 150W. Z drugiej strony integra intel HD3000/4000 nie napawa wydajnością, może wystarczy do moich zastosowań. 

Czy nic wydajniejszego nie da się tam upchnąć (chodzi też o budżet, żeby nie było za drogo)? Tylko ten windows XP na SSD SATA...

Przy okazji rozumiem, że w takiej obudowie z tym zasilaczem nic pod Win98 nie da rady tam zainstalować? Wtedy to już w ogóle byłoby bez karty graficznej?

Użytkownik Gwiazdor edytował ten post 08 październik 2019 - 09:57

• 0

#2 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów
  • 3DMark 06:666

Napisano 08 październik 2019 - 18:53

Po co taki build?
  • 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#3 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 09 październik 2019 - 09:44

Mam taką obudowę i chciałbym ją wykorzystać a build pod stare retro gry tak przy okazji ale głównie pod niektóre programy, które chodziły na XP na starym laptopie, który padł. Laptop miał procesor T7200 z GMA ale rozdzielczość była chyba HD, dawał radę. Jednak teraz rozdzielczość byłaby FHD a do starych gier mogłaby się przydać większa wydajność niż GMA.

• 0

#4 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 09 październik 2019 - 13:03

Jeśli to jakieś konkretne programy to lepiej notka kupić pod XP. Natomiast pod gry... te pod XP to już słabe kungfu na integrze a te pod DOS to i tak odpadają ze względu na brak ISA a co za tym idzie problem z dźwiękiem.

Buda całkiem współczesna, lepiej opchnąć i za tą kasę zbudować sobie jakiegoś fajnego retro na BXie z Pentium III.
  • 0

Ekspert działu: Routery i sprzęt sieciowy / Kącik retro komputerów/ Głośniki, słuchawki i urządzenia audio/ Pełne zestawienie Ekspertów

Zanim wyślesz mi PW z linkiem do Twojego postu zastanów się czy naprawdę go nie widziałem.

Za hajper777: "Nie jestem jakimś mega hejterem żeby jarać sie barwą dzwieku do 100% wydajności"

Poszukuję: Abit BH6, TH7, KG7; Asus: A7M. Masz niepotrzebny stary sprzęt komputerowy (min.13 lat)? Napisz PW.

#5 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 09 październik 2019 - 13:47

DOS mnie nie interesuje, gry mniej niż programy. Notka masz na myśli laptop? Tylko, że laptop z tamtych czasów może mieć rozdzielczość HD a mi bardziej by pasowała właśnie FHD, co dałoby się uzyskać w tej budzie, jak tylko włożyłbym procesor z APU nieco wydajniejszy od tego T7200, żeby już na FHD poszło. Może T7200 dałby radę na FHD, tego nie wiem, nigdy tego nie próbowałem aczkolwiek zamiast lapka wolałbym zmajstrować coś w tej budzie. Lapka nie bardzo wiem jakiego bym chciał, pewnie ThinkPada ale jestem estetą i ciężko o używkę w dobrym stanie wizualnym, z klawiaturą bez spolszczających naklejek itp.

Retro na Win98 byłoby fajne, bo od tego zaczęła się moja przygoda z komputerem i grami a w zasadzie od 3.11 i 95, tylko że jakoś mam sentyment do Win98, gdyż wtedy sporo pamiętnych dla mnie gier jakoś było pokroju NFS4 i NFS5, Age of Empires II, Settlers 3 i 4, Diablo 1, SimCity itp.itd. Retro BX z Pentium III to trudny dla mnie temat.

• 0

#6 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 09 październik 2019 - 13:59

W98 to automatycznie też DOS. XP i W98 mogą współistnieć na jednym kompie. Z estetyką nieco trudniej, bo ciężko o ładną obudowę z tamtego okresu. Teoretycznie można wykorzystać dowolną ATX, problemem będzie ew. zaślepka portów.
  • 0

#7 tomek11

tomek11
  • Gaduła

• 331 postów

Napisano 09 październik 2019 - 19:21

LGA1155 i Windows XP to bardzo zły pomysł , problemem będzie zdobycie sterowników . Nie wspominając nawet o myśli instalacji na takim sprzęcie Win 98.. Brak sterowników do wszystkiego , problemy z wielkością pamięci ram.. Na takim sprzęcie to możesz zainstalować Win 7/10 i jakiś VirtualBox pod którym dopiero sobie zainstalujesz dowolny stary system Windows. Większość gier z XP da radę odpalić na Win 7/10, starsze korzystając z DOSBox..

• 0

#8 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 10 październik 2019 - 07:57

Nie piszę o instalacji XP i W98 na LGA1155, tylko na kompie retro z BX i Pentium III.
  • 0

#9 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 10 październik 2019 - 08:09

Zostawcie już tego DOSa i Win98, tak samo gry bo widzę, że nic z tego nie będzie. 

Skupmy się na programach, które pójdą mi na WinXP a nie na Win7 - wiem, bo to już przerabiałem i nie odwiedziecie mnie od tego, żeby to był jednak Win7-8.1 czy 10. Po prostu mam obudowę i chcę na tym postawić coś na WinXP i nie widzę w tym dużego problemu, bo na LGA1155 są płyty, które mają sterowniki pod WinXP nawet do 10 a przynajmniej do Win8.1. Tylko nie wiem, jaki tam procesor umieścić, żeby było na tyle energooszczędnie, co wystarczy zasilacz z tej obudowy. Mogę nawet cofnąć się w razie W do LGA775, wtedy też będą sterowniki do WinXP 32-bit.

Laptop tak jak może pisałem, brałem pod uwagę ale jestem estetą i po prostu ciężko będzie znaleźć starego laptopa w ładnej obudowie bez naklejek na klawiaturze. Można bawić się w jakieś odnawianie, folie carbon na obudowę itp. ale nie wiem czy chcę, wolałbym jednak, żeby to był oryginał.

Do Win98/DOS złożę sobie (jeśli nadal będę chciał), osobny komputer.

• 0

#10 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 10 październik 2019 - 12:51

Ależ proszę bardzo:

https://allegro.pl/o...-ram-8555391072

Pod miniITX to chyba jedno z najmocniejszych rozwiązań z LGA775.

E8400 ma TDP 65W
Q45~17W

Coś tam pamieć, dysk zależy jaki... pod XP wskazany byłby Plextor M5S z garbage collection, wtedy dojdą 3-4W w szczycie. Zapas jest.
  • 0

#11 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 10 październik 2019 - 13:00

Fajnie, dzięki tylko myślę o czymś z HDMI/DisplayPort i najlepiej jednak na LGA1155 albo nowszym (ale z tego co się rozglądałem nowsze już nie wspierają XP, dlatego tak obstawałem przy LGA1155). Mam tam jakieś swoje typy płyt głównych ale nie wiem czy taka płyta z i7 2600 da radę? Może po prostu trzeba dać coś bardzie energooszczędnego, żeby na 150W dało radę a w praktyce, pewnie mniej.

• 0

#12 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 10 październik 2019 - 13:03

Z DVI-D na HDMI to już droga powinna być bliska.

I7 2600 ma TDP95W. Próbujesz godzić ogień z wodą. Jak ma być bardzo wydajne to nie będzie energooszczędne.
  • 0

#13 Gwiazdor

Gwiazdor
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 13 postów

Napisano 10 październik 2019 - 13:26

I7 2600 ma TDP95W. Próbujesz godzić ogień z wodą. Jak ma być bardzo wydajne to nie będzie energooszczędne.

Dlatego szukam podpowiedzi, żeby było jak najwydajniej przy założeniu zasilacza 150W 1155 czy 775? I jaki proc bo pewnie są wersje niskonapięciowe co dadzą radę?

• 0

#14 cooger

cooger
  • Too old to die young.

• 7559 postów

Napisano 10 październik 2019 - 13:53

Sprawdź listę procesorów na ten socket, porównaj wydajność i wszystko jasne.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych