Skocz do zawartości

Mini retro PC do obudowy z zasilaczem 150W 80bronze


Recommended Posts

Posiadam obudowę In Win Chopin bq696 (mini itx) z zasilaczem 150W i certyfikatem 80bronze.

 

Chciałbym tam zainstalować używany ale w miarę najwydajniejszy sprzęt (GPU w procesorze albo na płycie głównej), do którego wystarczy dołączony zasilacz 150W o sprawności 80bronze. Bardzo mile widziane, jeśli na tym sprzęcie da się postawić sprzęt, do którego będą sterowniki pod Windows XP.

 

Wstępnie myślę o LGA1155, przeglądałem już sobie płyty główne mini itx, wiem które mnie interesują. Natomiast procesor nie bardzo wiem, który wybrać, żeby wystarczył zasilacz 150W. Z drugiej strony integra intel HD3000/4000 nie napawa wydajnością, może wystarczy do moich zastosowań. 

 

Czy nic wydajniejszego nie da się tam upchnąć (chodzi też o budżet, żeby nie było za drogo)? Tylko ten windows XP na SSD SATA...

 

Przy okazji rozumiem, że w takiej obudowie z tym zasilaczem nic pod Win98 nie da rady tam zainstalować? Wtedy to już w ogóle byłoby bez karty graficznej?

Edytowane przez Gwiazdor
Link to post
Share on other sites

Mam taką obudowę i chciałbym ją wykorzystać a build pod stare retro gry tak przy okazji ale głównie pod niektóre programy, które chodziły na XP na starym laptopie, który padł. Laptop miał procesor T7200 z GMA ale rozdzielczość była chyba HD, dawał radę. Jednak teraz rozdzielczość byłaby FHD a do starych gier mogłaby się przydać większa wydajność niż GMA.

Link to post
Share on other sites

Jeśli to jakieś konkretne programy to lepiej notka kupić pod XP. Natomiast pod gry... te pod XP to już słabe kungfu na integrze a te pod DOS to i tak odpadają ze względu na brak ISA a co za tym idzie problem z dźwiękiem.

 

Buda całkiem współczesna, lepiej opchnąć i za tą kasę zbudować sobie jakiegoś fajnego retro na BXie z Pentium III.

Link to post
Share on other sites

DOS mnie nie interesuje, gry mniej niż programy. Notka masz na myśli laptop? Tylko, że laptop z tamtych czasów może mieć rozdzielczość HD a mi bardziej by pasowała właśnie FHD, co dałoby się uzyskać w tej budzie, jak tylko włożyłbym procesor z APU nieco wydajniejszy od tego T7200, żeby już na FHD poszło. Może T7200 dałby radę na FHD, tego nie wiem, nigdy tego nie próbowałem aczkolwiek zamiast lapka wolałbym zmajstrować coś w tej budzie. Lapka nie bardzo wiem jakiego bym chciał, pewnie ThinkPada ale jestem estetą i ciężko o używkę w dobrym stanie wizualnym, z klawiaturą bez spolszczających naklejek itp.

 

Retro na Win98 byłoby fajne, bo od tego zaczęła się moja przygoda z komputerem i grami a w zasadzie od 3.11 i 95, tylko że jakoś mam sentyment do Win98, gdyż wtedy sporo pamiętnych dla mnie gier jakoś było pokroju NFS4 i NFS5, Age of Empires II, Settlers 3 i 4, Diablo 1, SimCity itp.itd. Retro BX z Pentium III to trudny dla mnie temat.

Link to post
Share on other sites

LGA1155 i Windows XP to bardzo zły pomysł , problemem będzie zdobycie sterowników . Nie wspominając nawet o myśli instalacji na takim sprzęcie Win 98.. Brak sterowników do wszystkiego , problemy z wielkością pamięci ram.. Na takim sprzęcie to możesz zainstalować Win 7/10 i jakiś VirtualBox pod którym dopiero sobie zainstalujesz dowolny stary system Windows. Większość gier z XP da radę odpalić na Win 7/10, starsze korzystając z DOSBox..

Link to post
Share on other sites

Zostawcie już tego DOSa i Win98, tak samo gry bo widzę, że nic z tego nie będzie. 

 

Skupmy się na programach, które pójdą mi na WinXP a nie na Win7 - wiem, bo to już przerabiałem i nie odwiedziecie mnie od tego, żeby to był jednak Win7-8.1 czy 10. Po prostu mam obudowę i chcę na tym postawić coś na WinXP i nie widzę w tym dużego problemu, bo na LGA1155 są płyty, które mają sterowniki pod WinXP nawet do 10 a przynajmniej do Win8.1. Tylko nie wiem, jaki tam procesor umieścić, żeby było na tyle energooszczędnie, co wystarczy zasilacz z tej obudowy. Mogę nawet cofnąć się w razie W do LGA775, wtedy też będą sterowniki do WinXP 32-bit.

 

Laptop tak jak może pisałem, brałem pod uwagę ale jestem estetą i po prostu ciężko będzie znaleźć starego laptopa w ładnej obudowie bez naklejek na klawiaturze. Można bawić się w jakieś odnawianie, folie carbon na obudowę itp. ale nie wiem czy chcę, wolałbym jednak, żeby to był oryginał.

 

Do Win98/DOS złożę sobie (jeśli nadal będę chciał), osobny komputer.

Link to post
Share on other sites

Ależ proszę bardzo:

 

https://allegro.pl/oferta/plyta-glowna-intel-dq45ek-procesor-ram-8555391072

 

Pod miniITX to chyba jedno z najmocniejszych rozwiązań z LGA775.

 

E8400 ma TDP 65W

Q45~17W

 

Coś tam pamieć, dysk zależy jaki... pod XP wskazany byłby Plextor M5S z garbage collection, wtedy dojdą 3-4W w szczycie. Zapas jest.

Link to post
Share on other sites

Fajnie, dzięki tylko myślę o czymś z HDMI/DisplayPort i najlepiej jednak na LGA1155 albo nowszym (ale z tego co się rozglądałem nowsze już nie wspierają XP, dlatego tak obstawałem przy LGA1155). Mam tam jakieś swoje typy płyt głównych ale nie wiem czy taka płyta z i7 2600 da radę? Może po prostu trzeba dać coś bardzie energooszczędnego, żeby na 150W dało radę a w praktyce, pewnie mniej.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Na tych starych płytach to ja się średnio znam. Nie wiem czy intel itp. jest dobra. Na LGA 1155 wynalazłem sobie m.in. ASUS P8H77-i (przyszłościowa pod NAS bo ma raid) ale ciężko ją wyrwać w dobrej cenie. Natomiast LGA 775 nie chciałem brać byle czego. 

 

Poszukam coś i najwyżej podam linki. Ogólnie kicha jeśli chodzi o używki, bo tego mało jest ale to już tak pewnie z używkami jest jeśli chodzi o starszy sprzęt.


https://www.zotac.com/hk/product/mainboards/zotac-z68-itx-wifi-supreme

 

Czy ta karta graficzna GT 430 zintegrowana w płycie, jest wydajniejsza niż jakakolwiek zintegrowana w procesorze? Najwydajniejsza to chyba intel HD 4000 jaka wejdzie na LGA 1155?

 

Czy ten dane są wiarygodne: https://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GeForce-GT-430-vs-Intel-HD-4000-Desktop-115-GHz/m7745vs2169

 

Jakie są wady tej płyty w porównaniu z chipsetem H77 oprócz tego, ze ma laptopowe pamięci RAM i mały wiatraczek na GPU (zapewne głośny)?

Edytowane przez Gwiazdor
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...