Skocz do zawartości

Stary ale może jeszcze jary - potrzebna pomoc przy liftingu.


Recommended Posts

Czołem.

Chciałbym zmodernizować nieco mojego starego PC jednak nie mam pojęcia na ile jest to opłacalne. Wiadomo super hipersonicznych prędkości nie oczekuję ale byłoby fajnie móc pograć w 2K na ustawieniach ultra ewentualnie wysokich (jeśli to możliwe).

Chciałem dorzucić ram ale jak dokupiłem 8GB na identycznych kościach jakie mam to coś się gryzło :/ gdzieś czytałem, że może to wina czegoś w kościach podwójnego czy dwustronnego... nie wiem o co kaman.

 

Oczywiście muszę też zmienić grafikę ale chciałbym kupić coś nie nad wyrost i najchętniej ze stajni AMD (własnie mają promocję i do karty od RX570 w górę dokładają Ghost Recon Breakpoint).

Zatem myślałem o Radeon RX 570 / RX580 (jeśli są w stanie sprostać w/w wymaganiom). 

 

Najbardziej wymagające gry w jakie czasem gram, to "Ghost recon Wildlands" a teraz oczywiście bedzie jego kolejna część "Ghost Recon Breakpoint".

Poniżej specyfikacja mojego komputera:

 

Płyta główna - ASRock H61iCafe
 
Procesor -       Intel Core i7-2600
 
RAM - 2x         GR1333D364L9/4G
 
Grafika -          AMD Radeon RX 460
 

Wszelkie konstruktywne sugestie mile widziane  :)
Z góry dziękuje za zaangażowanie w temacie.

 
Edytowane przez Milicja Obywatelska
Link to post
Share on other sites

problem jednostronnych/dwustronych pamięci dotyczy głównie LGA 775 czy też LGA 1156, na 1155 takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko, o ile w ogóle

 

Twój procek ma jeszcze spory zapas, tzn RX 460 jest najsłabszym ogniwem w tym zestawie, właściwie to na upartego można dać tutaj GTX1660 oraz 2x8GB RAM i będzie dobrze

 

Vega 56 , RTX 2060, 1660Ti to jednak za mocne karty pod ten procesor

2560 x 1080 to jak FHD ale trochę bardziej szerokie więc dramatycznej różnicy pomiędzy FHD nie będzie

 

do kolegi joker5513 :

- ten komputer nie obsługuje szybszej prędkości RAM niż 1333

- w kwestii "ciężkich sterowników Radeona" nie ma znaczenia ile procesor ma lat, ani czy jest Intelem czy AMD - liczy się tylko wydajność, a konkretnie IPC

Radeonów nie wkładało się do Phenomów czy FX'ów bo miały słabą wydajność pojedynczego rdzenia, w przypadku Sandy jest lepiej i nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć go z RX 570 czy 580 ( Vega 56 sama w sobie wydajnościowo już za mocna )

trochę nielogicznie bo najpierw polecasz RX 570 a później piszesz żeby nie dawać tutaj karty AMD

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

Artok widzę, że to całkiem świeży temat z tymi 4-ma latami, bałem się że to było ze dwa lata temu ;)

 

Vemorion to jaką kartę ze stajni AMD polecasz do tego zastawu i do tej rozdzielczości 2560 x 1080? Oczywiście mając na uwadze, że tego Radeona Vega 56 można kupić na Amazonie za jakieś 1200zł.

Co do pamięci RAM, to obecnie posiadam dwie kości po 4GB - dokładnie ten model:
GoodRam DDR3, 4 GB,1333MHz, CL9 (GR1333D364L9/4g)

Czy mógłbyś zerknąć na specyfikację mojej płyty głównej bo tam coś jest na temat  16GB RAM a ja niebardzo nie wiem o co chodzi.
Czy w tym wypadku nie jest czasem tak, że moje pamięci nie nadają się by dołożyć do nich kolejne 8GB, tylko musiałbym kupić cały zestaw pamięci jednostronnych a jeśli tak 2x8 czy 4x4 powinienem kupić by działały na tej płycie?

 

- Dual Channel DDR3 memory technology
- 4 x DDR3 DIMM slots
- Supports DDR3 1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 16GB*
- Supports Intel® Extreme Memory Profile (XMP) 1.3 / 1.2 with Intel® Ivy Bridge CPU

*Z powodu ograniczeń system operacyjnego, rzeczywisty rozmiar pamięci może być mniejszy niż 4GB dla rezerwacji przez system Windows® 32-bit. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.

**Ta płyta główna obsługuje pamięci dwustronne, jak i jednostronne. Jednakże, w przypadku instalacji czterech kości pamięci DDR3, można wykorzystać jedynie pamięci jednostronne.
***Maksymalna częstotliwość pamięci DRAM zależy od zainstalowanego procesora. Szczegółowe specyfikacje na temat procesora znajdziesz na stronie firmy Intel®.
****In order to maximize the system memory, please install 8GB memory module with 16 cells
Edytowane przez Milicja Obywatelska
Link to post
Share on other sites
Chciałem dorzucić ram ale jak dokupiłem 8GB na identycznych kościach jakie mam to coś się gryzło

Dokupiłeś po prostu Goodram 1333 cl 9 czy konkretnie ten model: GR1333D364L9/4g?

W jednej kości 1x8gb czy w dwóch 2x4gb? Masz jeszcze ten ram czy zwróciłeś?

 

Zatem myślałem o Radeon RX 570 / RX580

Dobry pomysł, ostatnio kupiłem rx 580 8gb na gwarancji i jestem zadowolony. Gwarancja jest w tym przypadku dość istotna bo prawdopodobieństwo że te karty kiedyś wcześniej kopały krypto jest spore, w razie wystąpienia problemów można odesłać na serwis. Ewentualnie jeśli budżet pozwala to kupić nową, amd daje teraz do nich za darmo Breakpoint lub Borderlands 3 i 3 miesiące Xbox Game Pass (w tym np. Metro Exodus, które teraz ogrywam)

 

 

Vega 56 , RTX 2060, 1660Ti to jednak za mocne karty pod ten procesor

Absolutnie się zgadzam

 

 

ten komputer nie obsługuje szybszej prędkości RAM niż 1333

Obsługuje 1600 16gb max, autor wrzucił wyżej screena ze specyfikacji.

 

@Milicja Obywatelska Co do ramu to odpisz czy masz jeszcze ten to dokupiłeś, jeśli tak to jakie dokładnie są objawy "gryzienia się" kości. Najlepiej byłoby wymienić na 2x8gb ale nie wiem czy ta płyta obsługuje 8gb moduły,

 

EDIT: Sorry nie doczytałem ostatniego posta. Te goodramy są dwustronne dlatego są problemy po podpięciu 4 modułów. Najlepiej sprzedaj to co masz i kup 2x8gb 1600 cl9 jakiegoś sprawdzonego producenta (goodram może być)

Edytowane przez zbiku90
Link to post
Share on other sites

 

 

ten komp nie obsłuży ramu na 1600mhz bo ma sandy, jak by miał ivy to tak. 1333 to maks

Masz rację, H61 nie pozwala na OC ramu więc 1600 tylko w przypadku Ivy, do Sandy max 1333

 

 

Może kolega kupił tani ram ecc i dlatego nie działa?

 

 

a płyta główna obsługuje pamięci dwustronne, jak i jednostronne. Jednakże, w przypadku instalacji czterech kości pamięci DDR3, można wykorzystać jedynie pamięci jednostronne.
 

Ten problem już jest rozwiązany, płyta nie obsługuje 4 modułów dwustronnych, musiałyby być wszystkie jednostronne.

Link to post
Share on other sites

do kolegi joker5513 :

- ten komputer nie obsługuje szybszej prędkości RAM niż 1333

- w kwestii "ciężkich sterowników Radeona" nie ma znaczenia ile procesor ma lat, ani czy jest Intelem czy AMD - liczy się tylko wydajność, a konkretnie IPC

Radeonów nie wkładało się do Phenomów czy FX'ów bo miały słabą wydajność pojedynczego rdzenia, w przypadku Sandy jest lepiej i nic nie stoi na przeszkodzie by połączyć go z RX 570 czy 580 ( Vega 56 sama w sobie wydajnościowo już za mocna )

trochę nielogicznie bo najpierw polecasz RX 570 a później piszesz żeby nie dawać tutaj karty AMD

No tak tylko gdzie porównywać RX 570 do vega 56. IMHO Vega może już się miejscami nudzić z nisko taktowanym I7 Sandy Bridge. Ale jest to opinia czysto teorytyczna. Nigdy takiego configu nie miałem.

Link to post
Share on other sites

teraz zerknąłem na wygląd płyty i widzę, że ma 4 sloty na RAM - przy chipsecie H61 to rzadko spotykane

 

skoro płyta ma 4 sloty i obsługuje max 16GB, oznacza to, że pojedynczy slot obsługuje max 4GB

czyli nie można dać tutaj 2x8GB,  trzeba wstawić cztery moduły po 4GB jednostronne, tak na logikę wychodzi

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

No chłopaki... daliście czadu :)
Nim przeczytałem całość zacząłem kolejno odpowiadać z cytatami :) a gdy dobrnąłem do końca, to okazało się, że sami odpowiedzieliście na zadawane mi pytania.
Co do kości ram jakie kupowałem to były dokładnie te

Skoro piszecie, że obsłuży 2x8GB, to czy te byłyby dobre?
https://www.morele.net/pamiec-mushkin-ddr3-16-gb-1333mhz-cl9-997017-496655/

Jak większość mają dożywotnią gwarancję a na wyglądzie mi nie zależy.

 

 

amd daje teraz do nich za darmo Breakpoint

Dlatego właśnie ukierunkowałem się na AMD, ostatecznie jaki Radeon do tego mojego zestawu i rozdzielczości 2560 x 1080?

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Skoro piszecie, że obsłuży 2x8GB, to czy te byłyby dobre?

Wg specyfikacji płyta powinna obsłużyć, w najgorszym przypadku trzeba będzie zwrócić i szukać 4x4gb jednostronnych.

 

 

ostatecznie jaki Radeon

To zależy ile pieniędzy chcesz wydać. I RX 570 i RX 580 będą dobrym wyborem, różnica wydajności pomiędzy nimi nie jest duża. Wszystkie lepsze będą już na wyrost do i7 2600. Warto kupić od oficjalnego dystrybutora żeby nie było problemów z kodem na gry. Na stronie AMD wyszczególnione są tylko x-kom i NTT, nie wiem jaka sytuacja jest w innych sklepach.

https://www.x-kom.pl/l/amd-bundle-radeon/

https://sklep.ntt.pl/content/71-podnies-poprzeczke

Link to post
Share on other sites

imo. wiecej vram być może przydało by się w paru miejscach, na ogół jednak tam gdzie brakowałoby vram cpu też dorzuci swoje 3 grosze  wiec zasadniczo raczej nie warto chyba że byłby to jakiś używany szafirek rx 580 w dobrej cenie.

E:literatka.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Jeśli nie zależy Ci na kulturze pracy to można brać tego asrocka phantom. Ale z RX570 i tak nie pograsz komfortowo w Breakpointa  :/

 Ale różnica względem rx 460 i tak będzie ogromna. Jeśli możesz to dołóż do 580, w dobrej cenie jest asus w x-komie:

https://www.x-kom.pl/p/365398-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-580-dual-oc-4gb-gddr5.html

Link to post
Share on other sites

No koledzy... grafika zamówiona dokładnie ta z linka zbiku90 https://www.x-kom.pl...-4gb-gddr5.html

 

Jutro powinna być u mnie, potem wezmę się za ram. :)

 

Póki co bardzo serdecznie wam dziękuję za podzielenie się wiedzą, pomoc i merytoryczną dyskusję.

 

 

 

 

Ach, 4GB. Breakpoint wsuwał mi nawet 7.7GB VRAM po nieszczypaniu się z jakością detali gry.

Artok weź mnie nie strasz. 

Edytowane przez Milicja Obywatelska
Link to post
Share on other sites

@Artok to że gra wykorzystuje prawie 8gb na kacie wyposażonej w tyle vram nie oznacza że będzie ostro mulić na 4gb. Poza tym sądząc po filmiku który wrzuciłem to Breakpoint na rx 580 będzie płynnie działał na medium, przy wyższych ustawieniach już będą częste dropy poniżej 60fps.

Link to post
Share on other sites

ogólnie komputer lubi wykorzystować więcej zasobów jeśli takowe są dostępne

wykorzystanie pamięci w tym samym miejscu testowym, w tych samych ustawieniach graficznych często jest większe na karcie 8GB niż na 4GB

 

takie zjawisko jest też w Windowsie - czym więcej masz ramu w kompie tym więcej Windows sobie używa

Edytowane przez Vemorion
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...