Skocz do zawartości

Płyta główna


Recommended Posts

A to dobrze trafiłeś - kupiłem właśnie do biura R5 2600, B450m (Gigabyte S2H za 180 pln), 8GB 3000/15. Ram wczytany z profilu XMP, wszystko pali "out of the box". Żadnych kombinacji z Biosem, kalkulatorem ram itp.

 

"Kombinowanie" z biosami ma miejsce gdy chcesz wsadzić nowszy (generacyjnie) CPU pod starszą płytę >> i kończy się na aktualizacji tegoż biosa (wiem, dla użytkowników Intela jest to szok, bo zazwyczaj jak chcą wymienić CPU to muszą też kupić nową płytę ;)).

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam to nawet sam się ze swoim 3700X męczyłeś kilka biosów i godziny ustawień tychże żeby poprawnie boostował. Racja że posiadacz Intela dokonując upgradu musi kupować nowe mobo tylko może to robić raz na kilka lat. Właściciel AMD kupuje R5 1600; po roku wymienia na 5% wydajniejszy 2600; za kolejny rok 7,5% wydajniejszy 3600. Po każdej wymianie oczywiście kombinuje z biosami i spędza kilkanaście roboczogodzin żeby wszystko poprawnie poustawiać.  I tym sposobem dorównał wydajnościowo w grach osobie która kupiła I5 8600K :) Właściciel Intela nie chcąc zostać w tyle wchodzi do biosu, przestawia "CPU multiplier" na 50 i Vcore na 1.35V i nadrabia zaległości :) Tyle właśnie wychodzi z tej wielkiej kompatybilności podstawek AMD.

 

Mi I7 4790K wystarczył na 4 lata. Kolejnemu nabywcy w parze z GTX 1070Ti służy dalej po dziś dzień.

 

Ale spoko. Nie będę udowadniał że moja prawda jest "mojsza od twojej". A co do "bezproblemowości"  - nie bez powodu temat na forum o prockach AMD na pierdyliard stron a Intela kilkanaście.

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszytko prawda (i nadal się borykam z tym Asusem, widać producenci Mobo muszą koniecznie zarobić na X570 :/ ). Powiem tylko, że skok 2600 -> 3600 jest większy niż 7.5% bo to nie jest tylko wzrost ipc, ale także zegarów (bazowe, OC) oraz obsługa Ramu. W takim csgo zaliczyłem skok z 350 fps na 500+ fps (2600 @4.3GHz vs 3700x @stock) zmieniając tylko procka (ram poleciał z 3200/14 na 3600/16).

 

Z tym 8600k też prawda (bo kręci się on lepiej niż 9600k) ale musiałeś kupić na start dobre Mobo Z370 i lepsze chłodzenie ;)

 

4790k to obok 2600k oraz 5775c jeden z bardziej udanych procków od niebieskich (szczególnie po OC) więc i to nie dziwota, że się ładnie zestarzał. Zapominasz jednak o jednym: takim "nadrabianiem zaległości" bawi się mały % ogółu użytkowników więc przy porównaniu stock vs stock AMD więcej odrobiło.

Link to post
Share on other sites

@joker5513

 

Między i5@2666 a r5@3200 są znikome różnice. Swego czasu tutaj 8400 polecano w zestawach z370 i pamięci 3000+ bo robiło różnicę i było warto dorzucić te 200-300zł. Są gry gdzie Intel po prostu będzie szybszy, a tam gdzie wejdzie obciążenie 100% na procek, ryzen z reguły będzie prowadził, bo więcej wątków/zasobów.

 

8600k/9600k to super procek do różnego rodzaju kilkuwątkowych procesorowych gierek, gdzie liczy się zegar a jest względnie niedrogi. Ale ostatnie 2lata nadały takie tempo, że może nie mieć za różowej przyszłości, ale do esportu gdzie fps>jakość długo będzie b. dobrym CPU.

Link to post
Share on other sites

Swięta  :D  prawda to co pisze joker5513 ,problemy są nawet z pierwszymi seriami ryzenów ,najzwyczajniej w świecie mikrokody które wychodzą od AMD nie są do końca stabilne i to nie jest wina producentów płyt głównych  oni mogą tylko zamaskować niektóre buble a główny kod źródłowy jest tylko i wyłącznie od AMD.

Link to post
Share on other sites

Ryzen 1x00 miał spore problemy na początku, głównie na linii kontroler pamięci-pamięć, a że Ryzen dostawał sporego boosta z taktowania każdy próbował kręcić lub kupować 3200. Później okazywało się, że kość to dual rank i nie ma jej wyszczególnione jako działające na stronie płyty na 3200 a AMD zapewniało wówczas tylko 2400... Sam zmieniłem swego czasu kości do 1x00 po tygodniu na B-die(dopłaciłem 100zł ale opłacało się:)) i poszło od razu na 3200cl15 a po OC 3400cl14.

MSI jako tako najlepiej wyszło na tym bo częściej dodawali topologię daisy chain do swoich płyt.

 

Z premierą 2x00 wyszło już im dużo lepiej, ludzie z kośćmi potrafili już lecieć 3600+ a problemy pojawiały się ale duuużo rzadziej. 2933Mhz rusza na wszystkim teraz. 

Dlatego MSI B450 od A-pro do Tomahawka+Ryzen 2600 to bezpieczna opcja.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...