Skocz do zawartości

Jaki dysk SSD/NVMe tylko do gier?


Recommended Posts

Witam :)

Posiadam płytę Z370 Extreme4 i dysk NWMe PLEXTOR PX-256M8PeG. Działa idealnie, ale ostatnio zainstalowałem kolejną grę i zostało mi jedynie 15GB i chcę dokupić drugi, typowo pod same gry NVMe lub SSD. I jakie konkretnie modele byście polecili? Potrzebuję ~500 GB do ~300zł.

Z tego co już poszperałem zaciekawił mnie Goodram CX400 512GB za 210 z przesyłka oraz Intel 660p 512GB za 290...

Link to post
Share on other sites

Ten Micron...to ja go w ogóle nie widzę do kupienia :) Kiedy będzie dostępny? W sumie w tej kwocie mając 1TB, to skusiłbym się. Ale póki co wybiorę coś właśnie z Phisona e12 tak jak piszesz :).


Skoro już przekroczyłem 300zł, to jeszcze muszę dopytać o ADATA 512GB XPG SX8200 PRO....,bo w sieci niejednokrotnie widziałem, że jest to aktualnie król opłacalności :) Prawda?

A z tych co wymieniłeś, np. ten  p34a80 jest szybszy od mojego Plextora (znalazłem wyniki tego samego testu) :) Także póki co mam faworyta.

Link to post
Share on other sites

kokosnh > dzięki za naprowadzenie. Uchroniłeś mnie od :

 

Crucial MX500 także korzysta z bufora SLC, lecz ma on nieznany, dynamicznie przydzielany rozmiar, co czyni go (..)

 

Może się komuś przyda :

 

Każdy dysk SSD zwalnia po zapełnieniu w 90%, ale dodatkowo zależy czy ma dynamiczny czy statyczny bufor SLC, jeżeli dynamiczny, to dysk zwolni po zapełnieniu ~50%(komórki 2-bit) w przypadku MLC(np. Adata SU900 - do 100 MB/s http://thessdreviewc...12GB-HDTune.png ) lub ~33,3%(komórki 3-bit) w przypadku TLC(np. Adata SU800 - do 40 MB/s https://benchmarkrev...ite-600x407.png ), jeżeli statyczny, to dysk nie wolni po zapełnieniu dysku nawet w 80%, nie ważne czy to dysk MLC czy TLC, mimo to zapis zwolni zawsze po zapełnieniu stałej wielkości bufora SLC, każdy dysk ma inny rozmiar tego bufora, na przykład w przypadku 860 EVO 500GB jest to 22 GB, więc gdy nawet na pustym dysku będziesz zapisywał plik o rozmiarze 30 GB, to pierwsze 22 GB zapisze się z prędkością 500 MB/s, a pozostałe 8 GB z prędkością 285 MB/s. http://www.legitrevi...inear-write.jpg
Dodatkowo dyski z dynamicznym buforem mają zwiększone czasy dostępu i z tego co zaobserwowałem po wypełnieniu bufora zwalniają bardziej od dysków z wypełnionym statycznym buforem,

 

Z tego co napisałeś rozumiem że ten posiada SLC statyczne.

Wspomniany bufor to przestrzeń pośrednicząca w zapisie pliku (?) Nie ma wpływu na odczyt ?

 

Casey > dzięki x2

Link to post
Share on other sites

 

 

Z tego co napisałeś rozumiem że ten posiada SLC statyczne.
statyczne bufory pseudoSLC to tak na serio rzadkość (samsung w 840 evo, 850 evo, WD Blue SN500 i jeszcze sandisk miał kilka modeli). Zazwyczaj są dynamiczne, lub rzadziej hybrydowe (samsung 970 evo) czyli zawsze maja jakiś wydzielony statyczny, a do tego dynamiczny, zależnie ile miejsca wolnego zostało.

Tu nie jestem pewien, ale stawiam na dynamiczny bufor pseudoSLC, 

 

 

 

Wspomniany bufor to przestrzeń pośrednicząca w zapisie pliku (?) Nie ma wpływu na odczyt ?
tak, przy odczycie jedyny wpływ ma jak ci obciąża niepotrzebnie kontroler zwalniający bufor w tle, czyli znikomy. 
Link to post
Share on other sites

Dysk dziś dotarł, oto wyniki testu --->  https://zapodaj.net/8e2861fc7b928.jpg.html

Testy przy 111GB wolnych z 237GB dla Plextora i 389GB wolnych z 477GB dla SP.

Temperatury w spoczynku Plextor 45, SP 38 (ale pewnie znaczenie tu ma umiejscowienie złącz na płycie, no i Pextor, to systemowy dysk). Jak przenosiłem 87GB na SP, to temperatura dobiła max do 68, także widzę, że obejdzie się bez dodatkowego radiatora :)

 

Lekko się zaniepokoiłem jak po podłączeniu tego SP ogóle nie wykryło mi dwóch HDD...,ale wystarczyło przepiąć do innych złącz SATA te HDD i już wszystko OK :)

Link to post
Share on other sites

AS Benchmark u mnie mocno zaniża wyniki transferów i nie wiem czy jest aż tak miarodajny. Narzędzia dyskowe producentów np.Samsung Magician i wbudowany w niego Benchmark oraz Crystal Disk Mark podają już zbliżone do siebie rezultaty testów dla tego samego dysku i są bliskie tym deklarowanym przez producenta. Dlatego nie sugerowałbym się ostatecznie wynikami AS Benchmark. Zrób test w CDM i udostępnij. 

Link to post
Share on other sites

Testowałem Cs3030 u kolegi i osiągnął trochę lepsze wyniki niż Twój dysk, bliskie deklarowanym. U ciebie sporo brakuje do tego co masz w specyfikacji dysku. Odczyt jak cię mogę ale zapis jest sporo wolniejszy niż deklarowany. Sprawdź czy masz aktualne sterowniki do chipsetu program Driver easy. W CDM wystarczy pojedynczy test 5 razy nie ma sensu męczyć dysku. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak już mówiłem, spec producenta nie wyróżnia prędkości dla każdej wersji pojemnościowej, mówi tylko że max z wszystkich wersji pojemnościowych na zapisie to 3000MB/s (domyślnie chodzi o 1TB lub 2TB), to że w sklepie wrzucili zły opis, to ich wina (pisałem w tej sprawie do morele).

 

prędkość maksymalna na zapisie w wersji 512GB, jest właśnie zbliżona do tej co uzyskał autor. Tak samo jak inne SSD tej samej konstrukcji Phison E12 + 3D TLC 480-512GB.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...