Skocz do zawartości

amatorski komputer oraz monitor do obróbki zdjęć i filmów do 4000zł - 5000zł


Recommended Posts

    • Zastosowanie komputera: obróbka zdjęć Lightroom oraz filmów gopro
    • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 4000zł - 5000 zł
    • Kiedy zamierzam kupić komputer? niezwłocznie
    • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: nie
    • Specjalne wymagania: brak
    • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: nie posiadam
    • Których części potrzebujesz?: skrzynka i monitor
    • Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? Brak
    • Własna propozycja zestawu: poniżej propozycje
    • Inne: 

 

Drodzy, 

Chciałbym Was poprosić o konsultacje w poniższym zakresie.

Potrzebuję kupić zestaw komputerowy jak w tytule. Komputer będę wykorzystywał hobbistycznie, do obróbki zdjęć z wakacji / Świąt / uroczystości oraz filmów z kamery Gopro.

Wybaczcie, ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Do tej pory fotografowałem amatorsko, bez specjalnej postprodukcji.

Chciałbym zacząć zgłębiać temat, ale brakuje sprzętu.

Co do szczególnych wymagań w zakresie obróbki filmów posiadam gopro hero 7 i tu zależy mi, aby komputer dźwignął obróbkę 4k, montaż już do full hd.

Na monitorze nie będę oglądał filmów w 4k.

Zasięgnąłem opinii przyjaciela, który ma większe doświadczenie w powyższej zakresie oraz posiada zmysł techniczny, którego mi brakuje. 

 

Poniżej jego sugestie w zakresie wyboru komputera.

 

https://www.x-kom.pl/p/494708-desktop-shiru-7200-i5-9400f-16gb-240-plus-1tb-w10x-gtx1050ti.html?fbclid=IwAR30sczR4ytgyH7zrwX9RuSEaVMH8tnOeHNRZ-682-d0s21-2S7zzDTB-Oo

 

i druga propozycja, choć sporo droższa:

 

https://www.x-kom.pl/p/517445-desktop-dell-vostro-3670-mt-i7-9700-16gb-256-plus-1tb-win10p-gtx1050.html?fbclid=IwAR30sczR4ytgyH7zrwX9RuSEaVMH8tnOeHNRZ-682-d0s21-2S7zzDTB-Oo

 

Poniżej sugestia odnośnie monitora:

 

https://m.ceneo.pl/52504497?fbclid=IwAR1yxzJWqb4DNHsONKCxaUbRPzqd7HW3XFa17tMpbV4i-3KC8KSX3HkqYHM

 

Uprzejmie proszę Was o opinie, czy powyższe zestawy spełniałyby opisane przeze mnie kryteria, a może zaproponowalibyście inne - byłbym wdzięczny. 

 

Co do budżetu dam radę 5 tys. zł, ale szczęśliwiej byłoby oscylować bliżej 4 tys. zł.

 

Gdyby zabrakło jakichś informacji albo popełniłem jakieś  fotograficzno / graficzno / techniczne faux pas - wybaczcie!

 

Pozdrawiam Was!

Przemek

    •  
Edytowane przez Przemkus
Link to post
Share on other sites

 

    • Zastosowanie komputera: obróbka zdjęć Lightroom oraz filmów gopro
    • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 4000zł - 5000 zł
    • Kiedy zamierzam kupić komputer? niezwłocznie
    • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: nie
    • Specjalne wymagania: brak
    • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: nie posiadam
    • Których części potrzebujesz?: skrzynka i monitor
    • Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? Brak
    • Własna propozycja zestawu: poniżej propozycje
    • Inne: 

 

Drodzy, 

Chciałbym Was poprosić o konsultacje w poniższym zakresie.

Potrzebuję kupić zestaw komputerowy jak w tytule. Komputer będę wykorzystywał hobbistycznie, do obróbki zdjęć z wakacji / Świąt / uroczystości oraz filmów z kamery Gopro.

Wybaczcie, ale jestem kompletnym laikiem w tym temacie. Do tej pory fotografowałem amatorsko, bez specjalnej postprodukcji.

Chciałbym zacząć zgłębiać temat, ale brakuje sprzętu.

Co do szczególnych wymagań w zakresie obróbki filmów posiadam gopro hero 7 i tu zależy mi, aby komputer dźwignął obróbkę 4k, montaż już do full hd.

Na monitorze nie będę oglądał filmów w 4k.

Zasięgnąłem opinii przyjaciela, który ma większe doświadczenie w powyższej zakresie oraz posiada zmysł techniczny, którego mi brakuje. 

 

Poniżej jego sugestie w zakresie wyboru komputera.

 

https://www.x-kom.pl/p/494708-desktop-shiru-7200-i5-9400f-16gb-240-plus-1tb-w10x-gtx1050ti.html?fbclid=IwAR30sczR4ytgyH7zrwX9RuSEaVMH8tnOeHNRZ-682-d0s21-2S7zzDTB-Oo

 

i druga propozycja, choć sporo droższa:

 

https://www.x-kom.pl/p/517445-desktop-dell-vostro-3670-mt-i7-9700-16gb-256-plus-1tb-win10p-gtx1050.html?fbclid=IwAR30sczR4ytgyH7zrwX9RuSEaVMH8tnOeHNRZ-682-d0s21-2S7zzDTB-Oo

 

Poniżej sugestia odnośnie monitora:

 

https://m.ceneo.pl/52504497?fbclid=IwAR1yxzJWqb4DNHsONKCxaUbRPzqd7HW3XFa17tMpbV4i-3KC8KSX3HkqYHM

 

Uprzejmie proszę Was o opinie, czy powyższe zestawy spełniałyby opisane przeze mnie kryteria, a może zaproponowalibyście inne - byłbym wdzięczny. 

 

Co do budżetu dam radę 5 tys. zł, ale szczęśliwiej byłoby oscylować bliżej 4 tys. zł.

 

Gdyby zabrakło jakichś informacji albo popełniłem jakieś  fotograficzno / graficzno / techniczne faux pas - wybaczcie!

 

Pozdrawiam Was!

Przemek

    •  

 

Specjalistą w temacie może wielkim nie jestem, ale właśnie zakończyłem proces budowania sprzętu właśnie pod takie wymagania jak Twoje(gopro, i obrobka foto)

U mnie wygląda to tak:

Ryzen 7 3700X- w przypadku obróbki filmu z gopro 4k, przy renderingu użycie procka 100%- patrząc, że ma On 8 wątków, to uważam że dobry wyborem było wziąć 7, aniżeli 3600, jak wcześniej myślałem.

do tego doszło:

X570 gigabite aours elite, gtx 1660(wersja bez OC i Ti), samsung evo plus 250GB, Crucial 16GB 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15 (2x8GB), resztę miałem swoją. całość wyszła ok. 4300, do tego doliczyć budę i zasilacz, więc pewno wyjdzie ciut ponad 5200, no i jeszcze monitor.

Sporo więcej. Do LR na pewno można kupić sporo taniej, ale w przypadku filmów z GoPro, to już tak kolorowo nie będzie.

Obróbka 4k potrzebuje sporo mocy. No chyba, że nie przeszkadza Ci działanie na 1/4 podglądu i czekać po parę-paręnaście minut na render byle pierdoły.

Edytowane przez bajcy
Link to post
Share on other sites

Nie kupuj gotowca, bo przepłacasz.

 

Taki zestaw możesz złożyć samemu (Ty wybierasz i x-kom składa): https://www.x-kom.pl/lista/038joryr7 

Jeśli nie masz Windows to 500+ dla x-kom (chociaż kiedyś mieli jakieś zniżki przy zakupie całego zestawu). A jeśli masz starego kompa z Windows 7/10 - przenieś licencję. Nie ma co tracić kasy. 

Link to post
Share on other sites

Pierwsza sprawa taka. W jakim sofcie będziesz obrabiać video. Jeżeli cokolwiek z akceleracją QSV (w szczególności Adobe), to nie Ryzen a bardziej i7. Z drugiej strony na początek, hobby, na potrzeby domowe, to też za bardzo nie ma potrzeby szaleć. 

 

Patrząc jednak na budżet nie jest możliwe rozwinięcie skrzydeł jak choćby: i7 8700, 32 GB DDR4, 2x SSD NVME, 1x HDD, GPU. W zasadzie może byś się zamknął w 5000 zł ale bez monitora. 

Link to post
Share on other sites

Panowie szacunek, 

 

serdecznie dziękuję za cenne uwagi, człek ciemny w temacie docenia każdy taki szczegół.

Uczynię, jak mówicie, odpicuję sobie komputer!

Wprawdzie sprzęt jest, jak zwrócił uwagę  Pan kajtek. "na początek", jednak prędkość działania ma znaczenie, gdyż czas to pieniądz i brak nerwów a nerwy trzeba oszczędzać, żeby szargać mogła je żona.

Odnośnie pytania o program - temat niesprecyzowany do końca, wiele zależy od mistrza, którego dopiero znajdę i od którego będę pobierał nauki, póki co korzystałem treningowo z pinnacle studio.

 

Czołem!

Przemek

Edytowane przez Przemkus
Link to post
Share on other sites

Pinnacle chyba od 16tki wspiera akcelerację QSV ale to i tak zapewne skończy się na sofcie, który to wspiera. 

Budżet sztywny? 5000 zł i nic więcej? Może 6000 zł wtedy w zasadzie można powiedzieć, że jesteś w domu poniekąd.

Inna opcja, to zestaw po upgrade z upływem czasu. 

 

Być może też mówię tutaj o zestawie poniekąd na wyrost

Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Kurde, generalnie to już te 5 koła jest delikatnym przegięciem, bo kupuję komputer do kancelarii (a tu zmieściłbym się pewnie ze spokojem w 2,5 - 3 koła).

Muszę doliczyć monitor (500zł), Windowsa (500zł), pakiet Office (1050zł), Lightroom (500zł), UPS (200zł)

 

Chciałbym się zmieścić w tych 5tys. za skrzynkę, kiedyś można uznać, że podkręciłbym sprzęt.

 

pozdrawiam

Przemek

Link to post
Share on other sites

https://proline.pl/koszyk/1e57d24ehttps://allegro.pl/oferta/intel-core-i7-8700-3-20ghz-box-gwarancja-nowy-8539397640

 

O ile taki zakup ma prawo bytu z CPU z allegro.

 

Masz wtedy porządny sprzęt do pracy. Procesor 6/12 z akceleracją quicksync, akceleracja OpenCL która z tego co pamiętam w Pinnacle wypada o niebo lepiej od CUDA i nV + 8 GB vram. 32 GB DDR4, SX 8200 Pro 256 GB system i soft, SX 8200 Pro 1 TB, surowy materiał video, katalogi 2D itp + HDD 2 TB na zapis gotowych rzeczy. 

 

Mocna maszyna do pracy za wcale nie duże pieniądze i na zastosowania domowe, będzie aż nadto na długi okres czasu. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...