Skocz do zawartości

Karta WiFi + Bluetooth 5 na PCIe


Recommended Posts

Witam

 

Poszukuje karty sieciowej WiFi na PCIe, wymagania jakie mam:

WiFi 6
Bluetooth 5.0
Czarne PCB
Obsługa Windows 7 i Linuxa

 

Karta jaka mnie do tej pory zainteresowała to https://www.asus.com/Networking/PCE-AX58BT/overview/
natomiast producent podaje, że sterowniki są tylko pod Windows 10, co mi nie odpowiada.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To jest na chipie Intel AX200 lub 201 więc wcześniej czy później każda dystrybucja Linuxa to obsłuży (kwestia odpowiedniej wersji kernela).

Natomiast to, że Asus wspiera oficjalnie tą kartę tylko pod 10 to nie oznacza, że nie możesz ściągnąć driverów pod 7-kę prosto z Intela.

Link to post
Share on other sites

No fakt, niestety wychodzi na to, że AX200/201 na tą chwilę mają drivery tylko pod Win 10.


Jest też Killer AX 1650 ale też wygląda na to, że drivery w tej chwili tylko pod Win 10. No cóż, takie fakty, że 8.1 to ułamek rynku a 7-ka umiera i pewnie coraz mniej firm będzie w nią inwestować.

Link to post
Share on other sites

Gigabyte GC-WB1733D-I PCI-E hula pod Linuxem. Mam Win10 i Linuxa i działa na obu systemach. Internet i BT oczywiście.

 

Ma WiFi 5.0 (ale czy to naprawdę dla Ciebie znaczące, że nie 6.0?) no i BT 5.0 i jest na PCIE. Nie kosztuje kroci bo ~130 PLN.

No i od siebie dodam, że wyciągam 260 MBps z umownych 300 MBps, gdzie modem jest za ścianą, schowany w meblościance pod TV.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Zarówno w przypadku Asusa jak i tego Gigabyte, pobrałem sterowniki i spróbowałem odpalić na Win7 i o dziwo proces instalacji przebiegł bez żadnych błędów (oczywiście nie mając żadnej z tych kart), dlatego wydaje mi się, że pomimo iż producenci podają, że działa tylko na Win10 to jest chyba duża szansa, że zadziałają również na Win7.

 

Karty Killer nie da się nigdzie kupić tak po prostu.

 

Chciałem WiFi 6, żeby zaopatrzyć się już w najnowsze standardy, ale cena tego Asusa jest tak duża w porównaniu do Gigabyte, że chyba rzeczywiście nie ma sensu dopłacać, tym bardziej, że u mnie internet będzie głównie z kable, a WiFi tylko na wypadek gdybym chwilowo nie miał internetu na kablu albo potrzebował połączyć się z internetem mobilnym.

Także raczej zdecyduje się na Gigabyte, a gdy już będę miał kartę, dam znać czy działa pod Win7.

Link to post
Share on other sites

Witam ponownie

Mam już kartę i działa od razu pod Linuxem bezproblemowo i świetnie, ale niestety nie działa pod Windows 7.

 

Próbowałem sposobów, które przedstawił jeden z użytkowników pod tym tematem
https://www.sevenforums.com/network-sharing/415513-intel-wifi-ac-9260-driver-fir-win7-x32-x64.html

spowodowało to, że system zaczął widzieć kartę w menadżerze urządzeń jako Intel AC 8265, ale przy ikonce jest żółty trójkąt i WiFi i tak nie działa.

Bluetooth się niby sam zainstalował, jest też ikonka na pasku ale również chyba nie działa gdyż nie wyszukuje w ogóle urządzeń ani nie jest widziany przez inne urządzenia.

Bluetooth w menadżerze jest widziany jako 2 urządzenia: "Generic Bluetooth Adapter" oraz "Moduł Wyliczający Bluetooth firmy Microsoft"

 

Czy istnieje jakakolwiek możliwość aby WiFi i Bluetooth z tej karty działały pod siódemką?

 

Dodatkowo dodam, co do tematu karty Killer AX1650, na stronie głównej sterowniki i oprogramowanie są rzeczywiście tylko do Win10, ale gdy wejdziemy w zakładkę z samymi sterownikami, to są do tej karty również sterowniki pod Win7, no natomiast nigdzie nie da się kupić takiej karty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...