Skocz do zawartości

Czy ten zasilacz nie daje rady?


Recommended Posts

Hej, dzisiaj zamontowałem w swoim PC nową GPU (Gigabyte GTX 770) i nowy CPU (i7 4770k). Oba podzespoły używane. Jednak gdy chciałem przetestować jak sprawdzają się w grze to była katastrofa.Z wczytywaniem nie było problemów, ale w trakcie gry mogłem  liczyć na co najwyżej 5FPS, w Far Cry 3 też nie byłem w stanie zagrać... Nie licząc tego, 

 

Poprzednio użytkowałem R7 240 i Intel Celeron G1840 i nie było aż takich problemów. Oczywiście z racji 2 wątków w gta v pojawiały się kilkusekundowe ściny.

 

Mam zamontowany zasilacz Antec 500W, czy to może być kwestia za małej mocy?

 

 

 

Pozostałe podzespoły: 

-12GB ram (8+4)

-MOBO: MSI H81M-P33

-Zalman Z3

-Seagate 1TB

-napęd optyczny

 

 

EDIT: zapomniałem dopisać, że po włożeniu starej GPU i zostawieniu nowego CPU problem jest identyczny.

Edytowane przez cst9191
Link to post
Share on other sites

może to kwestia sterowników, że się kłócą z tymi co miałeś r7 240? jeszcze do głowy przyszła mi płyta, że ma za słabą sekcje zasilania do tej i7.

 

jednak to co wiem na pewno - nie jest to wina zasilacza. zasilacz nie ma wpływu na fpsy.

Edytowane przez Bubbles
Link to post
Share on other sites

Sprawdz czy chlodzenie procesora jest dobrze zamontowane (docisniete).

Paste termoprzewodzaca dobrze nalozyles ? nie za duzo i nie za malo ?

Temperatura urosła do 100 gdy pc nie był pod obciążeniem.

Pastę raczej dobrze nałożyłem, co do wiatraczka, uszkodziłem wpięcia, nie jest wpięty do końca. Natomiast teraz inny problem - teraz nie mogę uruchomić pc, po wciśnięciu power uruchamia się i wyłącza w mniej niż sekundę.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze to przestań się w ten sposób bawić, o ile jeszcze płyta lub cpu nie wyzioneły ducha to wyjmij procesor i włóż stary.

 

Odczytaj i podaj numer biosu:

 

I wyjaśnij proszę :

 

 

 

uszkodziłem wpięcia, nie jest wpięty do końca.

 

Czyli co działa czy nie działa? 

Link to post
Share on other sites

 

 

po wciśnięciu power uruchamia się i wyłącza w mniej niż sekundę

Obawiam się że procesor nie zniósł więcej takiego traktowania. Pakowanie 4770k na płytę H81 do tego z nieprawidłowo założonym chłodzeniem (boxowym jak mniemam) to nie był dobry pomysł. Dziwne że nie zadziałało zabezpieczenie termalne, może płyta go nie posiada? Mimo wszystko trzymam kciuki że to płyta padła albo co innego bo szkoda procka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zamontowałem nową płytę, ale chyba spaliłem hdd bo wywala na czarnym ekranie: przywracanie systemu lub uruchom system normalnie. Pierwsza opcja nic nie daje, druga powoduje ladowanie systemu, blue screen i reset. To samo na obu cpu, i7 wciąz lapie bardzo wysokie temperatury, temp celerona nie sprawdzalem...

OK - już wszystko ogarnąłem. Wrzuciłem nowy HDD, wszystko śmiga jak należy. Procesor na szczęście się (chyba) nie spalił. Nie sprawdzałem go jeszcze pod obciążeniem, ale w trakcie normalnej pracy temperatura nie przekracza 40 stopni. Dziękuję wszystkim za pomoc :-) 

Link to post
Share on other sites

Blue screen przy uruchamianiu na nowej płycie może być spowodowane złym ustawieniem opcji ahci/ide w biosie lub konfliktem sterowników. Poprzedni dysk do sprawdzenia bo coś czuję że jest w pełni sprawn. Jakie masz chłodzenie na tym i7? Załóż mu coś porządnego zwłaszcza jeśli nieskalpowany

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

53 waty to daleko jeszcze od pełnego obciążenia tego procesora ale pewnie grafika go ogranicza. Sprawdź mu temperatury przy włączonym OCCT albo czymś podobnym. Stary dysk możesz podpiąć jako drugi i sprawdzić go w crystal disk info albo hd tune.

 

EDIT: literówka

Edytowane przez zbiku90
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

@zbiku90 miałeś rację, podłączyłem ten stary hdd jako dodatkowy dysk i wszystko śmiga, wszystkie dane uratowane. Choć wracając do tematu, to zdarzyło się 3 razy odkąd mam nowy procesor, mobo i grafikę, że komputer się całkowicie zawiesił (raz przy przeglądaniu internetu, raz przy uruchomieniu, tuż przed wyświetleniem pulpitu, raz w grze).

 

Póki co wszystko jest OK, tak więc dziękuję za pomoc.

Edytowane przez cst9191
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie, po kilku miesiącach względnego spokoju jestem zmuszony odświeżyć wątek. Od jakiegoś tygodnia zauważyłem, że mój procesor pod obciążeniem łapie wyższe temperatury (15-20 stopni) niż wcześniej, chłodzenia mocniej pracuje, a płynność np. w grach spada, pojawiają się przycięcia. Dla porównania wrzucę dwa raporty z occt z października i aktualny:

 

październik 19: https://i.imgur.com/60WBHJV.png

styczeń 20: https://i.imgur.com/548fKF0.png

 

Co może być problemem? Może zasilacz zbliża się do końca żywota? 

 

Dodam jeszcze, bo może to będzie istotne, że kilkukrotnie w ciągu tych 2,5 miesięcy zdarzyło się, że komputer złapał całkowitą ścinę i konieczne było odłączenie zasilania. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jaki masz dokładnie Vcore pod obciążeniem? Sprawdź w HWMonitor ile wynosi pod obciążeniem CPU Vcore a najlepiej wklei screen. 

Wrzucam screen:

https://i.imgur.com/a4Md25m.png

Przede wszystkim otwórz obudowę i sprawdź czy się kurzu przez ten czas gdzieś nie nazbierało

Sprawdziłem, wyczyściłem. Problem nadal występuje...

 

nie ruszałeś nic przy chodzeniu? jakiej pasty użyłeś?

Jeśli nic nie zmieniałeś to mi wygląda na koniec żywota glutu pod IHS.

Możliwe że coś ruszyłem, jutro kupię pastę i zobaczymy, chyba że znajdę gdzieś resztki starej

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...