Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

nie wiem czy w dobrym dziale... ale może akurat.

 

Powoli wymieniam stary sprzęt na nowy,

ale że ten stary nie jest taki zły( asrock z97 extrem 4, i5 4690k, jedynie kartę trzeba będzie jeszcze jedną ) to chciałbym przerobić na jakiś fajny serwer multimedialny, do którego miałbym dostęp w całym domu,

głównie do muzyki, czy 4k

Dodatkowo interesuje mnie( o ile to możliwe) stworzyć chmurę, do której miałbym dostęp z różnych miejsc na świecie, głównie do przesyłania materiałów z aparatu, czy kamery.

Moje pytanie, jak to ugryźć, co potrzebuję i czy to opłacalne, bo również biorę pod uwagę jakiś serwer NAS.

 

Pozdrawiam

Janusz

Link to post
Share on other sites

Qnap pozwala założyć konto w chmurze myQnapCloud i mieć dostęp z całego świata. Nic nie trzeba ustawiać i kombinować na routerze. Nie trzeba mieć stałych adresów IP. Mi na internecie LTE to działa. Nie wiem jak Synology.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

W Synology działa to tak, że ustawiasz sobie konto QuickConnect przy uruchamianiu NASa, bezpatnie.. i nic Cię więcej nie interesuje. Jeśli zmieni Ci się IP to Synology przekierowuje tak, że Ty nawet nie wiesz, że coś się stało. Masz dostęp do plików, monitoringu, całego serwra NAS z zewnątrz - nawet z Sahary, jak tam znajdziesz neta ;) Dodatkowo możesz się wlogować przez przeglądarkę, lub mozesz z Playstore czy Apple store pobrać sobie bezpłatnie apki na telefon i mieć dostęp w 3 sekundy. 

Jak nie ogarniasz modelu to sobie przeklikaj ich stronę I Ci wypluje te, które poleca dla Ciebie: https://www.synology.com/pl-pl/support/nas_selector

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz coś ładnego pod telewizor to proponuje Qnap HS-453DX. Cena troch nie fajna, ale możesz podłączyć bezpośrednio pod TV przez HDMI, resztę usług DLNA puścisz w sieć dla innych urządzeń.

Inne Qnapy też mają HDMI i są 2 x tańsze.

 

A jak to konkretnie działa? Masz IP zewnętrzne? Część dostawców robi NAT i wtedy też to działa? Monitoring też działa czy tyko dostęp do plików?

Zakładasz konto na myQnapcloud ma które się wbija twój nas. Nic na routerze nie musisz przestawiać. Same pliki można udostępniać jak Dropboxem z tą rózńicą, że pliku są na twoim sprzęcie a nie gdzieś. Z tego co widzę na firewallu to mój qnap łączy się po SSL z hostem a61.myqnapcloud.com:https (cokolwiek to jest). nie wiem jak z kamerami , Qnap ma masę apek, może i do kamer coś ma.

Link to post
Share on other sites

Inne Qnapy też mają HDMI i są 2 x tańsze.

 

Zakładasz konto na myQnapcloud ma które się wbija twój nas. Nic na routerze nie musisz przestawiać. Same pliki można udostępniać jak Dropboxem z tą rózńicą, że pliku są na twoim sprzęcie a nie gdzieś. Z tego co widzę na firewallu to mój qnap łączy się po SSL z hostem a61.myqnapcloud.com:https (cokolwiek to jest). nie wiem jak z kamerami , Qnap ma masę apek, może i do kamer coś ma.

1) Oczywiście, że są tańsze QNAPy, ale ja napisałem "Jak chcesz coś ładnego pod telewizor ..."

2) Na routerze nic nie musisz przestawiać pod warunkiem, że masz włączona na nim opcję UPnP. Wówczas QNAP sam robi na nim odpowiednie wpisy w tablicy przekierowania portów. Jeśli nie masz na routerze UPnP sam musisz przekierować porty aby usługa myqnapcloud działała.

Link to post
Share on other sites

A co da UPnP przy braku zewnętrznego IP na WANie routera?

Rozumiem, że masz na myśli publiczne IP ?

UPnP umożliwia tylko wpisy w routerze. Sama usługa działa prawdopodobnie coś jak dynamiczny DNS, ale aby mieć dostęp do zasobów QNAPa musisz przekierować kilka portów. QNAP prawdopodobnie łączy się co jakiś czas do konta na serwerze i podaje aktulne IP - co umożliwia przekierowanie ruchu właśnie na tą maszynę.

Ja mam stałe publiczne IP i nie jestem w stanie sprawdzić jak to działa na zmiennym IP.

Link to post
Share on other sites

..... ale aby mieć dostęp do zasobów QNAPa musisz przekierować kilka portów

Klituś bajduś. Korzystając z myQnapCloud nic nie musisz. No chyba, że ci provider zablokuje transmisję po SSL.

 

... mam stałe publiczne IP i nie jestem w stanie sprawdzić jak to działa na zmiennym IP.

Działa tak samo jak na stałym - testowałem w domu na łączu LTE i potwierdzam, że działa. No chyba, żeby mieć server VPN czy FTP wystawiony na świat to wtedy trzeba parę portów na firewallu na łączu ze stałym i publicznym adresem IP. 

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...