Skocz do zawartości

Reset przy uruchomionej grze


Recommended Posts

Dzień dobry / dobry wieczór

 

Mamy następujący problem z komputerem: resetuje się podczas grania (WoW).

Częstotliwość: czasami po 2-3 godzinach grania, szybciej w wymagających dla grafiki miejscach (instanacja, rajd).

Po uruchomieniu komputera ponownie i gry komputer resetuje się ponownie.

 

Reset bez „niebieskiego ekranu” ot tak… komputer postanowił zrobić psikusa.

 

Nie ma na ogół problemu w typowych pracach biurowych, oglądaniu filmów (komputer może działać kilka godzin bez resetu)

 

 

1.Konfiguracja komputera:

Typ procesora QuadCore Intel Core i5-6600, 3700 MHz (37 x 100)

 

Płyta główna Gigabyte GA-Z170-Gaming K3

(4 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 1 M.2, 4 DDR4 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)

 

Mikroukład płyty głównej Intel Sunrise Point Z170, Intel Skylake-S

 

Pamięć fizyczna 16267 MB (DDR4 SDRAM)

 

DIMM2: Kingston HyperX KHX2400C15/8G 8 GB DDR4-2400 DDR4 SDRAM (16-15-15-35 @ 1200 MHz) (15-15-15-35 @ 1200 MHz) (14-14-14-33 @ 1120 MHz) (13-13-13-31 @ 1040 MHz) (12-12-12-28 @ 960 MHz) (11-11-11-26 @ 880 MHz) (9-9-9-21 @ 720 MHz)

 

DIMM4: Kingston HyperX KHX2400C15/8G 8 GB DDR4-2400 DDR4 SDRAM (16-15-15-35 @ 1200 MHz) (15-15-15-35 @ 1200 MHz) (14-14-14-33 @ 1120 MHz) (13-13-13-31 @ 1040 MHz) (12-12-12-28 @ 960 MHz) (11-11-11-26 @ 880 MHz) (9-9-9-21 @ 720 MHz)

 

Karta wideo GeForce GTX 960 (4 GB)

Dysk fizyczny Patriot Blast (SATA-III)

Dysk fizyczny WDC WD20EFRX-68EUZN0 (2 TB, 5400 RPM, SATA-III)

Corsair VS650 – 650 Wat

 

2.System operacyjny: Windows 10 Home 64-bity v. 1903

 

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: 

Zmiana chłodzenia na procesorze - opis w punkcie 5.

 

4.Używany program antywirusowy:

Avast

 

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu:

 

Kilka:

  1. Problem zaczął się w marcu – przegrzewający się procesor, dochodził do temperatury 90+ stopnia, reset komputera. Problem rozwiązany poprzez zmianę chłodzenia.
  2. Po niespełna półtora miesiąca komputer znowu zaczął się resetować – przeinstalowaliśmy system – nie pomogło
  3. Podmieniliśmy zasilacz na inny działający o takich samych parametrach - nie pomogło – dalej komputer się resetował
  4. Podmieniliśmy karty graficzne – nie pomogło (na słabszą kartę, grafika gorsza, ale rzadsze resety)

 

6.Informacje dodatkowe: 

 

  1. Jak na stępie – można czasami grać 3 godziny bez resetu, ale podczas większego obciążenia graficznego komputer uruchamia się ponownie.
  2. Jednostka była używany bez problemów przez jakiś rok – półtora (wykluczam zbyt słaby zasilacz)
  3. Informacja z systemu - Kernel-power: "System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania."
  4. FurMark – na opcjach standardowych działa bez zarzutu (zostawiliśmy go na 40 minut), ale odpalając: „Xtreme burn-in” + „Post-FX” komputer resetuje się od razu (1-2 sekundy max). potem uruchamiając FurMark’a przy jakichkolwiek opcjach reset za każdym razem. Zaznaczam tutaj… pomimo wyżej wymienionych restartów możemy przeglądać strony internetowe, odpalać netfliksa/hbo (właściwie pisząc to komputer działał 2,5 godziny w spoczynku bez ponownego uruchomienia)
  5. Odpalenie jakiegokolwiek programu do testu procesora doprowadzało do temperatury około 70 stopni – bez resetu
  6. Oglądałem pobieżnie kondensatory na płycie głównej (te które widziałem, bo nie sprawdzałem co pod radiatorem od procesora) – nie widziałem aby jakakolwiek „spuchł”
  7. Przeprowadziliśmy dwa testy i robiliśmy logi czujników:
    • Test przy odpalonej grze
    • Test przy odpaleniu FurMark (wydaje mi się że mniej miarodajny)

Wrzuciłem je na dysk google (jeśli to problem mogę na każdy inny serwis):

 

https://drive.google.com/drive/folders/1sw9zn-lJN18ntfz_qJGfOtrP9OJD8UeN?usp=sharing

 

Zastawiam mnie ten spadek częstotliwości i mocy na kracie graficznej (powtarzam – reset pojawiał się pomimo zmiany zasilania i grafiki).

Czy  może być to spowodowane płyta główną?

 

 

Jedyne co przychodzi mi do głowy to płyta główna do wymiany.

 

Z góry dziękuje serdecznie za jakiekolwiek uwagi i sugestie.

 

PS Zdaje sobie sprawę że podobny temat  istnieje na forum, ale kolega jeszcze go nie rozwiązał i nie chciałem robić zamieszania podpinając się. Jeśli to problem to proszę moderatora o przeniesienie postu.

Edytowane przez Asysh
Link to post
Share on other sites

Czy logi z testów są zapisane do momentu resetów PC? Test FurMark wykonaj z opcji GPU stres test. W tym który wrzuciłeś jedyna  anomalia to niestabilne napięcie V Core spadające nawet do 0.240V.

 

przegrzewający się procesor, dochodził do temperatury 90+ stopnia,
Jak długo trwała taka sytuacja? Możliwy scenariusz to degradacja elektroniki sekcji zasilania płyty głównej lub samego CPU. Wykonaj test CPU w Intel Processor Diagnostic Tool jeżeli w nim będzie reset to tylko sprawdzenie na innym CPU lub innej płycie gł.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź. 

 

 

Czy logi z testów są zapisane do momentu resetów PC? 

 

 

Tak, ostatni wpis to moment resetu. Logi prowadzone co 100 ms.

 

 

 

Test FurMark wykonaj z opcji GPU stres test.

 

Tak właśnie zrobiłem a logi zapisałem w pliku crash10_FurMark.

Poniżej ustawienia:

vj94T8G.png

 

upC9jFT.png

 

Po pracy mogę wykonać test ponownie. 

 

Prosze jeszcze o zwrócenie uwagi na kolumny: GPU Power, GPU Clock w pliku crash3_wow. W ostatnich 11 sekundach  wartości tam znacznie spadły. Oznaczyłem pola na czerwono. Czy może mieć to związek? W trakcie tego logu do resetu była cały czas uruchomiona gra. 

 

 

 

 

Jak długo trwała taka sytuacja?

 

Niestety nie pamiętam, sporadycznie przez około półtora miesiąca maksymalnie. 

 

 

 

Wykonaj test CPU w Intel Processor Diagnostic Tool

Po pracy to zrobie a logi z wyników dodam do poprzednich.   

Link to post
Share on other sites
Tak właśnie zrobiłem a logi zapisałem w pliku crash10_FurMark.

W tym logu zapis parametrów karty graficznej wygląda jakby grafika w ogóle się  nie uruchomiła. Częstotliwość taktowania GPU wynosi w całym zapisie 135.0 MHz pamięci V-RAM około 202.0 MHz oraz karta pracuje w interfejsie PCI-ex 16.1.1. Temperatura karty i brak obrotów wentylatora też wskazują na nieaktywność karty graficznej.

 

W ostatnich 11 sekundach

Zgadza się wygląda jakby karta straciła zainteresowanie grą, a mimo to CPU dalej obsługiwał grę, Wygląda na problem z łączem po linii CPU a sloty PCI Express. Sprawdź jeszcze na grafice zintegrowanej czy wystąpią raestarty. Wiadomo, że w tej konfiguracji musisz zmniejszyć ustawienia gier i wyłączyć funkcję XMP w biosie o ile jest włączona.

Jak u Ciebie przedstawia się sytuacja z aktualizacją biosu?

Edytowane przez lonialomax
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Wykonaj test CPU w Intel Processor Diagnostic Tool

Nic nie wykazał, ładny napis na zielonym tle "PASS"

 

 

 

Sprawdź jeszcze na grafice zintegrowanej czy wystąpią raestarty.

Uruchomiłem FurMarka na około 20 minut nic się nie działo, komputer pracował prawidłowo.

 

 

wyłączyć funkcję XMP w biosie o ile jest włączona.

Nie znalazłem jej w Biosie. 

 

 

Jak u Ciebie przedstawia się sytuacja z aktualizacją biosu?

Bardzo dawno, ale sadze że jutro ogarnę i zaktualizuje.  Myślisz że to ma związek?

Przy okazji przeinstalujemy Windows'a. 

 

 

W tym logu zapis parametrów karty graficznej wygląda jakby grafika w ogóle się  nie uruchomiła. Częstotliwość taktowania GPU wynosi w całym zapisie 135.0 MHz pamięci V-RAM około 202.0 MHz oraz karta pracuje w interfejsie PCI-ex 16.1.1. Temperatura karty i brak obrotów wentylatora też wskazują na nieaktywność karty graficznej.
 

 

Zaobserwowałem że po włączeniu komputera wiatraki na karcie graficznej działają prawidłowo do czasu uruchomienia się samego Windowsa, niby minimalne obciążenie wiec 0 obrotów.

 

KLm2zm4.png

 

Może to istotne:

jeśli ruchomi FurMark na maksymalnych ustawieniach w tym momencie = reset komputera

jeśli uruchomię wowa to do czasu "wymagających" miejsc działa prawidłowo, a czasami po prostu ją odłączy. 

 

Jakby "coś" co obsługuje kartę graficzną, za wolno ją uruchamiało, a czasem tak po prostu ją odłączało. 

Moje przypuszczenia. 

 

Przy okazji mam dwa pytania:

1. Czy wiecie dlaczego w monitorze zasobów mam informacje "114% maksymalnej częstotliwości"?

 

omXVNbL.png

 

2. Czy przełożenie karty graficznej do drugiego slotu może coś pomóc w określeniu problemu?

 

OVuBLtN.png

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie znalazłem jej w Biosie.
Prawdopodobnie nie miałeś włączonej funkcji XMP, a znajdziesz ją w zakładce Advanced Memory Settings.

Możesz do sprawdzenia przełożyć kartę do dolnego slotu, grafika gier nic nie straci.

Wartość 114% w danym momencie jest to wielkość wartości turbo CPU i prawdopodobnie system coś akurat przetwarza.

Jeżeli na grafice zintegrowanej bezproblemowo to pokusiłbym się o sprawdzenie pinów na płycie pod CPU. Istnieje podejrzenie, ze przy montażu nowego chłodzenia coś poszło nie tak lub zbyt mocno dociągnąłeś cooler do płyty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...