Skocz do zawartości

Upgrade komputera WIN10 do pracy Office, Photoshop/czasem rzucania filmu 4K na TV i okazjonalnego pogrania.


Recommended Posts

Na wstępie chciałem się przywitać bo jestem tu nowy, tzn chyba ze 20 lat temu mogłem się coś się udzielać ale na innym loginie więc - nowy. Chciałbym również wyjaśnić, że ogarniałem budowanie pecetów za czasów Rivy TNT i 3DFX Voodoo więc "troszeczkę" wypadłem. Spędziłem ostatnie 3 dni na przyswajaniu sobie co sie dzieje w CPU,GPU, dyskach ssd i RAM'ie. Zestaw który mam wymaga upgrade'u z różnych powodów. Mam starą dobrą obudowę Chieftec którą sobie zostawię bo dałem za nią chyba z 800pln z 10 lat temu - reszta wszystko do wymiany włącznie z zasilaczem który jest już stary.

Moje wymagania które sobie postawiłem - Po 1sze komputer musi być całkowicie cichy, stawiam to ponad wydajność przy graniu, to jest moje podstawowe wymaganie. Po 2gie chce mieć ultra komfortową pracę "biurową" czyli 60 otwartych zakładek w Chrome, otwarty gigowy plik w Photoshopie a w tle leci film 4K w MPC (mam stary przyzwoity monitor Della 27" 1440p i nowy turbo telewizor Sony 75" 4K), Mam przy obecnym zestawie problemy z zasilaniem, płytą główną i dyskami które są stare a więc ryzykowne więc wszystko wymaga gruntownego remontu - tutaj zestaw który sobie wymyśliłem:
 

MOBO: MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC, 4x DDR4 4400 (WiFi, Bluetooth, anteny w zestawie - ale nie wiem czy to nie złom, nie chcę tutaj oszczędzać)
CPU: Intel Core i5-9400F (Czy ten proc mi wystarczy do tego co napisałem powyżej czy może powinienem wydać więcej na i5 9600 albo nawet i7?)
RAM: Kingston HyperX Predator 16GB 3200MHz DDR4 CL16 DIMM (Tutaj kompletnie nie wiem czy dobrze wybrałem i czy powieniem miec 16 czy 32Gb)
Grafika: EVGA GeForce GTX 1660 XC Ultra, 6GB GDDR5 (ma 0db w trybie idle więc idealna dla mnie)
SSD: Samsung SSD 970 EVO Plus, 500GB, M.2 PCIe x4, 3500/3200 (tutaj nie chce kompromisów, ma być szybko i bezpiecznie)
HDD: Seagate IronWolf 4TB 5900obr. 64MB (podobno cichy, szybki i niezawodny)
Zasilacz: Antec HCG750 Gold EC, 750W, 80 PLUS® Gold (tutaj tak samo nie chcę kompromisów)

Jeśli chodzi o granie to i tak pewnie kupie PS4 jak wyjdzie Cyberpunk ale jak już mam modernizować PC to przecież będę chciał pograć w Wiedźmina czy GTA V czy co tam teraz jest fajnego. Natomiast ostatnia gra w którą grałem to Gran Turismo 5 na PS3 z 5 lat temu (ale mam ochotę w coś pograć)

Mój obecny zestaw:

MOBO: Jakiś stary topowy Asus za około 1K pln (który sie pieprzy, coś ma nie tak z zarządzaniem prądem albo nie lubi zasilacza albo co)
CPU: i5 3330 
RAM: Kingston HyperX Blu KHX1600C9D3B1K 2 / 8GX - ​​PC3-12800U
Grafika: Radeon HD 7700
SSD: SanDisk SDSSDX-240G-G25 Extreme 240GB
HDD: Seagate Barracuda 2TB 3.5" SATA III (ST2000DM001)
Zasilacz: 600W ale nie pamiętam jaki, chyba Chieftec.
System: Win10 64

I teraz dwa pytania, po pierwsze czy to co wybrałem jest sensowne a po drugie czy nie robię głupoty że w ogóle robię ten upgrade? Z góry dzięki za przemyślane odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

16GB na photoshop i duże pliki? MAŁO! ja mam 32GB bo na 16 brakowało już jak obrabiałem 4 zdjęcia z Nicona na raz + praca na warstwach + otwarty w tle captureOne 

Na 32 GB jeszcze mi nie zabrakło 

 

Subiektywnie dysk wymienił bym z seagata na WD lub nawet hitachi (nie darze sympatią seagate po ilości wysypanych dysków jakie miałem)

Edytowane przez elvismt
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

16GB na photoshop i duże pliki? MAŁO! ja mam 32GB bo na 16 brakowało już jak obrabiałem 4 zdjęcia z Nicona na raz + praca na warstwach + otwarty w tle captureOne 

Na 32 GB jeszcze mi nie zabrakło 

 

Subiektywnie dysk wymienił bym z seagata na WD lub nawet hitachi (nie darze sympatią seagate po ilości wysypanych dysków jakie miałem)

 

Przekonałeś mnie co do RAMu, szczególnie że to nie specjalnie duży wydatek. Jaki konkretnie dysk 4TB byś polecił? Tego seagate'a wybrałem bo podobno jest bardzo cichy.

Link to post
Share on other sites

Jak chcesz dobry dysk to polecam WD serię blue lub red, black jest strasznie drogi i głośny. Ja dla siebie wziął bym pewnie jakąś Toshibe np x300 z uwagi na cenę.

Ale jak nie zależy Ci na prędkości 7200 i jakiejś ciut lepszej wydajności ale za to chcesz być spokojny że dysk nie padnie od tak bierz WD 

 

Przerabiałem sporo dysków w życiu i z WD byłem najbardziej zadowolony a z seagatów naj mniej 

Rozwalały mi się najpierw 200-500GB padał firmware i dysk nie był widoczny w bios (szczęście dane nie ginęły i dało się to naprawić)

Później dyski 3TB od seagate z kupionych 10 dysków żyją tylko 4 i znów okazało się że była to trefna seria dysków

Oczywiście mówię o dyskach 3.5' 

 

Póki co eksperymentuje z toshibą jak ma być taniej a seagate omijam szeroko 

Link to post
Share on other sites

 

Przerabiałem sporo dysków w życiu i z WD byłem najbardziej zadowolony a z seagatów naj mniej...

 

 

Mnie z kolei lata temu WD padały jak muchy włącznie z tym że straciłem wszystkie dane. Teraz od 5 czy 6 lat Seagate'a 2TB i działa bez zarzutu, cholera wie może te nowe serie są jakieś kiepskie (sporo ludzi pisze że im padają) 

 

Edit: Ta edycja Seagate'ów "Ironwolf" czyli to co chcę kupić są z przeznaczeniem do NAS więc chyba nie mogą padać jak muchy mając MTBF 1mln godzin?

Edytowane przez koti174
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...