Skocz do zawartości

Przesiadka z 5960x na z390 czy x570 ?


Recommended Posts

Najnowsze wieści z pola walki.

Proc i grafa dojechały do serwisu.

Wieści dobre i średnie - dobra taka, że procek pojechał do dostawcy i chyba zostanie wymieniony, średnia to taka, że grafa też pojechała do dystrybutora (niestety nie bezpośrednio do MSI) i kij wie co z nią - sklep twierdzi że na 99% zostanie naprawiona.....dziwna sprawa, bo z tego co czytałem na temat mojej usterki, to za ten błąd z wentylami odpowiadał sterownik na grafie (jakiś scalak) i co ? Planują go przelutować ? Chyba nie...

 

Dzisiaj kolejne zaskoczenie i niesamowicie pozytywne.

Płytę mam z niemiec i im także zgłaszałem problem z prockiem i napięciami, jednocześnie pytając, czy może jest jakaś nadzieja na zamianę na coś innego - asus lub msi z najwyższej półki, ale kilka dni panowała błoga cisza i brak odzewu.

Dzisiaj zaskoczyli mnie niesamowicie - dostałem info, że mogę odesłać na ich koszt (dostałem papiery do przesyłki pocztą polską i niemiecką), zwrócą kasę jeśli jest cała i zdrowa i mogę zamawiać inną. 

Jutro odsyłam Aorusa i zamawiam MSI Godlike.

W ten sposób dodatkowo pozbędę się problemu z dyskiem Samsung 950 Pro rzucającym BSODy, który nie był widziany przez płytę (pisałem o tym wyżej, że problem można obejść ustawiając dyski na LEGACY).


Aorus odesłany, Goldike zamówiony. Pozostał tylko lej po bombie w portfelu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pytanko natury technicznej RMA - jak w końcu jest z tym liczeniem 14 dni na ustosunkowanie się do gwary ?

Trochę googlowałem i firmy piszą, że 14 dni roboczych, urząd że 14 dni ogólnie, ale że nie jest to dokładnie doprecyzowane i można się szarpać. Ogólnie urząd twierdzi że od dnia odebrania przesyłki przez sklep liczy się od następnego dnia.

Moje produkty przyjęte 3go stycznia, nie licząc tego dnia dziś jest 14 dzień licząc weekendy. Niestety 6go było święto i chyba się nie liczy, a weekend zaraz po 3cim ? Hmmmm - to może dzisiaj jest 12ty dzień.

Status zaakceptowania przesyłki przez sklep - 3 styczeń i obok napis 15 dni temu.

Licząc po sklepowemu bez świąt i weekendów - 14 roboczy to będzie 24 styczeń.

Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy z jakiego tytułu była składana reklamacja z tytułu gwarancji czy też rękojmi, jeżeli to drugie to sprzedawca ma 14 dni na ustosunkowanie się do żądań konsumenta, jeżeli z tytułu gwarancji to już wtedy trzeba zapoznać się z wewnętrznymi warunkami gwarancji zapewnianymi przez gwaranta. 

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

W końcu dojechał zamiennik 9900KS. Niestety nadal czekam na grafę i siedzę na magicznie szybkim GT710.

Jak na razie walka z nowym windowsem i instalka wszystkiego co miałem.

Wstępnie jestem zadowolony - zarzuciłem mu tylko w biosie na Godlike XMP na 4000MHz oraz obniżyłem agenta i IO na 1,3 oraz 1,25V. Plus tego taki, że przeszedł LinX 0.9.6 razem z tymi parametrami na XMP, a wcześniej na Aorusie się tam wysypywał.

Kolejna dobra rzecz, że temperatury mi zrobił max 83*C a wcześniej na Aorusie podchodził do 100*C.

Chyba jest poprawa.


Mam pytanie do posiadaczy szybszych pamięci wraz z i9. 

Zauważyłem jedną rzecz, która mnie niepokoi - jak na razie system mam stabilny na normalne 5GHz i 4000MHz XMP, ale wszystko wskazuje na to, że częstotliwość RAM ma ogromny wpływ na temperatury samego procesora.

Przykładowo - load defaults - procek na auto 5GHz i ram bez XMP na 2133MHz 15-15-15 - stresowe temperatury to sporo poniżej 80*C. Włączenie XMP czyli 4000MHz 19-19-19 i ten sam program robi już na starcie 80*C na rdzeniach i niektóre rdzenie po długim czasie podchodzą do 90*C.

Sprawdziłem więc co podnosi dodatkowo XMP w napięciach płyty - oczywiście agenta i IO, ale mogę go obniżyć sporo.

To nie eliminuje tego skoku temperatury. Gdy nie użyję XMP i ustawie ręcznie 4000MHz i niskie napięcia agenta i IO, oraz ręcznie timingi, temperatura także nie zmniejsza się. PS oczywiście Vcore nadal takie samo.

Czyżby sama szyna ramu tak bardzo wpływała na wewnętrzną szynę procka ?

Podsumowując moje wypociny - procek i ram na auto - 75*C, procek auto, ram xmp - 90*C. To 15*C różnicy od samego ramu.


Jak na razie jestem bardzo zadowolony. Piszę, że "jak na razie", bo aktualnie bawię się z obniżaniem napięcia.

Cieszy mnie to, że codziennie obniżam napięcie i nadal jest stabilnie. Chyba sztuka wiele lepsza od poprzedniej.

Dzisiaj testowałem kolejne obniżenie napięcia na procku - 1,240V.

Trochę mnie niepokoją skoki napięcia i co dziwne w górę, a nie w dół.

To mój pierwszy MSI i oczywiście na forum nikt nie chce napisać o co tu biega.

Przykładowo:

- Vcore w biosie 1,240V, a skoki od 1,246V do 1,272V

- VCCSA w biosie 1,22V, skoki od 1,234V do 1,260V

- VCCIO w biosie 1,18V, skoki od 1,196V do 1,210V

LLC jest na auto, a to jest niby zalecane LLC-3, czyli najbardziej płaska linia.

 

Oto fotka po udanym teście wygrzewania:

o41Vo6o.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...