Skocz do zawartości

Przesiadka z 5960x na z390 czy x570 ?


Recommended Posts

Jak na razie morduję się i wysyłam maile i zakładam tematy na forach gdzie mogę.

Piszę do sklepów, intela, aorusa.

Intel i Aorus przerzucają się winą. To nie my, to płyta - to nie płyta, to żyła proc.

Czekam na info od sklepu.

 

Tak czy siak nie mogę tego tak zostawić, bo proc nie jest w 100% stabilny.

Albo przez za niskie ustawione ręcznie napięcie, albo przez żar piekielny na stockowym napięciu.

Dzisiaj raz jeszcze zmontowałem wszystko, zamontowałem blok raz jeszcze i nic.

Aktualnie na procku, gdy to piszę, mam poniżej 30*C na rdzeniach. W grach do 75*C.

Z AVX......nawet nie próbuję bo albo BSOD, albo żar piekielny.

Offsetu nie będę dawać - on ma działać na tyle co producent obiecał.

Link to post
Share on other sites

Z tego co widziałem na Twoim filmiku to i tak masz boską temperaturę na procku.

U mnie niby stabilny aktualnie na 1,26V bez AVX, to robi w zależności od gry około 70-75*C na rdzeniach.

To nie jest normalne.

Jak się wkurzę to go odeślę do intela i albo niech dają nowy proc z normalnymi parametrami, a jak nie, to się wkurzę jeszcze bardziej i wymienię go na KF.

Czekam na odpowiedzi na maile ze sklepów i zobaczymy co wyjdzie.


PS bym zapomniał spytać - jakie miałeś napięcie w biosie na default ?

I czy napięcia na VID-ach rdzeni także masz z kosmosu ? U mnie nieważne jakie jest Vcore to VIDy na rdzeniach widuję do 1,55V !!!

Link to post
Share on other sites

To mnie pocieszyłeś z tymi temperaturami, pod obciążeniem w System Stability Test -  AIDA64 nie które rdzenie dobijają do ~91'C, nie zbyt z tego jestem zadowolony przy użyciu monoblocku.

 

cPM43RR.png

 

U mnie również na default-owych ustawieniach napięcia skakały do chorych wartości 1,5v coś tam, dopiero po ręcznych ustawieniach: 5,00 GHz @ AVX 4,90 GHz @ 1,35v z power limitami na max, napięcia z odczytów są normalne.

 

 

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Ale jakie miałeś default Vcore w biosie ?

 

A to moje odczyty - zaznaczione napięcia ustawione ręcznie w 2 czujnikach (Vcore) oraz VIDs poszczególnych rdzeni - tutaj akurat tylko z windowsa i chwili z World of Warships oraz Diablo 3.

Uruchomiłem także po kilka minut każdego wypalacza (nawet AVX na około 2-3min).

4CW2Aq5.jpg

 

VIDy potrafią zrobić bez problemów 1,55V i to chyba nie jest normalne mimo, że na forum Aorusa nie kazano mi na nie zwracać uwagi. Kazano mi monitorować VRVOUT bo to niby regulatory i Vdrop, a tam spokojnie.

 

PS te kosmiczne VIDy pojawiają się najczęściej nie gdy jest max obciążenie procesora tylko dajmy na to w średnich sytuacjach lub w idle. Teraz jak siedzę i to piszę to windows zrzuca nieustannie takty od 800MHz do 5GHz i VIDy skaczą najbardziej od 0,7-1,45V.

Obciążenie maksymalne stabilizuje je w okolicy 1,2-1,35V.


A o to bios na domyślnych ustawieniach:

Ładnie dorzuciłem czerwoną strzałkę do malutkiedo napięcia na "dzień dobry".

FxFj8R0.jpg

Link to post
Share on other sites

Tu masz odczyt napięć default w biosie

 

vJQZECd.jpg

aYuuf8K.jpg

 

tutaj testy z AIDA64 i AC: Origins

 

 

 

widać VIDy z kosmosu 1,520v, VCore prawie dobija do 1,40v

 

i co ciekawe proc na stocku pod AIDĄ64 sobie zrzucił taktowanie do 4,30GHz xD to jest jakaś farsa te ustawienia fabryczne  :rotfl:

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Vcore 1,120V, a nie kutfa u mnie 1,332V............a w stresie 1,38V na auto.

Może zrzuca przez sekcję płyty ? Z370 to chyba jest z opisu ?

 

Zgłosiłem już reklamację procka i odsyłam go w czwartek.

Zgłosiłem też reklamację grafiki i odsyłam też w czwartek.

Została płyta od niemców - tu czekam już 2gi dzień na odpowiedź......tu będę rozmawiał o wymianę na inną firmę Z390 jak da radę, a jak nie to się wkurzę i sprzedam ją w pi......du.

 

Wszystko się po prostu sypie na łeb na szyję.

 

Grafa sypała się od nowości - skoki fanów na max i spowrotem na normalne i tak w koło (znany temat z forum msi).

Od czasy wymiany monitora karta bardziej ciężko pracuje i robi to wentylami wyjątkowo często.

Link to post
Share on other sites

Tutaj masz zestawienie sekcji:

 

 

jak widać nasze płyty są w czołówce najlepszych płyt pod coffe lake, twój AORUS Master jest w stanie zasilić procka do ~250W, więc na co chcesz wymienić? bo wyboru jeszcze lepszego nie wiele ci zostało:

 

Jest ryzyko że wymiana płyty może Ci nic nie dać, zależy to pewnie od sztuki procesora i podobnie może być z reklamacją procka do intela, albo go sprawdzą albo nie sprawdzą i odeślą inną sztukę

 

 

Również pisałem do Supportu ASRocka, niczego konkretnego się nie dowiedziałem po za tym że nie mogę ustawić na sztywno AVX tzw. "0" bo zablokowali to dla bezpieczeństwa, najmniej mogę ustawić "-1" dla AVX. Polecali mi ustawić procka na 5,1GHz, wtedy AVX będzie robił 5,0GHz, niestety jest to dosyć trudne, nie pomagają nawet napięcia 1,40v dla Vcore, aktualnie nie jestem wstanie tego cepa ustabilizować, ponieważ nie chce mi się przy tym za bardzo siedzieć, dlatego używam paremetrów 5,0GHz + AVX 4,9GHz @ 1,35v i jest 100% stabilny. Generalnie jestem nieco zawiedziony marnego wsparcia producentów płyt głównych i marketingu Intela "Special Edition 5GHz".

 

 

 

  • Grafa się sypała? mówisz o MSI RTX2080Ti Gaming X Trio, według recenzji średnio udany model, pomimo potężnego chłodzenia potrafi się mocno zagrzać - wszystko wyszło w termo-wizji, i jeszcze dali gorsze pamięci od microna.

 

  • Dodam też że miałem okazję przetestować MSI RTX2080Ti Lighting Z, naprawdę świetna karta, cicha, w testach termowizji na całym pcb miała b. dobre temperatury, i oczywiście dostała lepsze pamiątki od samsunga.

 

Link to post
Share on other sites

Master 250W powiadasz......

To teraz słuchaj.....proc na 1,25V - test z AVX i pokazywał mi 261W na cpu.....

To teraz dajmy mu jego "firmowe" 1,33V ze skokiem do 1,4V i włączmy AVX.

 

Na forum intela gościu także ma to samo na aorus masterze. Też 1,4V i 265W z AVX.

Krótka odpowiedź panicza z intela - "jest już jeden taki temat z tą samą płytą więc pytajcie o to aorusa" - koniec rozmowy.

 

Forum aorusa - "nie przejmuj się napięciami VID tylko patrz na Vcore i VROUT".

I co z tego skoro cały świat wie o tym, że VID to napięcie na pojedyńcze rdzenie w procku. Max mordercze dla procka niby jest 1,52V (na całość) a ja robię 1,55V na pojedyńczych rdzeniach. To nie jest kuuuu...... normalne i pocieszanie mnie przez nich niczego tu nie zmieni.

Ignoruj 1,55V - pewnie ..... na 14 nanometrach ignoruj. Zdechnie prędzej czy później albo się zajedzie i będzie niestabilny.

 

PS co do wkurzenia na płytę - biorę pod uwagę tlko MSI Godlike. 

Jest jeszcze możliwość zamiany procka na KF.

 

Co do grafy - fakty grzeje się bardziej niż myślałem, pamięci mam samsunga, a temat wygląda tak:

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=315467.0

U faceta szleje jeden wentyl, u mnie już skaczą obydwa.

MSI się wypina - RMA na nową i tak w koło. Ktoś się wkońcu wkurzył i napisał, że problem rozwiązał - przesiadł się na EVGA i ich zjechał, że nigdy więcej i nikomu nigdy nie zasugeruje nawet MSI przez głupi serwis. Tematy zamykają jeden po drugim.

Link to post
Share on other sites

Oni dobrze wiedzą co wypuścili zarówno producent intel jak i producenci płyt głównych, przypomina mi to poprzednią akcję promocyjną dla Core i7-8086K Anniversary Edition, ludzie się napalili, potem wyszła na jaw informacja że ten boost 5,0GHz jest przeznaczony dla jednego rdzenia.

 

Równie dobrze może to być zły odczyt z tych VID, wcześniej na płycie ASRock Z370 Taichi miałem i7-8700K z pełnym 5,0GHz i:

 

  • przy starym biosie 1.30 VIDy skakały do ~1,47v
  • przy nowym biosie 4.20 VIDy skakały do ~1,30v

 

Jak ci się proc całkiem zdegraduję od zbyt wysokiego napięcie, zawsze możesz na gwarancję wysłać, najlepiej jak kupiłeś proc na morele gdyż tam dawali 3-letnią GW, zamiast normalnie 1 rok :P Także nie ma co się tym zbytnio przejmować, polecam też popytać się  na grupie FB Extreme Hardware - Bastion Pasjonatów PC.

 

 

 

(grafa) MSI tak ma jak wentyle padają, obrażają się na reklamację na ich cudowne, solidne i nie zawodne TorXy 3.0, zobacz ten temat: https://forum.pclab.pl/topic/1257724-Serwis-odrzuci%C5%82-reklamacje-GTX970-dok%C5%82adnie-3-miesi%C4%85ce-przed-ko%C5%84cem-gwarancji/

 

ja generalnie nie mam z tym problemów, grafa zalana cieczą, kupuje jakie chce wentyle na chłodnice :]

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Wczoraj walczyłem z pomocą ludzi z forum aorusa do grubej nocy.

Dziwna sprawa, bo udało się go trochę ustabilizować po godzinach testów i różnych ustawień.

Ja tego jednak nie nazywam ustabilizowaniem, bo cały czas twierdzę i nikt z aorusa nie chce mi odpowiedzień ja jedno zasadnicze pytanie - dlaczego nie mogę uruchomić kompa, wejść do bios, wcisnąć "ustaw domyślne", zapisać i cieszyć się stabilnym, normalnym ustawieniem kompa. Na 1,3V z ekstremalnymi ustawieniami w biosie był stabilny na 5GHz z pamięciami na 2133MHz. Po ustawieniu ram na 4000MHz plus napięcia od razu 10-12*C więcej na rdzeniach. Pamięci na 3600MHz i prawie to samo. Stabilność się skończyła. Temperatury już sporo ponad 90*C na chłodzeniu wodnym - to też nie jest stabilność.

Tak czy siak zbliżaliśmy się do ustawień auto z biosu - 1,332V - to chyba jednak świadczy o ty, że to żylasty na max proc.

 

Mam dość zabaw w testy stabilności - przecież nic nie podkręcam.

Ma być po prostu stabilny na ustawieniach domyślnych !

Proc wraca do intela - niech go sobie zamontują pod oknem jako grzejnik.


Dzisiaj dokonałem ostatniego testu przed odesłaniem gnoja.

Wydaje mi się, że udowodniłem swoje tezy odnośnie tego, że to wyżyłowana na potęgę sztuka.

Dokonałem rzeczy niemożliwej a dokładnie:

1- load bios default

2- załadowałem xmp 4000MHz

3- włączyłęm tylko legacy na dysk aby nie robił problemów

4- zapisałem i tyle

 

Wszedłem do windowsa i zapodałem mu test którego nie przechodził z pamięciami na 4000MHz, a o to rezultat.

Stabilny - ogrzewający mieszkanie - tak można by to podsumować i pewnie nie za długo by tak pożył.

 

Nie mogę wrzucić obrazka ? - nie ten typ pliku ? wtf....

Wrzucam link - https://i.imgur.com/QbTRMfS.jpg

 

A teraz najlepsze - tak jak myślałem:

- temperatury CPU to kosmos (przypominam że mam chłodzenie wodne i to grubaśne) prawie 95*C

- napięcia CPU to kosmos 1,35-38V

- napięcia na VCCIO to kosmos 1,375V

- napięcie na SystemAgent to kosmos 1,37V

 

Wysyłam w czwartek procka na RMA z prośbą o wymianę na K lub KF.

Edytowane przez kamyk155
Link to post
Share on other sites

Żeby tylko nie okazało się że binowali ostatnio wszystkie I9 robiące 5GHz na KS; a zwykłego K dostaniesz jakiegoś parcha co 4,9 nie utrzyma. :(

 

Mimo to sam przez chwilę miałem I9 9900K @ 5GHz (jakieś 3 godziny gry w AC Odyssey wytrzymał po czym postanowił umrzeć) i wiem co potrafi zademonstrować wydajnościowo. We wspomnianej grze to jedyny procesor który widziałem nie łapiący obciążenia po 100%.

 

Obawiam się też czy nie jest to kwestia mobasa. Były tu już na forum przypadki płyt od Gigabyte (z tego co pamiętam to jednak na Ryzenach) przebojów. Ja sam tej marce już nigdy nie zaufam - patrz wątek o kartach graficznych Turing gdzie opisywałem jak cudownie działa mój "wypasiony" pełen ledófff Aorus 2080Ti.

 

Współczuje :( Ciekawe jak twoja sztuka CPU by się zachowywała gdybyś nie miał customowego chłodzenia tylko np. jakąś Noctuę powietrzną. Throttling az miło...

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

patrz wątek o kartach graficznych Turing gdzie opisywałem jak cudownie działa mój "wypasiony" pełen ledófff Aorus 2080Ti.

 

ciekawe który jak tam pisałeś ze 100-200 postów

 

 

 

Starczy mi 4700MHz, byle by był stabilny zaraz po włożeniu do płyty na auto......

Jak już będzie 100% stabilny to wtedy można się bawić, a nie tak jak teraz - walka o stabilność na auto....

 

4700MHz? tyle to stockowo na wszystkie rdzenie robi i9-9900K

 

btw. Jakie Ty masz chłodzenie wodne? kompaktowe AIO czy Dedykowane LC?

Link to post
Share on other sites

mutissj - czytałeś wogóle temat czy tylko ostatnie kilka postów ?

Jak zamienie KS na K lub KF to będzie miał 4700MHz - chyba logiczne.

Chłodzenie - post 14 -  mam układ z 3 chłodnicami 360 i na nich 18 wentylatorów 120mm, a do tego kolejne 8 wentylatorów 120mm do samego obiegu powietrza w obudowie, plus kilka innych 140mm oraz 40mm.

Link to post
Share on other sites

zacznij więcej ENTER używać, i trochę bardziej zwięźle pisać, nie mam cierpliwości do czytania tone tekstu.

 

wracając do tematu:

 

to grubo, 3 chłodnice 360 na procka, przecież ta ciecz w obiegu lodowata jest 

 

według mnie przy takim układzie nie-wodowanie grafiki to masochistyczne podejście

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Miałem wcześniej wodowane 2x gtx980, następnie 1x gtx1080, a teraz mam syf od msi z plombą......

Ostatniego gtx1080 uszkodziłem nie wiem jak właśnie blokiem i dlatego zostałem na powietrzu z rtx2080ti.

 

Zobacz moje niedawne zmagania z wymianą platformy - tam miałem 9900k + aorus extreme + 3600MHz:

http://forum.benchmark.pl/topic/278305-nowa-platforma-i-spory-problem/

 

A teraz mam kolejne jaja tylko że ze stabilnością i temparaturami......

 

PS zobacz tamte temperatury......60*C.....

Edytowane przez kamyk155
Link to post
Share on other sites

Chłodzenie - post 14 -  mam układ z 3 chłodnicami 360 i na nich 18 wentylatorów 120mm, a do tego kolejne 8 wentylatorów 120mm do samego obiegu powietrza w obudowie, plus kilka innych 140mm oraz 40mm.

 

A wystarczy że masz popekany lut i nawet 10 chłodnic nic nie zmieni ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Miałem wcześniej wodowane 2x gtx980, następnie 1x gtx1080, a teraz mam syf od msi z plombą......

Na plomby są patenty w necie jak ściągać np. trick z suszarką,

ja już nie mam zamiaru brać grafik od MSI, odkąd mnie chcieli z gwarancją porobić

zresztą jak wodujesz to najlepsze warunki daje EVGA, m.in pozwalają na wymianę chłodzenia i nie tracisz prawa do gwarancji.

 

 

 

Ostatniego gtx1080 uszkodziłem nie wiem jak właśnie blokiem i dlatego zostałem na powietrzu z rtx2080ti.

też o tym słyszałem, mimo że wszystko dobrze zrobisz, istnieje szansa że coś uszkodzisz, delikatność jest tutaj priorytetem, a profilaktyką jest stosowanie opasek anty-statycznych.

Mi akurat z tym jak na pierwszy raz zaskakująco dobrze poszło.

 

 

 

Zobacz moje niedawne zmagania z wymianą platformy - tam miałem 9900k + aorus extreme + 3600MHz:

http://forum.benchmark.pl/topic/278305-nowa-platforma-i-spory-problem/

A teraz mam kolejne jaja tylko że ze stabilnością i temparaturami......

 

widzę czarny ekran, wymiana na GT710 i znowu płyta od gigabyta, 

dałbyś w końcu spokój z tymi płytami od GIGABYTA może jakiś ASRock ew. ASUS

 

 

 

PS zobacz tamte temperatury......60*C.....

 

ciężko mi w to uwierzyć że na i9-9900K miałeś 60'C

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Jutro rozbieram kompa, wyciągam procka i grafę, pakuję w paczki i odsyłam.

 

Tak wstępnie obstawiam, że będę czekał tygodniami.

Oba sprzęty z proline - uwagi opisane z zgłoszeniach i kazali odesłać.

Ciekaw jestem czy oni sprawdzają/oglądają te problemy czy robią tylko za pośrednika i odsyłają dalej.

Pytałem w mailach czy mogę sam odesłać np do intela/msi, to napisali że najpierw do nich.

Bardzo jestem ciekaw, czy po uwzględnieniu reklamacji można negocjować wymianę na inny sprzęt.

Mowa oczywiście o zamianie 9900KS na K lub najlepiej KF, bo i tak mi grafa nie jest potrzebna, oraz czy jest możliwość pozbycia się tego RTX MSI i zamiana go na inną firmę - tutaj słabo to widzę, a obawiam się, że jak przyjedzie pewnie nowa sztuka to może być także wadliwa - było o tym kilka razy na forum i najczęściej kończyło się to zwrotem i wymianą na innej formy grafę....

Link to post
Share on other sites

@UP

 

Sprawdzałeś ile wat ten mini-pc zużywa do oglądania np. youtuba w 1080p?

 

wcześniej miałem Celerona G4900 z integrą UHD610 to zjadał w trybie zrównoważonym jakieś ~30W na chipsecie Z370,

 

myślę że na budżetowym H310 dało by się tą wartość obniżyć do ~20W :P

Link to post
Share on other sites

 

Power Consumption

I also took some power consumption measurements for the Kaby Lake i5 NUC.

 

Task

 

Power

 

Windows 10, idle on desktop

 

13.6 W

 

Prime95 running stress test on all cores

 

48.1 W

 

3DMark Time Spy Demo

 

45.4 W

 

MPC-HC playing 10-bit 120Mbps HEVC at 4k

 

19.2W

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...