Skocz do zawartości

Przesiadka z 5960x na z390 czy x570 ?


Recommended Posts

Witam. Od jakiegoś czasu robię przymiarkę na wymianę platformy na nową.

Była już próba przesiadki na z390, ale nieudana (zdechła grafa i oddałem części do sklepu).

Poczekałem na nowego ryzena i lekko mnie rozczarował - tutaj kwestia wydajności w grach.

Mój aktualny komp ma już swoje grube lata - platforma żyje od 2015r i nadal co dziwne, ma się dość dobrze. Ostatnimi czasy jedyne co wymieniłem w nim to monitor z FHD 144Hz na 3440x1440 100Hz i grafę z 1080 na 2080 Ti.

 

Aktualnie mam dwie przymiarki co do zmiany:

Z390 + 9900KS + DDR4 4000-4400 lub X570 + 3950x-3900x + 4000-4400.

Zaraz będzie pytanie po co taki ram - odpowiadam Patriot Viper Steel to B-die CL19 - jest możliwość spokojnego obniżenia zegara jeśli procek nie da rady, zabawa z CL na sporo niższe i są dość tanie.

Teraz kwestia użytkowania kompa w % = 80/20 gry/programy.

Już byłem przekonany co do ryzena (platforma niby nowsza, bardziej przyszłościowa, nadal poprawiają zegary boost), ale oglądałem masy testów i w grach są nawet różnice w 2k i 4k na korzyść Intela.

Wiele osób mówi, że wyższa rozdziałka to mniejszy wpływ CPU, ale w testach nadal są różnice na korzyść intela, co by jednak oznaczało że intel nadal jest szybszy.

Co do AMD - x570 to pcie 4.0, wifi AX, najczęściej lepszy lan 5/10GBit.

 

Wczoraj znalazłem jednak coś w kwestii kompromisu jeśli chodzi o Intela.

9900KS - wyjdzie za miesiąć, Z390 ROG XI Gene (płyta mini, ale najlepsza sekcja, 4x M.2, super OC procka i super OC RAM - bo 2 sloty, a cena 1k tańsza od top tierów).

Jest jeszcze możliwość 3950x (też za miesiąc) i wtedy coś pokroju aorus master X570.

Co dziwne - platforma intela wychodzi taniej (aktualnie K lub KF) w porównaniu do 3900x (a co dopiero 3950x) no tylko że zaraz intel jak to intel wprowadzi 10 core z innym socketem i chipsetem....

 

Sprawa także kluczowa odnośnie przesiadki - mój komp ssie jakieś 600-650W z gniazdka w grach i około 250W teraz w samym necie, więc tutaj też sprawa że jednak staruszek powinien odejść.

 

Jakieś porady ?

Może ktoś posiada tego XI Gene ?

A może ktoś ma nowy bios ABBA do X570 i AMD nagle zaczął zamiatać intelem podłogi w grach ?

(wg testów 1-2% różnicy z tych poprawek boosta......także...)

Link to post
Share on other sites

Póki w większości grasz to bierz Intela z 2080Ti + 2,5k monitorem. Z 3950x i AMD to tylko kiedy już naprawdę skorzystasz z tych wszystkich rdzeni i zapędzisz je do roboty a tak to 3900x jeśli będziesz mógł poświęcić te ~10% fps w grach. 16c/32t pozwoli prawdopodobnie na działanie 2 rzeczy na raz... przynajmniej tak było z Threadripperami 19 i 29x0.

 

BTW Tu dodaje odp z x-kom nt. dostępności 3900x

 

Dziękujemy za zainteresowanie ofertą naszego sklepu. Uprzejmie informuję, iż obecnie wybrany procesor nie jest dostępny w naszym magazynie. Dostępność jest ograniczona, a zamówienia realizujemy chronologicznie. Dostępność powinna poprawić się w połowie września, natomiast mimo szczerych chęci nie jesteśmy w stanie potwierdzić dokładnej daty zrealizowania ewentualnego zamówienia. Proszę o zrozumienie, ponieważ ograniczona dostępność ma globalny charakter.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Komp kręcony tak jak w opisie.

Wkurza mnie że startuje pół dnia (to między innymi zasługa x99) i żre masę prądu.

Nadal czekam na KS i 3950 i wtedy podejmę decyzję. 

Tak czy siak KS bym kręcił, a ryszard to tylko jego auto oc.

 

A co z AMD theardripper 2990WX?

Link to post
Share on other sites

Nie znamy jeszcze ceny 9900KS ale bym się nie napalał na niego jakoś specjalnie... W najlepszym przypadku po prostu wkręci się na jakieś 5,3, gdzie zwykły 9900k czy kf może liczyć na 5.0, 5.1 a jak się poszczęści i więcej. A do monitora 2k+ pewnie za dużej różnicy nie zrobi. Imo to jak wyrzucanie kasy na 3800x, kiedy jest praktycznie identyczny 3700x będąc przy tym sporo tańszy.

Edytowane przez dragzor
Link to post
Share on other sites

Wstępnie czekam bardziej na 9900KS niż na ryzena 3950x.

Te 100MHz więcej w boście w ryśku niewiele zmieni jeśli chodzi o gry, a dodatkowe rdzenie tym bardziej.

Wstępnie brałbym KF, bo nie ma grafy i jest mi ona zbędna i niby ciut lepiej się kręci (najczęściej 100MHz więcej niż K).

Jednak KS to gwarantowane 4-5GHz plus co da radę pokręcić. Cena ma być 499$.

Do 2500-2800zł mogę przeboleć. 3950x to już jednak spory przeskok cenowy bo 750$, a w sklepach pojawiają się pierwsze przecieki, że pierwsza partia poleci za nawet 1tyś $, bo podatek od nowości i trudnej dostępności.

Link to post
Share on other sites

Komp kręcony tak jak w opisie.

Wkurza mnie że startuje pół dnia (to między innymi zasługa x99) i żre masę prądu.

Nadal czekam na KS i 3950 i wtedy podejmę decyzję.

Tak czy siak KS bym kręcił, a ryszard to tylko jego auto oc.

Płyty hedt czy to tr4,lga2066,lga2011v3 tak mają bootują dłużej jak platformy mainstream.

 

A z tym pół dnia nie przesadzaj,wiem ile botuje x99 delux 2 asus-a+do pary z wysoko kręconym 6950x 4500mhz 1.4v uncore 36 ram 14.14.14.34.3400mhz tr1.

.Kupująć platformę HEDT powinieneś wiedzieć że "zre więcej niż zwykła platforma dla kowalskiego".ja bym w ks nie szedł bo to zwykły 9900k,tyle ze binowany.I nic ciekawego w sumie.

 

 

Ja mogę ci powiedzieć ze 6950k to co wyżej+dwa kręcone 2080ti,to dopiero prądu biorą że hoho.Zwłaszcza jak limity w uefi zdjałem,ale co z tego biorąc dawno temu x99 byłem świadomym ze swoje to zje po mocnym OC.A wydajność w grach jest bosko,tam gdzie sli działa np:Shadow tom raider dxd12.Więc w kwestii x99 mam duże pojęcie jak to działa.

Link to post
Share on other sites

Słuchaj. 

 

Miałem podobną sytuacje tak jak ty tylko że miałem 5930k podkręconego do 4.375 GHz na 1.275V żałożyłem DDR g. skil 3000Mhz i smigał bardzo dobrze temp max po 60* Grałem głównie w Division 2, teraz zmieniłem na I9900k, aorus z390 pro wifi, 3200Mhz G skil 2x 16gb. i powiem ze jakiejs dużej różnicy w Division 2 nie widze :( mało tego bo temp na H115i w stresie to ponad 100* czasem :( Zaopatrując się w taki proc to bez 360mm chłodnicy to tak o chyba do 5GHz. A obudowe mam przewiewna 2x140 front i 1x 120 tył. Fak faktem botowanie po biosie to czasem 5s na z390.

Tylko w 4k gram.

Edytowane przez kampers
Link to post
Share on other sites

Moja platforma miała na początku 3 bloki wodne - proc i 2x GTX980 w SLI.

Później była wymiana graf na 1x GTX1080 także z blokiem wodnym.

Aktualnie nie zakładam już bloku na grafę (2080ti) i cała moc chłodzenia to tylko CPU.

Tak jak pisałem - wymieniałem monitor na 3440 zamiast FHD i dlatego zastanawiałem się nad nową platformą - tym razem już bardziej energooszczędną i przyszłościową.

Wkurza mnie że komp wstaje jakieś 45 sekund (większość boot to płyta) i żre sporo prądu nawet w idle.

Niby pod te wymagania przyszłościowe bardziej pasuje ryzen, ale jest dość przeciętny w grach.

Widziałem sporo testów w grach, gdzie są spore różnice nawet w 4k między ryśkiem a i9900.

Przez chwilę miałem Z390 Aorus Extreme, 9900k i G.Skill 3600 CL15, ale platforma nie chciała działać z grafą (1080), która jak się okazało po oddaniu wszystkiego do sklepów - była winna i padła.

Wtedy kierowałem się testami i 9900k niszczył mojego 5960x o 20-50% w grach (ale testy FHD).

Teraz jest problem że gram w nazwijmy to 2,5k (patrzę na testy 2k i 4k i biorę wynik pośrodku).

Nadal jednak nie jestem pewien co wybrać i dlatego poczekam na 9900KS oraz rysia 3950x.

Miesiąc mnie chyba nie zbawi. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jednak zdecydowałem że się przesiadam.

Aktualnie zacząłem kompletować sprzęty.

Wybrałem jednak martwą platformę czyli Z390.

Pamięci już zamówione - 2 zestawy po 2x8GB Patriot Viper Steel 4000MHz.

Czekam na dostępność 9900KS na morele albo x-kom i do tego wstępnie przymiarka na Z390 Aorusa Master G2 (tylko dlatego że ma więcej czerni niż normalny master). Niestety G2 na razie u nas nie widać, ale na dniach ma się pojawić u zachodnich sąsiadów w caseking. Wiele łatwiej będzie mi też zrobić przesiadkę chłodzenia wodnego - blok pasuje bez modyfikacji, a backplate do bloku 1151 już mam zakupiony sporo wcześniej.

Link to post
Share on other sites

Kup intela i po problemie .

Nie ma sensu pchania się w podstawkę amd jak grasz tylko w gry ..

Może amd wyda coś w następnym roku ale to tylko wróżenie z fusów .......

Komputer bez kompromisów to gier bierz intela..

Bo rozwodzenie się że bardziej się opłaca brać 3700 x nie ma sensu...

Bo autor tekstu jasno podkreślił że nie stawia na kompromisy ....

Widać to przy kracie 2080 ti ...

Link to post
Share on other sites

Pamięci już dojechały.

Płyta przed chwilą zamówiona - zdecydowałem się na Aorus Z390 Master G2 z niemiec bo u nas nie jest nadal nigdzie dostępna.

Procki 9900KS chwilowo nigdzie nie są dostępne. W x-kom czekają na dostawę, a w morelach poszły wszytkie.

Link to post
Share on other sites

UP

Wiem o tym sklepie i widziałem wcześniej.

Nie chcę tam jednak kupować. Pamiętam że kontakt z nimi był "bardzo średni".

Mam od nich nawet grafę, ale wolę poczekać na morele lub x-kom, bo mam je w swoim mieście w razie czego.


Poszło zamówienie na 9900KS.


Sprzęty dojechały. Z390+9900KS+32GB 4000MHz.

Jutro montowanie wody i całości.


IMG-20191210-160427.jpg


Wszystko złożone do kupy i niby jest ok.

Jest jednak jedno bardzo duże ALE które mi się nie podoba.

Chyba jest coś nie tak z napięciami procka i jego temperaturami.

Wszystko w biosie na auto oprócz pamięci - tam dałem XMP 4000 i ręcznie 1,35V, a VCCIO oraz VSSA 1,25V.

Proc na auto skacze napięciem do sporo ponad 1,4V a jego rdzenie VID do ponad 1,5V.

Temperatury nawet ponad 80*C co jest raczej dziwne, ale w idle momentalnie spada do 28-30*C i tyle mam w windowsie, co by wskazywało na poprawnie zamontowany blok wodny.

Wszystko w biosie na default (pamięci 2133) - ciut zimniej i ciut mniejsze napięcia, ale to tylko niewiele mniej.

Coś tu chyba nie gra. Bios najnowszy F10 niby pod 9900KS .


Przed chwilą 1 rundka (ok 20-30min) w BFV na ultra detalch 3440x1440 - wcześniej na 5960x max tempy to poniżej 60*C na rdzeniach, a aktualnie na 9900KS to 79 do 86*C. Po kilku sekundach w idle - standardowe 30 kilka stopni.

Vcore pokazał max 1,392V a VIDy na rdzeniach od 1,466 do 1,477V. To chyba coś za dużo.

Link to post
Share on other sites

Albo coś jest nie tak albo to dziwna sztuka procka.

Wszystko w biosie na auto to procek ma napięcie 1,332V.

Bios F9 i F10 praktycznie brak różnic.

Cały czas przy testowaniu daje sobie Vcore w okolice 1,4V, a VID rdzeni jeszcze grubo więcej niż 1,45V.

Cokolwiek nie zmienię w biosie to zero wpływu na napięcia i temperatury.

Cały czas się piecze i smaży. Zaraz sprawdzę jeszcze raz zamontowanie bloku, ale skoro po testach w idle mam temperatury nawet poniżej 30*C to chyba to nie tego wina. Power procka w testach to około 186W.

Link to post
Share on other sites

Miałem podobną zagwozdkę z 9900k na płycie Aorus Pro (pozostawienie wszystkiego na auto skutkowało niebotycznym napięciem procesora pod obciążeniem - powyżej 1,4 V).

  1. Wyłącz w biosie Enhanced Multi-Core Performance (automatyczne podkręcanie wszystkich rdzeni do taktowania Turbo zarezerwowanego dla sytuacji, w której obciążone są tylko 2 rdzenie, kosztem sporego podbicia napięcia)
  2. Pobaw się w undervolting: na próbę ustaw VCore na sztywno na 1.2V (być może więcej - u mnie to się sprawdziło, ale KS jest wyżej taktowany od K) + LoadLineCalibration na Turbo; druga opcja to pobawić się offsetem (Dynamic VCore przy CPU VCore ustawionym na Normal).
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...