Skocz do zawartości

Uszkodzona antena LTE lub kabel?


Recommended Posts

Od około tygodnia mam problem z sygnałem LTE. Dokładnie "skaczący" RSRQ i SINR. Zobaczcie na wykresy:

eBAkMer.jpg

RSRP jest stabilny. Antena nowa Cybertech 17dBi 1800-2600. Wydaje mi się, że wartości są bardziej stabilne z anteną wewnętrzną rutera ale nie jestem tego w stanie stwierdzić w 100% bo ruter przełącza się na inny BTS gdy zmienię ustawienia anteny na wew lub zewn. Czy może być to objaw uszkodzenia anteny lub kabla jeśli jedne wartości skaczą a inne stabilne czy to wina sygnału lte? Miał może ktoś podobny przypadek? Ruter HUAWAI B525s-23a


Dodam jeszcze, że ruter czasami się przełącza na inny BTS czego wcześniej nie robił gdy sygnał nie skakał..

Link to post
Share on other sites

OK. Nie posiadam miernika ale pożyczę i zmierzę, chociaż właściciel miernika ma wątpliwości co do jego wskazań. Co do router a ruter:

 https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Router-ruter-wi-fi-Wi-Fi;17500.html


Nie jestem fachowcem ale właściciel miernika wyjaśnił mi jak mierzyć i wyskakują mi zera. Na dwóch kablach taki sam wynik.

Link to post
Share on other sites

A czy przypadkiem masy od obu kabli nie są przykręcone do jednej blachy aluminiowej po stronie anteny?  Jeśli tak, to logiczne, że opór będzie zerowy.

 

Zmierz opór na obu kablach między masą a gorącą żyłą i porównaj wyniki ze sobą. Oba powinny być podobne. Jak będą różnice, to znaczy, że z jednym kablem jest coś nie tak.

Jeśli opór na jednym kablu będzie 0, to znaczy, że gorąca żyła ma zwarcie z masą.

Jeśli nieskończoność, to znaczy, że kabel jest przerwany.

 

Możesz jeszcze zmierzyć opór samej masy między wtyczką po stronie anteny a samą anteną. Przynajmniej się dowiesz, czy masa dobrze przewodzi.

 

W domu mam jakąś antenę Wifi na 2,4 GHz. Jak nie zapomnę, to sprawdzę i będziesz mniej więcej wiedział jakie mają być wyniki .

Link to post
Share on other sites

Dzięki bardzo za wyjaśnienie. Niestety antena jest tak skonstruowana ( z tego co pamiętam bo mam ją wysoko na maszcie na dachu), że taki pomiar jest w moim przypadku bardzo trudny bo kable wchodzą do środka anteny. Nie będę bawił się w jej rozbieranie bo nie mam pojęcia jak się do tego zabrać żeby nie zepsuć. Dziś w nocy sygnał był stabilny więc to może nawet nie wina anteny czy kabla. Antena jest nowa i nie chcę "grzebać". Prędkość w nocy 30 Mb up... 60 down... czyli to max dla mojego T-Mobile. W dzień różnie 20/20 - 35/20 nawet 50/20. Możliwe, że po ostatnich wiatrach coś się przestawiło i spróbuję ją jeszcze raz ustawić. Tak czy siak odpuszczę sobie "grzebanie" przy antenie. Dzięki bardzo za zainteresowanie i odpowiedź.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...