Skocz do zawartości

Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 965 Black Edition)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez CrisPell,

Recommended Posts

Witam. :)

Otóż mój problem wygląda następująco:

 

Od jakiegoś czasu podczas graniu w gry mój procesor miewa nagłe skoki temperatury z 50-65 stopni Celsjusza na 255 stopni. Po 2-3 sekundach temperatura z powrotem powraca do 50-65 stopni i tak w kółko co minutę lub kilka minut.

 

Moja płyta główna: MSI 760GM-P21/ FX (MS-7641)

Procesor: AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3.4 GHz

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti OC 4GB GDDR5

 

Oto co zrobiłem, aby spróbować naprawić ten problem:

- wymieniłem boxowy cooler procesora na Spartan 3 LT (HE1012),

- wymieniłem pastę termo-przewodzącą na nową podczas wymiany procesora,

- dodałem dodatkowy wentylator wprowadzający powietrze do obudowy (łącznie mam aktualnie 2 wtłaczające i 1 wyprowadzający powietrze),

- zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji,

- wyłączyłem w BIOSie opcje Cool'n'Quiet (gdyż przeczytałem gdzieś na forum, że to może pomóc),

 

Pomimo tych wszystkich czynności problem nadal nie został rozwiązany. Temperaturę mierzyłem różnymi programami, aktualnie używam programu "Core Temp". 

 

Dziś przeczytałem, iż pomóc może mi założenie radiatorów na sekcje zasilania procesora (np. takich -> https://www.komputronik.pl/product/109991/aab-cooling-ram-heatsink-2.html).

 

I tutaj pojawia się moje pytanie, gdyż jestem totalnie zielony w tych sprawach. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć gdzie na mojej płycie głównej znajduje się owa sekcja zasilania, w których miejscach powinienem przymocować te radiatory oraz ile ich będę łącznie potrzebował? 

 

Oczywiście jeśli ktoś ma inny pomysł na rozwiązanie mojego problemu, to jestem otwarty na wszelkie propozycje, gdyż walczę z nim już od pół roku. :)

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady i udzieloną pomoc!

 

Dołączam zdjęcie mojej płyty głównej:

430014_0_i1064.jpg

 

 

Link to post
Share on other sites

Sekcja zasilania to blok elektroniki powyżej gniazda procesora, a poniżej portów USB itp/ (wg. tego zdjęcia)

 

Teoretycznie powinieneś wymienić też termopady pod tymi żebrowanymi elementami po lewej.

 

Termopady, które podałeś w linku, są co prawdą na pamięć karty graficznej, ale powinny wystarczyć na tą sekcję zasilania.

 

Skoki temperatury mogę być też spowodowane umierającą płytą główną, a płyta swoje lata już ma.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
A sprawdzałeś temperatury sekcji zasilania?

 

 

A jak to sprawdzić?

 

 

 

Skoki temperatury mogę być też spowodowane umierającą płytą główną, a płyta swoje lata już ma.

 

Rozumiem, że kupienie "nowej" takiej samej płyty i jej wymiana nie rozwiąże problemu?

Edytowane przez Dawidox
Link to post
Share on other sites

Twój sprzęt ma trochę lat ale spokojnie. Do takiej sytuacji trzeba podejść metodycznie i nie panikować. Jak kolega wyżej stwierdził zmiana temperatury CPU z 55 stopni na 255 w ciągu 1 sekundy czy 2 nie jest możliwa, na to trzeba czasu chyba że ma miejsce zwarcie ale w takiej sytuacji sprzęt miałby problemy z uruchomieniem. Dlatego powinieneś sprawdzić kilka rzeczy i wykonać kilka czynności. Podstawą jest zresetowanie ustawień bios tzw. Clear CMOS, wykonuje się go przeznaczoną do tego zworką albo po przez wyjęcie na 2 minuty baterii z płyty głównej(polecam to drugie). Na czas operacji odłącza się napięcie od komputera a po wyjęciu baterii z płyty można nacisnąć kilka razy przycisk Power by rozładować kondensatory(nadal bez zasilania 230V). Po ponownym zamontowaniu baterii należy sprawdzić w bios czy wskazania temperatury CPU też skaczą.  Jeśli wskazania nie są stabilne należy sprawdzić czy chłodzenie ma właściwy docisk i jest prawidłowo zamontowane, usunięto taśmę klejącą ze spodu chłodzenia, czy nadmiar pasty nie spłynął po CPU i czy plastikowe mocowanie chłodzenia do płyty gdzieś nie pękło. Jeśli powyższe nie zachodzi należy ustawić prawidłowo bios(data, godzina ) i monitorować wskazania CPU. W sprawę może być zamieszany również zasilacz o którym nic nie wspomniałeś. Co to za konstrukcja i ile ma lat.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Twój sprzęt ma trochę lat ale spokojnie. Do takiej sytuacji trzeba podejść metodycznie i nie panikować. Jak kolega wyżej stwierdził zmiana temperatury CPU z 55 stopni na 255 w ciągu 1 sekundy czy 2 nie jest możliwa, na to trzeba czasu chyba że ma miejsce zwarcie ale w takiej sytuacji sprzęt miałby problemy z uruchomieniem. Dlatego powinieneś sprawdzić kilka rzeczy i wykonać kilka czynności. Podstawą jest zresetowanie ustawień bios tzw. Clear CMOS, wykonuje się go przeznaczoną do tego zworką albo po przez wyjęcie na 2 minuty baterii z płyty głównej(polecam to drugie). Na czas operacji odłącza się napięcie od komputera a po wyjęciu baterii z płyty można nacisnąć kilka razy przycisk Power by rozładować kondensatory(nadal bez zasilania 230V). Po ponownym zamontowaniu baterii należy sprawdzić w bios czy wskazania temperatury CPU też skaczą.  Jeśli wskazania nie są stabilne należy sprawdzić czy chłodzenie ma właściwy docisk i jest prawidłowo zamontowane, usunięto taśmę klejącą ze spodu chłodzenia, czy nadmiar pasty nie spłynął po CPU i czy plastikowe mocowanie chłodzenia do płyty gdzieś nie pękło. Jeśli powyższe nie zachodzi należy ustawić prawidłowo bios(data, godzina ) i monitorować wskazania CPU. W sprawę może być zamieszany również zasilacz o którym nic nie wspomniałeś. Co to za konstrukcja i ile ma lat.  

 

Zapomniałem dodać, że takową metodę też testowałem, lecz bezskutecznie. Jedyne co się stało po resecie biosu, to zamiast 8GB RAMu pokazywało mi, że mam tylko 4GB i musiałem się nieźle namęczyć, aby to naprawić...

Temperatura sprawdzana w BIOSie jest stabilna, tzw. nie ma skoków - stałe 32-37 stopni Celsjusza. Temperatura skacze dopiero w momencie, gdy pogram chwilę w jakąś nawet średnio wymagającą grę, która kiedyś chodziła bez problemu. Jeśli używam po prostu przeglądarki, robię prezentację, pracuję w wordzie, tworzę muzykę itd. to temperatura nigdy nie przekracza 42 stopni, nawet po dłuższym użytkowaniu. Chłodzenie jest zamontowane prawidłowo, brak pęknięć i wycieków pasty. Data i godzina ustawiona jest prawidłowo.

 

Taki zasilacz aktualnie posiadam w komputerze:

- Zasilacz MODECOM 500W (FEEL1 500 ATX 120mm) (https://www.morele.net/zasilacz-modecom-500w-feel1-500-atx-120mm-235928/)

 

Zasilacz wymieniany 3-4 lata temu, gdyż poprzedni się spalił. Ogólnie każda część w komputerze była wymiana max 5 lat temu, bo wszystko po kolei zaczął szlag jasny trafiać... Najpierw dysk, potem RAMy, następnie zasilacz, dwa razy karta graficzna i procesor. Wydaje mi się, że tylko płyta główna pozostaje niezmienna od nowości i nie była wymieniana od bodajże 8-10 lat.

 

PS.: Nawet ze zdjętą obudową w pokoju o temperaturze 21 stopni i postawionym obok wiatrakiem, który dmucha jak burza, podczas grania w grę temperatura nadal potrafi skoczyć na te dwie, trzy sekundy co chwilę. Także myślę, że na pewno winowajcą tutaj nie jest chłodzenie.

Edytowane przez Dawidox
Link to post
Share on other sites

Ten zasilacz to tykająca bomba zegarowa. Takie zasilacze nadają się tylko do biurowych pc i to też z dużym znakiem ? Nie spełniają żadnych norm ani standardów. Szkoda wydawać na nie pieniądze. Podmień zasilacz i przetestuj. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Ja bym powiedział, że normalne dla tak budżetowej płyty do której upchano prądożernego Phenoma w akompaniamencie zasilacza ze śmietnika. Ba nawet widzę, że ten procesor nie jest oficjalnie wspierany na tej płycie. Taniej od takiego kombinowania wyjdzie cię używana płyta pod to, do 100zł spokojnie kupi coś na 970.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie kolega wyżej ma rację bios do tej płyty oficjalnie nie wspiera tego CPU ale nie bez powodu. Sekcja zasilania jest zbyt słaba i MSI nie gwarantuje stabilnego działania takiej platformy. Żeby unikną problemów trzeba zastanowić się na wymianą płyt głównej. Zasilacz też się kwalifikuje do zmiany ale to inna kwestia. 

Link to post
Share on other sites

Czyli to na 100% płyta główna? Wiecie, nie chciałbym znowu wywalić pieniędzy i później się przekonać, że to jednak znowu nie w tej części leżał problem.

 

Proponowałbym jeszcze do sprawdzania temperatury użyć oryginalnego softu od płyty MSI, a nie zewnętrznych programów.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam mam identyczny problem z FX4100 płyta GA-78LMT-S2 rev.1.2. Po 5 min OCCT przerywa  test  skok temperatury do 200 stopni i odrazu spada do 40 stopni . Przyniosłem od znajomego podobny sprzęt też FX4100  ASUS M5A78L-M LX3 żeby podmieniać podzespoły . Na tym drugim (przed wyciąganiem bebechów ) zainstalowałem OCCT i to samo po 6 min 180 stopni więc zrezygnowałem z podmiany . Na moim sprawdziłem termometrem (takim z celownikiem laserowym) temp sekcji zasilania pod obciążeniem max 71stopni. Jestem ciekawy czy w twoim przypadku wymiana płyty pomogła? Dziwne jest jeszcze to HW Monitor pokazuje pobór mocy przez procesor pod obciążeniem max 64W a teoretycznie ma on 95W

Link to post
Share on other sites

Dawno temu mawiało się że to błędy czujników i tyle. Jest to jest, czujnika nie wymienimy. A tu patrzę wielki temat idzie.

 

Czujnik może być na mobo albo w CPU walniety.

To nie jest nowego, to się zdarzało ho ho ho lat temu.

 

 

Wymiana zasilacza... Lepiej mieć nowy, zwłaszcza jeśli planujemy upgrade platformy.

 

@up

Rozumiem, że wiesz jak poprawnie zmierzyć temperaturę z mosfeta tym termometrem i dla pewności mierzyłeś hi side i low side mosfety (tak dla pewności) 71 stopni przy dobrym pomiarze daje jakieś 80 stopni na bramce, jest dobrze. One mogą do ponad 100 stopni pracować, to norma. (dzisiejsze do 115 stopni)

95W o którym mówisz to jest współczynnik TDP.. Nie jest to wyznacznik poboru mocy przez ten CPU.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...