Skocz do zawartości

FX-8350 Nie uruchamia się komputer po zmianie procesora


Recommended Posts

Witam,

miałem komputer:
 
- Phenom II 970 (HDZ970FBK4DGM(BE) 125W
- 8GB ramu (w 4 kościach) KHX1600C9AD3B1K2/4G
- 970 Extreme3 R2.0 (BIOS chyba 1.60)
- Thermaltake Smart SE 530W (87%)
- EVGA GTX960 4GB
 
Komputer działał tak jakieś 2 lata, wszystko było ok. Sprzedałem procesor, drugi przyniósł dzisiaj kurier.
 
FX 8350 - FD8350FRW8KHK
 
Włożyłem procesor, nałożyłem pastę, założyłem radiator i nie mogę uruchomić komputera. Po naciśnięciu włącznika zakręcą się tylko na sekundę wentylatory i tyle.
 
Według tego co podaje producent płyty ten procesor powinien działać z każdą wersją biosu. Nowy procesor podobnie jak stary ma moc 125W. Może się tak zdarzyć, że pomimo tego że obydwa są 125W to zestaw ze starym procesorem działał stabilnie a z nowym nie chce się nawet uruchomić?
 
Co mogło pójść nie tak? Nie mam nawet starego procesora, żeby sprawdzić czy wciąż działa płyta i zasilacz.
 
Do testów zostawiłem jedną kość pamięci (różne testowałem).
Odłączałem grafikę - komputer wciąż się nie uruchamia.
Uruchamiam cały zestaw bez nowego procesora - wentylatory cały czas chodzą (nie wyłączają się po sekundzie)
 
Czyściłem CMOS, nic to nie dało.
Link to post
Share on other sites

https://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3%20R2.0/index.pl.asp#BIOS - jednak zapoznaj się tutaj z informacjami na temat tej płyty (jeśli to twoja). Piszesz o biosie 1,6 a tu takiego brak. Poczytaj dokładnie...Ale jak napisałeś ten procesor obsługuje wszystkie biosy. Sprawdź piny czy któryś nie wygięty.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

https://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme3%20R2.0/index.pl.asp#BIOS - jednak zapoznaj się tutaj z informacjami na temat tej płyty (jeśli to twoja). Piszesz o biosie 1,6 a tu takiego brak. Poczytaj dokładnie...Ale jak napisałeś ten procesor obsługuje wszystkie biosy. Sprawdź piny czy któryś nie wygięty.

 

 

Posiłkowałem się tą listą. Niektóre procesory potrzebują wersji 1.60 a ten procesor który kupiłem powinien działać z każdym biosem. Na płycie mam naklejkę "1.60", więc obstawiam że taka jest wersja biosu. 

index.pl.asp

 

Przy starym procesorze chyba nie aktualizowałem biosu, bo nie było takiej potrzeby. A teraz nie mam jak. Bez procesora nie da się zaktualizować biosu, prawda?

Edytowane przez ksiezyc3
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłeś DOKŁAADNIE piny?

 

Dokładnie. Robię clear CMOS piny 2-3.

 

Znalazłem stary głośniczek do płyty. Nie wydaje żadnych dźwięków podczas uruchamiania.

 

Zauważyłem coś nowego. Jak wyczyszczę ten CMOS, i próbuję uruchomić komputer to włącza się wentylatory na sekundę, ale jeśli spróbuję kolejny raz uruchomić komputer bez zabawy zworką to już nawet się nie poruszają.

 

Może jakieś zwarcie robi ten procesor? Bez procesora wentylatory chodzą :(

FX-8350 - mocno awaryjne były? Jest szansa, że mój sprawny zasilacz 530W przy starym procesorze dawał radę a przy tym już nie?

Link to post
Share on other sites

Czyli sprawdzałeś po zdjęciu procesora, czy któryś nie jest wygięty (lupa) ?

 

Wizualnie sprawdzałem, ale bez lupy.

 

Problem wyłączania się komputera wydaje się być rozwiązany - coś robi zwarcie w mocowaniu radiatora.

 

Wystarczy nie przykręcać radiatora (do testów położyłem go na procesorze) i komputer się nie wyłącza.

Dziwna sprawa, bo wcześniej z innym procesorem nie było żadnych problemów. Co mogło pójść nie tak :/

 

Niestety pojawił się nowy problem - brak obrazu. Wentylator grafiki, jak i pozostałe działają, ale nie mam obrazu :(

Jutro spróbuję przełożyć grafikę do drugiego gniazda. Mogę coś jeszcze zrobić, żeby sprawdzić tą grafikę?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...