Skocz do zawartości

Bluescreen, czarny ekran i boot-loop zakończony błędem BIOS przy starcie


Recommended Posts

Komputer podczas użytkowania zawiesił się i wyskoczył bluescreen. Po zresetowaniu wpadł w bootloop (uruchamiał się na kilka sekund i gasł po czym znów się uruchamiał i gasł puki nie wyciągnąłem go z gniazdka), brak obrazu na monitorze.

 

Otworzyłem obudowę i na wyświetlaczu błędów wyświetlały się kody które według instrukcji dotyczą pamięci ram. Po zresetowaniu BIOS komputer się uruchomił się i wyświetlił błąd o wielokrotnych próbach uruchomienia się.

 

Okazało się że po uruchomieniu XMP komputer przestaje się uruchamiać i automatycznie resetuje się do ustawień fabrycznych. Wyciągnąłem pamięci i pojedynczo przetestowałem w programie Memtest który nic nie wykazał.

 

Co ciekawe problem całkowicie znika gdy zmienię porty pamięci ram na sąsiednie porty A1, B1 gdzie ramy były od nowości przestały działać poprawnie

 

BIOS jest aktualny, ostatni update robiłem tydzień temu ale i tak spróbowałem cofnąć się od poprzedniej wersji ale to nic nie zmieniło.

 

Co powinienem zrobić aby komputer wrócił do 100% swojej sprawności ?

 

ASRock Z390 Taichi Ultimate

Intel i9-9900k

Zotac GeForce RTX 2080 Ti AMP Edition (zdemontowana po pierwszych objawach awarii)

Noctua NH-D15s

Corsair Vengeance LPX 2x16gb 3200 Mhz

Seasonic FOCUS Plus 850 Platinum SSR-850PX 850W 80+ Platinum

Fractal Design Define R6 Blackout

Samsung EVO 970 500gb + Seagate FireCuda 1TB (wtyczka sata odłączona po pierwszych objawach awarii)

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Wyciągnąłem pamięci i pojedynczo przetestowałem w programie Memtest który nic nie wykazał.

 

Testowałeś z włączonym profilem xmp czy na stocku? 

 

 

 

Co ciekawe problem całkowicie znika gdy zmienię porty pamięci ram na sąsiednie porty A1, B1 gdzie ramy były od nowości przestały działać poprawnie
 

 

Nie do końca rozumiem... gdzie teraz są ramy gdy działają?

Link to post
Share on other sites

Testowałeś z włączonym profilem xmp czy na stocku? 

 

 

 

 

 

Nie do końca rozumiem... gdzie teraz są ramy gdy działają?

 

Na płycie porty ram są oznaczone w kolejności od procesora A1 A2 B1 B2 w tym modelu kości ram powinno się montować A1 B1 lub A2 B2. Od nowości czyli od 6 miesięcy były zamontowane w A1 B1. 

 

Windows ładuje się na stocku z błędem i probemy pojawiają się w konfiguracji A1 B1 czyli pierwszy i trzeci slot.

 

Problem znikł gdy podłączyłem do sąsiednich A2 B2 czyli drugi i czwarty slotTu nawet z XMP wszystko działa.

Link to post
Share on other sites

A2 B2 to poprawne ułożenie pamięci. Zmiany w działaniu mogły się wziąć z uszkodzenia płyty lub procesora. Sam składałeś komputer? Jak masz trochę wprawy to zdemontowałbym procesor, przedmuchał socket i obejrzał dokładnie pod kątem wygiętych pinów oraz szmatką z alkoholem izopropylowym przetarł styki procesora. Teoretycznie jeśli tyle czasu działało bezbłędnie to nic takiego nie powinno mieć miejsca ale... nic więcej ze sprzętem w domu nie zrobisz a może przy montażu ktoś popełnił drobny błąd/niedopatrzenie.

Znalazłem również temat na forum asrock'a:

 

http://forum.asrock.com/forum_posts.asp?TID=10793&title=fails-running-ram-3ghz-xmp-taichi-ult-9900k

 

Przypadek nieco inny ale tez z niedziałającymi niektórymi bankami pamięci. Zerknij do swojego biosu i sprawdź.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...