Skocz do zawartości

Minimalna instalacja systemu Windows


Recommended Posts

Cześć,

 

jestem programistą, do tej pory korzystałem z technologii webowych, konkretnie Laravel + VueJS, git itd., do czego w 100% wystarczający był dla mnie Linux, konkretnie Arch.
Chciałbym jednak równolegle rozpocząć naukę C# i o ile jest to możliwe na Linuxie, o tyle staż / praktyki / praca zapewne wymuszą na mnie korzystanie właśnie z Windowsa. Jestem zwolennikiem jak najczystszych obrazów systemu i ewentualne doinstalowanie wymaganych przeze mnie komponentów. Szukam możliwie najlżejszej wersji Windowsa, bez OneDrive, Cortany, wszelkich gier itd. Fajnym rozwiązaniem byłaby wersja LTSC, ale chyba będzie problem z zainstalowaniem jej na zwykłym konsumenckim komputerze, bo nie do tego jest przeznaczona. Słyszałem o Windows Core OS, ale nie zagłębiałem się w tym temacie. Kiedy i czy w ogóle będzie możliwość zainstalowania go na desktopach? Może istnieje jakieś inne rozwiązanie?

Link to post
Share on other sites

Windows 10 IoT Core, Windows Embedded (dla komputerów przemysłowych typu sterowniki CNC, PLC) no i Windowsy Servery które bez uruchomionych dodatkowych usług są znacznie żwawsze niż Home czy Pro.

 

Te wersje są przeznaczone na komputery stacjonarne?

 

 

Windows 10 Enterprise LTSC, aktualna edycja 2019 z listopada 2018 niby do czego jest przeznaczony jak nie na komputery stacjonarne ?

 

Ale Enterprise jest chyba dla firm z tego co kojarzę, prawda?

Link to post
Share on other sites

Te wersje są przeznaczone na komputery stacjonarne?

 

A czemu nie? Jak cię stać i możesz do domu kupić system za 4 klocki a nie 4 stówki to kto ci broni?

 

Windows Server 2019 ma Cortanę, ale nie ma one Drive. Na dzień dobry jest odpalonych ze 110 procesów. W pro jakieś 170

 

Wersje Embedded nie mają tylu pierdół, są lżejsze,  można je zainstalować na wadze w warzywniaku albo bankomacie.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Jak sobie przypomnę, to podam nazwę strony, na której ludzie robią mocno okrojone wersje systemów (polska strona)...https://winclub.pl/ - poczytaj, popatrz tutaj w dziale "modyfikacje win10". No i lepiej się zarejestrować, więcej zobaczysz.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Wolałbym mimo wszystko pewne źródło zamiast modyfikowanych obrazów. Bóg wie co się w nich znajduje ;)

 

 

Ale W10 IoT = embaded i są 3 wersje:

 

IoT Core x86 / x64 / ARM

IoT Core Enterprise x86 / x64

Server IoT 2019 x64

 

https://www.msembedded.biz/en/embedded-software/windows-10-iot-platform/?gclid=CjwKCAjw8NfrBRA7EiwAfiVJpceovYWaHhRK1ZYJr_ZcqLJNz0MjSb2cWIIjo5XVjJ7-zOtsW5yzrxoCDqgQAvD_BwE

 

O Windows Core po prostu gdzieś usłyszałem, że to nowa, nieco okrojona wersja, stąd moje pytanie / sugestia. Jeśli nie jest przeznaczona na desktop to nie było tematu i szukam dalej.

Link to post
Share on other sites

Może najpierw zapoznaj się z podaną stroną i poczytaj. Moim zdaniem tam siedzą poważni ludzie. Korzystałem kilka razy z ich systemów (okrojonych) i nigdy nie miałem problemów. Jeśli im nie ufasz, to zapoznaj się między innymi tam, jak taki system przygotować i zrób sobie sam...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...