Skocz do zawartości

Czy ma sens wymiana zasilacza


Recommended Posts

Cześć.

 

W związku ze zmianą sprzętu z platformy Intel  i5-4670k Haswell na zestaw gamingowy Intel Core i9-9900K z GF RTX 2080 zastanawiam się nad zmianą zasilacza. Powód jest taki, że w mojej historii korzystania z PCta ze 2 razy miałem sytuację, w której zasilacz się spalił "zabierając za sobą" płytę główną, kartę graficzną i coś tam jeszcze. Przy zmianie sprzętu wolałbym uniknąć takiego ryzyka. Zasilacz, który mi się kiedyś spalił to chwalony na tamte czasy Topower TOP-450 P3 450Watt. Aktualnie od 6 lat mam Corsair RM 750 (750Watt). W specyfikacji jest napisane że ma zabezpieczenia: OLP, OPP, OTP, OVP i SCP. Zatem mam pytania.

 

1. Czy powyższe zabezpieczenia zabezpieczą mnie przez powtórką sytuacji (spaleniem innych podzespołów po spaleniu zasilacza?

2. Czy jest sens po 6 latach zmieniać go na nowy, inny?

3. Jeśli tak to na jaki? Zależy mi na ciszy.

 

dzięki

pozdrawiam;

Paweł

Link to post
Share on other sites

Nawet jakbys kupil nowy zasilacz z zabezpieczeniami to przy ewentualnej awarii moze uszkodzic jakies podzespoly w komputerze.

Takie sytuacje sa  rzadkoscia ale jednak są :)

jest to możliwe, jednak czym lepsze obwody z zabezpieczeniami, tym mniejsza szansa na taką awarię. piszesz corsair rm - jest to pewno jeszcze stare, gorsze rmy z miedzianą nalepką? bądź co bądź mogą być, powinny wystarczyć. wiadomo, jak uderzy burza to jest duże prawdopodobieństwo, że wysokie natężenie czy napięcie uszkodzi podzespoły. dzieje się tak, ponieważ zabezpieczenia są za wolne do reakcji na taki piorun. w końcu bezpieczniki w domu, listwy z warystorami potrafią nic nie dać jak walnie grzmot.

 

 

 

 

 

2. Czy jest sens po 6 latach zmieniać go na nowy, inny?

i tak i nie, zależy w jakim jest stanie. pod wpływem temperatury elementy elektroniczne w środku się pogarszają - większe wahania na wyjściu (regulacja napięć) czy też tętnienia i inne parametry. najważniejsze rzecz jasna są te dwa w praktyce, więc sprawdź miernikiem jak to wygląda u ciebie w zasilaczu. blackwhite tv ostatnio dodał film, jak łatwo zmierzyć napięcia.

 

 

3. Jeśli tak to na jaki? Zależy mi na ciszy.

zaskoczę cię - corsair rm, ale RMX. jest to jeden z najcichszych zasilaczy półpasywnych, poprawiona wersja względem twojego RMa (chyba, że masz te z szarą nalepką, ale wnioskując, że go masz 4 lata, to chyba nie  :D)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...