Skocz do zawartości

komputer do grafiki 2d pod dotację z PUP


Recommended Posts

Proszę pomóżcie. Staram się o dotację z PUP na założenie firmy. Chciałabym dobrać zestaw pod następujące wymagania:

 

Zastosowanie komputera: Grafika i ilustracja 2d Adobe Illustrator i Photoshop, duże pliki.
Maksymalna kwota jaką dysponujesz: Ile przełknie Urząd Pracy, w ramach rozsądku, trzeba dobrze wyjaśnić dlaczego akurat taki model jest potrzebny (7 tys. dali, bo ktoś miał dobre uzasadnienie; kolega w innym PUP dostał 13 tys. na laptopa bo wykazał, że będzie dojeżdżał do klientów i musi być mobilny)
Kiedy zamierzasz kupić komputer? do 2 miesięcy
Których części potrzebujesz?: cały zestaw
Czy będziesz podkręcać sprzęt? Raczej nie, na pewno nie sama bo jestem zielona. Wolałabym z zapasem, żeby wystarczył na dłużej. Chociaż oczywiście można zostawić furtkę do rozbudowy, czemu nie?
Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Chcę kupić też wypasiony monitor do grafiki (Eizo najlepiej), ale to może lepiej omówić w innym wątku?
Specjalne wymagania: Mocny komputer do pracy. Lubię mieć dużo pootwierane na raz. Przydałoby się sporo miejsca na przechowywanie plików. Plus dysk zewnętrzny do archiwizacji na wszelki wypadek.
Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Nie.
Inne: jaka karta graficzna?
Link to post
Share on other sites

Lepiej nie, nie idźmy tą drogą.  :D 

Nie sztuka wydać kupę kasy bez sensu. Raczej nie chcę przesadzić z wymaganiami i ceną, mogą mi tego nie przepuścić, jeśli nie będzie dobrego uzasadnienia do czego mi to potrzebne. A urząd się konsultuje z informatykiem, więc nie można naściemniać za bardzo.

Link to post
Share on other sites

To pod obróbkę video, 2D można złożyć coś i za 15 000 zł jak i więcej. 

Znawca kurde mol...... 2d-rendering i komp > 15k..... chyba że 15k groszy :)

 

A tak serio bo widzę że pan znawca tak się zna że nawet nie podał propozycji sprzętu..... to go wyręczę i zarzucę czymś (faktycznie) profesjonalnym za cenę dobrej klasy serwera (=/- 40kPLN)

 

Procesor: Intel Xeon TS-12900 64*dTH @ 3,9GHz

RAM: 128GB octa-channel @ 9600SHz

Dysk: Pstor PPPA 256GB (system) + Pstor 6TB (3*2TB w RAID1; programy) + Pstor 18*6TB (surowy materiał + rendering).

 

Koszt::: 37100 PLN ( + koszt narzędzi licencyjnych (od 2kPLN do 200kPLN)

 

Wykorzystywany software:

=> Adobe Studio (Premier, Photoshop)

=> GIMP/Inkscape

Edytowane przez macfan-pl
Link to post
Share on other sites

 

 

Znawca kurde mol...... 2d-rendering i komp > 15k..... chyba że 15k groszy

 

 

profesjonalnym za cenę dobrej klasy serwera (=/- 40kPLN)
  

 

Jak już się obudzisz albo jak wrócisz z Tajwanu z zakupu części, to zejdź na ziemię. 

 

 

 

 

Raczej nie chcę przesadzić z wymaganiami i ceną, mogą mi tego nie przepuścić, jeśli nie będzie dobrego uzasadnienia do czego mi to potrzebne. A urząd się konsultuje z informatykiem, więc nie można naściemniać za bardzo.

 

To mniej więcej jakiej kwoty chcesz się trzymać?

 

Pod PS'a to i Ryzen 5 3600 i GPU 4 GB vram + 16-32 GB DDR4 + SSD NVME + SSD SATA/AHCI + HDD magazyn

Pod Premiere można cudować od i7 8700 pod i9 9900K choć i tak stawiałbym tutaj na GPU pod mercury engine (CUDA / OpenCL + iGPU). Do tego jakieś 2xNVME, 32-64 GB DDR4, SATA AHCI, HDD mag. 

 

Rozstrzał cenowy spory. 

Link to post
Share on other sites

A mogę powiedzieć tak: jak najlepszy, ale żeby nie wzbudzało podejrzeń po co mi do grafiki 2d aż taki drogi komputer? Tzn. ja naprawdę go potrzebuję właśnie do grafiki, nie będę grać. Video też na razie odpuśćmy.

Albo inaczej: taki trochę na wyrost, żeby mi spokojnie pociągnął kilka lat, a nie okazał się za słaby, żeby zastosować filtr w Photoshopie, albo się zwiesił przy próbie zrobienia skomplikowanego wzoru w Ilustratorze.

Link to post
Share on other sites

Z kodem PROSET na proline masz montaż za 1zł

 

jeśli jednak budżet pozwoli to można pomyśleć nawet o  R7 3700X wtedy dałbym zasilacz z tej samej serii ale 550W reszta bez zmian.

 

Niby na wyrost - ale jak Ci się koncepcja biznesu pozmienia to wielowątkowość może się przydać.

 

Musisz w pupie uzasadnić jedynie to o czym piszesz tutaj ... że będziesz pracowała na wielu programach jednocześnie dlatego potrzebujesz 32gb ram i mocnego procesora. No i monitor dobierz sobie adekwatny aby pracowało Ci się wygodnie. 

 

Powodzenia;)

Link to post
Share on other sites

Pięknie dziękuję.

 

To jest cały gotowy zestaw? Nic więcej nie trzeba?

 

 

 

A soft to gdzie w tych propozycjach? Kolega ma edytować w paincie  na tym Ryzenie? Widać, że tu tu takie skrzywienie, że wszyscy jadą na open source i legalnych licencji nie potrzebują :P)

A tak poważnie to trzeba koniecznie Windowsa Pro a nie żadne Home. Jak możesz to jeszcze dorzuć Office do sporządzania ofert, prezentacji, obsługi poczty w Outlooku. I jak się da to skalkuluj roczny czy dłuższy abonament na Adobe Creative Cloud.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dzięki. A koszyczek byś wrzucił?

https://proline.pl/koszyk/9fe32206

 

 

 

Kolega ma edytować w paincie  na tym Ryzenie?

Po pierwsze to z tego co widzę to Koleżanka a nie kolega ;)   a po drugie to chyba oczywiste, że dojdzie jeszcze koszt oprogramowania.

 

natomiast imo nowy office do szczęścia na starcie nie jest potrzebny bo i do czego?, mam w pracy a i tak do poczty używam TB, a do ofert itp. OO wystarczy... płacić abonament do MS z powodu kilku przeważnie zbędnych funkcji? 

Link to post
Share on other sites

Jak Jarosław kasę daje, to niech bierze tego Office. Potem będzie ciężko to dokupić.

 

Win Pro ponieważ jest to rozwiązanie dla biznesu a nie zabawka do domu. Wspiera chociażby Bitlockera i RDP. Nawet do domu dla samego Bitlockera warto wziąć Pro. Pamiętajcie, że przedsiębiorca musi się dostosować do Rodo więc szyfrowanie dysków i bezpieczeństwo IT to podstawa.

 

Kolejna sprawa zamiast brać Ryzena lepiej złożyć coś na Intelu. Przy koszczie całego zestawu liczonym w tysiącach 300 PLN w prawo, czy lewo nie robi różnicy. Jeszcze insza inszość: zamiast bawić się w składaki lepiej wziąć gotowy zestaw HP, Dell czy Lenovo i mieć święty spokój. Wyjdzie i taniej i z gwarancją D2D na 3 lata.

 

No i tak w ogóle co to za grafika 2d? Bo można albo projektować wizytówki albo bannery 4x15 metrów.

Link to post
Share on other sites
Jak Jarosław kasę daje, to niech bierze tego Office. Potem będzie ciężko to dokupić.

 

Co racja to racja,  ;) z tym, że należny pamiętać, że nowy office to usługa "abonamentowa"... wiec kupując raz i "produkując" w tym dokumenty niejako skazujemy się na cykliczną daninę dla MS i jeśli ktoś rzeczywiście korzysta z chmury itp to ok, wiadomo że nie ma nic za darmo, ale jeśli ma się to ograniczać do wklepania paru dokumentów per/m to średni biznes.

 

 

 

Jeszcze insza inszość: zamiast bawić się w składaki lepiej wziąć gotowy zestaw HP, Dell czy Lenovo i mieć święty spokój. Wyjdzie i taniej i z gwarancją D2D na 3 lata.

 

Tylko że nowych delii 7k ledwo na samą skrzynkę o takich parametrach wystarczy.

Co innego w większej firmie gdzie sprzętu jest dużo, dobry support to połowa sukcesu a sprzęt idzie w koszta i nikt się nie przejmuje aż tak każdą wydaną złotówką, sam siedzę na Precision z xeonem. ;)

 

Jest jeszcze opcja kupna poleasingowego sprzętu, ale jak to wygląda od strony papirologii PUP? nie wiem.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

To już przynajmniej wiem, że nie wiem. Bitlockery i RDP? pierwsze słyszę. Muszę się dowiedzieć co to takiego.  :ups:

Antywirus na pewno by się przydał.

 

Możesz polecić konkretne zestawy?

Głównie grafika wektorowa w planach, ale ilustracyjna, szczegółowa. Powtarzalne wzory (seamless patterns), takie jak na tapety czy tkaniny. Ale rastrowa na pewno też. Bannery reklamowe robiłam kiedyś, ale mam nadzieję, że już nigdy więcej.  ;)

 

Papierologia PUP wspiera nowe. Albo przynajmniej kupowane oficjalnie od firm.

Edytowane przez Mimak
Link to post
Share on other sites

Co racja to racja,  ;) z tym, że należny pamiętać, że nowy office to usługa "abonamentowa"... wiec kupując raz i "produkując" w tym dokumenty

 

Przecież jest "nowy" Office 2019 z dożywotną licencją.

 

Co do całych zestawów tpo https://www.kuzniewski.pl masę sprzedaje. Wystarczy sobie wybrać coś w miarę sensownego np pierwszy z brzegu https://www.kuzniewski.pl/p50068,hp-prodesk-400-g5-4ch58ea-intel-core-i7-8700-16-gb-256-gb-intel-uhd-graphics-630-dvd-rw-windows-10-pro-pakiet-uslug-i-wysylka-w-cenie.html Płacenie za składaka i to jeszcz 200 PLN za poskładanie całości na "odpierdel" jakoś do mnie nie przemawia.

 

Antywirus kosztuje 50 PLN na rok, więc to pikuś przy koszcie całego zestawu.

Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież jest "nowy" Office 2019 z dożywotną licencją.
 

 

mówisz o tego typu licencji?

https://www.x-kom.pl/p/453311-program-biurowy-microsoft-office-2019-home-business-win10-mac.html 

1k za office na startup - średnio.

 

 

 

Płacenie za składaka i to jeszcz 200 PLN za poskładanie całości na "odpierdel" jakoś do mnie nie przemawia.
 

 

jakie 200zł? przecież na Proline jest złożenie za słownie jeden złoty, wpisuje się tylko kod PROSET przy zakupuje.

widziałem sprzęt złożony na Proline i nie było się do czego przyczepić.

 

 

 

 

 

Czekaj czekaj... nie tak prędko piękny Kawalerze, jakie 16gb ram? jakie 256gb? autorka będzie potrzebowała miejsca na projekty.

Dalej -  dedykowane GPU jednak z czasem by się pewnie przydało, może trzeba będzie podpiąć kilka monitorów? (skoro ma być to dofinansowane to czemu robić okrojony zestaw).

wiec 32gb ram, +2tb HDD + min. Quadro P400 (dostępne jako opcja w z twojego linku).

 

i mamy nie 4 tylko 6k ;)

 

 

 

Papierologia PUP wspiera nowe. Albo przynajmniej kupowane oficjalnie od firm.

 

Poleasingowe też kupuje się na FV od firmy i przeważnie z roczną gwarancją, wiec jeśli nie chcieliby Ci sfinansować tematu z uwagi na cenę to możesz wtedy faktycznie się rozejrzeć.

Link to post
Share on other sites

 

 

mówisz o tego typu licencji?

https://www.x-kom.pl/p/453311-program-biurowy-microsoft-office-2019-home-business-win10-mac.html

1k za office na startup - średnio.

 

Tak o tej licencji mówię. No a ile ma kosztować? Rynkowa cena Office to plus minus 1100PLN. Jak PUP da kasę, to niech bierze. Jak teraz nie kupi, to za jakiś czas będzie musiała z własnej kieszeni wyskubać 1100 PLN.

 

Czekaj czekaj... nie tak prędko piękny Kawalerze, jakie 16gb ram? jakie 256gb? autorka będzie potrzebowała miejsca na projekty.

W tym jak i w innych sklepach po prawej stronie masz masę checkboxów. Klikasz myszką co ci potrzeba, na koniec klikasz szukaj i masz zestaw. Czy to takie trudne? Poza tym masz tam telefon, możesz  zadzwonić i się spytać, czy nie wsadzą dysku 512 GB lub 32 GB RAM.

 

Zwracam uwagę żeby autorka rozważyła komputer do pracy z kompletem oprogramowania a nie zestaw polecany z pryzmatu maniaka Wieśka i Lola, który nie widzi różnicy między Windowsem Pro i Home i się podnieca, że Ryzen jest z lutem a Intel z glutem.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...