Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Chciałbym zrobic upgrade mojego kompa tylko nie wiem od czego zaczać ja osobiscie jestem

za wymiana najpierw procesora poniewaz mam wrazenie ze ta i5 juz sie dusi nawet przy mojej obecnej karcie graficznej w roznych fpsach typu bf czy w csie nawet sa spadki ponizej 150, a mam monitor 144hz wiec tak srednio. Więc chciałbym się doradzić ekspertów. Budżet to 5k, ale jak sie da to jak najtaniej i jak najwydajniej.  :->

 

Mój PC :

 

Mobo : ASrock Z97 PRO4

RAM : G.Skill RipjawsZ 2x4GB DDR3 2400Mhz CL10-12-12-31 1.65V

Procek : Intel i5 4690K OC 4.5Ghz 

Chłodzenie : Grandis XE1236 v2

Karta Graficzna : GTX 970 GIGABYTE G1 Gaming 

Obudowa : Gladius M40 Pure Black

Dysk HDD :  WD Caviar Green 500GB

Dysk SSD : ADATA Premier Pro SP920 128GB

Zasilacz : Thermaltake Smart SE 630W modular 87% efficiency na lini +12V 588W 49A

Monitor : ASUS VG248QE

 

Moja propozycja to zmiana całej platformy na 9 generacje i7 9700K/i9 9900k (i5 raczej odpada) + Mobo ASrock Z390 TaiChi + Ramy G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4 3200Mhz CL16/predatory. Tylko to się pewnie wiąże z wymianą zasilacza, obudowy, chlodzenia zgaduję .. Zależy mi na jak najmocniejszym procku 

Edytowane przez TurioN
Link to post
Share on other sites

Zaskoczę cię. Nie musisz kupować nowego zasilacza, ten który masz w zupełności ci wystarczy i to z nadwyżką

Obudowę masz naprawdę przyzwoitą i nie ma sensu jej wymieniać.

Co do ramów, to nie bierz RGB bo i tak tego podświetlenia nie zobaczysz. Ta obudowa ma blachę na panelu bocznym.

Co do procka to szedł bym w i9 9900K, obecnie jest troszkę słabszy niż i7 9700K ale w przyszłości może się to zmienić bo może kiedyś gry będą wykorzystywać wielowątkowość.

Sam mam i9 9900K, a płyta jaką wybrałem to Z390 Aorus Master, możesz wybrać inną, ale pamiętaj żeby miała dobrze chłodzoną i przyzwoitą sekcje zasilania.

(Z390 Aorus Master ma najlepiej chłodzoną sekcje zasilania spośród wszystkich płyt głównych dostępnych na rynku, oczywiście pomijamy wynalazki za grube tysiące chłodzone cieczą)

Powinieneś też zmienić kartę graficzną na np. używanego gtx'a 1080 Ti bo twoja 970 będzie stwarzała bottleneck. Pamiętaj, żebyś nie brał wersji z turbiną bo karta będzie głośna i gorąca. Najlepsze wersje 1080 ti to Strix, i niereferent od Aorusa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@AdineX2

 

Nie jestem pewien co do tego zasilacza, ma pewnie swoje lata, strzelam, że z 5 a i co do czego to raczej to jest w bottom tier. Bałbym się wkładać do niej sprzęt za 5k+ i liczyć że wytrzyma. W sumie swoje już zrobił. Na teraz możesz brać 500W BQ systempower 9, jak ma być super to RMx 550W czy coś takiego: https://xtreem.pl/zasilacze/1349-super-flower-leadex-iii-550w-80-gold-sf-550f14hg-4711213444760.html

 

Po co 1080Ti skoro jest nówka 2070s z większą ilością ficzerów i przede wszystkim z dobrą gwarancją, a z biegiem czasu będzie odjeżdżać 1080ti coraz bardziej.

 

Tu nie ma co wydawać grubej kasy na Z390, 9900k to praktycznie ostatni proc do tej platformy. W zupełności wystarczy Gigabyte z390 aorus pro/elite/ultra. (jaka wersja dla ciebie, zależy od ficzerów, chyba czymś się różnią, bo sekcją zasilania nie).

 

Jeśli chodzi o RAM to 3000cl15 od Cruciala to najlepszy deal cena/wydajność. Bardzo wysoka szansa, że trafisz na kości kręcące się do 3800+Mhz.

 

Oczywiście zawsze możesz iść w Ryzena, sprawdza się równie dobrze, czy nawet lepiej w csie niż Intele. Jak z resztą to na pewno gorzej od 9900k, ale taki 3700x jest za 1.5k z płytą za 450zł B450 od MSI będzie sporo tańszy i teraz nawet z tym budżetem możesz już wziąć 2070s, bo powyższy zestawik cpu+mb+ram+psu ~2500zł a drugie tyle na 2070s spokojnie starczy.

 

Oczywiście jeśli masz ekstra budżet na GPU bierz Intela wówczas wyciągniesz tyle soku z GPU ile atm można :)

Link to post
Share on other sites

No dobra, a co z chlodzeniem ten grandis 2generacji raczej nie ogarnie tej i9 wiec bym musial wymienic chlodzenie na wieksze jakas noctue albo krakena a co za tym idzie zmiana budy bo do gladiusa raczej tego nie wcisne jest to wąska obudowa ledwo grandis wszedł :D Dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez TurioN
Link to post
Share on other sites

Najwyzej zamowie zestaw i9 9900K, ASrocka Z390 TaiChi, oraz Pamiatki ,i zobacze jakie będą temperatury jak będą niepokojące to  kupie inną bude i chlodzenie AIO,  a ta plyta TaiChi jest ok czy są lepsze w tej cenie ? myslalem jeszcze nad ASUS ROG Strix Z390-F, i czy ten zasilacz zmieniac na jakiegos golda czy pozostac przy tym co mam 

Edytowane przez TurioN
Link to post
Share on other sites

Zasilacz bym zmienił przynajmniej na porządniejszą 500W jednostkę, gdzie za 350zł masz b. dobre zasilacze jak te co podałem albo focus+, 550W wysokiej jakości w zupełności wystarczy. Płyty Gigabyte są praktycznie jedynym ok wyborem jeśli chodzi o cena/wydajność(nie ma co przepłacać 400zł na Taichi), to są solidne 12fazowe sekcje zasilania = https://www.hardwareluxx.de/community/f12/lga-1151-mainboard-vrm-liste-1175784.html

 

400W to jest pobór prądu jaki w rzeczywistości będziesz miał i to w OC przy gpu typu 2080/2070s(>220W).

Link to post
Share on other sites

 

 

No dobra, a co z chlodzeniem ten grandis 2generacji raczej nie ogarnie tej i9 wiec bym musial wymienic chlodzenie na wieksze jakas noctue albo krakena a co za tym idzie zmiana budy bo do gladiusa raczej tego nie wcisne jest to wąska obudowa ledwo grandis wszedł
 

 

Po czym wnosisz że grandis nie ogarnie? bo imo ogarnie lepiej niż tanie kiepawe AIO.

 

 

 

Do gier Twoje chłodzenie spokojnie wystarczy z 9900k, temp będzie wyższa niż DR4pro, Noctua NH D15 ale chyba to nie żadna przepaść by zmieniać to chłodzenie.

 

dokładnie tak. 

 

Zmontuj to zobaczysz, co do obudowy to M40 w brew pozorom to jedna z lepszych konstrukcji w tym budżecie z tamtych lat, przewiewnością wygrywa zdecydowanie z dzisiejszymi budami w tym przedziale cenowym, jeśli nie zależy Ci na ladach i fajerwerkach to nie ma powodu żeby ją zmieniać. Daj tylko 6 porządnych wentyli. do normalnej pracy ustawiasz switche na "1" a do grania na "2".

 

Co do zasilacza do ja bym nie kombinował i raz a porządnie, focus gold 550/650W i spokój.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Albo kupić używke i7 4790K krecic ile się da, i do tego kupic RTX 2080 Duke ? Bo w testach widze, ze duzej roznicy miedzy np. i7 9700k czy i9 9900k nie ma. Co o tym myślicie jakie będzie najlepsze rozwiązanie ?

Nie idź w starą platformę, nie jest przyszłościowa.
Link to post
Share on other sites

Ta i5 nie da rady już z mocniejszą grafą bo już w tym konfigu łapie miejscami zadyszkę w grach/miejsach procesorowych. Musisz policzyć, co najbardziej Ci się opłaci. Ja to widzę mniej więcej tak:

1. 4790k + 2070s (najmniej zachodu)

2. 9700k + 2070s/2080s + sprzedawanie starych gratów aby ewentualnie uzyskać brakujące PLN (najwydajniejsza opcja)

3. R3600/3700 + 2070s najlepszy przelicznik PLN/FPS szybciej niż opcja1 ale wolniej w grach niż opcja2. Dodatkowy plus za możliwość rozbudowy w przyszłości na szybszy procesor 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...