Skocz do zawartości

Zestaw do obróbki video i zdjęć [15.000 PLN]


Recommended Posts

Witam wszystkich i bardzo proszę o pomoc w złożeniu zestawu.

 

Zastosowanie komputera: Davinci Resolve, Premiere Pro, Photoshop
Maksymalna kwota jaką dysponujesz: +/- 15.000 zł.
Kiedy zamierzasz kupić komputer?: wrzesień/październik
Których części potrzebujesz?: zestaw bez monitora
Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Nie
Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: EIZO CX271, bez zmiany
Specjalne wymagania: cisza i wydajność są priorytetem
Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Obudowa i zasilacz
Własna propozycja zestawu: (jeśli jej nie posiadasz, pole pozostaw puste)
Inne: (wszelkie pytania, które Cię dręczą): Intel czy AMD
 

 

Po 7 latach mój obecny sprzęt dożywa swych dni i dlatego muszę wymienić go na nowy. Główne zastosowania, do których ma służyć, to obróbka video (Davinci Resolve, Premiere Pro) oraz obróbka zdjęć (Photoshop). Nie zamierzam wykorzystywać go do grania. Posiadam monitor EIZO CX271 i póki co nie zamierzam go zmieniać, a przy pracy z video pozostanę przy rozdzielczości 4K (dla materiału wejściowego i wyjściowego). Priorytetem dla mnie jest wydajność i cisza. Z obecnie posiadanego zestawu myślę, że mógłbym wykorzystać:
 

  • Obudowa Fractal Design Define R4
  • Zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER CM BQT E9-CM-680W, 80PLUS Gold (BN199)


jeśli będzie taka możliwość.

Nie będąc obeznany w temacie, ale szukając referencji w innych podobnych wątkach, moje ogólne wyobrażenie o zestawie jest następujące:

  • AMD Ryzen 9 3900X
  • MSI GeForce RTX 2080 Ti Ventus 11GB GDDR6
  • ASRock X570 Taichi
  • Noctua NH-D15 140mm
  • Samsung 1TB 970 M.2 PCIe NVMe EVO Plus
  • WD 4TB 7200obr. 256MB BLACK
  • G.Skill Ripjaws V, DDR4, 64 GB,3200MHz, CL14 (przy tej wielkości pamięci będę obstawał)
  • + reszta

Rozważam również platformę na bazie Intela.
Bardzo proszę o propozycje, co sensownego można by złożyć przy ograniczeniu budżetu do +/- 15 kPLN i moich oczekiwaniach w zastosowaniu i kulturze pracy.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

pozdrawiam
Grzegorz

Link to post
Share on other sites

Zacząłbym od innego pytania: jeżeli AMD to pod Twoje zastosowania może warto rozważyć TR? Za rogiem premiera TR 3000 na Zen2, amd ma rozjechać Intela.

 

Dzięki za odpowiedź. Myślałem też o TR, ale w benchmarkach Puget Systems nie spisuje się on nadzwyczajnie w PS. A chciałbym mieć system zrównoważony do obróbki video i zdjęć. Zastanowię się jednak nad tym rozwiązaniem. To oznacza jednak czekanie przez kilka miesięcy, niestety.

Link to post
Share on other sites

Nie kilka, w ciągi miesiąca intel ma pokazać nowe procki z segmentu HEDT. Chodzą plotki, że AMD z TR3000 już jest gotowe i tyko czeka na ruch ze strony niebieskich.

 

W temacie Intela się nie wypowiem, bo niestety ostatni ich procek u mniej to był 5775c.

 

Co do platformy AM4: Taichi X570 ma problemu z chłodzeniem chipsetu z racji (karta graficzna dmucha prosto w wentyl na chipsecie co podnosi znacząco temperatury). Pod tym względem w zupełności wystarcza płyta klasy Pro4 jeżeli preferujesz UEFI Asrocka, jeżeli jednak wolałbym coś lepszego to Asus Prime X570-P jest praktycznie nie do pobicia w relacji cena/wydajność.

 

https://www.x-kom.pl/p/501598-plyta-glowna-socket-am4-asus-prime-x570-p.html

 

Najbliższa sensowna płyta to Aorus Master za 1500+ pln więc sam widzisz jaki jest rozkład na tel platformie.

 

Jeżeli nie zamierzasz robić OC to nasz polski SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 spokojnie ogarnie tego R9 (szczególnie, jeżeli jeszcze zapewnisz mu przewiew w budzie).

 

2080 Ti Ventus to nie jest ani cicha ani chłodna grafika - jest to raczej średniak z wskazaniem bardziej w dół. Msi X Trio jest raptem parę stów droższa a o wiele lepsza.

Link to post
Share on other sites

Bierz 9900K z iGPU i quicksync. Żadne TR, żadne HEDT bez iGPU. 

Do tego 32 GB DDR4, osobne NVME na system oraz odczyt oraz jakiś ewentualnie SATA/AHCI na cache, temp + HDD na zapis. 

Jak cisza, to Focus 650/750W, 2080 Ti Gaming czy Duke bądź Trio oraz Dark Rock 4 Pro na CPU. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Rebelmindkajtek.,

 

Dzięki za odpowiedzi. Możecie w takim razie zaproponować jakiś konkretny zestaw pod Intela?

 

Np. (i znowu zaznaczam, że nie wiem, czy to wszystko ze sobą współgra):

 

Intel Core i9 9900K
Gigabyte Z390 Designare

SeaSonic FOCUS Plus 850W

MSI GeForce RTX 2080Ti GAMING X TRIO

be quiet! Dark Rock 4 PRO

Samsung 1TB 970 M.2 PCIe NVMe EVO Plus
WD 4TB 7200obr. 256MB BLACK
G.Skill Ripjaws V, DDR4, 64 GB,3200MHz, CL14
MX 500 scratch / cache / temp
 
Ponawiam też pytanie, czy moja stara buda to wszystko ogarnie.
 
dzięki
Edytowane przez merbete
Link to post
Share on other sites

Rebelmind, kajtek.,

 

Dzięki za odpowiedzi. Możecie w takim razie zaproponować jakiś konkretny zestaw pod Intela?

 

Np. (i znowu zaznaczam, że nie wiem, czy to wszystko ze sobą współgra):

 

Intel Core i9 9900K

Gigabyte Z390 Designare

SeaSonic FOCUS Plus 850W

MSI GeForce RTX 2080Ti GAMING X TRIO

be quiet! Dark Rock 4 PRO

Samsung 1TB 970 M.2 PCIe NVMe EVO Plus

WD 4TB 7200obr. 256MB BLACK

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 64 GB,3200MHz, CL14

MX 500 scratch / cache / temp

 

Ponawiam też pytanie, czy moja stara buda to wszystko ogarnie.

 

dzięki

Jaka jest twoja stara?
Link to post
Share on other sites

 

kajtek.

 

Wielkie dzięki,

 

Co do MB, to rozumiem, że Designare to już przerost formy nad treścią, tak? Czy przy Aorus PRO nie będę miał problemów z ograniczeniem szybkości jednego z dysków NVME? Czytałem, że szybkość drugiego może spadać w zależności od MB i jej złącz.

 

Co do dysków NVME to OK, ale chyba drugi zwiększę do 1 TB.

 

RAM, tak jak pisałem będę się trzymał 64 GB. DR Fusion wymaga bardzo dużo ramu, więc 64 GB uznaje się za komfortowe minimum. Jakie kości w takim razie zaproponujesz?

 

HDD OK.

 

I ciągle otwarte pytanie o Fractal Design Define R4.

 

dzięki i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

W zasadzie najtańszy i bym tutaj szczególnie nie żyłował na coś drogiego. 

Możesz dać Crucial Sport 3000 MHz CL15 4x16 GB. Mają ładny potencjał OC. 

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc.

Po małym podsumowaniu na chwilę obecną mój zestaw wyglądałby następująco:
 
 
Proszę o ewentualne opinie.
Link to post
Share on other sites

Witam raz jeszcze,

 

Zestaw zaproponowany pod Intela uważam za gotowy. Jednak po zapoznaniu się z informacją o dostępności AMD 3950X na koniec miesiąca rozważam jeszcze wybór nie-intelowskiej platformy.

Oczywiście zdaję sobioe sprawę, że cięzko jest złożyć zestaw pod coś, co nie jest jeszcze dostępne, ale czy poniższa propozycja miałaby sens, czy należy dokonać istotnych modyfikacji?:

 

AMD Ryzen 9 3950X
be quiet! Dark Rock Pro 4 50.5 CFM CPU Cooler
Gigabyte X570 AORUS MASTER ATX AM4 Motherboard
Pamięć Crucial Ballistix Sport LT 16GB DDR4-3000 CL15
MSI GeForce RTX 2080 Ti 11 GB GAMING X TRIO Video Card
Dysk Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB sATA III 5900RPM 64MB
ADATA XPG SX8200 Pro 512 GB M.2-2280 NVME Solid State Drive
ADATA XPG SX8200 Pro 1 TB M.2-2280 NVME Solid State Drive
ADATA XPG SX8200 Pro 2 TB M.2-2280 NVME Solid State Drive
SeaSonic FOCUS Plus Gold 850 W 80+ Gold Certified Fully Modular ATX Power Supply
Microsoft Windows 10 Pro OEM 64-bit
 
dziękuję
Link to post
Share on other sites

"nie-intelowska" platforma raczej nie ma sensu patrząc na soft w którym pracujesz. Obróbka 2D wsio ryba obecnie czy AMD czy Intel.

W kwestii video Intel ma jednak sporą przewagę dzięki iGPU i akceleracji QSV. 

 

Jeżeli korzystasz z QSV (a powinieneś) - to Intel

Jeżeli nie korzystasz - AMD 

Link to post
Share on other sites
kajtek.

 

Dzięki za opinię. Patrząc na benchmarki dedykowane DR, to nie jest tak, że Intel ma sporą przewagę. W operacjach, gdzie liczy się CPU, AMD ma ok. 15% przewagi (R 3900X vs 9900K). Natomiast gdize zaczynają się zadania zdominowane przez GPU, tam na prowadzeniu pozostaje Intel z przewagą ok. 8% (to nie jest miazga). Ja osobiście używam dużo efektów OFX, redukcji szumów itp. więc zdecydowanie będę obciążał GPU, a wtedy Intel wypada lepiej. Ale co zdarzy się, kiedy do porównania dodamy 3950X? Tego nie wie nikt. 

Chciałbym mieć możliwość porównania obu rozwiązań i zdecydowania w oparciu o racjonalne przesłanki, które rozwiązanie będzie lepsze.

Byłbym wdzięczny, gdybyś mógł skomentować zestaw pod AMD i zaproponować zmiany.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ponieważ u mnie w pracy szykuje się wymiana serwerów (co prawda odrobinę inne zastosowanie niż u Ciebie) - i po raz pierwszy brana jest pod uwagę platforma nie oparta na dwóch Xeonach - to może dorzucę swoje 3 grosze nt zestawu pod AMD.

 

Jeżeli tego Mastera (płyta) nie wybrałeś z racji jakiegoś konkretnego bajeru/funkcjonalności to rozważyłbym wzięcie tańszej płyty kosztem lepszego Ramu (np 3600/16).

 

Tu masz test Mastera

 

 

A tutaj np takiego Asusa Prime X570-p

 

https://m.youtube.com/watch?v=xbyWKufthS4

 

Nie wiem, czy miałeś kiedyś do czynienia z instalacją Dark Rock Pro, ale ja z DR3P trochę się namęczyłem. Teraz w budzie siedzi Noctua NH-D14 i muszę przyznać, że Austriacy to lepiej ogarnęli. A taki NH-D15S jest jeszcze trochę usprawniony.

Link to post
Share on other sites
Rebelmind

 

Dzięki. Widziałem już ten odcinek wcześniej i było to dość pouczające dla mnie. Master może na wyrost, bo chodziło mi o dobrą sekcję VRM, która w perspektywie 3950X może mieć znaczenie. Choć niektórzy twierdzą, że już Ultra załatwi sprawę w przypadku tego procesora. Oczywiście mogę rozważyć tańszą płytę. Jeśli chodzi o RAM, to planowałbym chyba kupno Ballistix 3200 CL16 i OC do 3600 CL16, co ponoć powinno być łatwe. Co do chłodzenia to liczę na Wasze opinie. Jeśli NH_Dxx będzie lepszą opcją, to jak najbardziej jestem zainteresowany.

 

dzięki

Link to post
Share on other sites

Tzn OC tych Ballistixów jest jak najbardziej potencjalnie możliwe, tyle że wiesz jak tj z kręceniem a kupnem czegoś, co gwarantuje daną wydajność ;) W robocie z definicji wszystko musi być @stock, bo stabilność jest o wiele ważniejsza niż lekki Boost do produktywności.

 

Wydajność jest zbliżona (NH-D15 vs DR4P), a zdanie nt łatwości instalacji/serwisu to ofc opinia oparta o własne doświadczenie więc można się z nią nie zgodzić ;)

 

Ja mam ram od Gskill "dedykowany" Ryzenowi (Flare X 3200/14), leci 3600/15 (poszedł by i wyżej, ale nie mam czasu/chęci ustawiać i bawić się z timingami).

 

A z płytą to i tak myślę, że przy Asusie jest już zapas, bo OC CPU nie planujesz.

Link to post
Share on other sites

Wiem, że OC to argument dla mniejszej stabilności. Kajtek polecał ten RAM, więc ufam doświadczonym kolegom. Też zastanawiałem się nad 3200 CL14, ale to już różnica ok. 1.200 zł. = budżet puchnie geometrycznie  :o . Jeżeli zaś 3600, to pewnie CL17, więc nie wiem w końcu co lepsze. Jak zwykle, wybory ...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...