Skocz do zawartości

Taktowanie Ryzen 2600X


Recommended Posts

Cześć

Długi czas nie miałem procka AMD w zestawie, a dwa tygodnie temu złożyłem takiego kompa:

1. Ryzen 5 2600X (bo w promocji)

2. MSI B450 Tomahawk Max

3. Hyperx 2x8Gb 3200 Mhz

4. Asus RTX 2060 Dual Evo OC 6Gb

5. Seasonic Focus Plus Platinum 650W (bo w promocji)

6. PNY CS3030 250Gb

7. Crucial MX500 1Tb

8. SilentiumPc Armis AR7 (2 wiatraki wsysające 120mm, 1 wysysający 120mm i 2 140mm)

 

Od samego początku procesor jest taktowany w pulpicie na 4050Mhz i dochodzi do 4635Mhz w grach. (w biosie ustawione Boost on) Temperatura pracy w pulpicie od 36 do 47 st. w zależności od temperatury otoczenia.

Pytanie moje jest takie: czy musi być aż tak wysokie taktowanie przy idle w pulpicie?

Jak nastawiłem mniejsze taktowanie to przez cały czas skakało do 4200 i z powrotem, przez co temperatury procesora były jeszcze większe od tych na stałe 4050Mhz.

 

Jaki jest "złoty środek" dla tych procesorów?

Link to post
Share on other sites

2600x w życiu nie dobija do 4635 MHz, tj znany błąd w odczycie (nich zgadnę, HW-monitor?) - najlepsze 2700x robią 4450 - i to tylko na płytach z ASYNC-BCLK. 2600x ma boost do 4300 GHz z PBO, tyleż samo daje radę ręcznie ustawić all core. Sensowne napięcia dla Pinnacle Ridge tj max 1.4V do normalnego użytkowania.

Link to post
Share on other sites

Każda sztuka Ryzena 2600X ma fabrycznie ustawione 1.4V. Skoro temperatury są okej to nie musisz bawić się w undervolting.

Rozumiem, ale czy przy Fortis 3, 47 st. na pulpicie to jest normalna temperatura? (27 st. temperatura otoczenia) To ile bym miał na stockowym coolerze?

Link to post
Share on other sites

@up

Właśnie nie wiem, czy w normie... Czy 20 st. różnicy między temp. pokojową, a temp. procka jest normalne? (procek nie podkręcany)

Mam taki sam rozstaw wentylatorów w Dark Base Pro 900 Rev.2 na BQ Dark Rock Pro 4 na i9 9900K, a na pulpicie 30-36 stopni. Moim zdaniem temperatury na twoim procesorze są ciut wysokie.

 

Dodam, że pasta termoprzewodząca jaką nakładałem to Thermal Grizzly Kryonaut, i rozsmarowywałem ją. Spróbuj jej użyć może temperatura na CPU spadnie.

Link to post
Share on other sites

Różnica między pastą klasy Silentiumpc Pactum a Kryonautem tj max 4-5°. O wiele wiecej można ugrać ogarniając wentyle, rozkład kabli oraz - czego ludzie kompletnie nie wiedzą - przewiewność budy. Samo zdjęcie przedniego panela, który przysłania wentyle na froncie, daje dobre 3-4° różnicy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy to oznacza, że Armis Ar7 jest kiepską budą? Kable są poukładane, jak meble w Ikei. Zastanawiam się nad wymianą dwóch wentylatorów z przodu ze 120mm na 140. Czy to coś da? Nie żebym narzekał, ale niska temperatura = dłuższa żywotność, nie?

 

Pastę też nałożyłem na krzyż i rozsmarowałem, tyle że fortisa przykręciłem na maksa (ale z wyczuciem :menda:)

Edytowane przez DcX82
Link to post
Share on other sites
Jeżeli bezpieczna temperatura dla procka to wszystkie poniżej 85°C (długotrwałe obciążenie), a ty się zastanawiasz czy jest sens z 55°C zbijać do 45°C to jaka może być odpowiedź?

 

Nie chodzi tak naprawdę o temperaturę procka, tylko o taktowanie w pulpicie na idle (jak w pierwszym poście) chodzi mi o to, że nie znam kultury tego procesora, a ostatni jaki miałem ze stajni AMD to był Athlon 1600+. Czy taktowanie 4050Mhz w pulpicie jest ok. czy może zmniejszyć, a jak zmniejszyć to jak to zrobić bez skoków taktowania do 4200?

 

Temperatura mojego procka jest ok. przy takim taktowaniu, tylko czy nie powinno być ono mniejsze?

Jakie zegary macie w Idle?

Edytowane przez DcX82
Link to post
Share on other sites

u mnie ten sam procek do co u Ciebie zegary 4025-4050MHz, temp 35*C, ale chłodzenie wodne, temp skacze przy włączonej przeglądarce do 45*C, by po chwili spadło do 35

niepotrzebnie bios zmieniałem na nowy, na starszej wersji w idle zegary pracowały dużo niżej coś koło 1GHz, a teraz nie zejdzie poniżej 4GHZ

Edytowane przez xkazik
Link to post
Share on other sites

Kolego niedawno montowałem zestaw z Ryzen 5 2600. Miałem te same wątpliwości co Ty. Wszystko wskazuje na to że te procki w spoczynku trzymają wysokie taktowania i napięcia. Nie zbijają tego tak mocno jak intel. Co więcej po podkręceniu zegarów nie zbijają taktowania i nie zbijają napięcia. Chyba że to jeszcze kwestia płyty głównej. Zestaw który złożyłem miał w spoczynku na Fera 3 40 stopni na taktowaniu 3,9 i napięciu coś koło 1,3. W stresie procesor miał 73 stopnie.

Edytowane przez sirmica
Link to post
Share on other sites

Ustaw sobie plan zasilania na zrównoważony, u mnie dzięki temu na pulpicie siedzi sobie spokojnie na obniżonym taktowaniu i dopiero w gierkach dobija wyżej, co prawda ryzen 2700x, ale to żadna różnica pod tym kątem, na maksymalnej wydajności trzymał mi właśnie 4000 na pulpitach teraz siedzi tam na swoim najniższym taktowaniu i nie cuduje ;)

A co do temperatur, no te procki tak mają, że skacza o 10 stopni w górę, przez PBO (Precision Boost Overdrive? czy jak to się tam nazywa)

Ustaw plan zasilania i będziesz mieć spoko taktowanka na pulpicie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...