Skocz do zawartości

Jaki porządny Access Point 5 GHz do połączenia z Netgear R7000 na Tomato


Recommended Posts

Witam,

 

W 100 m mieszkaniu wymieniłem jakiś rok temu wysłużony router TP-Link 1043nd z wgranym Gargoyle (problemy z wifi) na Netgear R7000, na którym postawiłem Tomato (router ten jest w samym rogu zewnętrznej ściany mieszkania niestety). 

 

Router po konfiguracji jest mega stabilny, zasięg WIFI po konfiguracji rewelacyjny w większości pomieszczeń, lecz niestety nie we wszystkich miejscach, w których bym chciał.

 

Łącze: na razie 200 Mb/s (światłowód) 

Urządzenia: 2 stacjonarki, telefony, ipad, Nvidiashield, amplituner, radia internetowe, dekoder 4K nc+

 

Mam przeprowadzoną skrętkę do salonu (centrum mieszkania), gdzie w szafce pod TV mam ów stary TP-Link 1043nd z wyłączonym wifi, który rozdziela neta do TV, dekodera n-ki, nvidiashield (Netflix 4k) i amplitunera z radiem internetowym.

 

Zastanawiałem się, czy nie zamienić obu routerów miejscami, ale obawiam się stary TPlink może nie wyrobić jak chodzi o routing całej mojej sieci wewnętrznej, wiec postanowiłem zostawić Netgeara tam gdzie jest (kabel WAN), a dokupić jakiś dobry AP lub ewentualnie router i ustawić go jako AP w szafce pod TV zamiast TPlinka.

 

Chciałbym, aby było to urządzenie typu "skonfiguruj i zapomnij", miało bardzo dobrej jakości pokrycie wifi, kilka portów LAN i było możliwie przyszłościowe, jak chodzi o łączność po wifi.

 

P.S z tego APka będzie również  szedł sygnał po wifi do stacjonarki, która będzie się znajdowała w odległości około 5m (niestety kabel musiałby przechodzić wokół drzwi i dodatkowo na drugą stronę ściany- próbowałem schować kabel w tynku, ale w okolicach framugi jest beton, więc odpuściłem :-) ).

Syn będzie musiał zatem połączyć nową stacjonarkę do gier po wifi- nie ma chwilowo innej opcji- żadnych plastikowych listew wokół drzwi w salonie nie chcę.... 

 

Cena APka- routera ma mniejsze znaczenie- chodzi o dobrą jakość i niezawodność. 

 

Czy ktoś coś doradzi?

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Z systemów typu mesh polecają za granicą Netgear Orbit (dodatkowo wyczytałem, że jakieś nowe modele WIFi 6 mają być pokazane na początku września).

Czy ktoś może używał i może się podzielić doświadczeniem?

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Właśnie się im przyglądam.... 

Mamy w pracy ich Unifi AP-ki- zakres rewelacyjny (wiszą na sufitach), ale wg IT bardzo się grzeją i ponoć potrafią "bzyczeć".

Ja potrzebuję coś, co wstawię do szafki pod TV i podepnę kilka urządzeń po kablu, oraz roześlę po 5Gz neta do komórek i tabletów.

 

Korci mnie możliwość wędrowania po mieszkaniu, gdzie np telefon automatycznie będzie się łączył do najsilniejszego sygnału, lecz jednocześnie nie chciałbym zamiast obecnych 2 routerów mieć dodatkowo w każdym pokoju w gniazdku satelity do mesha....

 

Wydaje mi się, że gdybym wstawił do salonu drugi, równie porządny router co R7000 lub nawet jakiś lepszy, to objąłby zasięgiem większość mieszkania, gdyż byłby dokładnie w jego centrum. Obawiam się jednak, że urządzenia mogłyby się z nim nie łączyć, bo by trzymałyby się tego R7000 umieszczonego w rogu mieszkania.

 

Poczytałem trochę, lecz wciąż się motam....

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie chcesz mesha to jak R7000 taki dobry to dlaczego nie kupisz po prostu drugiego? Zresztą... IMO nie ma dramatycznych różnic w zasięgu WiFi pomiędzy rozsądnymi routerami (sensowne anteny zewnętrzne) i nawet tani 8levelowy WRT-1200AC zapewnia bardzo dobry zasięg: https://www.8level.eu/gigabitowy-router-wifi-1200mbps-ac-wrt-1200ac - kupujesz, konfigurujesz jako AP (opis w dziale) i po sprawie. Jedna uwaga: jak zamkniesz w szafce dowolny router to jego zasięg drastycznie spadnie.

Link to post
Share on other sites

W cenie R7000 możesz mieć  2-3 APki wspierające rouming. Mesh czy UniFi łatwo rozbudować o kolejne punkty. Lepiej mieć rozmieszczone 2 APli w rogach mieszkania niż jeden w centrum. Co do UniFi, to powiem, że działa zacnie. Ze standardem mesh nie miałem do czynienia, ale też to fajnie wygląda.

Link to post
Share on other sites

Mogę zatem:

1) Kupic R7000 za około 650 zł  i zastąpić TPlinka bez WIFI (jako switch) który znajduje się pod TV - opcja najprostsza

 

2) Do istniejącej konfiguracji (R7000 +TPlink jako switch) dokupić jeden z poniższych AP Ubiquiti i umieścić w szafce pod TV (nie powieszę niestety na suficie/ścianie- wife factor....)

UAP-AC_LR - 450 zł

UAP-AC_PRO - 600 zł

UAO-nanoHD - 730 zł

Cenowo wyjdzie podobnie

 

3). Przestawić się całkiem na UNIFI- tzn kupić router, switch+ AP (jeden na początek), ale tu cena zestawu rośnie pewnie do jakiś 1500-2000 zł - co konkretnie potrzebowałbym?

 

4) Dokupić do istniejącego routera zestaw Netgear mesh Orbi- komplet 2 urządzeń w zależności od typu to 1300- 2000 zł

 

Co jest najrozsądniejszą decyzją jak chodzi o stosunek ceny do możliwości i komfortu użytkowania przez najbliższe lata?

 

P.S Spróbuję w weekend ustawić R7000 w środku mieszkania i zobaczę jaki obszar pokrywa- powinno być wtedy łatwiej podjąć decyzję....

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Szkopuł w tym, że kabel WAN wchodzi od sąsiada (modem światłowodowy jest u niego) do narożnika mieszkania, gdzie jest umieszczony router, który tworzy moja wlasną sieć (obok jest główna stacjonarna, drukarka, itp). Z tego miejsca przeprowadziłem 15 lat temu podczas generalnego remontu (kamienica) kabel do salonu, który do tej pory był nieużywany.

Gdy okazało sie, że używając pasma 5Ghz, zamiast 40 Mbit mogę mieć prawie 200mbit, to postanowiłem rozszerzy zasięg.

Jeśli przeniesienie na środek netgeara przyniesie odpowiedni efekt, to w jego miejsce mógłbym również kupić jakiś dobry router bez wifi (powinien ogarniać gry online, filmy 4k, itp- jakiś możecie ewentualnie polecić?)

 

 

Link to post
Share on other sites

Zamieniłem miejscami routery i okazuje się, że w centrum mieszkania R7000 ładnie sieje- w drugim pokoju na kilkuletnim Ipadzie aplikacja Speedtest zmierzyła 250 Mbit/s, 5GZ zasięgiem obejmuje salon, sypialnię i pokój juniora, dochodząc rónież do wcześniejszego miejsca stacjonowania  :menda:

Jedynym problemem jest fakt, iż ten router jest duży i jego rozłożyste anteny w salonie wyglądają trochę "słabo" obok pozostałego sprzętu...

 

Równocześnie pojawił się natomiast problem z 1043- podpięty odtwarzacz Bluesound zaczął rwać niemiłosiernie zarówno na radiach internetowych jak i TIDALu, nawet po połączeniu kablem- nie doszedłem jeszcze dlaczego....

Wcześniej były problemy z wifi, teraz być może dzieje się coś niedobrego z LANem.

 

P.S Spróbuję jeszcze posprawdzać co i jak, natomiast po powyższych testach skłaniam się do kupna jednego urządzenia (AP lub funkcja AP), które będzie posiadać kilka portów LAN i w miarę możliwości będzie posiadać wewnętrzne anteny, aby oprócz zasięgu miało również "wygląd".

 

Możecie coś konkretnego zasugerować do powiedzmy 600 zł , pls? Dziękuję...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za wskazówkę- przestudiuje zatem ofertę Netgeara i Asusa, bo oni chyba mają najbardziej niezawodny sprzęt do domowego użytku (czytaj: byłbym w stanie go sam skonfigurować)

 

P.S Byłaby jeszcze opcja kupna samego  router Amplifi HD od Ubiquiti (bez satelit), ale nie wiem, czy to ma sens- kwota około 700zl- trochę dużo, jak za sam wygląd (jak rozumiem zwykłe routery mają jednak dużo lepsze bebechy).


UPDATE: Zdecydowałem się na kupno AP-ka Ubiquiti UAO-nanoHD- jutro powinien dojść... 

 

Jeśli obejmie zasięgiem całe mieszkanie, to na Netgarze wyłączę wifi i będzie on pracował tylko jako router + kontrola rodzicielska, a stary TPlink podziała jak zwykły switch (w przyszłości być może wymienię go na coś z Ubiquity).

Dam znać, co z tego wyszło...

 

P.S Potrzebuję do nowej stacjonarki jakąś wewnętrzną, dobrą kartę wifi (nie na usb), która obsłuży 5GHz- coś pewnego możecie polecić?

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli obejmie zasięgiem całe mieszkanie, to na Netgarze wyłączę wifi i będzie on pracował tylko jako router
 Zależy ile masz urządzeń. Ten Ubiquiti ma co prawda MU-MIMO 4x4, ale jak masz więcej urządzeń, to warto zostawić starą sieć WI-Fi 2.4/5GHz tylko na innych kanałach, aby nie zabierały łącza/zwiększały opóźnień. Wrzucić tam jakieś drukarki, dekodery itp. a reszta niech się pod Ubiquiti łączy. 
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wskazówkę...

AP-ka podpiąłem do switcha pod TV i umieściłem leżąco na półce w otwartej szafce pod tv.

Po 5 minutach konfiguracji przy pomocy apki na telefonie (wspólna nazwa sieci dla obu zakresów 2.4 i 5.0) na moich smartfonach i starym iPadzie ukazały się prędkości 300 Mbps na 300 możliwych, czego wczesniej nie doświadczyłem...

 

Zasięg maksymalny w całym salonie, sypialni i pokoju młodego.

Dodatkowo skombinowalem z pracy kartę wifi na złączu PCI i skonfigurowałem na starej stacjonarne syna- pokazała 200 Mbps i 7 ms pinga.

 

AP Ubiquiti Nano HD jest mega- mały, dobrze wykonany, super zarządzalny, rewelacyjny zasieg- jednym słowem polecam.

 

Niestety nie rozwiązał do końca moich problemów, gdyż w kuchni, gdzie znajduje się router Netgeara prędkość na smartfonie spada do około 16 Mbps...

Na szczęście na firmowych laptopach, których uzywamy do pracy zdalnej prędkość jest tam ponad 150 Mbps.

 

P.S Ustawiłem na Netgearze tę samą nazwę sieci, lecz podczas testów smartonem niestety nie przełączał się on do sieci tworzonej przez netgeara, lecz trzymał jedna kreskę z APkiem Ubiquiti (zmniejszenie jego mocy do minimum nie pomogło).

 

Czy coś jeszcze mogę zrobić, aby nie przepinać się między różnymi sieciami w przypadku smartfonów ? Powieszenie go pod sufitem w salonie nie wchodzi w rachubę, dodatkowego AP ze wzgledu na koszta nie zamierzam kupować...

 

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...