Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

W skrócie:

Miałem już tutaj temat, grzebałem od miesiąca w internecie i stoję przed ostatecznym wyborem ;p

 

Cel to 1440p na 3440x1440 - granie (WoW głównie), na drugim monitorze 1080p internet.

 

Chcę, żeby to hulało jak najdłużej.

Skłaniałem się w stronę ryzena, ale czytam o temperaturach/napięciach i naprawdę mam wątpliwości.

 

baza jest taka: https://www.x-kom.pl/lista/hx4n2vzuh

 

Mam dylemat między:

(3700x?)3800x + x570 aorus elite

9900k + z390 aorus pro

 

Tak, jestem w stanie dopłacić, żeby nie mieć problemów z temperaturą, napięciem itd.

 

Bardzo proszę o opinie ;)

 

 

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chcesz dopłacić za 3-5 FPS około 500 zł to bierz Intela :P

Problemy zawsze mogą wystąpić na każdej maszynie.

Nie wiem jaki sens jest przepłacać za x570 jak posiada jedynie PCIe 4.0 które i tak nic tutaj nie wnosi..

Lepiej zainwestować w dobrą płytę pod B450 - różnicy - brak - oprócz ceny.

Link to post
Share on other sites

O B450 i braku różnicy też słyszałem, natomiast po przegrzebaniu dziesiątek for - jednak są.

Nie znam się jakoś za bardzo, więc też nie powiem dokładnie o co chodziło, ale ludzie bardzo narzekali na B450.

 

Co do 3-5FPS, tu nie o to mi chodzi, chodzi bardziej o bezproblemowe użytkowanie i możliwie najdłuższą przewidywaną "przydatność" zestawu płyta+procek.

Edytowane przez don_maccarone
Link to post
Share on other sites

Jeżeli są - chętnie poczytam - prośba o podlinkowanie :)

"Nie znam się jakoś za bardzo, więc też nie powiem dokładnie o co chodziło, ale ludzie bardzo narzekali na B450."

No to nie wiesz o co chodziło ale narzekali na B450? To zdanie się wyklucza.

 

Z moich danych różnica to tylko PCI 4.0 która na chwilę obecną nie ma przyszłości dla komputerów stacjonarnych i gier.

Nie idź w x570 bo na chwilę obecną jest nieopłacalna. Nie różni się w zasadzie niczym. Wydajność procesorów jest na tym samym poziomie.

 

Kupujesz PC-ta za tyle pieniędzy i opierasz się tylko na nowościach..

Warto NAPRAWDĘ przejrzeć wątki i dobrać odpowiedni sprzęt..

Nie wiem czy wiesz ale należy również sprawdzić kompatybilność pamięci z daną płytą główną bo mogą być problemy.

 

Nie ma czegoś takiego jak "przydatność". Ryzen akurat w "przydatności" wychodzi najkorzystniej bo kladzie Intela w zadaniach wielowątkowych - poczytaj sobie o tym.

 

Bezproblemowe użytkowanie to po pierwsze dbanie o sprzęt i jego umiejętne użytkowanie. Wtedy każdy będzie długo sprawny - nie biorąc pod uwagę przepięć itp.

 

Osobiście kierowałbym się w Ryzeny. Dlaczego? Ponieważ AMD musiał na tyle dopracować procesory żeby zadać porządny cios Intelowi - udało się im to prawie perfekcyjnie. Cena = Jakość.

Edytowane przez Camaxtle
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli są - chętnie poczytam - prośba o podlinkowanie :)

"Nie znam się jakoś za bardzo, więc też nie powiem dokładnie o co chodziło, ale ludzie bardzo narzekali na B450."

No to nie wiesz o co chodziło ale narzekali na B450? To zdanie się wyklucza.

 

Z moich danych różnica to tylko PCI 4.0 która na chwilę obecną nie ma przyszłości dla komputerów stacjonarnych i gier.

Nie idź w x570 bo na chwilę obecną jest nieopłacalna. Nie różni się w zasadzie niczym. Wydajność procesorów jest na tym samym poziomie.

 

Kupujesz PC-ta za tyle pieniędzy i opierasz się tylko na nowościach..

Warto NAPRAWDĘ przejrzeć wątki i dobrać odpowiedni sprzęt..

Nie wiem czy wiesz ale należy również sprawdzić kompatybilność pamięci z daną płytą główną bo mogą być problemy.

 

Nie ma czegoś takiego jak "przydatność". Ryzen akurat w "przydatności" wychodzi najkorzystniej bo kladzie Intela w zadaniach wielowątkowych - poczytaj sobie o tym.

 

Bezproblemowe użytkowanie to po pierwsze dbanie o sprzęt i jego umiejętne użytkowanie. Wtedy każdy będzie długo sprawny - nie biorąc pod uwagę przepięć itp.

 

Osobiście kierowałbym się w Ryzeny. Dlaczego? Ponieważ AMD musiał na tyle dopracować procesory żeby zadać porządny cios Intelowi - udało się im to prawie perfekcyjnie. Cena = Jakość.

 

 

Chodzi mi o problemy z temperaturami w spoczynku, napięciem, chciałbym tego uniknąć, a co rusz czytam to samo o Ryzenach, że nie boostują się do deklarowanej wartości, że w spoczynku 45-50C nawet na dobrym chłodzeniu.

 

O 9900k jedynie co słyszę, to że się cholernie grzeje, ale dobre chłodzenie niejako załatwia sprawę.

 

I owszem, czytałem o wielowątkowości i faktycznie, jeżeli chcę mieć ten drugi monitor i coś tam sobie "klepać", to faktycznie Ryzen wychodzi dla mnie lepiej, ale nie wiem czy chcę ryzykować..

Link to post
Share on other sites

Zanim napiszesz o ryzyku sprawdź na jakim procesorze będzie oparte PlayStation 5 ;)

Chcesz grać czy trzymać w ręce pirometr razem ze stetoskopem? :P

 

Wszystko jest kwestią biosu. Dobra płyta i nic nie powinno się dziać.

Równie dobrze możesz kupić wadliwy procesor a karta graficzna może się spalić.

To tylko sprzęt. Najkorzystniej wyjdzie Cię Ryzen koniec kropka.

Intel ma bardzo mocną reklamę - i tu jest jego przewaga.

Nie jestem fanem AMD czy Intela - patrzę na wszystko z przymrużeniem oka.

 

I tak i tak będziesz zadowolony.. :]

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

3800x możesz sobie z góry odpuścić, te 100 MHz wiecej nie jest warte tych pieniędzy. Dobre płyty B450 bez problemu ogarniały R7 2700x więc dlaczego miałby być problem z 3700x? Kwestia biosu.

 

W temacie problemów z boostem: od miesiąca walczyłem z Asus Crosshair vii by mój 3700x chociaż zbliżył się do deklarowanego boostu (do wczoraj Max u mnie to było 4375 MHz). Dzisiaj wyczytałem o dwóch zmianach, które "odblokowują" boost do 4400+ MHz i pyklo - z PBO enabled w grach/syntetyku mam 4425 MHz na dwóch najszybszych rdzeniach.

 

W kwestii temperatur: edycja planu zasilania w W10 i procek podczas przeglądania neta ma poniżej 40C, w grach 55-60C.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Skupiając się tylko na WoT - i9 9900K. Czytałem ostatnio na ten temat. 

Oczywiście 3700X daje radę, ale mimo wszystko 9900K wypada lepiej. 

 

Różnica w platformach to jednak 500 zł w momencie jak 9900K posadzisz na Z390 Gaming X bez zamysłu OC. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli kogoś stać na ową dopłatę to ofc, że bierzemy to co bezwzględnie najlepsze. Z drugiej strony takie 500 PLN tj np różnica, jaką będzie można dopłacić w przyszłość gdybyś zdecydował się wymienić Ryzena 3000 na Ryzena 4000.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Dzięki :) A wiesz może, które z wentylatorów Corsaira będą kompatybilne, żeby zamontować na tył?

 

https://www.morele.net/corsair-wentylator-ll140-rgb-led-static-pressure-140-mm-pwm-pojedynczy-co-9050073-ww-1603691/ ten np.?

Link to post
Share on other sites

Panel przedni

120 mm x3

Panel przedni

140 mm x2

Panel tylny

120 mm x1

Panel górny

120 / 140 mm x2

 

Nie brałbym wentyli SP jeżeli masz tylko kratkę do przedmuchania.

 

https://www.morele.net/corsair-hd120-120mm-co-9050065-ww-1021699/

 

https://www.morele.net/corsair-af120-led-blue-120mm-5640767/

 

Roxnica w przepływie niewielka.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...