Skocz do zawartości

Ocena zestawu - Małe centrum multimedialne - [3000 zł]


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Dzień dobry,

jestem nowym użytkownikiem forum - chciałbym doradzić się w kwestii doboru podzespołów.

 

Komputer ma służyć do niedzielnego grania (Fifa 20, Wiedźmin 3 w przyszłym roku Cyberpunk 2077) oraz jako stacja multimedialna w salonie - oglądanie filmów. System posiadam.

Zależy mi na kompaktowej obudowie na wzór niedostępnego już Brutusa Q30.

 

Płyta Głowna: Gigabyte B450M DS3H AM4 – 265 zł

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 – 550 zł

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB – 1235 zł

 

Dysk: Adata SSD XPG SX6000Pro 512GB M.2 NVMe – 285 zł

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W – 189 zł

 

Pamięć: Crucial Ballistix Sport LT 8GB – 169 zł

 

Bez obudowy: 2693 zł

 

Kwestia doboru obudowy.

Zdaje sobie sprawę że małą obudowa może być piekarnikiem ale chciałbym żeby też jakoś się prezentowała.

 

Prośba o wsparcie - dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Zobacz ten Art:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jaka-mala-obudowe-microatx-mini-itx-kupic.html

 

Ze swojej strony mogę jeszcze polecić budę Fractal Design Mode 304, tyle że tutaj potrzeba płytę główną w standardzie MINI-ITX, np ASRock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac.

 

Jeżeli chciałbyś trochę lepszą płytę (lepiej chłodzona sekcja zasilania, też SFF) to zobacz MSI B450m Bazooka Plus (koniecznie wersja z Plusem w nazwie).

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b450m-bazooka-plus-4780958/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

mini-ITX odpada ponieważ płyty główne z zasady przekraczają mój budżet - natomiast micro-ATX jak najbardziej.

 

Płyta główna: MSI B450M Bazooka Plus - 419 zł

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 – 550 zł

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB – 1235 zł

 

Dysk: Adata SSD XPG SX6000Pro 512GB M.2 NVMe – 285 zł

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W – 189 zł

 

Pamięć: Crucial Ballistix Sport LT 8GB – 169 zł

 

Obudowa: BitFenix Phenom Czarna – 349 zł

 

Razem: 3196 zł

 

Co uważacie?

Dobrze to wygląda?

 

Pytanie czy jedna kość pamięci nie będzie robiła problemu..

Poza tym nie wiedzę jej jako kompatybilnej z tą płytą główną..

Link to post
Share on other sites

Na tej Bazooka masz 4 banki pamięci. Weź zatem 2x4GB na początek, a w przyszłości będziesz mógł dołożyć drugi zestaw jeżeli będzie potrzeba.

 

Tym, że tych Ballistixów nie ma na QVL to bym się nie przejmował. 3000 CL15 zrobisz na każdej płycie B450 i Ryzenie serii 2000.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli będziesz chciał pograć niebawem w CP będziesz potrzebował tych 16GB ram - więc albo tak jak Ci podpowiada @Rebel albo zostać przy jednej i w miarę szybko wykołować drugą taką samą.

 

No i temat karty graficznej za  ~1400pln można wyrwać 2060 - na płynny DRX przy full detalach raczej nie będzie co liczyć, ale to  jakieś ~15% do wydajności za tyleż samo %$. Jaki monitor? rozdzielczość?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takim razie zostanę póki co na jednej kości.

Jeżeli mam zmieścić się w budżecie to muszę zostać na tańszej płycie głównej i dysku M.2.

 

Płyta Głowna: Gigabyte B450M DS3H AM4 – 265 zł

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 – 550 zł

 

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 2060 Windforce OC 6GB – 1450 zł

 

Dysk: Adata SSD XPG SX6000Pro 265GB M.2 NVMe – 175 zł

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W – 189 zł

 

Pamięć: Crucial Ballistix Sport LT 8GB – 169 zł

 

Obudowa: BitFenix Phenom Czarna – 349 zł

 

Razem: 3147

 

Ma to sens?

 

Póki co 24" monitor z rozdzielczością 1600x900.

Niebawem zmiana na 55" TV.

Edytowane przez Camaxtle
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli mam zmieścić się w budżecie to muszę zostać na tańszej płycie głównej i dysku M.2.
 

 

szkoda - no ale wiadomo coś za coś. - tu już musisz sam zdecydować jeśli budżet jest sztywny.

 

 

 

Póki co 24" monitor z rozdzielczością 1600x900. Niebawem zmiana na 55" TV.
 

 

ten tv to chyba tylko do filmów? jeśli chodzi o gry to FHD to rozdzielczość w którą celujesz

 

ten RTX którego wybrałeś to dość gorąca karta w małej budzie może być gorąco>głośno.

nie latam w tematyce mATX może ktoś podrzuci Ci tutaj jakąś lepszą propozycje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

małe co nieco nt. tej karty:

http://forum.pclab.pl/topic/1281508-Rtx-2060-Windforce-Temperatury/

 

o ile mnie pamięć nie myli to również tutaj ktoś posiadał ją i również podawał dość wysokie temperatury, w małej budzie może być nieciekawie - wiem że ciężko ale szukaj czegoś z meshem na froncie , pytanie też jak bardzo zależy Ci na tym formacie, oraz jakiej kultury pracy oczekujesz.

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W sumie nigdzie nie widzę testów tej obudowy - z opinii wynika że jest dobrze wentylowana jak na jej rozmiar.

 

A co jest nie tak z płytą główną?

Dlaczego warto dopłacić do lepszej?


Finalnie zostawiłbym to w takiej konfiguracji:

 

Płyta główna: MSI B450M Bazooka Plus - 419 zł

Płyta zbiera same pozytywne recenzje.

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 – 550 zł

Nie ma co komentować -> cena = jakość.

 

Karta graficzna: MSI GTX 1660 Ti GAMING X 6GB – 1350 zł

Najlepsza wydajność + kultura pracy.

 

Dysk: Adata SSD XPG SX6000Pro 512GB M.2 NVMe – 285 zł

Ogólnie widzę że dysk nie robi problemów.

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W – 189 zł

Tani stabilny zasilacz.

 

Pamięć: Crucial Ballistix Sport LT 8GB – 169 zł

Drugą pamięć dokupię za miesiąc - dwa.

 

Obudowa: BitFenix Phenom Czarna – 349 zł

Obudowa gra turaj pierwsze skrzypce - mała stacja multimedialna + wygląd który może się podobać.

 

Razem3311 zł

 

Zależy mi na kulturze pracy za którą w przypadku RTX 2060 będę musiał niestety trochę dopłacić..

MSI GTX 1660 Ti GAMING X 6GB prezentuje się obiecująco: 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_msi_geforce_gtx_1660_ti_gaming_x_6g_maly_turing_w_wersji_premium-8860.html

 

Gram póki co i tak tylko w rozdzielczości 1600x900.

Ogólnie maszyna nie będzie służyła do ciągłego grania.

 

Jakieś komentarze?

Link to post
Share on other sites

No i wygląda elegancko, mam dla Ciebie tylko jedną sugestię: poczytaj sobie o budowie komputera SFF z... custom loopem :D Widziałem kilka takich zestawów, 2x 120mm chłodnica, miniaturowe kombo pompa + rezerwuar. Cena takiego kompletnego zestawu tj ± 1000 PLN ale w małej budzie wydajność gniecie ;)

 

https://www.overclock.net/forum/50-small-form-factor-systems/1372265-build-pics-node-304-gtx-titan-h90.html#/topics/1372265

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zapoznam się z tematem  :)

 

Po przejrzeniu kilkunastu wątków zmodernizowałem trochę konfigurację..

 

Płyta główna: Gigabyte AORUS M B450 - 348 zł

Zmieniłem płytę główna opierając się na poniższym wątku - wychodzi nawet taniej jak dobrze się poszpera.

http://forum.benchmark.pl/topic/285802-msi-b450m-bazooka-plus-opinie/

Tylko czy na tej płycie uda się podkręcić pamięci do 3200 Mhz?

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600 – 550 zł

Procesor zostaje - kiedyś mogę go wymienić na Ryzen 5 3600 - na chwilę obecną nie widzę sensu dopłaty na moje wymagania.

 

Karta graficzna: MSI GTX 1660 Ti GAMING X 6GB – 1350 zł

Najwyższa kultura pracy do małej obudowy - mógłbym dopłacić do RTX 2060 ale około 300-400 zł jeżeli miałbym ją włożyć do małej obudowy - inaczej będę miał pudełko z suszarką.

 

Dysk: Adata SSD XPG SX6000Pro 512GB M.2 NVMe – 279 zł

5 lat gwarancji, czarny laminat.. ogólnie opinie są bardzo pozytywne.

 

Zasilacz: be quiet! System Power 9 500W – 189 zł

Tani stabilny zasilacz.

 

Pamięć: Crucial Ballistix Sport LT 8GB – 169 zł

Drugą pamięć dokupię za miesiąc - dwa - CL15 - więc myślę że warto.

 

Obudowa: BitFenix Phenom Czarna – 349 zł

Obudowa must-have.

 

Razem3234 zł

 

Cena spadła więc wszystko na in plus.

Mogę ewentualnie rozważyć zmianę zasilacza jeżeli ma to jakiś sens..  :P 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wygląda wszystko ok, upewnij się tylko czy płyta na pewno wejdzie do budy (mieszają mi się już te B450 od Aorusa).

 

Jeżeli ten Crucial tj 3000 cl15 to jest spora szansa, że 3200 cl15 da się uzyskać.

 

Przy grafice z takim chłodzeniem musisz pamiętać, że karta będzie skutecznie podgrzewać atmosferę w budzie, ale R5 2600 jakoś tak strasznie się nie grzeje.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

o ile mnie pamięć nie myli to również tutaj ktoś posiadał ją i również podawał dość wysokie temperatury

 

Ja ją miałem. 84 stopnie przy otwartej budzie. Po OC nie muszę mówić jaka temperatura była. 

Karta graficzna: MSI GTX 1660 Ti GAMING X 6GB – 1350 zł

Na allegro co chwilą są RTXy z x-komowego outletu za ~1400 zł. Warto się zainteresować. 

że 3200 cl15 da się uzyskać

Moje aegisy wsunąłem na 3200 CL14, więc bądźmy dobrej myśli.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Kwestia ich dostępności..

 

Bo Ventus w tej obudowie powinien trzymać rozsądne temperatury..


 

 

Wygląda wszystko ok, upewnij się tylko czy płyta na pewno wejdzie do budy (mieszają mi się już te B450 od Aorusa).
 

Posiada takie same wymiary ponieważ jest to wersja "M" -> 244 mm x 244 mm

 

 

 

Przy grafice z takim chłodzeniem musisz pamiętać, że karta będzie skutecznie podgrzewać atmosferę w budzie
A z jakim chłodzeniem nie będzie podgrzewała atmosfery?  :)  Myślałem że właśnie ten model będzie ok zgodnie z różnymi testami w sieci.
Link to post
Share on other sites

Temperatury NA karcie będą super, ale kosztem ciepła, które Gpu wpompuje do obudowy ;) Temat trudny do przeskoczenia, bo tylko dwa rozwiązania cokolwiek tu poprawiają:

 

* chłodzenie typu blower (zobacz referenty AMD Navi, referenty NV Pascal) wywala ciepłe powietrze z tyłu budy ale sprawność tego układu jest gorsza niż w przypadku gdy wentyl wieje poprzecznie przez kartę = temp na Gpu wyższe

 

* woda (drogo, mało miejsca) - poza tym mając możliwość wrzucić tylko radiator wielkości 120mm dużo tego ciepła on nie odda.

Edytowane przez Rebelmind
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
emperatury NA karcie będą super, ale kosztem ciepła, które Gpu wpompuje do obudowy

Mam spodziewać się małego piekarnika? ;) Przy jakich wartościach mogą oscylować temperatury?

Nie chcę żeby podzespoły się gotowały... Bo z tego co czytam to mam przed oczami ponad 80 stopni C.  :P

Żeby nie pchać się w obudowę którą niekoniecznie mi polecacie znalazłem jeszcze taką:

Fractal Design Define Mini C

https://www.x-kom.pl/p/333270-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-mini-c.html

 

Wydaje się dosyć przewiewna i niewielka.

Prezentuje się też dosyć elegancko..

Edytowane przez Camaxtle
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...