Skocz do zawartości

3700x vs 9700k


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez EH_Gosu,

Recommended Posts

Trochę odbiegliśmy od tematu.

Ok, na chwile obecną decyzja pada na 9700KF, nie będę tego kręcił raczej, a na pewno nie jakoś mocno, jest sens pakować się w jakąś drogą płytę? 2 płyty mam na oku:

MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON

Gigabyte Z390 AORUS PRO WIFI

Cena obu taka sama, którą lepiej? Czy może coś tańszego wystarczy jak nie będę kręcił? Wiadomo, że jak będzie nowa generacja inteli to i tak płyta pójdzie na wymianę. :/ Jakie pamięci z tym parować? Cały czas zakładamy jedynie lekkie oc bez szaleństwa? 3200 czy 3600? Czy lepiej wziąć np niższe taktowanie a lepsze CL? Potrzebuję MEGA ciche chłodzenie, PC stoi w salonie i obecny chodzi jak kosiarka, gpu też będę dobierał z jakimś porządnym chłodzeniem? Dark Rock 4 Pro, Noctua NH-D15, czy może coś innego cichego możecie polecić z powietrznego? Noctua chyba bardziej tolerancyjna dla wysokich kości i pierwszego slotu?

 

Bierz tego ASROCKA.

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z390-extreme4-5033668/

 

Bardzo dobra płytka w niskiej cenie względem tego co oferuje. AORUSa nie polecam. Problematyczne biosy, przehypowane badziewia.

 

Niedawno testowałem Z390 AORUS Xtreme...mobas za około 2500 zł, a jest totalnym badziewiem w gniotem w aspekcie overclokignu i użyteczności (jeśli traktujemy to na poważnie). X299 AORUS Master zjarał Blackowi i9 7900X, X399 AORUS Xtreme zjarał innemu człekowi TR 2990WX. Te płyty mają peaki napięć, zabugowane biosy etc. Od lat ten sam problem. Różnica taka, że obecnie AORUS próbuje wchodzić z ich badziewiami na rynek topowy, a z tym co oferują powinni przepraszać wymagających użytkowników :)

 

ASROCK robi sensowne mobasy w segmencie mid. MSI też jest ok. W topkach cały czas ASUS dominuje jakością, użytecznością, stabilnością i bezpieczeńswtem. Za to unikaj jak ognia ASUSów Prime czy TUF - badziewia w większości wypadków :)

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gdzie Abit i DFI. :( Nvm.

Z Asrockiem mam złe wspomnienia z aktualnego procka, masakra z biosem, 0 wsparcia, sam musiałem załatwiać flashowane kości bios na podmiankę i szukanie właściwej wersji po odmętach internetu, o czym zresztą gdzieś tutaj pisałem bo ktoś również miał z taką samą problemy. Obecny asus na tle poprzedniej całkowicie bezproblemowy, może trochę bios mało funkcjonalny, ale nie narzekam.

Wolałbym chyba jednak coś MSI albo Asusa w takim razie.

Link to post
Share on other sites

Gdzie Abit i DFI. :( Nvm.

Z Asrockiem mam złe wspomnienia z aktualnego procka, masakra z biosem, 0 wsparcia, sam musiałem załatwiać flashowane kości bios na podmiankę i szukanie właściwej wersji po odmętach internetu, o czym zresztą gdzieś tutaj pisałem bo ktoś również miał z taką samą problemy. Obecny asus na tle poprzedniej całkowicie bezproblemowy, może trochę bios mało funkcjonalny, ale nie narzekam.

Wolałbym chyba jednak coś MSI albo Asusa w takim razie.

 

Obecnie ASROCK robi porządne mobasy, nie masz co się martwić. Sprawdzone nie tylko przeze mnie, ale też przez innych znajomych overclockerów. A pro ocerzy, to najbardziej wybredni użytkownicy :) Więc jak coś jest nie tak, to nie ma przebacz :)

 

Natomiast jeśli chciałby ASUSa mimo wszystko podaj na mobasa swój absolutnie maksymalny budżet to się coś wybierze.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Jeśli sprawdzone to może może dam jeszcze jedną szansę dla Asrocka, zwłaszcza że bardzo przyzwoity cenowo jest ten model. :)

 

No są to porządne mobasy. Znajomy ma 9900K na tym mobo, lata mu tam na 5.2 GHz z mem 4000 CL16.16.16 T1, a to nie lada wyczyn. Na słabej płycie czegoś takiego nie zrobisz :) Ja do OC (ale u mnie liczy się każdy szczegół, każdy punkt i każdy %) na Z390 wykorzystuje Z390 Maximus XI Extreme i dopiero powyżej pewnych zakresów OC korzystasz z dobrodziejstw tak dowalonych płyt. Na 9700KF to będzie Ci ta płyta latać aż miło :)

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie ze złej strony na to patrzysz. Nie chodzi o to żeby tylko topy polecać. Chodzi o fakt, że jeżeli ktoś chce iść w topowe GPU to musi rozumieć zależności sprzętowe. Co to za radocha jak coś lata na pół gwizdka?

 

Kiedyś był kult 2500K, teraz jest kult Ryzenów... No bez przesady, są pewne zasady których należy się trzymać. Chyba, że ktoś faktycznie nie szanuje swoich pieniędzy i do platformy która do danego GPU po prostu się nie nadaje, kupuje kartę która u niego się marnuje. Warto słuchać ludzi którzy mają faktycznie doświadczenie ze sprzętem i testują go od groma. Tylko warto słuchać ludzi jacy dobrze radzą innym wkładając w to masę pracy i serca. Niestety, w sieci jest masa dezinformacji które powielają różnego rodzaju portale. Ja znam ten biznes od środka i wiem jak to działa, dla wielu nie liczy się rzetelność tylko zrobienie recki, wzięcie kasy i olanie odbiorców. Trzeba rozgraniczać osoby które faktycznie wiedzą co mówią od amatorów którzy walą w bambuko.

 

Czy ja polecam do gier procki HEDT? Nie do cholery, najlepszym CPU do gier obecnie jest 9900K, nie ma co dywagować. Takie są fakty. To, że sam używam akurat 7980XE wynika z tego, że do moich potrzeb nic poniżej się nie sprawdza. A, przy okazji wiem jak skalibrować taką platformę, wiem jakie są zasady w aspektach chłodzenia itd. Dlatego w moim wypadku mam akurat platformę uniwersalną do wszystkiego i zarówno zapewniającą piekielnie wysoką wydajność w grach, oraz będącą istnym kombajnem w kwestii zastosowań jak render etc.

 

Jak cienkie są co niektóre portale daleko szukać nie trzeba, wystarczy zobaczyć "testy" kompa za 45k na pclabie...śmiech na sali i fala dezinformacji oraz amatorszczyna, a potem czytelnicy sugerują się tą popeliną redaktorską i piszą w komentarzach.

 

"Nie widać różnicy to po co przepłacać?" . Gdybym ja się nie znał na tej tematyce i zobaczył takie herezje jak tam stworzyli to też bym tak myślał. Na szczęście mam ten komfort, że znam się na tych platformach doskonale, pracuje na nich, składam takowe i pobijam różne rekordy światowe ,to ostanie dla czystej zajawki, ale też dlatego, że mogę to robić z racji wydajności jaką dysponuje mój sprzęt.

 

Zresztą kwestią czasu jest jak oficjalnie będziemy reprezentować Polskę w aspektach ekstremalnego overclockingu na świecie.

 

Polska też potrzebuje własnego der8auera :) U nas problem polega na tym, że jest masa malkontentów o bardzo niskich horyzontach myślowych.

 

Zamiast negować co pisze ktoś z doświadczeniem i dobrymi intencjami, warto to brać pod uwagę i po prostu słuchać. Ja sam nieraz polecam Ryzeny, to jest kwestia zastosowania i potrzeb.

 

Natomiast nie mam zamiaru robić czegoś pod publiczkę i wciskać ludziom kitu, że do RTX 2080Ti będzie dobry procek który tragicznie to GPU dławi. Nigdy w życiu, mam szacunek do ludzi którym coś doradzam oraz do odbiorców. To, że są osoby którym nie w smak jest fakt, że ktoś mówi jak jest bez cackania się to cóż...bywa.

 

Swoją drogą niebawem wypuścimy materiał gdzie zjadę konkretnie Intela za ich fabrycznie niedoróbki i oszczędności bo o takich rzeczach należy głośno mówić. O każdym wartym uwagi aspekcie sprzętowym również.

i9 9900K najlepszym procem do gier?

 

Przecież wyraźnie widać, że i7 9700K w większości gier minimalnie, ale wygrywa z 9900k

Link to post
Share on other sites

9700 5Ghz i bez specjalnego zagłębiania się w bebechy może odskoczyć w grach gdzie liczy tylko góra 8 wątków. Do poszczególnych gierek można w 9900k pewnie można odłączyć HT. Ale jedno jest pewne gry będą prędzej czy później siadały co raz bardziej na cpu i MT... Swego czasu kupiłem 4670k, a trzeba było wybrać 4770k :/

Link to post
Share on other sites

Chyba już wszystko zostało powiedziane...

 

Może pomoże w ost. wyborze. W miarę szczegółowo pokazane różnice w frametime i fps pomiędzy tym Intelem i Ryzenami.

 

Dodam, że Intel jest bardziej PnP, ew OC do 5GHz wypada zrobić. Z Ryzenem zawsze sporo daje OC pamięci i ich opóźnień przez dram kalkulator.

Link to post
Share on other sites

@AdineX2

 

 

9900K jest najlepszym prockiem do gier obecnie i nie ma co dywagować.

 

Mniej cache, mniej wątków na 9700K w ramach tej samej platformy i podstawki. To nie żadna magia. 9900K jest najlepszym obecnie CPU do gier, jeśli celujemy w wysokie odświeżania i ilości fps.

 

Z ciekawości, skąd Ty takie rewelacje bierzesz twierdzące o wyższości 9700K nad 9900K ? liczą się konkrety, a nie jakieś anomalie i wyjątki od reguły.


Panowie, zamawiam CPU - ostatni raz 9700k czy 3700x brać :P muszę mieć w przyszłym tygodniu

 

Bierz 9700K, weźmiesz Ryzena to będziesz żałował sparowania go z RTX 2080 SUPER. Tu nie ma żadnej magii.

Słuchaj ludzi którzy Ci dobrze radzą, a nie tych którzy ślepo uskuteczniają kult Ryzena. To nie są dobre procki do topowych GPU.

 

Istotne jest w Twoim wypadku to jakie będziesz miał framtime w grach oraz min fps, im bardziej stabilne tym lepsza responsywność danej gry. Liczy się też IPC. I o ile Ryzeny 3 generacji są przyzwoitymi CPU (mimo tego, że z boostami nadal są jaja) to nie ma co ich porównywać do najwydajniejszych na Z390 Inteli. Na Intelu przy tak zwanym "out of the BOX" będziesz miał lepszą wydajność. Dodatkowo jak pobawisz się z mem, uncore oraz OC rdzeni to odskakujesz Ryzena 3900X nawet i nie ma co dyskutować. Takie są fakty.

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

A ja lubię dyskutować :D To ode mnie, na koniec takie małe podsumowanie:

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_7_3700x_premiera_architektury_zen_2?page=0,57

 

Przewaga 9700k w FPS_min (średnia z 10 gier): 7,8%

 

Przewaga 9700k w FPS_avg (średnia z 10 gier): 6,5%

 

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-7-3700x/

 

Przewaga 9700k w FPS_avg (średnia z 10 gier): 5,2%

 

https://m.youtube.com/watch?v=g3u9cx_Gn8o

 

Przewaga 9700k w FPS_min (średnia z 4 gier): 5,7%

 

Przewaga 9700k w FPS_avg (średnia z 4 gier): 8%

 

 

Przewaga 9700k w FPS_min (średnia z 5 gier): 14,2%

 

Przewaga 9700k w FPS_avg (średnia z 5 gier): 14%

 

Chciałem zalinkować coś z kanału Extreme Hardware, ale testów 3700x nie znalazłem :(

 

Kilka gier się powtarza, różne miejsca testowe, wszystko @Stock w 1080p. TAKIE są fakty.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli 10% przewagi za 10% większą cenę tj dla Ciebie "górowanie" to rozumiem, że po OC będzie Intel Ryzena dublował.

 

Czyli już wiesz, co masz wziąć. EOT

 

Popatrz na platformy testowe i dokładne ustawienia. Po co tego Ryzena wciskać tak na siłę skoro do jego GPU lepszym wyborem będzie i7 9700K? Możliwości na 9700K ma znacznie większe dzięki dodatkowemu OC. Ryzeny  nie są zbyt ciekawymi prockami do GPU klasy RTX 2080 SUPER. Więc nie ma sensu mieszać człowiekowi w głowie bo to jest po prostu działanie na jego szkodę. Nie zbyt to fajne :) Ryzeny 3 generacji są  przyzwoitymi prockami, jednak nie ma co się oszukiwać do gier nadal lepszym wyborem jest Intel, szczególnie do topowych GPU jak zależy nam na maksowaniu wydajności.

 

 

@gustine

 

Zrobisz co chcesz, mi się zbędnej walki z wiatrakami prowadzić nie chcę. Mam ten komfort, że testuje od groma sprzętów i wiem jak co się zachowuje. W życiu bym do RTX 2080 SUPER nie polecił Ryzena do kompa którego głównym przeznaczeniem są gry. Już dziś prostowałem niedorzeczności po ludziach którzy komuś innemu do RTX 2080Ti wpychali Ryzena 3600.

 

Chcesz mieć więcej fps, stabilniejsze klatki, lepsze framtimy, mniej dropów fps w miejscach procesorowych - bierzesz 9700K. Tu nie ma co się zastanawiać.

Edytowane przez EH_Gosu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W tej cenie to zapewne sam bym brał Intela, ale w cenie do tysiąca same 6/6, a ja wybrałem coś na wzór 8700,

Jak kogoś stać na 2080 to bezsensu pchać się w pół środki. 9700k czy 9900k to najlepsze procki w swej cenie.
No ale kto co wybiera to jego decyzja. Ryzen 3000 nie jest taki zły, ale tu mowa o topowych prockach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Proca już zamówiłem, jeszcze płyta została :

 

https://www.x-kom.pl/p/454138-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-ac.html

https://www.x-kom.pl/p/454132-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-edge-ac.html

https://www.x-kom.pl/p/461965-plyta-glowna-socket-1151-gigabyte-z390-aorus-pro-wifi.html

 

jestem w stanie dopłacić do pro carbon, ale czy warto względem aorusa ?, gaming edge jest spoko, ale nie wiem czemu szukam czegos z zintegrowanym I/O shieldem :D

Link to post
Share on other sites

Proca już zamówiłem, jeszcze płyta została :

 

https://www.x-kom.pl/p/454138-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-pro-carbon-ac.html

https://www.x-kom.pl/p/454132-plyta-glowna-socket-1151-msi-mpg-z390-gaming-edge-ac.html

https://www.x-kom.pl/p/461965-plyta-glowna-socket-1151-gigabyte-z390-aorus-pro-wifi.html

 

jestem w stanie dopłacić do pro carbon, ale czy warto względem aorusa ?, gaming edge jest spoko, ale nie wiem czemu szukam czegos z zintegrowanym I/O shieldem :D

 

 

Nie przepadam za gigabyte, wolabym dopłacić do carbon jeżeli ten I/O shield jest wymogiem.

Link to post
Share on other sites

No dobra ale ile nawet ogarnięty człowiek siedzi w biosie? Ustawia się OC, przez tydzień sprawdza się działanie, a później ewentualna aktualizacja. Z Twojej perspektywy, Gosu, pewnie co chwila przestawiasz coś w cpu, jego oc + pamięci do testów etc-wówczas rozumiem. 

Link to post
Share on other sites

No dobra ale ile nawet ogarnięty człowiek siedzi w biosie? Ustawia się OC, przez tydzień sprawdza się działanie, a później ewentualna aktualizacja. Z Twojej perspektywy, Gosu, pewnie co chwila przestawiasz coś w cpu, jego oc + pamięci do testów etc-wówczas rozumiem. 

 

Bios to jest nadzwyczaj istotna kwestia w aspekcie mobasa. Szczególnie jak płyta dedykowana jest OC. Od lat GBT ma śmietnik w ich biosach. Dopiero w wypadku X570 poszli po rozum do głowy i zrobili porządek. Natomiast o ile do chaosu biosowego można się przyzwyczaić, to karygodne bugi czy peaki napięć w wypadku sprzętu tej klasy są niewybaczalne.

 

Porównując w praktyce możliwości Z390 AORUS Xtreme

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/z390_aorus_xtreme#kf

 

vs Z390 Maximus XI Extreme

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-MAXIMUS-XI-EXTREME/

 

Absolutnie nic nie uzasadnia ceny AORUSa. Nawet na LC przy bardzo mocnym OC problemy, o LN2 można zapomnieć. Gdzie ASUS śmiga pięknie. W oparciu o moje doświadczenia z tym przehypowanym tworem GBT, oraz w oparciu o doświadczenia z ich wieloma innymi płytami które testowałem w tym roku czy w ostatnich latach, zawsze AORUSY odradzam. Także mimo słabszej sekcji zasilania ten MSI Carbon będzie całkiem ok :)

Link to post
Share on other sites

 

 

No dobra ale ile nawet ogarnięty człowiek siedzi w biosie? Ustawia się OC, przez tydzień sprawdza się działanie, a później ewentualna aktualizacja. Z Twojej perspektywy, Gosu, pewnie co chwila przestawiasz coś w cpu, jego oc + pamięci do testów etc-wówczas rozumiem. 

 

niestety tak to nie działa... gdyby to była sprawa tylko szaty graficznej czy innego rozplanowania to pół biedy... po prostu niektórzy producenci mają lepiej dopracowane UEFI a niektórzy lekko mówiąc gorzej - a to "brakuje" jakiejś opcji albo ktoś wpadł na fantastyczny pomysł wrzucenia czegoś do innej sekcji tak, że szukasz tego dłuższy czas.

 

Jeśli masz zamiar bawić się w OC to prosty, czytelny a zarazem rozbudowany bios to zbawienie, szczególnie pamięci ram gdzie nieraz musisz robić lekkie poprawki kilkanaście razy i mówię to jako niedzielny fan podkręcania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...