Skocz do zawartości

3700x vs 9700k


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez EH_Gosu,

Recommended Posts

Threadripper 1920X za 1300zł nówka ze sklepu z gwarancją, to już chyba ten by wystarczył, pytanie z kolei jak to się sprawi w najnowszych grach, bo w takie tez lubię pograć? :) Biorąc specyfikę gry i jej wiek teoretycznie lepiej by było mniej rdzeni, a więcej GHz, dlatego niezbyt myślałem o wiekszej ilości rdzeni, bo nie wiem czy to się sprawdzi. Niby gra była chyba optymalizowana na przestrzeni lat trochę, ale pierwotnie to działało głownie na 2 rdzeniach najlepiej.

Link to post
Share on other sites

TR to IMO overkill do L2, jeśli chodzi tylko o tą grę.

Na poczciwym FX6200 brałem na plecy całe party (8 klientów gry) przełączając się między oknami aktywnie - do ogarnięcia przy odrobinie wprawy :)

Edytowane przez KoleC
Link to post
Share on other sites

chłodzenie : aio kraken x62

 

gpu : 2080 super

 

monitor : Acer Predator XB271hu 144hz WQHD

 

Zdecydowanie 9700K. Do tego memki 3600 CL16 i jazda z tematem. Dodatkowe OC i Ryzen nie ma czego szukać. Takie są realia wydajnościowe w kontekście gier.

Threadripper 1920X za 1300zł nówka ze sklepu z gwarancją, to już chyba ten by wystarczył, pytanie z kolei jak to się sprawi w najnowszych grach, bo w takie tez lubię pograć? :) Biorąc specyfikę gry i jej wiek teoretycznie lepiej by było mniej rdzeni, a więcej GHz, dlatego niezbyt myślałem o wiekszej ilości rdzeni, bo nie wiem czy to się sprawdzi. Niby gra była chyba optymalizowana na przestrzeni lat trochę, ale pierwotnie to działało głownie na 2 rdzeniach najlepiej.

 

Threadripper do gier to bardzo, bardzo zły pomysł. Miałem 1950X...to się do gier po prostu nie nadaje i żadne kombinacje nie pomogą.

Link to post
Share on other sites

W intelu najbardziej wkurza mnie zerowe pole manewru w kwestiach upgrade'u zestawu po wyjściu nowej generacji procesorów, niestety mobo zawsze do wymiany. :/ Z ryzenem jest bardziej elastycznie i duża szansa że next gen też będzie na ten sam socket.

Gdybym nie miał i5 2500k to bardziej krytycznie bym chyba patrzył na 9700k, ale wiem ile lat przeleciałem na tym procku pomimo tylko 4 rdzeni i 4 wątków. Jak pomyśle, że miałbym teraz 2x tyle rdzeni i z większymi zegarami do tego, to zapas mocy powinien być na długi czas. No i przy intelu nigdy nie miałem żadnych większych problemów (raz tylko lipna płytę asrocka miałem), przy amd/radeon zawsze miałem jakieś problemy ze złożonymi zestawami, mimo że do firmy mam spory sentyment.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, tak - jeszcze dopisz, że pobiera więcej prądu, obsługuje wolniejszy ram i ma dwukrotnie wolniejszy dostęp do pamięci podręcznej.

 

Widzę rozwojowo zatrzymałeś się w Q1 2017, chyba że pomyliłeś 3700x z 3770k?

 

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ryzen_7_3700x_premiera_architektury_zen_2?page=0,57

Link to post
Share on other sites

 

 

Rysiek 3700 ma identyczną wydajność co i7_4790K z kartą 1080ti
 

 

idąc tą twoją logiką kolgeo @@@Lord_Krecitsqa, to po co mu 9700? 

 

Niech bierze 4790K skoro wg. Ciebie ma taką samą wydajność jak 3700X który to jest średnio tylko kilka % za 9700.

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-9700KF-vs-AMD-Ryzen-7-3700X/m710154vs4043

 

i sprawa załatwiona.... a nie czekaj coś nie balanga w tej matematyce:

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-9700KF-vs-Intel-Core-i7-4790K/m710154vs2384

Link to post
Share on other sites

Osobiście jeszcze poczekam z zakupem aż się ceny ustabilizują i dostępność towaru będzie jakaś sensowna. Sprzęt jak na moje wymagania pewnie będzie na następne 4-5 lat, więc te kilka miesięcy mnie nie zbawi. Przynajmniej do Black Friday chociaż, może coś się ruszy w cenach, a jak nie to po Świętach. Na chwile obecną dziwnie się porobiło na rynku. A już np. cena 8700k (1711 zł) vs 9700 KF (1689 zł) to jakieś kuriozum... Na chwilę obecną co by nie mówić najlepszą opłacalność cenową ma  chyba r5 3600, a za nim i5 9600KF, a przynajmniej tak jak dla mnie do grania w UWQHD gdzie to GPU najważniejsze i lepiej do niego dopłacić niż pakować w drogi procek, lub do lepszej płyty żeby potem wymienić CPU na mocniejszy.

Link to post
Share on other sites

Osobiście jeszcze poczekam z zakupem aż się ceny ustabilizują i dostępność towaru będzie jakaś sensowna. Sprzęt jak na moje wymagania pewnie będzie na następne 4-5 lat, więc te kilka miesięcy mnie nie zbawi. Przynajmniej do Black Friday chociaż, może coś się ruszy w cenach, a jak nie to po Świętach. Na chwile obecną dziwnie się porobiło na rynku. A już np. cena 8700k (1711 zł) vs 9700 KF (1689 zł) to jakieś kuriozum... Na chwilę obecną co by nie mówić najlepszą opłacalność cenową ma  chyba r5 3600, a za nim i5 9600KF, a przynajmniej tak jak dla mnie do grania w UWQHD gdzie to GPU najważniejsze i lepiej do niego dopłacić niż pakować w drogi procek, lub do lepszej płyty żeby potem wymienić CPU na mocniejszy.

 

Z uwagi na odświeżanie monitora czyli 144 Hz, nie pakuj się w Ryzena. Bierz 9700K do RTX 2080 SUPER.

 

Zobacz jak w wypadku GTX 1080Ti kręconej, radził sobie już i7 8700K@5 GHz vs Ryzen [email protected] GHz

A, nawet skręcony na 4.2 GHz 8700K. Chcesz zestaw gdzie priorytetem jest granie. Ważny jest tutaj frametime, minimalny fps i ogólna responsywność platformy.

 

Absolutnie nie pakuj się w Ryzena w tym wypadku. Nie chodzi o to, że są to złe procki bo nie są. Są to solidne procki, natomiast bezsprzecznie Intel będzie tutaj lepszym wyborem. Szczególnie, że z dodatkowego potencjału OC w konkteście CPU / Uncore / Mem, wyciśniesz jeszcze więcej.

 

Tu masz 30 minutowy materiał jeszcze na przykładzie GTX 1080Ti

 

 

Opisy konfiguracji masz, w opisach materiałów. Testy w grach i dodatkowo w PRO.

 

Link to post
Share on other sites

Heh ciekawostka kolejna jest taka, że skoro już się decydujemy na 9700k, to czy nie warto dopłacić do 9900K. ;) Wyszła wersja KF która skraca dystans cenowy i między 9700KF, a 9900KF na chwilę obecną różnica to jakieś 450zł, więc nie jakiś kosmos. Warto?

 

 

@Up nie czytasz do końca tematu chyba, koledze chodzi o konfig praktycznie pod jedną grę: Lineage 2 na multiboxie. Nie neguję potencjału 9700k ale w tej samej cenie to on kupi sobie R7 1700 i RTX 2080 ti

 

Odpuszczę chyba tego Lineage 2, gram też w inne gry, bez sensu żebym ustawiał kompa pod jedną grę. Myślałem, że to prostsze będzie konfiguracyjnie. Chyba po prostu trzeba wybrać to co najlepsze mogę wziąć pod nowoczesne gry, a L2 jak będzie chodzić tak będzie, trudno.

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

@Up nie czytasz do końca tematu chyba, koledze chodzi o konfig praktycznie pod jedną grę: Lineage 2 na multiboxie. Nie neguję potencjału 9700k ale w tej samej cenie to on kupi sobie R7 1700 i RTX 2080 ti...

I polecalbyś parować Ryzena 1700 z 2080Ti? Dobrze zrozumiałem?

 

Nie wierzę w to, że mając RTX 2080 SUPER kolega będzie grał tylko w Lineage 2 :) Bez przesady...

Edytowane przez EH_Gosu
Link to post
Share on other sites

Lepiej odpuścić ;)

 

Wychodzę z założenia, że warto ludzi uświadamiać jak wyglądają realia sprzętowe i o ile to możliwe, przestrzegać przed bardzo zlym doborem komponentów. Szkoda później rozczarowań. No chyba, że ktoś na własnej skórze koniecznie chce się sparzyć, to droga wolna ;-)

Link to post
Share on other sites

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700/GeForce_RTX_2080_Ti/0LU12ncs/16/

 

Ryzen 1700 po oc do 3,9Ghz

2080ti 

 

Wyniki niżej dla 1080p.

 

Wyprzedzając, tak wiemy:

"Wyniki są spłaszczone, sfingowane, wyssane z palca, to nie możliwe, chyba kogoś pogięło żeby top topów parować z ryzenem za 500zł... ". 


Czy taki set ma sens? nie bardzo, a właściwie wcale ale głównie z powodu ceny 2080ti.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700/GeForce_RTX_2080_Ti/0LU12ncs/16/

 

Ryzen 1700 po oc do 3,9Ghz

2080ti 

 

Wyniki niżej dla 1080p.

 

Wyprzedzając, tak wiemy:

"Wyniki są spłaszczone, sfingowane, wyssane z palca, to nie możliwe, chyba kogoś pogięło żeby top topów parować z ryzenem za 500zł... ". 

Czy taki set ma sens? nie bardzo, a właściwie wcale ale głównie z powodu ceny 2080ti.

 

Przecież to bzdury niesamowite. Według tej strony dla noobów nawet fx 8300 nie jest wąskim gardłem dla 2080ti  :D . Dziwne, że z taką wiedzą wklejasz takie śmieci...

 

edit: sry ale źle spojrzałem na opisy w słupkach, że limituje CPU ale nadal podtrzymuje, że tam są bzdury :)

Edytowane przez janko1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700/GeForce_RTX_2080_Ti/0LU12ncs/16/

 

Ryzen 1700 po oc do 3,9Ghz

2080ti 

 

Wyniki niżej dla 1080p.

 

Wyprzedzając, tak wiemy:

"Wyniki są spłaszczone, sfingowane, wyssane z palca, to nie możliwe, chyba kogoś pogięło żeby top topów parować z ryzenem za 500zł... ". 

Czy taki set ma sens? nie bardzo, a właściwie wcale ale głównie z powodu ceny 2080ti.

 

To co wrzuciłeś nie ma niczego wspólnego z realiami. Skupiajmy się na faktach, a nie na mitach z sieci.

 

"Czy taki set ma sens? nie bardzo, a właściwie wcale ale głównie z powodu ceny 2080ti." - Nie, taki set nie ma racji bytu z uwagi na wydajność tego CPU, cena 2080Ti dla kogoś kto ma budżet na tą kartę oraz chęci, nie jest problemem. Za to rozczarowanie kiedy procek będzie dusił to GPU, będzie ogromne.

Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie, dla szarego użytkownika robienie OC mija się z celem, po pierwsze koszta platformy większe bo płyta, chłodzenie, zasilacz, itp. Po drugie koszta energii też wbrew pozorom mocno rosną. Z założenia i doświadczeniach z wcześniejszymi prockami i po obecnym dobrze kręcącym się i5 wolałbym wydać więcej bazowo na procesor i nie musieć go kręcić wcale, albo minimalnie w przyszłości, niż kupować tańszy procek i kręcić od początku.

 

 

 

Zluzujcie;) Chodziło o wyłącznie MBox.

 

W ogóle masz jakiś nowy budżet ustalony? Bo jeszcze dojdzie do tego, że weźmiesz sam top 9900kf+2080Ti? :D

 

Nie no bez przesady. Chciałbym się zmieścić w okolicy 6k. W najgorszym przypadku zakupię na początek to co najważniejsze, czyli cpu + mobo + ram + grafika, resztę z czasem uzupełnię. Prockiem mocnym ogranę to nieszczęsne L2, soft do zdjęć itp. a grafika myślę że na moje potrzeby 2070 super będzie póki co wystarczająca. 2080 cenowo już powala, wole dołożyc do procka a zejść z detalami w grze.

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Nie mogę się z Tobą zgodzić w kwestii OC. Jeśli wiesz co robisz, robisz to umiejętnie i z głową. To otrzymujesz dodatkową wydajność która cieszy przy niewiele większych wzrostach w aspekcie wydzielania ciepła. Mowa o PC typowych użytkowników, a nie psychopatów sprzętowych jak ja :D Bo ja to wiesz...no limits ;-) Teraz poprawiam swoje wyniki które i tak mam w topce światowej.

 

69835311_515113305724067_547793229441086

 

69645959_425675258077436_849297355780915

 

Tak, dziś gram w benche :D

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_1700/GeForce_RTX_2080_Ti/0LU12ncs/16/

 

Ryzen 1700 po oc do 3,9Ghz

2080ti 

 

Wyniki niżej dla 1080p.

 

Wyprzedzając, tak wiemy:

"Wyniki są spłaszczone, sfingowane, wyssane z palca, to nie możliwe, chyba kogoś pogięło żeby top topów parować z ryzenem za 500zł... ". 

 

Czy taki set ma sens? nie bardzo, a właściwie wcale ale głównie z powodu ceny 2080ti.

Nikt normalny kto posiada lub planuje zakupic 2080ti nie sparuje tej karty z Ryzenem bo te procesory to dno w kwesti parowania z mocnymi gpu.

Ryzen 1700 potrafi ograniczyc gtx 1070 i to max co mozna do niego wsadzic.

Kolejna sprawa to to iz nie ma takiego procesora na ziemi, ktory by nie ograniczal 2080ti w 1080p, nawet 9900k mocno wykrecone bedzie ta karte ograniczal w 1080p a sporadycznie w 1440p.

Moj 8700k wykrecony na 5.3Ghz potrafi ograniczyc w grach procesorowych to gpu w 1440p, 1080p to totalny festiwal botelneckow i nie miesci mi sie w glowie jak ktos wgl moze myslaec o takim polaczeniu, a sorka wlasnie tacy ingnoranci jak Ty moga bo ktos kto trzezwo mysli to nawet mu to przez gardlo nie przejdzie.

Problemem nie jest cena 2080ti, problemem jest cebulackie podejscie ludzi, ktorzy nie potrafia zarobic na swoja zajawke, jesli cie nie stac to kupuje RTX 2060, ktory do 1080p bedzie w sam raz. To jak kupic Mercdesa S500 i zalozyc gaz do niego, tak widze twoje podejscie.

 

Niewłaściwe zachowanie.

adivxv

Edytowane przez adivxv
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ok, już rozumiem ideę. 9700k to taki bezpieczny tor. Praktycznie jego oc będzie bez sensu przy UWQHD z 2070s. Alternatywa to 3700x i tańszy mobas(max -400zł) a tu już za dużo nie ugrasz, bo do 2080s za daleko a 2080 przy wydajności 2070s ma mały sens.

 

Zegar w zegar 2080 te 10% nad 2070S przewagi ma. Kwestia czy idzie upolować w atrakcyjnej cenie, a tą określa sobie każdy sam. 2080 SUPER już nad 2070 SUPER te 16-20% przewagi notuje przy założeniu, zegar w zegar. Pamiętać należy, że różne karty tego samego modelu boostują też różnie, na Turingach to nawet rozstrzał do 100 MHz jest. Także takie kwiatki.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...