Skocz do zawartości

3700x vs 9700k


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez EH_Gosu,

Recommended Posts

Powoli przymierzam się do zmiany platformy, póki co siedzę na 6700k ale potrzebuje jakieś świeżości :) i tutaj powstaje pytanie, generalnie na komputerze gram i pracuje ( word, office ale to raczej mało ważne) budżet 2000 -2500 na procesor i płytę, wszelkie uwagi mile widziane - dziekuje

Edytowane przez gustine
Link to post
Share on other sites

Na każdorazową taką idiotyczną generalizację będę Cię, @r1023, ripostował przykładem CSGO - bo faktycznie, w tej mocno lubiącej pojedynczy silny wątek grze lepszy wynik na tańszym Ryzenie wywołuje u fanatyków Intela opad szczęki...

 

Poza tym przecież nawet nie masz pojęcia z jaką Gpu to będzie chodzić, w jakiej rozdzielczości, czy autor planuje OC itp ale i tak napiszesz, że "to zupełnie inna półka"... :(

 

Żeby to były jeszcze różnice jak przy R7 1800x vs 7700k lub 2700x vs 8700k, ale teraz? Jeżeli nie robisz OC to @stock nie ma szans żebyś zobaczył różnicę między 3700x a 9700k.

 

@Gustine - masz chociaż jakiegoś (lub planujesz zakup) RTX 2080? W jakiej rozdzielczości będziesz chciał grać?

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli nie robisz OC to @stock nie ma szans żebyś zobaczył różnicę między 3700x a 9700k.

 

Bo na AMD OC nie zrobisz (w uproszczeniu) więc teraz Ty stwarzasz korzystniejsze warunki dla ryzena aby zrównywać ze sobą te dwa procesory a tak nie jest przynajmniej jeśli chodzi o gry.

Nawet tu na forum porównywaliśmy procesory i w takim cinebench r20 nowy "podkręcony" ryzen 3600 w teście przy użyciu jednego rdzenia jest wolniejszy (symbolicznie ale jednak) od starego i7 kaby na którym mam małe OC bo raptem 200mhz. A każda nowsza generacja jednak delikatnie zwiększała tą wydajność...

Gdyby nie to już miałbym ryzena ale doszedłem do wniosku, że jak zainwestuję $ i wymienię platformę to ma być lepsza pod każdym względem. Póki co do gier nadal stoję przy Intelu a że jest dziurawy to czekam na nowego nie dziurawego intela albo szybsze amd.

Link to post
Share on other sites

Starszy Cinebench R15, wynik SC dla 3700x - 201, wynik dla 7700k - 200. A testowałem Rysia u siebie, gdzie mój "cudowny" C7h nie daje temu że Rysiowi wykręcić deklarowanego max boosta (100 MHz braknie).

 

Dlatego od razu też piszę o OC - 9700k @5.0 GHz to faktycznie jest w grach produkt "o klasę" wyższy, ALE kosztem ceny platformy - bo jednak do OC byle paździerz Z390 za 500 PLN nie styknie, jak i dobry Cooler jest potrzebny. I to sprowadza całą dyskusję do standardowego pytania: czy za ~25% więcej fps warto dołożyć ~40% więcej dutków?

Link to post
Share on other sites
Dlatego od razu też piszę o OC - 9700k @5.0 GHz to faktycznie jest w grach produkt "o klasę" wyższy, ALE kosztem ceny platformy - bo jednak do OC byle paździerz Z390 za 500 PLN nie styknie, jak i dobry Cooler jest potrzebny. I to sprowadza całą dyskusję do standardowego pytania: czy za ~25% więcej fps warto dołożyć ~40% więcej dutków?

 

Powiem Ci, że warto dołożyć, choćby z powodu  90% mniej problemów na Intelu. Składasz i zapominasz.  Poza tym czy aż 40%? Chyba, że liczysz B450, ale wszyscy wiedzą jak Ryzen 2 działa z tą podstawką. A już kupując x570, różnica w zakupie znacznie  się zmniejsza. Tak że, co kto lubi.

 

Edit

 

U Ciebie 3700x  oczywiście na fabrycznym  chłodzeniu? 

Edytowane przez tomyx1307
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czytam, że z B450 ludzie mają na R5 3600 i R7 3700x mniej problemów, niż na X470 :o

 

Chłodzenie mam Noctua NH-D14 i czekam na bracket is pod blok na CPU i będzie woda.

 

Ale zaczynam rozumieć aspekt problemów, grzebania itp przy Amd vs stabilny intel. Dzisiaj dopiero pierwszy raz od miesiąca udało mi się uzyskać fabryczny Boost z mojego 3700x - bo Asus raczył przestawić domyślną charakterystykę profilu kontroli C-state...

Link to post
Share on other sites
Jeżeli nie robisz OC to @stock nie ma szans żebyś zobaczył różnicę między 3700x a 9700k.

 

wiem że miłość do czerwieni może zaślepiać ale czytam takie coś i sie słabo robi.

 

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Wiesz co, my chyba mówimy w różnych językach jednak :o Przecież te wyniki dokładnie potwierdzają to co napisałem?!

 

Zobacz jakie wyniki (avg fps, oba cpu @stock):

 

5:40 TW:W2 1080p R7:158 vs i7:175

 

7:00 TW:W2 1440p R7:157 vs i7:168

 

8:45 F1 1080p R7:277 vs i7:301

 

9:45 F1 1440p R7:231 vs i7:242

 

11:00 AC:Org 1080p R7:119 vs i7:139

 

11:30 AC:Org 1440p R7:112 vs i7:124

 

12:20 GTA5 1080p R7:108 vs i7:121

 

12:30 GTA5 1440p R7:108 vs i7:121

 

14:05 Hitman2 1080p R7:118 vs i7:140

 

Roznica w wysokosci 10% jest absolutnie nie do zobaczenia bez miernika fps. Nawet skrajny przypadek Hitmana 2, gdzie tylko Intel wyrabia minimum pod monitor 144 Hz, to akurat tytul malo dynamiczny wiec ponownie NIE BEDZIE WIDAC ROZNICY miedzy i7 a R7 bez miernika FPS.

Link to post
Share on other sites

Mam monitor 1440p 144 Hz, miałem na testy TN 240 Hz. Spośród wymienionych tytułów, które testował Jezus z GN, ŻADEN nie uzasadnia kupna i7, bo w żadnym z nich nie ma sytuacji gdy 9700k kręci ponad 144fps podczas gdy 3700x nie.

 

A ty miałeś kiedyś monitor z FreeSync/Gsync? Wiesz jak to w praktyce działa?

Link to post
Share on other sites

nie miałem a mam PG279Q. I nie wiem czego nie rozumiesz jeżeli ten ryzen oferuje wydajność i5 to jest to procesor klasę niżej od i7. I kręci tych klatek wyraźnie mniej, pomijam już frametime i to że intela można sporo podkręcić.

Link to post
Share on other sites

 

 

Powiem Ci, że warto dołożyć, choćby z powodu  90% mniej problemów na Intelu.

 

90% mniej problemów z czym? to są wyniki od amerykańskich naukowców?  konkretniej proszę.

 

 

 

Chyba, że liczysz B450, ale wszyscy wiedzą jak Ryzen 2 działa z tą podstawką.
 

 

Nie wszyscy, rozumiem że miałeś problemy z b450?, czy przeczytałeś gdzieś "że wszyscy wiedzą" i to Ci wystarcza do tego aby powtarzać tego typu pierdolety?

Link to post
Share on other sites

 

 

90% mniej problemów z czym? to są wyniki od amerykańskich naukowców?  konkretniej proszę

 

Nie wiem, kogo chcesz przekonać, że z platformą Intela są problemy.Jesteś takim ignorantem czy udajesz? Czy może czerwony kolor przysłonił Ci świat? Nie trzeba badań amerykańskich naukowców, wystarczy poczytać fora komputerowe. 

 

 

 

Nie wszyscy, rozumiem że miałeś problemy z b450?, czy przeczytałeś gdzieś "że wszyscy wiedzą" i to Ci wystarcza do tego aby powtarzać tego typu pierdolety?

 

Chcesz powiedzieć, że ZEN2 ( w swoim poście wpisałem błędnie Ryzen 2, chodziło mi oczywiście o Ryzen 3 czyli ZEN2)- działa bez problemów na płytach B450? Ok, nie mam więcej pytań. Żyj w swoim czerwony świecie i powtarzaj dalej swoje pierdalety

Link to post
Share on other sites

@Pendzel nie napisał, że z platformą Intela są problemy, tylko że z AM4 potrafią być - tyle że ludzie tu strasznie demonizują temat, bo update Biosa problem w większości załatwia.

 

A w kwestii nie trzymania zegarów boost: miesiąc walczyłem żeby zobaczyć deklarowane 4400 MHz i nic. Wczoraj przeczytałem na forum Asusa o C-state (i jego domyślnym zachowaniu na nowym biosie) i nagle 4425 MHz pyklo.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Nie wiem, kogo chcesz przekonać, że z platformą Intela są problemy.

Słucham?  że ja chce przekonać kogoś ze z intelem są problemy? masz chyba ze sobą jakieś problem - ale to nie jest odpowiednie forum żeby go rozwiązać.

 

Tutaj na szybko coś Ci znalazłem:

http://www.psychiatria.pl/forum-najnowsze/1.html

 

 

 

Chcesz powiedzieć, że ZEN2 ( w swoim poście wpisałem błędnie Ryzen 2, chodziło mi oczywiście o Ryzen 3 czyli ZEN2)- działa bez problemów na płytach B450? Ok, nie mam więcej pytań.

 

Wszyscy mają się domyśleć o co Ci chodziło?.. tylko potem ktoś taki jak Ty to czyta i leci głosić swe nowo-nabyte newsy. 

 

 

Problemy z R 3gen na B450 dotyczył beta biosów i w większości przypadków problemy te zostały rozwiązane.

Nowe wersje płyt b450 od MSI różnią się tylko pojemnością pamięci, niczym więcej. 

Jeśli "starsze" płyty mają obsługiwać nowe procesory to coś takiego jest nieuniknione.

W przypadku intela faktycznie nie ma z tym problemów  xgen cpu - xgen mobo. > nextgen cpu > nowa platforma.

 

Natomiast "ekspercko-wróżbiarskie" hasła typu "90% mniej problemów"  o ile nie są poparte faktami radzę zachować dla siebie.

@up

A w kwestii nie trzymania zegarów boost: miesiąc walczyłem żeby zobaczyć deklarowane 4400 MHz i nic. Wczoraj przeczytałem na forum Asusa o C-state (i jego domyślnym zachowaniu na nowym biosie) i nagle 4425 MHz pyklo.

 

I to @Rebel potwierdza tylko temat, że jednak w większości są to "problemy" niedopracowanym softem i jest to niestety cena jaką się płaci za longlife platformy.

Edytowane przez pendzel_3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Do obu w sumie safe choice to Gigabyte Aorus Elite jeśli chodzi o ewentualne pociągnięcie mocniejszych procków i by nie rozbić banku ~800-880zł. Po taniości natomiast Gigabyte gaming x, UD Z390. 480-550zł. Z Ryzenem B450 Gaming plus czy cokolwiek z bios flashback od MSI. 400zł, z większym biosem są wersje max za ok. 500zł.

 

//Mam x370 i pierwszy i póki co ostatni bios ze wsparciem ryzen 3x00 z 1 lipca. Wszystko działa bez problemu od początku;o 3800ram, boost ok. Jedynie co zrobiłem to update chipsetu.

 

Do 2070s oba procki będą równie dobre@1440p, a z rt w ogóle zero różnicy. Ofc za parę lat wszystko się może stać, tj karty klasy 2080ti+ za 2k i przy wymianie będzie już widoczna różnica fps, ale równie dobrze wówczas gry mogą lepiej wspierać więcej wątków jak i ogólnie ryzena tak jak teraz Intela, czy wszechobecna dobra implementacja dx12. Ogólnie wróżenie z fusów...

 

Na pewno ten Intel na + ma wyższy zegar i niskie opóźnienia pamięci, Ryzen więcej wątków i większy cache. Co i ile zapunktuje w grach to się okaże. Na tą chwile w gierkach będziesz mieć z reguły ~80fps(SoTR, Metro:E) na Twoim sprzęcie bo gpu będzie bottleneckiem.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

na nowszym chipsecie MSI Pro X570-A
 

 

dorzucę od siebie X570 Aorus Elite - serię wspomnianą przez kolegę @@dragzor, wyżej.

mocna sekcja zasilania. 


@@gustine,  tutaj masz zestawienie dla LGA1151

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/lga-1151-mainboard-vrm-liste-1175784.html

 

A tutaj dla AM4:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/edit#gid=639584818

Link to post
Share on other sites

 

 

masz chyba ze sobą jakieś problem - ale to nie jest odpowiednie forum żeby go rozwiązać.

 

Widzę, że jesteś wybitnym psychiatrą, skoro diagnozujesz schorzenia u kogoś, kogo nie znasz i na oczy nie widziałeś. Równie dobrze sam możesz skorzystać z podanego przez siebie linku, bo ja uważam, że to Ty masz ze sobą problemy, a kolor tych problemów jest czerwony.

 

 

 

Wszyscy mają się domyśleć o co Ci chodziło?.. tylko potem ktoś taki jak Ty to czyta i leci głosić swe nowo-nabyte newsy.   

 

Tu mnie złapałeś na pomyłce, panie nieomylny, i na tej podstawie chcesz pokazać swoją wyższość- żałosny jesteś.

 

 

 

Natomiast "ekspercko-wróżbiarskie" hasła typu "90% mniej problemów"  o ile nie są poparte faktami radzę zachować dla siebie.

 

 

Jakich  Ty faktów oczekujesz? Ktoś, komu platforma Intela działa bez zarzutu, nie rozgłasza tego, tylko korzysta z komputera. Każdy ma trąbić, że sprzęt działa jak powinien?  Na pewno więcej posiadaczy platformy AMD niż Intela boryka się z problemami i to  są fakty, tego  nie zmienisz.

Proszę, przykładowe tematy, chociaż jest ich wiele więcej, każdy może sobie poczytać i Ty pewnie też czytasz, nie wiem tylko, dlaczego nie dopuszczasz do siebie...faktów?   

http://forum.pclab.pl/topic/1276909-AMD-RYZEN-3000-temat-zbiorczy/

http://forum.pclab.pl/topic/1285473-MSI-i-Ryzen-3000-prawdopodobne-problemy/

Link to post
Share on other sites

bardzo mi miło że mój post rozpętał taką burze mózgów :) ale ja dalej jestem bez odpowiedzi, jakie mobo pod w/w procesory nabyć, teraz jest tyle tego na rynku że nie wiem w czym przebierać..

 

zależy ile chcesz wydać na płytę, np: to co mam w podpisie śmiga od około 10 miesięcy bez żadnego problemu.

i jeszcze tylko o boostowaniu ryzena, taka ciekawostka

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...