Skocz do zawartości

AMD czy INTEL, który zestaw wybrać


Recommended Posts

Cześć.
W związku z zamiarem modernizacji sprzętu, który chciałbym aby w najbliższych kilku latach był w miarę wydajny zastanawiałem się nad przejściem z platformy Intela (aktualnie to i5-4670k Haswell) na nową platformę AMD. Sprzęt ma służyć do gier ale także do sporadycznej obróbki video + standardowej pracy. Zależy mi również na dobrej jakości dźwięku, szybkiej komunikacji z domowym NASem (platforma AMD x570 ma już karty powyżej 1Gb) oraz ciszą. Czytając niestety posty dot. problemów z nową platformą AMD zastanawiam się nad zestawem na sprawdzonym Intelu. Mam już od zeszłego roku kartę GF RTX 2080 ale w połączeniu ze starą platformą jaką posiadam np. w przypadku Battlefielda V na max detali gra nie chodzi płynnie a co ciekawe GPU pracuje na 30% swoich możliwości czyli pewnie CPU i pamięć są wąskim gardłem. Aktualnie posiadam monitor EIZO FS2333 na IPSie 60Hz ale myślę niedługo o zmianie na słynny LG 27GL850B. Co radzicie, ostatecznie AMD czy INTEL?

X-KOM

AMD

MB MSI MEG X570 ACE     .............................................................. 1645zł
CPU AMD Ryzen 9 3900X   ...............................................................2299zł
CPU FAN be quiet! Dark Rock Pro 4....................................................339zł
RAM HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 (2x8GB)  ...........375zł
SSD Corsair 1TB M.2 NVMe PCIe Gen4 SSD Force Series MP600...1149zł

                                                                                               SUMA 5807zł

INTEL

MB MSI MEG Z390 ACE ......................................................................1299zł
CPU Intel i9-9900K 3.6 GHz 16MB BOX ..............................................2349zł
CPU FAN be quiet! Dark Rock Pro 4 .....................................................339zł
RAM HyperX 16GB 3200MHz Predator Black CL16 (2x8GB)............... 375zł
SSD Samsung 512GB 970 PRO PCIe x4 NVMe................................... 699zł

                                                                                             SUMA 5061zł


Zaletą platformy AMD jest szybszy SSD na PCIe x4, który może wpłynąć na wydajność.
I jeszcze jedno pytanie co do zasilacza. W historii zmian sprzętu dwa razy miałem przypadek kiedy spalił mi się zasilacz i "zabrał za sobą" kilka innych podzespołów. Czy warto wymieniać na nowy? (Obecnie mam od ok. 6 lat CORSAIR RM 750).
pozdrawiam;
Paweł 

Link to post
Share on other sites

AMD - meg ace taka sobie płyta, jeśli nie ma promocji i gratisu np aio to niezbyt godna uwagi. M.2 gen 4 przepłacony i aktualnie nie warty zakupu. Hyper-x nie wiem jak się kręci, więc zwracam uwagę na dobór pamięci żeby pracowały (nominalnie lub po oc) na 3600 cl 16. Koniecznie jak chcesz x570 to aorus elite, asus tuf wifi, aorus pro / ultra, asus prime pro, aorus master, crosshair viii hero (reszta albo nieopłacalna albo słaba). Jeśli idzie o cenę i wyposażenie to chyba aorus ultra wypada najlepiej (3xm.2, wifi itp ok 1300 zł)

 

INTEL - aorus master albo coś tańszego aorus elite/pro (często ta sama cena). Zwróć uwagę na obudowę, żeby miała meshowy front bo i9 mocno się grzeje.

 

Zasilacz jeszcze pociągnie, ale jak mu skoczy powyżej 8 lat to powoli bym się rozglądał za nowym (powinien dobić na luzie do 10 lat).

 

Do pracy i gier wybrałbym amd ale tylko wtedy kiedy 3900x będzie dostępny w normalnej cenie czyli 2299, bo jego dostępność jest tragiczna.

Edytowane przez tokacz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Asus TUF X570 tj paździerz z drogim chipsetem z totalnie nieadekwatną cena.

 

Asus Crosshair viii jest totalnie bez sensu przy jej obecnej cenie, bo nie zawiera NIC, co mogło by ją faktycznie plasować w segmencie TOP.

 

W tej samej cenie co proponowany MSI jest Aorus Master,

 

https://proline.pl/gigabyte-x570-aorus-master-am4-p1367781

Link to post
Share on other sites

asus tuf x570 nie jest zły jeśli ktoś szuka płyty z wifi, ale po spadku ceny aorus elite x570 na ok 860 zł to jest drogi jak to asus. Ale akurat to jedyne rozsądne tanie płyty x570 bo reszta to straszne g...o. Crosshair dałem żeby jakiś wybór był ale jest za droga na tle aurusa mastera i nie każdy lubi gigabyte, a msi meg ace jest średni, a wszystko poniżej ace lichutkie.

Edytowane przez tokacz
Link to post
Share on other sites

W związku z powyższymi odpowiedziami i problemami z "niedopracowaną" platofrmą AMD szedłbym bardziej w stronę Intela.

Czy macie jeszcze jakieś alternatywy do MB Aorus Master?

Co sądzicie o pamięciach? jakaś alternatywa?

Czy jest sens przyoszczędzić i kupić tańszy SSD niż powyższy Samsung?

Link to post
Share on other sites

Ja nie wiem coście się tak uczepili problemów z nowymi Ryzenami. Ja mam ryśka 3600 na starutkiej B350 i żadnych problemów nie mam. Wszystko stabilnie, żadnych ścinek a boost przy włączonym PBO non stop na 4200, czyli tak jak podaje producent.

Problemy były na AGESA 1.0.0.2 ale na 1.0.0.3 jest tak jak być powinno.

Edytowane przez cop1976
Link to post
Share on other sites

A ja mam Ryśka 3700x na wypaśnej Crosshair vii i dopiero wczoraj, po miesiącu walki zobaczyłem po raz pierwszy deklarowane zegary Boost (4400 MHz). Winne nie jest AMD a producenci płyt (jedni bardziej, drudzy mniej).

Link to post
Share on other sites

Ostatecznie przymierzam się do platformy Intela:

 

MB: MSI MEG Z390 ACE

CPU: Intel i9-9900K 3.6 GHz 16MB BOX

i mam kolejne pytania. 

 

1. Jakie pamięci dobrać (chcąc zamontować 32Gb łącznie)?

2. Jakie dysk SSD 1Tb (co sądzicie o Samsung 1Tb 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe)? Ew. jaki inny?

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Jakie pamięci dobrać (chcąc zamontować 32Gb łącznie)? 2. Jakie dysk SSD 1Tb (co sądzicie o Samsung 1Tb 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe)? Ew. jaki inny?

 

1. https://pl.msi.com/Motherboard/support/MEG-Z390-ACE#support-mem-3 wszystko zależny ile chcesz wydać.  Korzystam z G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB i są ok.

 

2.dysk ok. Jak chcesz taniej to może zerknąć na pny xlr8 cs3030 lub corsair mp510

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...