Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bardzo dziękuje za opinie z pierwszej ręki. Jeszcze bardziej utwierdzała mnie żebym wchodził w Clevo. Od kogo dokładnie kupię sprzęt dowiem się za jakiś tydzień albo dwa. Sprawdzę wtedy gdzie są promocje i gdzie wybrany zestaw dostanę najtaniej. Dzięki

Odgrzeje jeszcze na moment temacik. Mam pytanie odnośnie wydajności procesora. Jak duża jest różnica między i7-9750h (17 miejsce w rankingu notebook-check) a i7-8750h(36 miejsce w rankingu) ? Chodzi mi o kwestię wydajność i oddziaływania na baterie oraz grzanie się. Ten sam zestaw tylko z tym drugim procesorem jest ok. 1000zł tańszy. Może są ewentualnie jakieś i5, które wydajnością nie odbiegały by za daleko, były by wystarczające dla moich potrzeb, a dodatkowo może mnie prądożerne i tańsze ? Pytanie zrodziło się z jednej rozmowy, w której osoba poinformowała mnie, że nie potrzebny mi tak mocny procesor bo są lepsze i tańsze które są lepiej dopasowane do laptopów i są mniej prądożerne. Chciałbym zweryfikować ten pogląd. Generalnie nie chodzi o kasę, ale nie chcę płacić 1000zł więcej za procesor, który da minimalną różnicę a dużo większe zużycie prądu i temperatury. Dzięki za odpowiedź. 

Link to post
Share on other sites

Różnica w wydajności nie jest duża, powiedziałbym nawet, że śladowa (5-6%) 

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-9750H-vs-Intel-Core-i7-8750H/m766364vsm470418

Do montażu filmów faktycznie przyda się i7 , lecz z końcówką H, ponieważ jest dużo bardziej wydajna niż niskonapięciówki z końcówką U i tak np. i7-9750H jest o ok. 30% wydajniejsza niż niskonapięciowa i7-8665U

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-9750H-vs-Intel-Core-i7-8665U/m766364vsm740553

Na plus niskonapięciówek jest zdecydowanie mniejsze zużycie prądu czyli dłuższa praca na baterii oraz niższe temperatury, chociaż tu przy dużym obciążeniu również dochodzą do 90 st C

Co do Twojego dylematu odnośnie dopłaty to zauważ, że porównywałeś laptop DM w którym dokonałeś personalizacji podzespołów, a w MSI masz model w "standardowej" konfiguracji.

Edytowane przez Specjalista91
Link to post
Share on other sites

Laptop MSI, który wysłałem wcześniej : 

https://www.x-kom.pl/p/484539-notebook-laptop-156-msi-gl63-i7-8750h-16gb-4801tb-rtx2060.html#Specyfikacja 

 

Różnice w porównaniu z Dream Machines (porównywane wersje z procesorem i7-8750h) :

- w MSI mam 480ssd na m2 + 1tb hdd a w DM mam 1tb ssd m2 (Transcend 220S)

- w MSI mam matryce mat/led a w DM mat/ips

- w DM mam kartę sieciową Killer WiFi 6 AX1650 a w MSI chyba jakąś podstawową zwyczajną

- w DM mam pastę THERMAL GRIZZLY - KRYONAUT a w MSI też chyba jakaś podstawowa 

Procesor, grafika, ram, gwarancja pozostają identyczne.

Cena obu zestawów również identyczna : 5749 PLN (DM w identycznej konfiguracji z procesorem i7-9750h = 6519)

 

 

 

 

 

 


Więc nie wiem, która opcja jest dla mnie najkorzystniejsza ? 

Link to post
Share on other sites

Lepsze chłodzenie to coś co do mnie dość mocno przemawia. Szkoda, że tak mało użytkowników tego sprzętu się wypowiada. Informacje z pierwszej ręki to jest coś. Jeśli nic się nie zmieni to zakupię wersję z procesorem i7-8750H i lepszą matrycą a reszta konfiguracji pozostanie bez zmian. 

Link to post
Share on other sites

Różnica między 8750H a 9750H to nie jest tylko 100Mhz w turbo dla wszystkich rdzeni i 4,5Ghz dla jednego rdzenia w turbo ale większa pamięć w 8750H masz 9MB a w 9750H masz 12MB ja bym nawet nie brał pod uwagę 8xxx przy dostępności 9xxx szczególnie że cena jest na podobnym poziomie ;)

Link to post
Share on other sites

Eh... no i w takim momencie znów wkradają się wątpliwości planów :) Jedna informacja brzmi "różnice są śladowe" a druga "nie brał bym 8xxx pod uwagę". Do tego dochodzi jeszcze kwestia tej matrycy i lepszego kadłubka.

 

Dylemat ostateczny jest taki : 

 

- i7 9750 z matrycą 15.6” Matte, IPS 60 Hz za 6519 PLN

- i7 9750 z matrycą 15.6” Matte, WVA 144 Hz i lepszym kadłubkiem za 6819 PLN

- i7 8750 z matrycą 15.6” Matte, IPS 60 Hz za 5749 PLN

- i7 8750 z matrycą 15.6” Matte, WVA 144 Hz i lepszym kadłubkiem za 6319 PLN

 

I tutaj właśnie potrzebuję więcej informacji odnośnie różnic pomiędzy tymi procesorami. Czy mogły by się wypowiedzieć jeszcze kilka osób ? Jeśli różnica jest na prawdę znikoma to nie widzę potrzeby dopłacania tych 500 PLN. Natomiast jeśli na prawdę te 9750 to jest takie must have dla moich potrzeb to wtedy może trzeba pomyśleć nad rezygnacją z lepsze matrycy i kadłubka ? Proszę o więcej opinii. 

Link to post
Share on other sites

To jest lapek którego podałeś wcześniej:

 

https://www.x-kom.pl/p/484539-notebook-laptop-156-msi-gl63-i7-8750h-16gb-4801tb-rtx2060.html#Specyfikacja%C2%A0

 

a to jest odpowiednik na 9gen:

 

https://www.x-kom.pl/p/513916-notebook-laptop-156-msi-gl65-i7-9750h-16gb-512-rtx2060-120hz.html

 

może i 200zł więcej i brak hdd ale za to z matrycą już 120Hz, więc różnica w cenie za sam CPU to nie jest 500zł, do tego w GL63 masz dysk m.2 sata a w GL65 masz m.2 pci-e.

 

w ofercie GL63 niema matrycy 1xx Hz jest dopiero w GE63 i kosztuje 6999zł

Link to post
Share on other sites

To jest lapek którego podałeś wcześniej:

 

https://www.x-kom.pl/p/484539-notebook-laptop-156-msi-gl63-i7-8750h-16gb-4801tb-rtx2060.html#Specyfikacja%C2%A0

 

a to jest odpowiednik na 9gen:

 

https://www.x-kom.pl/p/513916-notebook-laptop-156-msi-gl65-i7-9750h-16gb-512-rtx2060-120hz.html

 

może i 200zł więcej i brak hdd ale za to z matrycą już 120Hz, więc różnica w cenie za sam CPU to nie jest 500zł, do tego w GL63 masz dysk m.2 sata a w GL65 masz m.2 pci-e.

 

w ofercie GL63 niema matrycy 1xx Hz jest dopiero w GE63 i kosztuje 6999zł

Oferta bardzo ciekawa... w całkiem dobrej cenie jest procesor i7-9750 i do tego dobra matryca (swoją drogą jak duża różnica jest między Matte, WVA 144 Hz a Matte, Led 120 Hz ? ). Ładny smukły wygląd, w dodatku lżejszy niż DM. Natomiast na minus w porównaniu z DM jest fakt mniejszego dysku ssd oraz dodatkowo MSI nie ma dodatkowego sloty m.2 na ewentualne rozszerzenie. Do tego dochodzi brak lepszej pasty no i jak podejrzewam podstawowa karta sieciowa. Czy waszym zdaniem te minusy są warte tego procesora ? 

Link to post
Share on other sites

Oferta bardzo ciekawa... w całkiem dobrej cenie jest procesor i7-9750 i do tego dobra matryca (swoją drogą jak duża różnica jest między Matte, WVA 144 Hz a Matte, Led 120 Hz ? ). Ładny smukły wygląd, w dodatku lżejszy niż DM. Natomiast na minus w porównaniu z DM jest fakt mniejszego dysku ssd oraz dodatkowo MSI nie ma dodatkowego sloty m.2 na ewentualne rozszerzenie. Do tego dochodzi brak lepszej pasty no i jak podejrzewam podstawowa karta sieciowa. Czy waszym zdaniem te minusy są warte tego procesora ? 

 

Jak już wspominałem MSI ma 120Hz matrycę, lecz jest to TN'ka czyli najtańsza i najsłabsza opcja na rynku

Edytowane przez Specjalista91
Link to post
Share on other sites

Widzę, że powoli robi się filozofia... Ja zrobiłbym tak: weź kartkę i rozpisz plusy i minusy MSI i DM. Wybierz ten, który będzie Ci odpowiadał. Zawsze możesz zwrócić po 14 dniach od zakupu (internet). Podejrzewam, że czego byś nie kupił, będziesz zadowolony. To nie mieszkanie, ani samochód. Laptopa i tak będziesz używał max 6 lat, zanim straci swą magiczną moc na nowe gry, których minimalne wymagania to proc: 12750H i grafa: RTX 4080 Super Dyna Oc Evo Hiper DDR7 Nitro O2 Gaming+.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Faktycznie trochę się zamieszało i w tym wszystkim teraz już tak trochę szczerze się zgubiłem. Widnieją dwie główne opcje do wyboru pierwsze to DM https://dreammachines.pl/pl/configurator/RT2060-15PL17 natomiast druga NOWA opcja od MSI to https://www.x-kom.pl/p/513916-notebook-laptop-156-msi-gl65-i7-9750h-16gb-512-rtx2060-120hz.html#Opinie . Różnice : MSI ma procesor 9 generacji a DM 8, z kolei DM ma lepszą matrycę, kartę sieciową oraz pastę. Do tego DM miałby jeden slot m2 więcej na ewentualną rozbudowę. Cena ta sama. Kompletnie nie wiem natomiast jak wyglada sprawa kadłubków. Czy MSI jest z lepszego tworzywa, lepiej wykonany, z lepszą kulturą pracy, cichszy i chłodniejszy ? Czy gdzieś mógłbym znaleźć i formacje, porównanie ? Myśle że to będzie miało decyzyjne znaczenie.

Link to post
Share on other sites

https://www.pcworld.pl/news/TEST-Dream-Machines-RT2060-15PL17-efektowny-i-niedrogi-laptop-z-GeForce-RTX-2060,412913.html

 

Niestety wszystkie laptopy z wydajnymi procesorami i kartami graficznymi są głośne pod obciążeniem (i będą coraz głośniejsze z wiekiem). Wymiana pasty termalnej co dwa lata i sprawdzanie efektywności wiatraków to norma. Faktycznie za DM przemawia lepsza matryca, chociaż ja na TN nie narzekałem. Poczytaj testy w Internecie. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Trochę się zamieszało... 

Najprawdopodobniej zrezygnuje z DM (doszły mnie słuchy o dość słabej jakości wykonaniu i serwisem).

 
Na dzień dzisiejszy wacham się między Asus ROG a MSI. 
Asus model : ASUS ROG Strix G G531GV-AL027
MSI model : MSI GL65 9SE-059XPL
Bebechy prawie identyczne.
Czy możecie podpowiedzieć, który z nich jest lepszy ? 
Pytam o serwis, jakość, kulturę pracy... 
Link to post
Share on other sites

Obaj producenci godni polecenia. Nigdy ani Asusa, ani MSI nie oddawałem na gwarancję, więc w tym akurat nie pomogę. Jeśli chodzi o kulturę pracy, to myślę że przy takich samych bebechach będzie ona w miarę podobna. To już jest kwestia Twojego gustu i upodobań, a z tym się jak wiadomo nie dyskutuje.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...