Skocz do zawartości

Monitor się wyłącza, jednak komputer nadal pracuje.


Recommended Posts

Witam, mam taką zagwozdkę. Otóż, jakiś czas temu komputer zaczął sypać blue screenami z błędem "driver power state failure". Problem pojawiał się prawie zawsze przy zimnym starcie. Używałem wtedy GTX 1050Ti zasilaną tylko z gniazda PCIe. Po wyjęciu karty było zdecydowanie lepiej ze stabilnością (Integra) jednak raz także wysypał się z tym samym błędem. Teraz mam nową kartę GTX 1660. Problem wygląda tak, że komputer się zawiesza, po chwili gaśnie ekran, wentylatory nadal pracują i jeżeli było coś odtwarzane to dźwięk się zapętla. Specyfikacja to: 

GIGABYTE H97-D3H, i5 4690 + FERA 3, 4x4GB Crucial Ballistix Tactical 1600MHz, GTX 1660, Plextor M8PeG i Thermaltake Smart SE 530w.

Niedawno go odkurzałem i wymieniałem pastę na CPU - temp to jakieś ~50 stopni gdy procesor leciał pełnym ogniem w benchmarku SoTT.

 

Wczoraj postawiłem na nowo system, jednak nic to nie zmieniło.

Atakować zasilacz? 

Link to post
Share on other sites

Zacznij o sprawdzenie czy masz aktualny bios na płycie głównej. Jeśli trzeba zrób aktualizacje. Skoro sprzęt z inną kartą dział dobrze nie sądzę by była to wina zasilacza ale 100% pewności nie ma. GTX 1660 nie mają dużego poboru mocy i Twój zasilacz powinien dać radę. Sprawdź baterię na płycie głównej czy nie jest już zużyta można to sprawdzić programem AIDA64(Czujniki-VBAT). 

Link to post
Share on other sites

UEFI jest najnowsze dla tej płyty, bateria ma prawie 3 volty. Te dobre działanie to kwestia dyskusyjna bo jak napisałem wysypywał się ale z blue screenem. Tutaj jest po prostu zwis.

 

Robiłem co prawda test power supply w OCCT, ale podobno nie jest on dobrym wyznacznikiem sprawności zasilacza. Komputer pracował 10 minut i nic się nie wydarzyło.

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności sterowniki grafiki muszą być najnowsze, stare drivery od GTX 1050Ti mogą nie współpracować do końca z nową kartą. Bateria nie kosztuje dużo i warto ja wymienić jeśli komputer ma więcej niż 5 lat. Po wymianie baterii bios się zresetuje ale to nic wielkiego, najwyżej trzeba będzie znowu ustawić datę i aktywować profile X.M.P pamięci, reszta z automatu powinna funkcjonować. Złącze grafiki czasem potrafi zaśniedzieć wtedy wymaga potraktowania preparatem do styków Kontakt 60. Odłączasz zasilanie od pc, wyciągasz grafikę i pędzlem z naturalnego włosia nanosisz preparat na styki w szczelinie PCI-X. Czynność powtarzasz kilka razy. Później należny odczekać by środek wżarł się w styki a nadmiar preparatu wyparował(ok. 1h). Jeśli te czynności nie pomogą, kartę należy przetestować na innym sprzęcie gdyby okazała się dobra to na koniec należałoby podmienić Twój zasilacz. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Zacząłem obserwować zachowanie komputera. Wyświetlanie pulpitu bez problemu. Odpalenie filmu na YT, gry albo benchmarka - zwis. Forza Horizon 4 wysypywała się na ekranie ładowania. Resident Evil 2 z kolei wysypywał się kiedy mu się podobało. Wszystkie te atrakcje miałem na sterowniku 436.02 bodajże, czyli tym który miał poprawić wydajność w FH4 XD. Dziwne, zważywszy na fakt że GTX 660 nie miał problemów. Po drodze zmieniłem zasilacz na Seasonic Focus Gold Plus i pomimo iż nic to nie zmieniło w kwestii stabilności to zmiany nie żałuję. Byłem w szoku jak ciche są wentyle SPC w porównaniu z tym ze Smarta.

 

Ale wracając do tematu. Uznałem że jeżeli M$ ma sterowniki do karty na swoich serwerach to muszą być to dobre i przetestowane sterowniki. Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Wywaliłem te 436.02 i pobrałem to co oferował WU - czyli jakieś 419. Efekt? Forza Horizon 4 odpaliła się bez problemu, benchmark, sama gra - w tej chwili wszystko ok. Resident Evil 2 jeszcze nie sprawdzałem. Będę obserwował, więc temat można jeszcze na chwilę zostawić.

 

Przy okazji - będę potrzebował obudowy. Czy Zalman Z9 Neo/Plus to dobry wybór w tej kwocie?

Edytowane przez damiank94
Link to post
Share on other sites

Sterowniki Nvidia mają opcje czystej instalacji gdy pojawiają się nowe drivery to przy instalacji zawsze zaznaczam tą pozycję i nigdy nie mam problemów z działaniem sterowników. Sama aktualizacja może narobić bajzlu w systemie i funkcjonować podobnie jak u Ciebie. Ważne że to nie był problem sprzętowy i dało się go rozwiązać bez konieczności wymiany albo reklamacji. Zasilacze serii Smart to już leciwe konstrukcje, całkiem udane ale nie najwyższych lotów, firma Thermaltake ma też lepsze linie zasilaczy porównywalne z SF Gold. Zalman ma fajne przemyślane obudowy do Twojego sprzętu nada się na pewno. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Skoro Forza Horizon 3 to Windows 10 ;)


W tej chwili wydaje mi się że wszystkie problemy spowodowane są w dużej mierze przez Audio Nvidii. Jak odinstalowywałem sterownik 436.02 to przy okazji usunąłem audio z panelu sterowania i po instalacji sterownika z WU Audio było wyłączone - wszystko działało (czasem jednak pojawiał się zwis i restart). Zainstalowałem sterownik 436.15 i było to samo co na .02. Wróciłem do 419 i... też się wysypuje. Wyłączyłem audio na 419 - działa.

 

Teraz tak:

 

Bardziej opłaca się wysyłać kartę na RMA czy skorzystać z rękojmi?

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

Dobra, pokrótce.

 

Pomogło wyczyszczenie UEFI przez wyjęcie baterii. Szkoda tylko że tak długo zeszło mi te resetowanie.  %-)

 

W międzyczasie karta była trzy razy w serwisie, kupiłem kolejną (1660 Super), i na niej był ten sam problem. Wykopałem starą płytę główną i tam było ok, ale żeby odpalić komputer musiałem zresetować UEFI bo nawet wentylatory nie dygnęły przy wciskaniu powera.

 

Dosłownie wczoraj wziąłem ponownie w obroty tą H97-D3H, wyjęcie baterii, flash UEFI na nowo, dla pewności, no i działa.

 

Tak czy inaczej, dzięki za pomoc.  :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...