Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Instalacja Windows 7 na podpiętym przez USB dysku

• Zamknięty Temat jest zamknięty
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 czarusionek

czarusionek
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 21:04

Witajcie!
Przychodzę do Was z, jak d
la mnie, nietypowym pytaniem.  Dostałem laptopa lenovo g770 z celeronem na pokładzie, z prośbą o włożenie do niego dysku SSD, ponieważ stary dysk talerzowy powoli już dogorywa i coraz gorzej chodzi (staruszek pracuje już ponad 7 lat, z czego 4 dosyć intesywnie). Dysk do włożenia to PNY CS900 240 GB (już kupiony, laptop dla osoby starszej do przeglądania internetu itd, więc wystarczy z nawiązką). Wiem, że płyta obsługuje max sata II, ale to i tak gigantycznie poprawi komfort użytkowania. No dobra do rzeczy.

Na tym dysku zainstalować muszę windows 7, właściciel może nie połapać się w przesiadce na win10, mniejsza z tym. I tutaj rodzi się pytanie. 

Czy jest możliwe, abym z mojego laptopa (Windows 10) poprzez kabel usb -> SATA zainstalował system i sterowniki na tym dysku tak, abym po przełożeniu go do tego lenovo mógł od razu przystąpić do pracy?
Czy jednak czeka mnie standardowa wymiana i wtedy instalacja systemu na staruszku?
Jeśli o czymś nie wspomniałem, czegoś nie opisałem to chętnie uzupełnię na Waszą prośbę.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc :)

Pozdrawiam 

• 0

#2 AdineX2

AdineX2
  • Entuzjasta

• 536 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 21:10

Witajcie!
Przychodzę do Was z, jak d
la mnie, nietypowym pytaniem. Dostałem laptopa lenovo g770 z celeronem na pokładzie, z prośbą o włożenie do niego dysku SSD, ponieważ stary dysk talerzowy powoli już dogorywa i coraz gorzej chodzi (staruszek pracuje już ponad 7 lat, z czego 4 dosyć intesywnie). Dysk do włożenia to PNY CS900 240 GB (już kupiony, laptop dla osoby starszej do przeglądania internetu itd, więc wystarczy z nawiązką). Wiem, że płyta obsługuje max sata II, ale to i tak gigantycznie poprawi komfort użytkowania. No dobra do rzeczy.

Na tym dysku zainstalować muszę windows 7, właściciel może nie połapać się w przesiadce na win10, mniejsza z tym. I tutaj rodzi się pytanie.

Czy jest możliwe, abym z mojego laptopa (Windows 10) poprzez kabel usb -> SATA zainstalował system i sterowniki na tym dysku tak, abym po przełożeniu go do tego lenovo mógł od razu przystąpić do pracy?
Czy jednak czeka mnie standardowa wymiana i wtedy instalacja systemu na staruszku?
Jeśli o czymś nie wspomniałem, czegoś nie opisałem to chętnie uzupełnię na Waszą prośbę.

Z góry dziękuję za zainteresowanie i ewentualną pomoc :)

Pozdrawiam

Wydaje mi się, że trzeba byłoby zrobić standardową instalacje, a nie kombinować.
  • 0

#3 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 21:13

Standardowa instalacja jest u mnie na pierwszym miejscu.
Zastanawiam się nad opcją przez kabel, ponieważ do tego laptopa będę miał dostęp przez krótki czas i to dopiero za jakis tydzień dwa. I tym sposobem chciałbym to wszystko uprościć, przyspieszyć

• 0

#4 wodego

wodego
  • Nałogowiec

• 1528 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 21:14

Nie ma czegoś takiego jak zdalna instalacja na obcym komputerze. Trzeba instalować standardowo.

• 0

#5 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 21:45

Nie ma czegoś takiego jak zdalna instalacja na obcym komputerze. Trzeba instalować standardowo.

Na pewno? Pytam ponieważ zainspirowali mnie do tego testerzy gier, którzy wspominają że podłączają swój dysk z grami itd. 
Czyli oni osobno stawiają system, a na osobnym, przenośnym dysku mają gry?

• 0

#6 wodego

wodego
  • Nałogowiec

• 1528 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 22:33

Tak. Gry możesz instalować na zewnętrznym nośniku, ale systemu już nie.

• 0

#7 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 22:45

Ok, dziękuję za pomoc. :)

• 0

#8 jarrino

jarrino
  • Maniak

• 10996 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 25 sierpień 2019 - 14:27

https://www.google.c...chrome&ie=UTF-8

• 0

i5 9600K; EVGA Z370 ;32Gb Hyperx 2666 ; MSI 1070 ;Thermaltake Smart SE 630W

#9 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 4376 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 10:32

Z tego co zrozumiałem chciałbyś przenieś system ze starego dysku HDD na SSD, co zasadzie jest to możliwe. Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność lub nie są zapełnione(HDD) to migracja jest możliwa ale dysk HDD musi być czytelny tzn. w trakcie procesu migracji nie może zawieść odczyt danych bo operacja się nie uda. Dysk SSD montujesz w kieszeni USB, instalujesz program do migracji systemu i robisz migrację lub przeprowadzasz operację klonowania dysków a na koniec zamieniasz dyski między sobą. 

Użytkownik gepardmak edytował ten post 26 sierpień 2019 - 14:28

• 0

#10 wodego

wodego
  • Nałogowiec

• 1528 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 12:05

Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność i nie są zapełnione(HDD)

Dyski w ogóle nie muszą mieć zbliżonej pojemności. Mogą mieć całkowicie różną pojemność. Pewnie nie dałbyś rady sklonować systemu z HDD 1TB na SSD 256MB?

Zasada jest taka: ilość danych na dysku źródłowym nie może przekraczać pojemności dysku docelowego, co jest całkowicie logiczne. Przykładowo 80GB danych nie skopiujesz na pendrive 64GB.

Przy dyskach SSD należy jeszcze brać pod uwagę, że nie należy je zapełniać, bo spada transfer.

• 0

#11 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 13:48

Nie nie nie. Chciałbym przy użyciu mojego laptopa (z Windowsem 10) zainstalować Windows 7 na dysku SSD podłączonym kablem sata-> USB. I ten dysk wyląduje w docelowym laptopie, z którego wywalam HDD i wstawiam SSD.
Chcę zrobić tak, bo nie mam obecnie dostępu do owego laptopa, jednak jeśli nie da rady, to zakładam od początku że czeka mnie instalacja "po bożemu" czyli po włożeniu SSD
  • 0

#12 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 4376 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 13:49

@wodego

Nie ucz ojca dzieci robić, wiem co piszę. Informacje o tym jak to zrobić są opisane przeze mnie w dużym uroszczeniu. Jeśli dysk kolegi jest zapełniony to nie sklonuje dysku 1TB na 256GB SSD. Ale zrobi to jeśli partycje mają mniej danych niż pojemność docelowego dysku SSD.

Inny system musisz stawiać o początku. Dysk trzeba podmienić i dopiero instalować system. Na zewnętrznym nośniku nie sposób zainstalować systemu. 

Użytkownik gepardmak edytował ten post 26 sierpień 2019 - 13:51

• 0

#13 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 13:51

@jarrino jeszcze nie mogłem obejrzeć filmików, ale czy to nie ma różnicy że ten dysk będzie docelowo zainstalowany w laptopie i używany jako główny?
  • 0

#14 wodego

wodego
  • Nałogowiec

• 1528 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 14:20

@gepardmak, nawet pisząc w uproszczeniu nie należy wprowadzać błędnych informacji.

Jeśli dyski mają zbliżoną pojemność i nie są zapełnione(HDD) - dwa warunki, z których ten pierwszy od razu rzuca się w oczy jako błędny. Pisałem wyżej, pojemność dwóch dysków nie ma znaczenia, ważna jest ilość danych. Niby umiesz robić dzieci, ale jeszcze dodatkowych technik możesz się nauczyć :)

A do autora, zapomnij o swoim pomyśle. Standardowa instalacja Cię czeka.

• 0

#15 zbiku90

zbiku90
  • Nałogowiec

• 1915 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 15:07

Ja też bym wolał zainstalować na czysto w docelowym laptopie, w przypadku jakiegoś konfliktu sterowników tylko narobisz sobie roboty zamiast przyspieszyć i uprościć. Klonowanie też nie będzie o wiele szybsze niż instalacja systemu na ssd i ewentualne kopiowanie danych.

• 0

Ryzen 7 1700 @ 3,8GHz 1,25V ** MSI B350 PC MATE ** G.Skill Ripjaws V 2x8GB @ 3200 14-14-14-28 ** PowerColor RX 5700 XT 8GB ** Seasonic G-550 Gold ** SSD ADATA SU800 512GB + HDD 3x500GB ** Cooler Master HAF 912 Plus ** Gelid Phantom ** Samsung S23C650

#16 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 4376 postów

Napisano 26 sierpień 2019 - 15:14

@wodego

Nie mędrkuj świeży. Bzdury gadasz i tyle, pojemność dysków ma znaczenie wszystko zależy od scenariusza który wybierzesz. Migracja nie musi obejmować zmniejszania rozmiarów partycji to samo dotyczy klonowania 1:1. Wtedy pojemność dysku ma znaczenie. Nie każdy zadający pytanie na forum to taki orzeł jak Ty. Jeśli nie mam wszystkich potrzebnych informacji od autora to nie napisze Ci szczegółowo człowieku co i jak bo jasnowidzem nie jestem. Nie wiem jakie dyski posiada autor w jakim rozmiarze i ile danych na nich  zgromadził. Porada jest ogólnikowa nie szczegółowa i nikogo nie wprowadza w błąd. Nie staram się też pisać językiem stricte fachowym bo nie wszyscy zrozumieją o czym ja pisze. A ten łapie mnie za słowa jakby rozumy pozjadał. Gdyby moje przewidywania się potwierdziły i autor zdecydował się na takie rozwiązanie, temat można byłby rozwinąć lepiej, precyzyjniej. A tak to wkurw mnie łapie jak czytam wypociny co po niektórych Entuzjastów, więc może usiądź gościu w cieniu bo słonko Ci za mocno przygrzewa. 

• 0

#17 wodego

wodego
  • Nałogowiec

• 1528 postów

Napisano 27 sierpień 2019 - 01:08

Bzdury gadasz i tyle

Odezwał się ten, który zajmuje się tworzeniem bzdur w prostym temacie.

Z tego co zrozumiałem chciałbyś przenieś system ze starego dysku HDD na SSD - no i o to chodzi, że nic nie zrozumiałeś. Autor czytelnie wytłumaczył o co mu chodzi, zero potrzebnych dodatkowych pytań, ale widzę nie dla wszystkich. Wolałeś wymyślić sobie problem, zgłosić zapotrzebowanie na kolejne dane...

Jeśli nie mam wszystkich potrzebnych informacji od autora [...] Nie wiem jakie dyski posiada autor w jakim rozmiarze i ile danych na nich  zgromadził.

A o kartę graficzną nie pytasz? Jak już ochłoniesz, to poproś kogoś (sam nie dałeś rady) o przetłumaczenie treści z pierwszego posta, bo tam wszystko jest zawarte i dla zwykłego usera forum jest jasne.

A ten łapie mnie za słowa jakby rozumy pozjadał. - normalny użytkownik by odpisał w stylu:
- No tak, po prostu źle napisałem...

I koniec tematu zero pretensji do kogokolwiek, każdy przecież może coś źle sformułować.

Ale nie użytkownik z kilkoma tysiącami postów, który wszystkie rozumy pozjadał! Zwykłe zwrócenie uwagi na błąd w wypowiedzi i posypały się jakieś pretensje, na dodatek nie wiadomo skąd jakieś wymyślone problemy z pojemnościami dysków, które w tym temacie w ogóle nie są potrzebne.

@gepardmak proszę, nie opisuj teraz procedury wymiany wentylatora i nie żądaj danych średnicy. To naprawdę nie ten temat... Przyznaj, że to upały, prawda?

• 0

#18 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 27 sierpień 2019 - 04:28

Widzę, że rozwinęła się gorąca dyskusja, jednak powędrowała w złym kierunku ;/

Dziękuję za wypowiedzi, dowiedziałem się wszystkiego czego chciałem i wiem że nie uda mi się zrobić tak jak chciałem.
Zostaje mi, tak jak się spodziewałem, tradycyjna instalacja, ale jak to mówią, kto pyta, nie błądzi.

Dziękuję i do zamknięcia
  • 0

#19 gepardmak

gepardmak
  • Maniak

• 4376 postów

Napisano 27 sierpień 2019 - 08:15

@wodego

Inna koncepcja to nie bzdury. Mylić się jest rzeczą ludzką, wytykanie ludziom błędów na siłę to megalomania. 

Mam tylko jedną uwagę do tematu. Rozumiem że kolega chce by system był cały czas oryginalny? Czyli czysta instalacja Windows 7 na kluczu z laptopa a Windows 10 na starym dysku to chyba upgrade z Windows 7. Może się zdarzyć tak że powrót do Windows 7 na tym samym sprzęcie spowoduje, że ponowne użycie systemu Windows 10 wywali aktywacje a w konsekwencji, może dojść do sytuacji że żaden z systemów nie będzie chciał się aktywować. Lepiej będzie pozostać przy Windows 10 i na SSD zainstalować tylko świeży system i przy instalacji nie podawać żadnego klucza(system sam się aktywuje). Lepiej nie stworzyć sobie nowego problemu.  

• 0

#20 czarusionek

czarusionek
  • Autor tematu
  • Dyskutant

• 161 postów

Napisano 27 sierpień 2019 - 08:27

Nie, znów nie tak.
Ja obecnie mam laptopa własnego z win 10 i przy użyciu jego chciałem nagrać na dysk, przez kabel, Windowsa 7 i potem włożyć ten SSD do laptopa z którego wyciągam HDD
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych